Jump to content

Снимките на Христо Стоичков са качени в сайт на сафари дестинация

Recommended Posts

Жълтопаважните еколози срещу ловците - ЛЮБОМИР ЙОРДАНОВ
Image_5399860_405.jpg
Те никога не са носили тонове зърно на гръб зиме, за да оцелеят премръзналите яребици, зайци и сърни

Снимки на Христо Стоичков с трофеи от Африка подпалиха буря на възмущение сред част от обявилите се за най-природозащитниците в България. Наострена госпожа дори нарече сафарито на Модерния ляв и лова като цяло „Върхова селяния, адски тъпо и гадно!” Речникът на екоактивистката - по-подходящ за кръчмарска свада, заслужава отговор в стила на известния с безпощадната си левачка и поразяваща уста футболист.

Но това е проблем, който може да уредят помежду си - Стоичков не се нуждае от журналистическа защита. Измислените еколози, които обявяват лова за престъпление, а ловците за убийци и садисти обаче хвърлят кал върху 120 000 българи и милиони хора по целия свят, посветили живота си на едно от най-древните и велики човешки занятия – лова и общуването с природата.

Израслите на яслите на еврофондовете пишман еколози и природолюбителите, заети с хранене на кучета край контейнерите обаче едва ли са наясно със същността на лова у нас и в чужбина и с реалната защита на природата, която не започва от тях. Още в първите закони, приети след Освобождението, депутатите - революционери, книжовници и ловци, са записали, че дивечът е природно богатство и държавна собственост, до която имат достъп всички. И че за опазването и увеличаването му трябва да се полагат постоянни грижи. Този демократичен принцип стои до днес в основата на българското ловно дело. През март 1897 г. пък българските депутати гласуват Закон за лова, строго съобразен със създадените вече международни орнитологически стандарти, който поставя под закрила всички полезни животни и птици в държавата. По мнението на учени и експерти това е и първият закон за защита на природата у нас.

Колкото да ловния туризъм у нас и в чужбина, там правилата са още по-строги, плащаните суми от ловците – големи, а част от средствата отиват за развъждане и опазване на ценните дивечови популации. Стреля се само с разрешение и под наблюдението на водач. Не ловците, а бракониерите застрашават дивите птици и животни, но досега не е известно набедените ни природозащитници да са скочили срещу бракониерите.

Гласовитите ни екоактивисти не са подкрепили досега и опитите на ловците у нас да опазят унищожаваните от огромните агрофирми местообитания на дивеча, да спрат тровенето на дивите птици и животни със силно токсични препарати. Но броят настървено лалугери и косми от лисици заедно с отпуснатите им за това милиони левове.

Жълтопаважните еколози едва ли знаят, че извън сезона за лов ловците градят хранилки из усоите, където те не са стъпвали. Те никога не са носили тонове зърно на гръб зиме, за да оцелеят премръзналите яребици, зайци и сърни. Но ловците го правят- без да се снимат и да бият тъпани. И ако отстрелват по няколко фазана, яребици или диви прасета на сезон, ловците пускат и пазят в природата много повече. И ги плащат със собствени пари, а не с грантове от Европа или Америка. По груби изчисления всяка година българските ловци плащат от джоба си над 2 млн. лева, с които купуват и пускат в природата стотици хиляди птици и животни. И ако след часове на преследване и дебнене, и ако имат слука, се снимат с отстреляния дивеч, то това е израз на уважение и почит към животното. Много по-достойно и заслужено, отколкото сертификат за усвоени средства за събиране екскрементте на циганско петле, например.

„Убийци, престъпници и върховни селяни” не са били нито Елин Пелин, нито Йордан Радичков или Дончо Цончев. Нито пък Тургенев или Хемингуей. Все запалени ловци, големи хора и велики писатели. За тях ловът никога не е бил престъпление, а общуване с природата, от която човек черпи вдъхновение, сила и мъдрост.

И сред ловците има хора, запалени повече по добива на месо, отколкото от досега с природата и нейните обитатели. Но те са отбягвани с презрение от истинските ловци, така както искрените природолюбители стоят далеч от врявата на далавераджиите, превърнали екологията в средство за печалба и обществен диктат. Истинските природолюбители и истинските ловци са съюзници, а не врагове. Другото е лицемерие.

Духът на предисторическия човек

„Ловът е приятно удоволствие и понеже надеждите за успех всякога се виждат близки, човек от началото до края, когато може вече да каже „нищо не ударих, но разходката беше чудесна”, се намира в едно особено състояние – опиянен и героичен…. Духът на предисторическия човек се вселява в тебе и упоява кръвта с мистична сила…“

Елин Пелин

Източник - http://m.trud.bg/

Стоичков в отворено писмо: Част съм от стотици каузи за опазване на дивата природа

След зачестилите публикации, коментари и анализи, свързани както с мен, така и с моето семейство, бих искал да поясня следното, твърди легендата на българския футбол Христо Стоичков в отворено писмо до медиите:

Аз, Христо Стоичков, и моето семейство, в лицето на съпругата ми Мариaна и двете ми дъщери Христина и Михаела, сме били част от десетки, дори стотици каузи за опазването на околната среда, дивата природа, изчезващи животински видове, както и от множество благотворителни кампании, свързани със здравеопазване, защита и превенция за населението на Африка.

Лично аз съм бил част от поне дузина хуманитарни мисии на Черния континент, очевидно останали в пълна тайна за тези, които „намериха сили“ да упрекват мен и моето семейство сега. Въпреки че не мисля, че дължа обяснение за хобито си, смятам, че Вие се нуждаете от пояснение. Всички ловни резервати, разположени на територията на Африка, са един от петте жизненоважни за оцеляването на населението икономически сегмента на тази толкова бедна, но толкова красива част на света. Местното население и власти са намерили изключително рационален начин за прочистването на старите и болни животни.

Възползвайки се от хобито и интересите на хора като мен, те осигуряват прехраната на хиляди семейства, както с месото на убитите животни, така и с таксите, които се заплащат за всяко едно от тях. Именно поради тази причина, само и единствено определени животни от цели стада могат да бъдат обстрелвани, след изрично одобрение на придружаващия гид във всеки един резерват.

За незапознатите от Вас ще спомена, че за обстрел на млади животни и бракониерство е предвиден затвор, без право на съдебен процес. Нима ако бяхте публикували моя снимка с диво прасе, отстреляно от мен, бихте били толкова гневни? Или по-скоро бихте купили такова месо от съседния на Вас магазин под формата на суджук, за да присъства на празничната Ви трапеза? Ще оставя отговора на всички Вас.

Бих искал само да допълня, че става въпрос за различни географски ширини и различни нрави. И не на последно място, бих искал да напомня на всички, че аз и моето семейство продължаваме да подпомагаме резервати в България, като например, ловното стопанство в Етрополе.

www.24chasa.bg

Тъкмо мислех да го постна :)

Някой, който умее да борави с думите, е написал добър текст, но си личи и приноса на самия Христо !

Това е положението, а "възмутените" - да се възмущават ...

Мислех да не се обаждам, ама "сърце юнашко не трае"... Както много други "монети", и тази има две страни:

1. Ловът е едно от най-древните занимания, смята се, че е преди проституцията, известна като най-древната професия. Има си гени, може би рудиментарни, които направляват определени индивиди в тази посока, за което никой не може да бъде обвиняван. В последните десетилетия има бум на всякакви гей-паради, които ни навират пред очите едва ли не догмата, че сексуалната им ориентация е закодирана и нормална - може да не съм съгласен, но уважам правото им на избор. Стара поговорка гласи: "Ловец-гей няма"

2. Дивите животни не се разхождат пред ловците като на модно ревю, независимо на кой континент се намирате. Има т.нар. Фото-сафарита, където това може да се случи, но само на определени места. Животно в оградено пространство знае да се крие, а такова на открито - да бяга.

3. Христо Стоичков е прав, че не е длъжен да дава обяснения за хобито си. Проблемът му в случая е, че е известен.

4. За да отхвърлиш нещо, трябва първо да имаш поне малко идея за какво иде реч

5. Ловците са средно около 2% от населението (разбира се с девиации в различни страни) - това е сериозна маса от хора.

Повсеместно битува мнението, че едно сафари е мнооого скъпо начинание. Мога да ви уверя, че това не е точно така - за общо 5-6 хиляди евро може да се организира перфектно едноседмично сафари с отстрел на 4-5 антилопи /т.нар. Plains game/, включително и самолетния билет /ако го купиш 9-10 месеца по-рано/. На 29.04. тази година заминавам с двама приятели на такова приключение и говоря от личен опит. Ще споделя впечатления след 08.05., когато се върна, но съм убеден, че ще е супер. Тъй като това не е първото ми сафари, мога да ви споделя личното си мнение, че ловът в Африка е нещо уникално като преживяване и пожелавам на всички мераклии да усетят тръпката на място. После пак ще си говорим...

Мислех да не се обаждам, ама "сърце юнашко не трае"... Както много други "монети", и тази има две страни:

1. Ловът е едно от най-древните занимания, смята се, че е преди проституцията, известна като най-древната професия. Има си гени, може би рудиментарни, които направляват определени индивиди в тази посока, за което никой не може да бъде обвиняван. В последните десетилетия има бум на всякакви гей-паради, които ни навират пред очите едва ли не догмата, че сексуалната им ориентация е закодирана и нормална - може да не съм съгласен, но уважам правото им на избор. Стара поговорка гласи: "Ловец-гей няма"

2. Дивите животни не се разхождат пред ловците като на модно ревю, независимо на кой континент се намирате. Има т.нар. Фото-сафарита, където това може да се случи, но само на определени места. Животно в оградено пространство знае да се крие, а такова на открито - да бяга.

3. Христо Стоичков е прав, че не е длъжен да дава обяснения за хобито си. Проблемът му в случая е, че е известен.

4. За да отхвърлиш нещо, трябва първо да имаш поне малко идея за какво иде реч

5. Ловците са средно около 2% от населението (разбира се с девиации в различни страни) - това е сериозна маса от хора.

Повсеместно битува мнението, че едно сафари е мнооого скъпо начинание. Мога да ви уверя, че това не е точно така - за общо 5-6 хиляди евро може да се организира перфектно едноседмично сафари с отстрел на 4-5 антилопи /т.нар. Plains game/, включително и самолетния билет /ако го купиш 9-10 месеца по-рано/. На 29.04. тази година заминавам с двама приятели на такова приключение и говоря от личен опит. Ще споделя впечатления след 08.05., когато се върна, но съм убеден, че ще е супер. Тъй като това не е първото ми сафари, мога да ви споделя личното си мнение, че ловът в Африка е нещо уникално като преживяване и пожелавам на всички мераклии да усетят тръпката на място. После пак ще си говорим...

Това не е скъпо начинание, айде сега да видим колко човека в тоя форум могат да си го позволят!?!?!??

Ще се запиша първи: Аз не мога да си го позволя, а и 95% от ловците, които познавам също а те хич не са малко!!!

Който си има кинти жив и здрав да ходи и да се радва на този африкански лов, но да се говори, че не е скъпо начинание... за България става въпрос не за белите страни!

Извинявам се, че не е баш по темата ама... :)

"Местното население и власти са намерили изключително рационален начин за прочистването на старите и болни животни"

Я гледай ти! Значи трофейно зрелите мъжкари там доживяват до дълбоки старини, никой не ги закача, чудно?

Ех Ице, вярно, ако не беше ти, някои и до сега нямаше да знаят, че има и такава държава,

но като гледам какви болни, недъгави, недохранени и стари животинки си отървал от мъките им......

• 2 weeks later...

Лов. Сафари. Пари. Имидж. Ама тоя жираф за къв му е? Да те закара мунчо до група дървета и да ти каже - е тоя жираф се казва Х и е твой. Да го резнеш с 300 win, да го видиш как се срива величествено, па да си удариш едно кадро под шията му. После?

Ако имах пари, не бих гърмял по жирафи или лъвове. По- ми харесват живи.

Иначе, благородно му завиждам за възможността да отиде на сафари. Все пак сам с таланта си е изковал тия възможности.

Аз не съм ходил на сафари в Африка (все още), но напълно подкрепям Стоичков във всичките му начинания, включително и в това му хоби. Всичко е напълно законно и етично според мен и най-добре организациите, които надават вой срещу нас ловците, да замлъкнат завинаги.

По мое мнение, интересен обект на отстрел са зебрите и жирафите. Не виждам с какво един глиган е по-приемлив обект на лов от антилопата например, но всеки си има предпочитания или възможности. Опасните животни, като големите котки, също са прекрасна цел на лова, защото при тях несравнимо има тръпка и опасност, колкото и да е шаблонизиран отстрелът им. Ако можех да си го позволя, бих наловувал всичко, което е сторил и Ицо. Подкрепям го с две ръце, не че той има нужда... :cap:

Какво мислите по въпроса...?

Дали ще му се възхищават потребителите във фейсбук или не съвсем... :cap:

За ловните форуми и ловците е ясно, но ми е интересно как го възприемат останалите...

Ами ние ловците се възхищаваме, а останалите да си мислят каквото искат.

Най-общо казано лова в сафари или ЛС е сигурна работа за тези които искат 100% да убият нещо.Плащаш си показват ти животното слагат ти триногата и стреляш и след това на джипа и в хижата да се радваш,че си убил еди какво си.Ицо си има възможности и средства за това,ако това за него е лова нека да е така,за мен не е.Явно във форума има доста хора които харесват този вид лов което е жалко,поне за България.

Някой може ли да си предстви Ицо да се качи на нива,после да върви пеш няколко км и след отстрел на прасе да помага да се дере и да мъкне месото няколко км до колите :D.

Големия скандал около него се надигна защото зелените се опитват да се финансират за още пари,иначе никой не дава и стотинка за каквото и да е било.

Ак осте гледали предаването с Ути Бъчваров и оная от зелените как ръкомахаше за да опровергае Ути.....

Ицо си е Ицо.... СТОИЧКОВ това име и на луната се знае! ВЕЛИК БЪЛГАРИН

И на тези които го плюват и осират в типично негов стил бих им казал "да си ебът пичката майчина" :D

Най-общо казано лова в сафари или ЛС е сигурна работа за тези които искат 100% да убият нещо.Плащаш си показват ти животното слагат ти триногата и стреляш и след това на джипа и в хижата да се радваш,че си убил еди какво си.Ицо си има възможности и средства за това,ако това за него е лова нека да е така,за мен не е.Явно във форума има доста хора които харесват този вид лов което е жалко,поне за България.

Някой може ли да си предстви Ицо да се качи на нива,после да върви пеш няколко км и след отстрел на прасе да помага да се дере и да мъкне месото няколко км до колите :D.

Големия скандал около него се надигна защото зелените се опитват да се финансират за още пари,иначе никой не дава и стотинка за каквото и да е било.

Ак осте гледали предаването с Ути Бъчваров и оная от зелените как ръкомахаше за да опровергае Ути.....

грешиш или не знаеш което не е оправдание всичко което изреждаш и за Нивата и за вървенето и за прасето ги е правил и го прави ;)

грешиш или не знаеш което не е оправдание всичко което изреждаш и за Нивата и за вървенето и за прасето ги е правил и го прави ;)

Това е така и Ицо е истински българин! Точно за него никой не може да каже, че е надут или превзет. Честно казано, за „по-народен“ световно известен българин аз не мога да се сетя. Ще види човек на улицата, ще се спре, ще си поговори. Не си представям, че няма да прави нещо наравно с останалите, че и повече от тях - да върви пеша или да носи улова. Винаги с две ръце за него и направо се гордея, че е ловец - така им го „слага“ на всички, които по една или друга причина ни мразят.

• 2 weeks later...

Не съм виждал, ама сигурно е така !

Ицо е от последното /вероятно/ поколение селски /в най-добрия смисъл на думата/ момчета, които знаят що е ТРУД ... в онзи отбор /94-та/ повечето бяха такива - и Хубчев, и Трифон /вечна му памет/, и Кирячето, и Балъков, и Цанко, и Златко, и Ивайло Йорданов, и Лечков ... здрави истински българчета, да са живи и здрави !

:sword: За такива ,като Ицо ,които показаха на света ,че България е също футболна държава, които ни повдигнаха самочувствието като народ и нация,които с труда си постигнаха тези си висоти в които са сега - нека да ходят на сафарита .За всички е ясно ,че точно такива хора няма да допуснат да се излагат пред различната форумна аудитория с подобни снимки. Но виж ,тези от Зеленикаквите Балкани,дето се изхранват от подобни хуления на българщината, те трябва да им бъде пречупен гръбнака / разбирай -направлението от където се финансират / , за да се опомнят и слезнат на земята.

• 2 weeks later...

Страхотен спектакъл.Много емоции.На няколко пъти се наложи да си бърша сълзите.За пореден път Стоичков доказа, че е ВЕЛИК.

Edited by Росен Генов
Добавяне на дума

• 10 months later...
On 28.03.2016 г. at 8:41 PM, JOR8 said:

Изказвам се, но признавам, че съм пристрастен, защото отдавна съм замислил да си организиран едно сафари.

По принцип се възхищавам все повече и повече на всеки жив човек, който се занимава професионално или не със спорт. Сигурен съм, че с развитието на научно-техническия прогрес, физическият труд ще загуби своето значение за осигуряването на прехраната. За сметка на това обаче, движението ще остане основен фактор за запазване на телесното здраве и дееспособност.

От друга страна, животинските видове са в състояние да оцеляват и когато биват обект на лов, особено при подбор на най-типичните представители на расите за репродукция чрез отстрел на болните и недъгавите индивиди. Нещо, което при човешкия вид е немислимо и би представлявало геноцид. Искам веднага да уточня, че всичко трябва да бъде в разумни граници и да не се изпада в крайност. Дали ловците ще бъдат спортисти, или запалени любители с други професии, няма значение. :buba:

Здравейте на всички Колеги,

Имам мнение по въпроса като ходил, видял и организирал такова Сафари. На колегите които си мислят, че животните са в кладница и чакат ВАС да отидете на заколение, само ще кажа че много се лъжат и съм готов да споря и докажа на всеки един това...

Изживяването е невороятно, от живота който кипи навсякъде около вас до черните преследвачи, които могат да открият животно на един километър само с 4 капки кръв. По следата да прочетат и да ви кажат че животното е уцелено в десния хълбок и коремната област, че куца със задния десен крак и че ще го намерим след километър. Всичко това се е случвало на мен и след тези прекрасни изживявания, като се завърнеш в БГ се гледа малко с друго око на нашия лов. Насаждат се едни комплекси като гледаш нашите оглозгани полета и чак те хваща яд защо си се завърнал...

Изживяването е напълно поносимо и бих казал достижимо за всеки. С малко повече желание и разчет, всичко се постига...

ЦЕНАТА НА ЕДНО ТАКОВА САФАРИ В НАМИБИЯ Е 1260 Еur...

Без самолетния билет и отстреляните трофеи. В това число включва: нощувки, храна, водач, транспорт, преследвач, обработка на трофеите, измерване и сертифициране, развлекателни дейности, басейн, джакузи... Всичко за 180 Еur/ден... Сега скептиците ще кажат "ама много е..." Да но я се замислете колко ще платите тук в един наш курорт и пресметните всичко гореизброено, където за всичко се плаща по отделно... Може би и малко повече...

Сега заминаваме група от 6 ловци и след това организираме група за края на Септември, 2017 г. Така, ако има желаещи, нека се обадят. Организатора и собственика на фермата е от Австрия и няма българска намеса...

On 1.04.2016 г. at 11:06 AM, pashankov said:

Да се разпиша и аз по темата!

Първо явно трябва да се признае "Аз на лов в Африка не съм ходил" в свободното си време (обикновено по нощите гледам Animal Planet HD и ловните канали та от там се запознавам, п.с. чел съм и книги, в които се подхваща темата за лова в Африка),

Та относно снимките и дивеча няма нищо толкова учудващо. На пръв поглед всичко е законно и няма какво да се учудват някои хора. Този лов го има от толкова много години, а къде са били до сега??! Да идат протестират пред някое посолство в София, че видиш ли в еди си коя си държава има такъв законен бизнес!!!

Относно конкретиката на този Стоичков лов, ако аз бях на негово място за мен не би представлявало интерес да стрелям по точно тези животни, но вероятно същия (Стоичков) е стрелял вече по тези които са интересни на моя милост и сега е решил да пробва нещо друго ... повтарям ЗАКОННО.

Пак да кажа без да съм ходил в Африка, но вътрешно в себе си съм сигурен, че повече би харесал лов в нашите географски ширини, както и м. Асен описа ...

В дълбок пухкав сняг. В меко, но студено време. Някъде далеч от цивилизация. С шепа патрони се стремиш да откриеш твоето животно. Вечерите в изцяло дървена хижа. Стара, но чиста и спретната с горяща силно истинска камина, играем бридж на петромаксова лампа и пием домашно червено вино с домашен суджук приготвен от дивечово месо и си разказваме ловни истории..

Ееее няма как африканския лов да е по-напред...

Африканския лов е много по напред... И съм сигурен, че ако стъпеш там и ще си промениш мнението... Събери малко пари, да те заведа да видиш за какво става въпрос...

• 4 weeks later...

Вчера се завърнах от сафари в Африка. Бях на мястото, описано от Златин по-горе. Запознахме се с него там, дори не знаехме, че ще сме заедно. Всичко отговаря на описанията му, дори е по-хубаво. Тръпката е невероятна. Сигурен съм, че ще направя всичко възможно, за да повторя тази авантюра. 

IMG_0403.JPG

• 2 weeks later...
На 12.04.2017 г. at 12:17, Rozata написа:

Африканския лов е много по напред... И съм сигурен, че ако стъпеш там и ще си промениш мнението... Събери малко пари, да те заведа да видиш за какво става въпрос...

Не оспорвам това което си написал. Не е редно, не е и честно.
Вероятно всеки, който отиде на приличен лов в Африка ще остане с изключителни емоции. Като се замисля---> спорът няма как да е обективен. Едно е да си се родил и израсъл и ходил 1000 + пъти на лов в България. Да си виждал и 2 и 200 както казват хората. Друго е да отидеш в Африка (особено първия път) и то на лов. И на мен а предполагам и на всички е ясно, че ще разказваш историята до края на живота си.
Вероятно ти като човек по-често ходещ, когато видиш и лошите страни на лова там след време ще дадеш безпристрастно мнение, което кат нищо може да се различава от сегашното ти.
Дано не ти прозвучи самохвално/надменно, но това с кръвта, проследяването, къде е ударено, колкото е голям дивеча и колко евентуално ще го преследваш --> не ме впечатлява. Това съм го виждал и участвал и в България.
П.С. За мен ще е удоволствие да прочета малко по-дълъг разказ ....