Jump to content

Срелба на голяма дистанция с 30-06

Recommended Posts

Та, обратно за проектилите и случките на Жоро.

Аз си мисля, че изхвърлен бял дроб през изходната рана може да стане единствено при силно експандиране на куршума и оттваряне на голям раневи канал и въобще не ми се връзва с "прошиване".

Жоро, ти видя ли го този бял дроб или го е видял сина на гонача Гошо, който казал на баща си, а той на ръководителя на лова?

Още повече, доколкото знам ловуваш със кегелшпиц?!, който в никакъв случай не е сред най-твърдите проектили на РВС, колкото и 13 грамовия да не е много бърз.

Примерът с Хорнадито е напълно логично да се случи, но той е показателен ако и абсолютно всички други показатели са еднакви - едно и също разстояние на стрелба, идентично място на попадение, спокойни или гонени животни?!

Ми не е баш така.Аз стрелям с РВС 11,7 грама уни класик /по голяма оловна част отпред не съм виждал/ Имам вече три прасета с него 40кг от 100 метра,60кг от около 70 метра и 140 кг от около 40-50 метра!Първото беше ударено в гръбнака и имаше едно парченце от куршума в него.Второто косо отзад хванат само десния лоб на белия дроб на края.През изход колкото куршума беше излязло парче 10 см.Куршума не се разпадал изобщо,намерих го на 300 метра/прасето/.В ситуацията прасетат бяха три,стрях и по другите две и имаше кръв,но не ги намерих.Въпреки че ги проследих по 500 метра и двете.Последния нер от миналата седмица слиза по отсрещния склон челно към мене няма къде да стрелям освен в главата.Ъгъла е такъв,че не вижам гърдите,а от гърба много малко.Попадение под окото чупи отвътре челюстите,през врата,бял,черен дроб и излиза през гърдите.Изхода колкото входа.Объркан съм за качествата на боеприпаса.След второто животно го отдадох на неточни попадения,ма сега тоя нерез как го уши .....

Edited by choko

Само не разбрах кое не е баш така?

Отдаването/неотдаването на енергия не е абсолютно равносилно на разпадане/неразпадане на проектила. Еднакви, или почти еднакви вход и изход не означат задължително, че куршумът само е прошил без да отдаде енергия и да си свърши работата (нагледен пример със сърцето по-горе).

А и различните резултати с уни класик, може би не са чак толкова необясними като се има предвид че е и двуядрен куршум с много твърда и пробивна задна част?!

Виж, преди няколко години гърмях едно прасе около 100 кила, на 120 метра с 9,3х62, с някакъв тежък, бавен и твърд куршум - някаква Норма с червен полимерен връх. Попадение в плешките, в горната третина на дроба - вход/изход еднакви, дробът продупчен с диаметъра на кушума, никакъв колапс и хематом едва няколко милиметра около раневия канал. Прасето бяга 70 метра, като на няколко пъти пада и пак става, и накрая взе да се катери по нанагорнище, та се наложи втори изстрел. Него пък, не съм го пласирал много точно във врата и попаднал непосредствено под гръбначния стълб - все едно прошито с шиш.

За мен, това означава неподходяш куршум, който не отдава енергия и не върши работа (за целта).

.

Аз си мисля, че изхвърлен бял дроб през изходната рана може да стане единствено при силно експандиране на куршума и оттваряне на голям раневи канал и въобще не ми се връзва с "прошиване".

Е това не ебаш така.Фърля дроб през малка дупка без експандиране!

Колкото до уни класика,казах че съм объркан.Опита ми е твърде скромен за да права генерални заключения.Просто изкаквам мисли и търся обяснение във вашите постове!

Извинявам се, горното е малко извън темата, но тя така или иначе отиде към въпроса проектили.

(между другото, мислех че темата ще приключи още в началото, когато DDD и JPB кратко и ясно обясниха за какво иде реч, но май не бяха много прочетени и разбрани).

Та, обратно за проектилите и случките на Жоро.

Жоро, ти видя ли го този бял дроб или го е видял сина на гонача Гошо, който казал на баща си, а той на ръководителя на лова?

Още повече, доколкото знам ловуваш със кегелшпиц?!, който в никакъв случай не е сред най-твърдите проектили на РВС, колкото и 13 грамовия да не е много бърз.

Примерът с Хорнадито е напълно логично да се случи, но той е показателен ако и абсолютно всички други показатели са еднакви - едно и също разстояние на стрелба, идентично място на попадение, спокойни или гонени животни?!

Ситуация със ситуация не си приличат, стрелбите също, нагласата за тях варира поради слънце, вятър, студ, изненада и пр. Важото е, че понякога големи прасета падат от раз, а малките си отиват. То по закона за големите числа, голямо прасе, големи органи. Малко прасе, малки органи и трудни за уцелване. :)

А на въпроса ти за видения бял дроб, аз лично видях парченце колкото зарче за табла. Колегата, който се спусна по сирята бе видял парченца колкото показалец. Знам ли, може и да са му се видели големи, заради зора по баира. :lol:

KS -a наистина прошива. Неколкократно съм го установявал. А когато експандира, в месото може да се намери само остатък от ризницата. Оловото се пръска и не остава под формата на гъба, като Barnes-a. Например.

Харесва ми дискусията, макар леко да се отклонихме от съществото на темата.

А и различните резултати с уни класик, може би не са чак толкова необясними като се има предвид че е и двуядрен куршум с много твърда и пробивна задна част?!

Резултатите са еднакви.Дупчи секви животни от 40 до 140 кила.По големо препятствие/за куршума/ от това удар в главата и изход през гърдите трудно.Това ми е притеснението.Но пък белия беше мармалад и прасето само подскочи,рипна у дерето и там порита малко ,докато ида до него свърши.

Edited by choko

Като се е почнало,да споделя и аз някои мой,наблюдения и изводи.След като изчетох всички постове,свързани с работата на куршумите,се убеждавам,че сякаш съм си извадил правилен извод.Всичко зависи от разстоянието до целта,което пък от своя страна е свързано и със скоростта на куршума,а от там и правилната му работа,поне така си мисля аз.Имам пушки в два калибъра-7.62х54 и 243 win.За първия калибър,ползвам Барнаул-13 гр. В 243-за прасе Geco 6.8 гр. за хищник-Winchester powermax bonded 6,5 гр.Та да си дойдем на думата :) И аз имам някое и друго отървано прасе-и с двата калибъра.Забелязах обаче,че всичко това се случва при стрелба по тях,на разстояние под 50 метра.Кръв,козина само дето прасето го няма :) След стрелба по чакали и лисици-пак под тази дистанция,забелязах,че изходната рана е малко по-голяма от входната,и при двата калибъра е така.При дистанция на стрелба 100 + метра обаче,играта загрубява яко,чак хвърчи карантия от другата страна.За това,аз си мисля,че на по-късата дистанция,куршума все още се движи твърде бързо,не може да се отвори както трябва,просто прошива животното,без да му нанесе много сериозни наранявания-става дума за прасетата.Иначе ето какво става при попадение над 100 метра.До сега не съм имал случай,в които да намеря само парчета от куршумите,намирам ги все така,както са на снимките.

post-55594-0-92717300-1450195841_thumb.jpg

post-55594-0-51318000-1450195878_thumb.jpg

Резултатите са еднакви.Дупчи секви животни от 40 до 140 кила.По големо препятствие/за куршума/ от това удар в главата и изход през гърдите трудно.Това ми е притеснението.Но пък белия беше мармалад и прасето само подскочи,рипна у дерето и там порита малко ,докато ида до него свърши.

Ами, по-добре от това, какво да искаш?!

Щом вътре е мармалад, значи куршумът си е свършил работата и не можем въобще да говорим за прошиване, въпреки изходната рана и колкото и малка да е тя. Уни-то е с много твърдо задно ядро, което прониква дълбоко. Аз лично не съм ловувал с такъв, но колеги да и резултатът е точно както го описва производителя - стружки от мекото олово отпред, но изходна рана.

Да, малки прасета е може би по-добре да се стрелят с по-меки куршуми, но знаем ли предварително какво ще ни излезе?!

Жоро, понеже и на мен ми харесва дискусията, да се поинатя още малко :)

Все си мисля, че куршум да изкара парчета бял дроб не е като да не си е свършил работата и не мисля че можем да го определим като прошиване.

Иначе, напълно си представям, че 13 грамов (бавен) куршум може да прошива.

Между другото, според мен куршуми над 12 грама (че защо не и над 11 грама) за .30 стандартни калибри има смисъл само за гоначи.

За пусия, само ако е релоудван със завишена начална скорост.

Що не пробваш кегелшпиц на 10,7 грама, особено ако си с къса цев?

Като се е почнало,да споделя и аз някои мой,наблюдения и изводи.След като изчетох всички постове,свързани с работата на куршумите,се убеждавам,че сякаш съм си извадил правилен извод.Всичко зависи от разстоянието до целта,което пък от своя страна е свързано и със скоростта на куршума,а от там и правилната му работа,поне така си мисля аз.Имам пушки в два калибъра-7.62х54 и 243 win.За първия калибър,ползвам Барнаул-13 гр. В 243-за прасе Geco 6.8 гр. за хищник-Winchester powermax bonded 6,5 гр.Та да си дойдем на думата :) И аз имам някое и друго отървано прасе-и с двата калибъра.Забелязах обаче,че всичко това се случва при стрелба по тях,на разстояние под 50 метра.Кръв,козина само дето прасето го няма :) След стрелба по чакали и лисици-пак под тази дистанция,забелязах,че изходната рана е малко по-голяма от входната,и при двата калибъра е така.При дистанция на стрелба 100 + метра обаче,играта загрубява яко,чак хвърчи карантия от другата страна.За това,аз си мисля,че на по-късата дистанция,куршума все още се движи твърде бързо,не може да се отвори както трябва,просто прошива животното,без да му нанесе много сериозни наранявания-става дума за прасетата.Иначе ето какво става при попадение над 100 метра.До сега не съм имал случай,в които да намеря само парчета от куршумите,намирам ги все така,както са на снимките.

Моите наблюдения са точно обратните.

А и на теория - колкото по-отблизо, толкова повече скорост и толкова повече енергия, съответно поражения толкова по-големи. Разбира се, това ако говорим за една пушка, с един и същи патрон.

Моите наблюдения са точно обратните.

А и на теория - колкото по-отблизо, толкова повече скорост и толкова повече енергия, съответно поражения толкова по-големи. Разбира се, това ако говорим за една пушка, с един и същи патрон.

Теорията и практиката са две различни неща :) До сега рових из архивите да търся подходящия за целта материал.Ето ти пример за това,което съм описал малко по-нагоре.И двата са стреляни с геко 6,8 гр кал 243 само,че този с малката дупка беше на 40-50 м от мен,а другия на 120 метра,и падна на място.Този с по-малката пробойна,успя да пробяга около 20-30 метра,преди да се претърколи като заек.Смятам,че няма нужда да клепаме повече темата на колегата.

post-55594-0-89490900-1450208246_thumb.jpg

post-55594-0-38615700-1450208265_thumb.jpg

Практика, практика, ама физиката си е физика.

А това нашето си е чиста физика. Няма нищо свръхестествено и магично.

Ако имаш време, потърси още малко в архивите за по-добър пример, че "близкият" чакал изглежда ударен през коша, а "далечния" в гръбнака, а това обяснява и изходната рана и реакцията на животното.

П.П. Нищо фатално не сме му оклепали на темата на колегата, мисля.

Имам пушки в два калибъра-7.62х54 и 243 win.За първия калибър,ползвам Барнаул-13 гр.

Така и така спамиме здраво,да те питам тоя Барнаул с каква пушка го стреляш,че аз даже за стрелба по мишени не смея да го турам в Бенелито.По мишени ползвам ППУ.А разликата в цената е значителна.

Edited by choko

Така и така спамиме здраво,да те питам тоя Барнаул с каква пушка го стреляш,че аз даже за стрелба по мишени не смея да го турам в Бенелито.По мишени ползвам ППУ.А разликата в цената е значителна.

Иж18.А защо не смееш да ги ползваш? Аз съм доволен от тях.Изстрелял съм,около 200 бр и не съм имал проблеми.Освен тях,ползвам и едни на Новосибирски патронен завод.Пак 13 гр.само,че фмж.Забравих да спомена,че новосибирските ги ползвам главно за варда и стрелба по мишени.

Edited by Sandanski

Разликата между 308 вин и 3006 е в това ,че 308-мака работи в къси цеви.

За да използваш пълния потенциал на 3006 трябва да имаш цев минимум 60 см.... В по-малко не може да изгори барута и загубата на скорост е чувствителна.

Това не е съвсем вярно; При всеки калибър има една дължина на цевта осигуряваща пълно изгаряне на барута и оттам по-пълния потенциал на калибъра. Доколкото съм срещал в литературата и при двата калибъра, тази дължина е около 56 см. От опит: 308 при 51 см цев излиза доста пламък от цевта при изстрел. Оттук по-дългата цев ще даде по-голяма начална скорост на куршума и при двата калибъра. Снайперовите карабини (за далечна стрелба) често се правят с 65 см цев.

308 развива малко по-голямо налягане при изстрел и оттук при къса цев може би теоретично загубата на скорост ще е малко по-малка, но ако има такова нещо, то е незначително. Все пак за пълното изгаряне на барута трябва приблизително еднаква дължина на цевта и оттам и двата калибъра работят приблизително еднакво при къси цеви (51 см.). Късата цев прави карабината по-маневрена и удобна, и като се стреля на близки разстояния, енергията на куршума е достатъчна и загубата на скорост е пренебрежима, предпочита се удобството. При стрелба на далечни дистанции всяка загуба на скорост води до по-стръмна траектория на куршума, по-голяма поправка при прицелването и оттам по-трудно улучване на цевта.

308 като по-къс патрон и правен за автоматични оръжия, прави по-лесно изработването на надеждни автоматични и полуавтоматични карабини. Но сега има достатъчно ловни полуавтоматични карабини стрелящи надеждно и без засечки с по-дългите 30-06 и 300 Уин.

Иж18.А защо не смееш да ги ползваш? Аз съм доволен от тях.Изстрелял съм,около 200 бр и не съм имал проблеми.Освен тях,ползвам и едни на Новосибирски патронен завод.Пак 13 гр.само,че фмж.Забравих да спомена,че новосибирските ги ползвам главно за варда и стрелба по мишени.

Консултанта в един сф. магазин ми обясни че дават ядове при полуавтоматите.Нещат да презареждат,че чак имало късане на гилза.Те продават всякакви патрони /всъщност магазина с най-голям избор от патрони в който съм влизал,в 30-06 дори випа нямаха такъв избор в момента на покупката ми на карабина/.Те също продават Барнаул,но определено ме отказа от тях.Хората там определено са компетентни и им имам доверие.

Това не е съвсем вярно; При всеки калибър има една дължина на цевта осигуряваща пълно изгаряне на барута и оттам по-пълния потенциал на калибъра. Доколкото съм срещал в литературата и при двата калибъра, тази дължина е около 56 см. От опит: 308 при 51 см цев излиза доста пламък от цевта при изстрел. Оттук по-дългата цев ще даде по-голяма начална скорост на куршума и при двата калибъра. Снайперовите карабини (за далечна стрелба) често се правят с 65 см цев.

308 развива малко по-голямо налягане при изстрел и оттук при къса цев може би теоретично загубата на скорост ще е малко по-малка, но ако има такова нещо, то е незначително. Все пак за пълното изгаряне на барута трябва приблизително еднаква дължина на цевта и оттам и двата калибъра работят приблизително еднакво при къси цеви (51 см.). Късата цев прави карабината по-маневрена и удобна, и като се стреля на близки разстояния, енергията на куршума е достатъчна и загубата на скорост е пренебрежима, предпочита се удобството. При стрелба на далечни дистанции всяка загуба на скорост води до по-стръмна траектория на куршума, по-голяма поправка при прицелването и оттам по-трудно улучване на цевта.

308 като по-къс патрон и правен за автоматични оръжия, прави по-лесно изработването на надеждни автоматични и полуавтоматични карабини. Но сега има достатъчно ловни полуавтоматични карабини стрелящи надеждно и без засечки с по-дългите 30-06 и 300 Уин.

За разлика от 3006 ,308 е проектиран да работи оптимално дори при къси цеви. Има патрон дето успява да си изгори барута и в 18" инча цев без грам пламък отпред.

308 по принцип работи с бързо горящи барути-за това е по-високо и работното му налягане ,а 3006 е предвиден за по-бавно горящи барути,и за това му трябва по-дълга цев.

На практика,потвърдено с хронограф, при 51 см цев и еднакакъв по тежест куршум ,308 и 3006 правят почти еднакви скорости,само дето 3006-така пърли на половин метър пред цевта и гори повече барут.

Въпреки ,че и късата цев работи добре при 308-мака аз си капарирах стандартна 58 см. за блазера... Не за друго,ми защото и със стандартните цеви си е къс и маневрен. :D

Edited by JPB

За разлика от 3006 ,308 е проектиран да работи оптимално дори при къси цеви. Има патрон дето успява да си изгори барута и в 18" инча цев без грам пламък отпред.

308 по принцип работи с бързо горящи барути-за това е по-високо и работното му налягане ,а 3006 е предвиден за по-бавно горящи барути,и за това му трябва по-дълга цев.

На практика,потвърдено с хронограф, при 51 см цев и еднакакъв по тежест куршум ,308 и 3006 правят почти еднакви скорости,само дето 3006-така пърли на половин метър пред цевта и гори повече барут.

Въпреки ,че и късата цев работи добре при 308-мака аз си капарирах стандартна 58 см. за блазера... Не за друго,ми защото и със стандартните цеви си е къс и маневрен. :D

Предимството на късата цев се показва най-вече при пътуване в джипа, след това в някое чакало и за гоначи в храстите. Поставям последното на последно място, тъй като познавам много колеги ловци с Блазери, които обичат да гонят. И ходят да гонят.

... Не за друго,ми защото и със стандартните цеви си е къс и маневрен. :D

Имам възможност да сравнявам 52 и 58 см.

Намирам разлика..........

Имам възможност да сравнявам 52 и 58 см.

Намирам разлика..........

За това ,за което ще ползвам 308-мака ,по-длъжката цев не пречи. За гонка си имам 9.3 :) ,което дори с "дългата" цев е по-късо от обикновена карабина с 50 см цев.. :)

Иначе да,има разлика,но цената на по-късата цев някакси не може да я оправдае.. :D

Edited by JPB

То, заговорим ли за пари......... :)

Единствено целта оправдава средствата ;)

Edited by AngelD

Аз си ходя със стандартната цев за Р8 , 57.7см. в кал.7х64 редовно като гонач и смея да твърдя , че е доста маневрена във всяко отношение и е факт , че карабината е по-къса от полуавтоматичен "Browning" с 51см. цев.

Аз си ходя със стандартната цев за Р8 , 57.7см. в кал.7х64 редовно като гонач и смея да твърдя , че е доста маневрена във всяко отношение и е факт , че карабината е по-къса от полуавтоматичен "Browning" с 51см. цев.

Няма стандартна цев с такава дължина за Р8-цата. Стандартните са 50, 52, 58, 60, 65 и 70 за швейцарския калибър.

Не твърдя, че не е така!

Казвам само че намирам разлика.

Edited by AngelD