Jump to content
ФОРУМ
  • Наслука!
  • Ловен Сезон 2020

Срелба на голяма дистанция с 30-06

Recommended Posts

Lubo, най лесно е да се присмиваш и да подиграваш, особено в интернет! Дръж се достойно като мъж

Ами напиши нещо сериозно за да получиш сериозно отношение!

Ето Ти малко материал за размисъл:...това са три страници от каталог за боеприпеси.Кои от тези калибри става за 500м.?

post-49931-0-23286400-1454445598_thumb.jpg

post-49931-0-02830200-1454445605_thumb.jpg

post-49931-0-68202000-1454445615_thumb.jpg

• Replies 103
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Не е така! По-дългата цев дава малко по-висока начална скорост и оттам по-настилна траектория с по-малка корекция при стрелба надалеч, но сама по себе си дължината не дава по-добра група. По-добрата г

Причината е във формата на гилзата, която при 308 осигурява по-кратко и по-равномерно изгаряне на барута спрямо тази на 30-06. Това на големи разстояния, при еднакви други параметри на оръжието, подоб

А късата дебелостенна дава ли по добра група от дългата дебелостенна ? В един калибър от една фирма ?

Posted Images

Ами напиши нещо сериозно за да получиш сериозно отношение!

Ето Ти малко материал за размисъл:...това са три страници от каталог за боеприпеси.Кои от тези калибри става за 500м.?

Писах, че целя на 400м и мисля да опитам на 500! От като купих гладкоцевната преди две години цъкам на балистични калкулатори, гледам клипове и мислех като вас (невярващите) докато не опитах! Заеми стабилна опора, не мисли за това което си чел в нета, вдигни около 40-50см над бутилката без да коригираш "въртенето на земята" и после седни пред компа да ми се извиниш Edited by John Rambo

Колега Рамбо Аз съм ловец от 1987г. имах време да опитам такива истрели.Не мога да разбера какъв е смисъла на твоите упражнения?Ако мислиш да ставаш снаиперист...тук сме ловци и има норми за отстрел на дивеч които спазваме но явно ти не ги знаеш.Затова ще ти кажа:

-За да убиеш глиган са необходими 2200J 308Win.ги има до-200м. 30-06 ги има до-250м. затова стрелбата на по-голяма дистанция с тези калибри е безсмислена. За да убиеш човек трябват 80J затова военните ги използват на дистанции 450-500м. Ти по какво ще стреляш?И за какво да се извинявам?

Ти ако търсиш смисъл аз търся забавление! А и не вярвам да си станал ловец зада си изхранваш семейството!? Казваш, че си опитвал такива изстрели, значи ти е било интересно както сега на мен като съм новобранец, може по-нататък да продам тия железа и да остана с едно текче, просто ей така. Много е лесно да не стигаме до такива спорове, почети глупостите ми щом не ти допада подмини, има теми за глигани!

Не се отказваи,но прави нещата както трябва.Похвали се с отстрелян глиган и се радваи на ловните емоции!

В раьона който съм глиган се появява веднъж годишно. А всички дружинки в раьона са месоядни,Но за сметка на това лисиците се разхождат по улиците нощем. Понеже съм новобранка и немога да ги примамя, ще ги пуцам от далеч! Станаха ми бузите като на жабок от надуване на разни примамки и се съдирам от повръщане докато влача разни черва и смрадове по стървилата. Та реших да ставам снайперист, но ми стана интересно как до преди месец и половина не целех и от 100м а сега съм на 400 та реших да се по'фала и ето

Не искам да се заяждам,но ми е интересно корекциите по скала ли ги правиш или ги вкарваш на барабаните?

• 3 weeks later...

Сигурно ''селския'' калибър са го измислили по времето на падането на комунизма,тогава всички ''селяни'' бивши членове на политбюрото са го предпочитали и всички Блазер Родопа са произведени за този патрон ;)

Това беше в рамките на шегата,а сега по темата,30-06 не е лош калибър за далечни дистанции но понеже се е наложил като ловен,не като таргетов калибър за него не се произвеждат прецизни патрони както за 308( но и това може да се е променило вече щом видях TIKKA VARMINT в 30-06).

Поздрави на всички и НАСЛУКА!

Колега закупих си Родопата от магазина на БЛРС на Витошка мисля през м. януари 94 год. в селския калибър защото съм от село и много ми иде.В деня на покупката в магазина имаше доста пушки от горната марка и предлагаха избор понеже имаше с три вида гравировки върху цевната кутия. Не са ми искали партиен билет или удостоверение за работа в ЦК,а в този момент симпатизирах на СДС. Това са фактите по придобиването ,но ако наистина тези пушки са произведени за хора на ЦК значи съм късметлия.Не се срамувам че живея в градче от селски тип но явно за някои" Софиянци "раждани на две туби бензин от София това и плоблем.На лов ходя от 6 годишен, а първия ми билет е от 1971г. Предвид горното най важно според мен си остава задприкладното устройство.Ако накой се е засегнал да прощава и на слука.

Edited by кадемлия

Колеги извинявам се предварително но съм пред дилема ще закупувам нова карабина в кал30-06 рослер титан16 но я предлагат с две дължени на цевта в 56 се.и 61см и се чудя каква дължина да взема

Колеги извинявам се предварително но съм пред дилема ще закупувам нова карабина в кал30-06 рослер титан16 но я предлагат с две дължени на цевта в 56 се.и 61см и се чудя каква дължина да взема

По-дългата цев дава по-добра групираност на стрелбата надалеч. Гарантира оптимално използване на барутните газове за изтласкване на куршума от цевта и по-висока начална скорост.

По-дългата цев дава по-добра групираност на стрелбата надалеч. Гарантира оптимално използване на барутните газове за изтласкване на куршума от цевта и по-висока начална скорост.

Точно на 100%.

Според мен обаче по-късата цев е по-практична за лов - при движение в гората, превоз в автомобил, маневреност и т. н. Аз съм с 52 см. цев и ми пасва идеално за начина ми на лов.

И моята е 52 см. Поради същите причини. Но темата е за стрелба на дълги дистанции с подочения калибър.

Аз пък бих взел тази с дългата цев, поради причините изброени по горе!

Не е така! По-дългата цев дава малко по-висока начална скорост и оттам по-настилна траектория с по-малка корекция при стрелба надалеч, но сама по себе си дължината не дава по-добра група. По-добрата група се получава при по-дебелостенни цеви (по-малко вибрации при изстрел, по-трудно загряване) и с по-качествена обработка (особено на дулния срез и крайната част на нарезите), но няма връзка с дължината, т.е. в един и същ калибър и изработени от една фирма, късата дебелостенна цев обикновено дава по-добра група от дълга и тънкостенна.

Edited by DDD

Не е така! По-дългата цев дава малко по-висока начална скорост и оттам по-настилна траектория с по-малка корекция при стрелба надалеч, но сама по себе си дължината не дава по-добра група. По-добрата група се получава при по-дебелостенни цеви (по-малко вибрации при изстрел, по-трудно загряване) и с по-качествена обработка (особено на дулния срез и крайната част на нарезите), но няма връзка с дължината, т.е. в един и същ калибър и изработени от една фирма, късата дебелостенна цев обикновено дава по-добра група от дълга и тънкостенна.

А късата дебелостенна дава ли по добра група от дългата дебелостенна ? :rolleyes: В един калибър от една фирма ?

Значи според теб по-дългата цев не дава по-добра група от по-късата в един и същи калибър и при и една съща дебелина на цевта? Ами ако диаметърът е по-голям от стандартният, какво става с групата, когато цевта е по- дълга?

Значи според теб по-дългата цев не дава по-добра група от по-късата в един и същи калибър и при и една съща дебелина на цевта? Ами ако диаметърът е по-голям от стандартният, какво става с групата, когато цевта е по- дълга?

За съжаление не мога да намеря един стар коментар на колегата old_hunter.

Там имаше линк към чужд сайт. В него беше публикуван опит с цев, която се реже с по 1 см.,а след това се стреля за група на 100 м. По спомен - цевта беше намалена поне двайсетина пъти със сантиметър, а след това изстреляна съответната група.

Накратко- в табличен вид бяха дадени показателите на пробите и съвсем ясно се виждаше как групата се запазва, а началната скорост пада.

Наслука!

За съжаление не мога да намеря един стар коментар на колегата old_hunter.

Там имаше линк към чужд сайт. В него беше публикуван опит с цев, която се реже с по 1 см.,а след това се стреля за група на 100 м. По спомен - цевта беше намалена поне двайсетина пъти със сантиметър, а след това изстреляна съответната група.

Накратко- в табличен вид бяха дадени показателите на пробите и съвсем ясно се виждаше как групата се запазва, а началната скорост пада.

Наслука!

Отново напомням, че коментираме стрелба на дълго растояние, а не на 100 м. Как ще запазиш една и съща група на 300 м. Например, ако скоростта ти пада вследствие на по-късата цев. Точно за този пример се отнася това. Режеш, стреляш, режеш,стреляш, а попаденията падат заради по-ниска начална скорост. Това запазване на групата ли се нарича?

Както и да е. Може би при стандартната цев нещата седят по друг начин, но аз все още не го вдявам.

На слука!

Жоро, едно е групираност на попаденията (или накратко група) при еднакви условия - цев, патрон, разстояние, съвсем друго е точка на попадение при промяна в някое от тези условия.

Идеята е че при скъсяване на цевта попадения се изместват надолу, но начина по-който се групира серията от 5 изстрела (добре или зле) при едно и също разстояние до мишената, се запазва. Например, на 100 метра цев 60 см ще направи същата група като скъсената на 50 см но на друго място по мишената, както и на 300 метра цев 60 см ще направи същата група като скъсената на 50 см но на друго място по мишената, при еднакви други условия.

Edited by AngelD

Жоро, едно е групираност на попаденията (или накратко група) при еднакви условия - цев, патрон, разстояние, съвсем друго е точка на попадение при промяна в някое от тези условия.

Идеята е че при скъсяване на цевта попадения се изместват надолу, но начина по-който се групира серията от 5 изстрела (добре или зле) при едно и също разстояние до мишената, се запазва. Например, на 100 метра цев 60 см ще направи същата група като скъсената на 50 см но на друго място по мишената, както и на 300 метра цев 60 см ще направи същата група като скъсената на 50 см но на друго място по мишената, при еднакви други условия.

Вземи например едно Бърно 1 и стреляй за група на 50 метра , след това вземи най добрия спортен пистолет с дебела 22 цев и стреляй пак на 50 метра за група. Хващам се на бас че никога не може да направиш същата група с пистолета. Оттам натам си прави сам изводите за скорости , групи и изместване на стп.

Това ми е абсолютно ясно, но все пак има пределна дължина на цевта, до която важат тези данни. Под нея вече трудно може да се говори за прилична група. Сега, остава съвсем друг въпроса за сравнението на две дължини цеви, например 520 и 580 мм. при еднаква дебелина на цевта, еднакъв боеприпас и еднакво растояние до мишената.

Гледам темата отиде доста вм посока дълга-къса цев, дебела-тънка цев и последици.

По въпроса за по-дългата цев. В списание Български ловец от време на време има тестове с различни дължини на цевите и влиянието върху началната скорост на проектила. Та бяха стигнали до извода, че 1 см. по-къса цев води до около 3 м/с по-ниска скорост. Това за средните калибри. Все пак трябва да се отчете, че има и други фактори като стъпка на нарезите, качество на изработка, материали, дълбочина на канали, подходящ патрон примерно. Та тази зависимост дължина на цев и начална скорост е условна и приблизителна. Ето един пример от тази тема http://www.nalov.com/forum/index.php?showtopic=24061&page=8

S&B 180 грейна, SP, месингова гилза- М-Н

М44 (514 мм цев):
Средно: 789,57 м/с;

М-Н М91/30 (730 мм цев):
Средно: 814,67 м/с;

СВТ-40 (625 мм цев):
Средно: 768,07 м/с;

Както се вижда, 514 мм. цев изкарва по-висока начална скорост от 625 мм. цев. Освен това производителите са стигнали до извод, че дължината на цевта има смисъл до някакъв предел- примерно 73 см. Видно е, също че разлика от 21 см. (730-514) е равна на разлика в скорост 25 м/с, което е малко повече от 1 м/с за 1 см. цев. :cap: Но да, по-дългата цев принципно означава по-висока начална скорост.

По въпроса за дебелината на цевта. Ами защо производителите на високоточни варминтови цеви ги правят дебели. Защо се жертва ниското тегло на цевта - удобство, заради дебелината на цевта. Ами за по-добра точност. А защо по-добра точност - ами вибрациите, загряването и деформациите на по-дебела цев са по-малки, щото има повече материал :cap: Но пак са относителни нещата и има други фактори- стъпка на нарезите, качество на изработка, материали, дълбочина на канали, подходящ патрон примерно. Но да, по-дебелата цев принципно би трябвало да е по-точна.

А за дългите дистанции всеки да си прави сметка.

Edited by winterhunter