Jump to content

''Мъртвите души'' в дружинките ?

Recommended Posts

Колега, има начин, като имаш задължение няма заверка на членска карта, а без нея как ще си подновиш разрешителното?И какво правим после с пушкалата?

Не разбирам на какво законово основание ще налагате глоби? Мен поне има право да ме глоби само държавата и то по разписана процедура, която що годе ме защитава от своеволия. Вашето са свободни съчинения. Като си платя членския внос защо няма да ми заверите картата? Защото някой решил на око че му дължа 50лв. Законът не ни задължава да ходим на лов. Аз разбира се, също смятам, че трябва да се полагат грижи за територията, но не всеки има възможността и начина не е да се рекетират хората за пари. Ако някой е отишъл и е направил хранилка, браво, евала. Имал е желание, направил го е.Може да се бъркам, не съм запознат с разходването на средствата, но нали една част от вноската отива за сдружението и за мероприятия. Значи си давам лептата. Edited by Dedicated

Не разбирам на какво законово основание ще налагате глоби?

Колега, ще ти дам пример. В този форум сме се събрали хора за които лова е обединяващ.Регистрирайки се ти се съгласяваш с определени правила, и се очаква да ги спазваш. Ако ли не, се изнасяш или те изритват.Влизайки във сдружението ти волю неволю трябва да спазваш устава.За разлика от форума, от дружинката никой законно не може да те изхвърли, но си има лостове с които да те притиснат да си платиш задълженията за неучастие в задължителните мероприятия.И не ме разбирай погрешно, не се заяждам. Просто излагам фактите.

Всичко се дължи на тотално неадекватния, останал някъде от 70-те години на миналия век, модел на организация на лова ... модел от тотално различен обществен строй, собственост в/у земята и гората, и т.н. ... ловните дружини са едно правно нищо, но чат-пат имат някакви права и задължения, имат и членове, които де юре и де факто са членове обаче на ловните сдружения, които са на свой ред ЮЛНЦ, на които пък държавата е делегирала някакви свои права ... и като резултат - една все по-трудно работеща каша ... някогашния "царски" закон ла лова е бил признат за един от най-модерните в Европа, докато сегашния ЗЛОД е някакво пълно недоразумение ...

Между другото малко ще избягам от темата, но съм си мислил за вариант, при който членовете на дружинките са обединени под някаква форма ЮЛ. Мисля си, че ще доста по изчистено от към правила и възможности, а и в Дружеството, което е ЮЛНЦ, могат да членуват ЮЛ. Единственото, което виждам като пречка, е ще стане сложно за обикновения ловец, но управлението, решенията, добиване на активи, плащания(фактури) всичко ще си върви на ниво дружинка (ЮЛ).

Edited by pashankov

Никои не спомена че внякои дружинки има цели кланове дядо ловец от комунизма двамата му сина и три-четири внучета и нямат мърдане страничен ловец трудно влиза вардат място за някое правнуче ,други не приемат дори да са местни дивеча е тяхна собственост .

Никои не спомена че внякои дружинки има цели кланове дядо ловец от комунизма двамата му сина и три-четири внучета и нямат мърдане страничен ловец трудно влиза вардат място за някое правнуче ,други не приемат дори да са местни дивеча е тяхна собственост .

Мн ясно, и защо не - те не плащат от джоба си целия този ловен район ... колкото повече външни, които плащат, но не идват - толкова по-добре за "клана" ... нещото, наречено "ловна дружина", е пълен нонсенс !

Какво дразни?!Веднага ти давам пример със себе си.Когато започнах,нямаше места в месната дружина.Хора,които познавам от дете и съм постоянно с тях.Членувах в близка дружина,но ловувах с приятелите ми.Няколко години не беше проблем,но в един момент се усетиха,че аз даже плащах такса гост.Носех зърно заедно с тях и винаги съм на мероприятията им.А в същото време местата бяха заети,от хора които не познават,не помагат в нищо,дори не са идвали на събрания.Много пъти ми е било тежко,че не мога да съм с тях на мероприятия свързани само с членове на дружината.Че ловуват буквално пред нас,а си плащам като гост и се чувствах чужда сред своите хора.В един момент им писна и решиха на едно от събранията да предупреждават такива членове ,които повече от една година не взимат отношение към собствената си дружина.И така изключиха един,двама и аз се прехвърлих "при моите си".При дружини с много броеве членове сигурно не е кой знае какъв проблем.Но при минимума като нас,където са активи една шепа ловци...усеща се.Все пак е малко некоректно за ловци от месното населено място,да няма места,защото са заети от ловци само на документи в дружината.

И моето положение е същото но без щастливия край като твоя!

Колега, ще ти дам пример. В този форум сме се събрали хора за които лова е обединяващ.Регистрирайки се ти се съгласяваш с определени правила, и се очаква да ги спазваш. Ако ли не, се изнасяш или те изритват.Влизайки във сдружението ти волю неволю трябва да спазваш устава.За разлика от форума, от дружинката никой законно не може да те изхвърли, но си има лостове с които да те притиснат да си платиш задълженията за неучастие в задължителните мероприятия.И не ме разбирай погрешно, не се заяждам. Просто излагам фактите.

Може и да те изхвърли.На годишното събрание се гласува предложение за изкл. и ловното го маха от дружинката .Па да си търси нова.Ловният излет не задължителен но мероприятията ДА.При нас е така не идваш на мероприятия финансова санкция.И да видиш как се започна да се идва на мероприятия.

Кеф!Не се делим, при нас половината хора са от селото ,другата половина сме външни,даже ни имат за местни.

Кеф!Не се делим, при нас половината хора са от селото ,другата половина сме външни,даже ни имат за местни.

И при нас е така.Даже гостите въпреки дългия път са редовни, независимо от мероприятието.

• 4 weeks later...

Какво дразни?!Веднага ти давам пример със себе си.Когато започнах,нямаше места в месната дружина.Хора,които познавам от дете и съм постоянно с тях.Членувах в близка дружина,но ловувах с приятелите ми.Няколко години не беше проблем,но в един момент се усетиха,че аз даже плащах такса гост.Носех зърно заедно с тях и винаги съм на мероприятията им.А в същото време местата бяха заети,от хора които не познават,не помагат в нищо,дори не са идвали на събрания.Много пъти ми е било тежко,че не мога да съм с тях на мероприятия свързани само с членове на дружината.Че ловуват буквално пред нас,а си плащам като гост и се чувствах чужда сред своите хора.В един момент им писна и решиха на едно от събранията да предупреждават такива членове ,които повече от една година не взимат отношение към собствената си дружина.И така изключиха един,двама и аз се прехвърлих "при моите си".При дружини с много броеве членове сигурно не е кой знае какъв проблем.Но при минимума като нас,където са активи една шепа ловци...усеща се.Все пак е малко некоректно за ловци от месното населено място,да няма места,защото са заети от ловци само на документи в дружината.