Jump to content

Срелба на голяма дистанция с 30-06

Recommended Posts

Ами всъщност тази дължина , която си написал 58 е 57.7см. За 3мм. няма да спорим :drinks:

Нямаше да го напиша, ако не бях го проверил в таблицата за калибрите в сайта. Там ясно си пише 58, а не 57,7. На кого да вярвям? Освен да взема шивашкия метър и да премеря моите цеви?

• Replies 103
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Не е така! По-дългата цев дава малко по-висока начална скорост и оттам по-настилна траектория с по-малка корекция при стрелба надалеч, но сама по себе си дължината не дава по-добра група. По-добрата г

Причината е във формата на гилзата, която при 308 осигурява по-кратко и по-равномерно изгаряне на барута спрямо тази на 30-06. Това на големи разстояния, при еднакви други параметри на оръжието, подоб

А късата дебелостенна дава ли по добра група от дългата дебелостенна ? В един калибър от една фирма ?

Posted Images

За разлика от 3006 ,308 е проектиран да работи оптимално дори при къси цеви. Има патрон дето успява да си изгори барута и в 18" инча цев без грам пламък отпред.

308 по принцип работи с бързо горящи барути-за това е по-високо и работното му налягане ,а 3006 е предвиден за по-бавно горящи барути,и за това му трябва по-дълга цев.

На практика,потвърдено с хронограф, при 51 см цев и еднакакъв по тежест куршум ,308 и 3006 правят почти еднакви скорости,само дето 3006-така пърли на половин метър пред цевта и гори повече барут.

Въпреки ,че и късата цев работи добре при 308-мака аз си капарирах стандартна 58 см. за блазера... Не за друго,ми защото и със стандартните цеви си е къс и маневрен. :D

Ами колега от опит с различни патрони, 308 с 51 см цев редовно си хвърля пламък и то доста. Обикновено при всеки 2 от изстреляни 3 патрона се вижда пламък; Вижда се много добре като стреляш надвечер. Обратно, при 30-06 с 60 см. цев при стрелба пламък почти не съм наблюдавал. Тъй че правилно си се ориентирал към 58 сантиметровата цев.

Може да има и патрони дето горят барута на 18 инча (46 см) от цевта (релоуда прави чудеса), но при стандартните магазински патрони в 308, при моя личен опит (пробвал съм доста патрони) това не се е случвало. Така че трудно ще се съглася с твоите твърдения затова че при 308 няма пламък т.е. изгаря напълно барута и е оптиматизиран за 51см цев.

А исторически, 308 е копиран от военния 7,62х51, който е правен не за къса цев, а за къс затвор за автоматични карабини (късият патрон е работел е по-добре при автоматично оръжие от старите патрони с дълги гилзи). 308 не е междинен патрон, като например 7,62х39, 8мм курц, 5,56х45 или 6,8 SPC които са правени освен за автоматично оръжие и специално за къси цеви. Стандартната М14 е с 22 инчова цев и има огнеприкривател (т.е. поне понякога си хвърля огън).

Все пак мисля, че като пишем за къси цеви е полезно терминологично да уточним какво се разбира под "къса цев"? Преди (при соца) у нас нарезното с цев 60 и нагоре се водеше винтовка, а под 60 карабина (т.е. пушка скъса цев). Това по съветската класификация. Сега е възприета американската класификация, според която всичко нарезно с 20 инчова цев (50,8 см) и нагоре е rifle/райфъл т.е. винтовка, а това с по-къса от 20 инча цев carbine/карабина. Тъй че хората приемат за къса цев тази под приблизително 51 см.

Edited by DDD

Все пак мисля, че като пишем за къси цеви е полезно терминологично да уточним какво се разбира под "къса цев"? Преди (при соца) у нас нарезното с цев 60 и нагоре се водеше винтовка, а под 60 карабина (т.е. пушка скъса цев). Това по съветската класификация. Сега е възприета американската класификация, според която всичко нарезно с 20 инчова цев (50,8 см) и нагоре е rifle/райфъл т.е. винтовка, а това с по-къса от 20 инча цев carbine/карабина. Тъй че хората приемат за къса цев тази под приблизително 51 см.

Да, добра идея е да се уточни какво се има предвид под къса цев. Примерно, къси цеви за нарезно - 51 см. и надолу, средна дължина цеви- 51-60см. и над 60 см. са дълги цеви да кажем.

Колеги ,нещо много отклоняване от тема та да напиша и аз нещо по темата ,колкото знам:

30-06 си е хубав калибър и на далече можеш да стреляш с него ,но просто когато е проектиран не е предвидено да се стреля толкова тчно с него на големи дистанции , а и тепърва се е развивал бездимния барут.

Всичко идва от формата на гилзат в отношение към диаметъра на куршума.

Когато 308 е проектиран ,то той е създан на базата на 7.62х51 върху който вече е било мислено на тема точност на големи дистанции освен по-малките размери .Та 308 е леко променен с цел изцеждане на още малко точност и възможността да се твърди ,че това е друг калибър ,а не 7.62х51.

Формата на гилзата е проектирана така ,че барута да гори максимално ефективо и равномерно ,което довежда и до моксимално близки начани скорости на куршумите.А това кара куршума (който трябва да е съвършенно симетричен) да не се отклонява по вертикала.

Та това са основните предимства на 308 пред 30-06

Иначе ако ще стреляме с обикновенни карабини продадени като оръжие за лов ,а не като оръжие за състезание по стрелба ,то разликите може и да не се усетят изобщо от получените резултати .Но в момента ,в който искаш да постигнеш по-сериозни резултти от това да уцелиш 5от10 пъти гонг на 600м то тогава нещата се променят.

5 от 5 в 2л бутилка на 300м. Мисля, че за новобранец като мен с 90бр патрони стаж е добре :) На 350м от два изстрела- нула :(

Edited by John Rambo
  • 4 weeks later...

5 от 5 в 2л бутилка на 300м. Мисля, че за новобранец като мен с 90бр патрони стаж е добре :) На 350м от два изстрела- нула :(

С какво увеличение ти е оптиката колега?

С какво увеличение ти е оптиката колега?

Пропадане за произволно взет Норма орикс 180 гр. Прострелка на 100м.

на 300м. -506 мм.,

на 350м. -793мм.

post-49029-0-52195900-1453319500_thumb.png

post-49029-0-41378100-1453319516_thumb.png

Edited by boyan stoychev

Колега, това с какъв патрон и оптика го постигна, че нещо баш не ми се вярва?

Категорично не искам да те засегна лично, но ми е интересно, особено при посочения от теб минимален опит със стрелбата.

Колега, това с какъв патрон и оптика го постигна, че нещо баш не ми се вярва?

Категорично не искам да те засегна лично, но ми е интересно, особено при посочения от теб минимален опит със стрелбата.

Патрон geco expres 10,7g, оптика: meopta meostar 3-12x56RD

Прострелял съм 4см над центъра на 100м. Подпрях приклада на капака на колата, под ложата имаше торбичка с пясък и нямаше никакви трептения! След попаденията така се развълнувах, че виждах как мерника се измества при ударите на сърцето ми, сигурен съм,че това е причината да не уцеля на 350м. Не вярвах, че ще имам такъв успех и затова не взех камера. Има още един невярващ и само да се оправи времето ще се обзаложим и ще снимаме.

Edited by John Rambo

Пропадане за произволно взет Норма орикс 180 гр. Прострелка на 100м.

на 300м. -506 мм.,

на 350м. -793мм.

Колега, незнам как да копирам екрана. Със същата програма задай център на 300м с norma orix 10,7g Бутилката е висока около 30см прицелих се в капачката, а попадението беше около 10см над дъното Edited by John Rambo

С ето тази пушка и патрони, отново ударих бутилка от 300м само че от шестия изстрел снимах видео, но нищо не се вижда на това разстояние

post-62874-0-04749300-1454080266_thumb.jpg

Edited by John Rambo

Пичове, днес ударих 2л бутилка от 400м с 223рем.!!! Имаше 65годишен чичко с нас който не е пипал карабина! Той гътна бутилката от 150м 2от2 изстрела.

Моето заключение е: До 500м не е далечна стрелба!!!!

Ако е хубаво времето в събота или неделя ще се пробвам. Обаче с 300win mag. с тая цъкалка 223 не вярвам да стане.

Edited by John Rambo

Ако е хубаво времето в събота или неделя ще се пробвам. Обаче с 300win mag. с тая цъкалка 223 не вярвам да стане.

Става,но си иска внимание за посоката на вятъра

Пичове, днес ударих 2л бутилка от 400м с 223рем.!!! Имаше 65годишен чичко с нас който не е пипал карабина! Той гътна бутилката от 150м 2от2 изстрела.

Моето заключение е: До 500м не е далечна стрелба!!!!

Абе бая си е да ти каем, ма щом си рекъл! :)

Абе бая си е да ти каем, ма щом си рекъл! :)

Нямам техника с която да снимам на това разстояние зада ви покажа! За по-лесно, що не пробвате?

Edited by John Rambo

Нямам техника с която да снимам на това разстояние зада ви покажа! За по-лесно, що не пробвате?

Бе все ми иде да пробвам, обаче от дома ми в радиус от 20 км. се е или населено място, или природен парк с много туристи.

Колега нали с далекомер измерваш разстоянията, че ако е на око то и 1000 ще са ти ок, наскоро гледам аз едно стълбче така на хубаво разстояние и си викам дали да не пукна ей така за кеф па кво стане то тука има няма 400-500 метра ама като го стрелнаха с далекомера 360 метра... ти да видиш :) та на око мерено хич не е точно! Поздрави и успех с стрелбата ;)

Колега нали с далекомер измерваш разстоянията, че ако е на око то и 1000 ще са ти ок, наскоро гледам аз едно стълбче така на хубаво разстояние и си викам дали да не пукна ей така за кеф па кво стане то тука има няма 400-500 метра ама като го стрелнаха с далекомера 360 метра... ти да видиш :) та на око мерено хич не е точно! Поздрави и успех с стрелбата ;)

Бах маа му, все едно сме в децката градина и се надлъгваме кой е по по най. Отказвам да споря, няма как да ви го докажа!

Има начин колега,и той е много лесен.Направи като Димо Демирев,и ще ти повярваме.Пък ей това:Моето заключение е: До 500м не е далечна стрелба!!!!,звучи/чете се/меко казано,несериозно.При положение,че едни специални хора,при стрелба над 300 метра,отчитат и това,че земята се върти.....

Г-н Sandanski, аз имам не повече от150 бр. Патрона изстреляни с нарезна пушка и вече целя на 400м. Кой ви е виновен, че влачите тия "гърмящи пръчки" и несте опитали. Кой е Димо Демирев и какво е направил? Иска ми се да се обзаложа с някой от вас?

Edited by John Rambo

Има начин колега,и той е много лесен.Направи като Димо Демирев,и ще ти повярваме.Пък ей това:Моето заключение е: До 500м не е далечна стрелба!!!!,звучи/чете се/меко казано,несериозно.При положение,че едни специални хора,при стрелба над 300 метра,отчитат и това,че земята се върти.....

Това е Джон Рамбо колега...тои е над тези неща гравитация въртене на земята...глупости.Куршумите изстреляни от Рамбо не се влияят от законите на физиката!