Jump to content

Трябва ми помощ за обучение на английски пойнтер

Recommended Posts

Здравейте колеги.

Като начинаещ в обучението на ловни кучета, моля, ако има някой, който разбира, за съвет. Проблема ми е в това, че след стойка, когато дивеча излети, кучето не остава на място, а хуква да го гони.

Отработили сме следните неща:

Общо послушание - команди Седни, Легни, Легни-Напред, Легни с изсвирявне на трилер, В крак, Място, заставане На ред

Работа в реален лов - кучето започва претърсване по команда (включително и в храсти), прави твърда стойка и държи в повечето случаи до приближаването ми до него(винаги откъм задницата му), кулира ако дивеча се движи, апортира отстреляния дивеч. За сега работи пъдпъдък, яребица и фазан, но тренираме и апорт от вода с искуствен предмет, дано задържат студовете, ще опитаме и с патица.

Когато обаче излети дивеч, който не съм отстрелял, или две и повече птици дори с една отстреляна, всичко гореописано изчезва. Хуква след летящите птици като побъркан. Не много далеч, но поне 200-300-400 метра, и най-дразнещото за мен е, че в този момент спира да се подчинява, трябва да го изчакам, за да апортира отстрелян дивеч, ако има такъв.

За пръв път обучавам куче и за тези детайли нямам никакви познания и идеи как да ги отработя.

Благодаря предварително и наслука

На каква възраст е кучето? И още един въпрос: кой го е обучавал на командите за послушание и кой за ловните команди? Ако не си ти, по-трудно ще го научиш да не тича след дивеча. Това е трябвало да стане при заучаване на другите неща. Но проблемът е, че не винаги обучението на кучето съвпада с периода, в който хем има дивеч, хем е разрешен ловът му.

Кучето е на 2,5 год.. На всичко съм го учил сам. От почти една година се занимавам с него кажи речи ежедневно. Може проблема да е и от това, че няма дивеч достатъчно и всяка маркирана птица гледам да я отработвам до отстрел, не знам. Препоръчват ми ток, но ако мога да го избегна това, ще съм много доволен. Затова търся мнения за някакво по-интелигентно решение. Много чувствителна ми се струва тая порода, а и нямам абсолютно никакъв опит с тези машинарии и ме е страх.

Благодаря за мнението колега, ще е много хубаво ако го изчистя този детайл. Кефа от лова с пойнтер е невероятен за мен, затова искам да завърша обучението като хората.

Здравейте колеги.

Като начинаещ в обучението на ловни кучета, моля, ако има някой, който разбира, за съвет. Проблема ми е в това, че след стойка, когато дивеча излети, кучето не остава на място, а хуква да го гони.

Отработили сме следните неща:

Общо послушание - команди Седни, Легни, Легни-Напред, Легни с изсвирявне на трилер, В крак, Място, заставане На ред

Работа в реален лов - кучето започва претърсване по команда (включително и в храсти), прави твърда стойка и държи в повечето случаи до приближаването ми до него(винаги откъм задницата му), кулира ако дивеча се движи, апортира отстреляния дивеч. За сега работи пъдпъдък, яребица и фазан, но тренираме и апорт от вода с искуствен предмет, дано задържат студовете, ще опитаме и с патица.

Когато обаче излети дивеч, който не съм отстрелял, или две и повече птици дори с една отстреляна, всичко гореописано изчезва. Хуква след летящите птици като побъркан. Не много далеч, но поне 200-300-400 метра, и най-дразнещото за мен е, че в този момент спира да се подчинява, трябва да го изчакам, за да апортира отстрелян дивеч, ако има такъв.

За пръв път обучавам куче и за тези детайли нямам никакви познания и идеи как да ги отработя.

Благодаря предварително и наслука

Това е може би най-трудната команда при обучение на английския пойнтер :)

Има дава начина за постигане на целта. Първия начин е, като поставиш повода на кучето докато е маркирало птицата и някой твой колега след вдигането и я отстреля, като в това време подаваш команда ''на място'' и дърпаш повода на кучето да седне. След отстрела откачваш повода и подаваш команда апорт, която кучето изпълнява. Може и сам да тренираш това упражнение, но няма как да отстрелваш птиците :cap:

Другия начин е с помощта на ''телетакт'', но там е малко рискована употребата му от човек, който не го е правил преди това !

Пробвал съм и двата начина и ми е ставало жал за кучето /все пак това е английски пойнтер и страстта и адреналина при тях е много голям/.

Тази команда за послушание се използва основно при полеви изпитания, за реалния лов не е задължителна, въпреки че е добре когато кучето я изпълнява, защото така то е в по-голяма безопасност при стрелба по летящата птица.

Мдаа, работата с тази команда наистина се оказа костелив орех.

Благодаря ви за съветите, г-н Генов, наистина смятам за сега да не причинявам това на животинката. Надявам се бавно и полека да се променят нещата почти от самосебе си с малко постоянство от моя страна, пък каквото стане. Зимата ще правим сухи тренировки ?.

Като цяло притесненията ми са повече в посока да не се получи срив от стойка заради това гонене, не толкова за безопасността на кучето (което не е маловажно разбира се), но наистина нямам познания за тези неща. То, като питам и по-стари "кучкари", казват: Ами всички кучета подгонват дивеча, така, че явно няма да е лесно. Може да се окаже и невъзможно. Но, продължаваме напред?.

Благодаря и наслука

Един компромисен вариант, който почти всички стопани на пойнтери приемат е, хукналото след птиците куче да се върне, когато бива извикано. За жалост в дадени ситуации предпочитаме да не стреляме, за да не подложим ловните другари на риск от раняване.

В заключение мога да кажа, че съм най-спокоен, когато ловувам с обичайните приятели. Пазим си кучетата, знаем си навиците, кучетата са свикнали заедно и помежду си и с ловците, сработили са се и те така.

Стига да знае,че не може да придобие дивеча без теб ,няма да имаш ядове със стойката...

Edited by JPB

• 1 month later...

Нещата са много ясни и ако всичко гореописано в реалност е така ,то ти си свършил повечето работа ,но малкото което е останало е пропуснато.А то е много важно.Забранителна команда или задържане на емоционалната активност на кучето ,както искаш го наречи .Пълен контрол е по точно определение в случая.Би могло да се постигне само тогава когато има много добре отработена забранителна команда.Май това пропускаш.При подаване на такава, кучето трябва да замръзне.Не е без значение и определянето на типа нервна система на кучето ,а и на водача.Ако кучето е тип холерик то изработва с желание командите,макар и по бавно,но трудно ги задържа(запаметява)в себе си и при най малката тръпка или предизвикателство всичко се изпарява.Май в случая се касае за това.Относно водача и неговата психика,ако той е по мек в такъв случай то кучето взема превес и нещата в свои ръце и от там насетне той се явява доминиращия фактор.Как се процедира ? 1. Доотработване на забранителната команда,с която в последствие бихте могли да спрете кучето си.За целта биха ви послужили телетакт,строг нашийник или допълнителни "часове " по обща дисциплина.2. Задълбочени тренировки,за подтискане на ловната злоба,но да не се нарушава ловния интерес в кучето.Там се действа доста по прецизно.Когато се работи с телетакт или строг нашийник по принцип се започва със по силно въздействие при кучета с по голям темперамент и в последствие само се "напомня " с по слабо въздействие.Но е препоръчирелно това да не се прави при условия ,наподобяващи реалните ловни условияДано съм бил полезен в случая!

• 8 months later...

Добри и правилни мнения. Накратко и от мен. Цял живот съм имал и имам пойнтери. Точно тази команда никога не съм настоявал да я изпълняват. Пойнтера все е едно , че го прекъсвам в полет..... с тази команда. Прав е и колегата, че внимавам с кой излизам на лов и кой по какво и кога стреля. Ако участваш по различните състезания - това е задължително да се изпълнява. Пойнтерската тема е необятна, но като видя пойнтер със железни вериги и строги нашийници... И водача му се хвали, че работи на 2-3 метра от него...Само че не вижда ,че работи на 2-3 метра , ама зад него , примряло от страх... Кой както го разбира, но аз се отдалечавам веднага от тази картинка.