Jump to content
ФОРУМ
  • Наслука!
  • Ловен Сезон 2018
generala_ak47

5.45x39 - лов на диво прасе?

Recommended Posts

Колеги, знам че калибърът е доста слаб за едро, нещо от сорта на 223Rem... но все пак става ли за лов на прасета, като говорим за къса дистанция,от не повече от 50-60 метра? Разбира се с подходящ куршум.

Поздрави!

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Някъде някой колега беше написал, че една гайка може да я завиеш и с френски ключ, и с пръсти, и с клещи, и с гаечен ключ.

Та така е и с лова. Убиват се прасета и с по-малки калибри, но дали това е инструментът за твойта гайка?!?

Наслука!!!

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Падат. Две имам съборени, еднопо от 60-70м , гръдно раняване , почти на място , 50-60кг. Другото 100кг. , от около 100м , мина 20м но му забих още два. Мръсно смъртоносна гадинка. Чакалите каточе по му издържат , бягат до 50м понякога , ама трудно се дерът, с кожата идват и чарва и ребра.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да колега..прав си... става въпрос иначе за АКС 74У, руски нов боен, на който му е премахнат автоматичния режим. Та той е в 5.45х39, някак си ми хареса доста, и ако си го взема дали ще мога на гонка да съм с него, затова питам. Иначе за хищник ще стане, без съмнение.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Еб@х му майката на къде отива лова в тая лайняна "държава"......... що не почнете да хвърляте и камъни по животните..... колеги не се подигравайте с дивеча и животните като цяло! Бъдете достойни ловци!

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Един пита как е друг го засилва, че става, трети ще напише редовно ходя на гонка с 223 или с 22lr. и ква стана тя....! Темата е напълно куха и глупава, всеки прочел малко повече за различните калибри и тяхната мощ и кой калибър за какво е и за какво не е би знаел отговора на въпроса! Сега очакваме тема "Въздушна пушка 5,5 става ли за диви прасета на гонка?"

Подигравката е, че с тия калибри вероятността да падне глигана далеч и да не бъде намерен или да агонизира с дни е много вероятно а това за мен хич не е нормално, спортменско, човешко... как искате ме разбирайте!

пп. добър пример за млади ловци взимай кво ти излезе и млати наред па кво падне падне!

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Добър калибър, отговор на 223 ! Военен и много точен където го насочиш там удря ! За прасета не , все пак е проектиран да убива човеци ! Христос Воскресе , живи и здрави !

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Еб@х му майката на къде отива лова в тая лайняна "държава"......... що не почнете да хвърляте и камъни по животните..... колеги не се подигравайте с дивеча и животните като цяло! Бъдете достойни ловци!

Скоро с въздушни пушки и арбалети ще се ходи на лов..то вече се стигна до крайност с тежкия калибър 9.3 може да се падне и ниско с 5.5 въздухарка.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Скоро с въздушни пушки и арбалети ще се ходи на лов..то вече се стигна до крайност с тежкия калибър 9.3 може да се падне и ниско с 5.5 въздухарка.

Тежкия калибър 9.3x62, въобще не е тежък колега, а е наистина ловен калибър създаден за лов на едър европейски дивеч и среден африкански, а не като масата военни калибри, взаимствани в лова. Вземете прочетете малко за приложенията на различните калибри, скорости, енергия, тежест на проектилите и др. и сами ще си отговорите на повечето въпроси !

А за основния въпрос в темата, да става за убиване, но това за мен е неприемливо, защото ние ловуваме на гонка и там не винаги ти се отдава възможност за добър изстрел, съответно ранено и умряло в мъки след километри и дни мъки и агонии животно, не това е целта на нашето общо занимание !

Ето и един линк -

- който ще осветли малко въпроса !

Поздрави,

и моля не нападайте колегите със злостни коментари, затова е форум за да се задават въпроси и да се получават отговори, споделени от опит или знания !

Христос Воскресе, да сме живи и здрави !

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тежкия калибър 9.3x62, въобще не е тежък колега, а е наистина ловен калибър създаден за лов на едър европейски дивеч и среден африкански, а не като масата военни калибри, взаимствани в лова. Вземете прочетете малко за приложенията на различните калибри, скорости, енергия, тежест на проектилите и др. и сами ще си отговорите на повечето въпроси !

А за основния въпрос в темата, да става за убиване, но това за мен е неприемливо, защото ние ловуваме на гонка и там не винаги ти се отдава възможност за добър изстрел, съответно ранено и умряло в мъки след километри и дни мъки и агонии животно, не това е целта на нашето общо занимание !

Ето и един линк -

- който ще осветли малко въпроса !

Поздрави,

и моля не нападайте колегите със злостни коментари, затова е форум за да се задават въпроси и да се получават отговори, споделени от опит или знания !

Христос Воскресе, да сме живи и здрави !

Воистина Воскресе колега! Живи и здрави.. благодаря ти за отговора изчерпателен.. да, пуснах темата и веднага се намери философ, който да коментира кое било кухо и глупаво. Във форума много знаят някой и много са отворени. Редактирано от generala_ak47

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Воистина Воскресе колега! Живи и здрави.. благодаря ти за отговора изчерпателен.. да, пуснах темата и веднага се намери философ, който да коментира кое било кухо и глупаво. Във форума много знаят някой и много са отворени.

Колега,то понякога и писането е кухо и глупаво,така че тези коментари може и да не ги четеш, но аз си мисля, че калибъра на боеприпаса е в пъти по маловажен от точността на попадението.С посочения от тебе калибър точността е доста голяма. А ако треснеш дивеча в задника ,ако ще и с 14,5 мм картечница "Владимиров" да е, то той ще отиде да мре другаде.Само внимавай да не попаднеш на онези патрони с "опасните" куршуми.Въпреки че са забранени, то може да се сдобиеш от тях.Много са опасни в гората.А на групов лов си е направо ужас.

Редактирано от деди

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колега,то понякога и писането е кухо и глупаво,така че тези коментари може и да не ги четеш, но аз си мисля, че калибъра на боеприпаса е в пъти по маловажен от точността на попадението.С посочения от тебе калибър точността е доста голяма. А ако треснеш дивеча в задника ,ако ще и с 14,5 мм картечница "Владимиров" да е, то той ще отиде да мре другаде.Само внимавай да не попаднеш на онези патрони с "опасните" куршуми.Въпреки че са забранени, то може да се сдобиеш от тях.Много са опасни в гората.А на групов лов си е направо ужас.

Колега изцяло съм съгласен с теб! Че калибъра е малък и недостатъчен за едро като цяло е факт.. няма стоп ефект, за далечна дистанция също слаб, но аз те подкрепям в това, че много зависи и е важно, къде ще удариш дивеча. Относно куршума с изместен център е адски опасно и се надявам силно да не се продават такива.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Е убаво тогава нема да "философствам" повече и да ви спамя темата! Стреляйте смело по животните с кво ви е кеф па падат ли не падат ли вие си стреляйте. И едно примерче през сезон 2014/2015 излиза ми прасе 200+кг. и от 50-60 м. стрелям с кал. 30-06 зад плешката и прасето изминава около 100-150 м. и чак тогава пада, при дрането се вижда, че попадението ми е на точното място пораженията страшни ма те що метри мина.... :) та ако тогава си правех пишки с дивеча и пуках с калибри за хищници прасето щеше да отиде на 5 км. да мре! Поздрави и ползвайте оръжията по предназначение. ;)

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Е убаво тогава нема да "философствам" повече и да ви спамя темата! Стреляйте смело по животните с кво ви е кеф па падат ли не падат ли вие си стреляйте. И едно примерче през сезон 2014/2015 излиза ми прасе 200+кг. и от 50-60 м. стрелям с кал. 30-06 зад плешката и прасето изминава около 100-150 м. и чак тогава пада, при дрането се вижда, че попадението ми е на точното място пораженията страшни ма те що метри мина.... :) та ако тогава си правех пишки с дивеча и пуках с калибри за хищници прасето щеше да отиде на 5 км. да мре! Поздрави и ползвайте оръжията по предназначение. ;)

Колега, аз просто питах за калибъра, тъй като за лов не се ползва много. Не съм убеден, че ще го купя дори. Иначе и аз с 300 Win Mag имах подобна случка. От 80-100м удрям прасе 70кг... падна след 150-160м...

Наслука! ;)

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

НЕсериозно е да се ползва този калибър за гонка според мене!

може и да си доста `успешен` ловец/стрелец на гонка с него, но само ако се ограничиш да стреляш по МАЛКИ прасета в групата. Това не съм го виждал в практиката никъде да се практикува, освен от мен и няколко служители в ловни стопанства. Болшинството от ловците не могат да се овладеят когато видят прасе да бяга към тях.

ако удряш 3-4 см кръг на 100 м с него 10 от 10 пъти, можеш да го ползваш за изстрели `в главата` от чакало. ако не можеш, по-добре не експериментирай! за 223 има голямо разнообразие от куршуми - от 35 грейнови до 100 грейнови ВЛД-та. за 5.45х39 не ми е известен богат асортимент.

п.с.ползвай оръжието по предназначение - спортувай с него,НО не на лов на гонка за прасета. това от личен опит с .223

поздрави!

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колега, аз просто питах за калибъра, тъй като за лов не се ползва много. Не съм убеден, че ще го купя дори. Иначе и аз с 300 Win Mag имах подобна случка. От 80-100м удрям прасе 70кг... падна след 150-160м...

Наслука! ;)

Е колега ако тогава си бил с 223 най вероятно не би и паднало или поне не във вашия район! :)

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

5.45 x39 има 55 и 60 грейна.......

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Етичния минимум за лов на едър дивеч е от 6.5мм калибър нагоре,а за гонката ,минималното което аз бих ползвал е 7мм(7х57 или 7х64/65р).

До сега съм ловувал с 7х65р,308 вин,8х57ис и 9.3х62. С всеки от тея калибри прасетата падат без ядове.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Общо казано колеги, по скоро калашника в тоя калибър е за кеф по мишени, и също така за хищник няма да е зле според мен.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колега, то примери в ловния живот има доста. Зависи от ловния стаж.Аз пък ще ти кажа че с калибър 5.45х39 прасе около 150 кг зад ушенцето ......................и на място. А с бренеке, през гръдния кош, с дупка в долния край на сърцето,бял дроб с дупка, през близката част до гръкляна .....................и го стреляха още три пусии докато падне,има няма 500 метра.Та "пишките" с дивеча зависят от уцелването.Там където е фаталното място. Другото е просто фантазии и примери. И за това колега не е необходимо да се филосовства. Категоричен отговор дали нещо става или не става едва ли може да се даде.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Етичния минимум за лов на едър дивеч е от 6.5мм калибър нагоре,а за гонката ,минималното което аз бих ползвал е 7мм(7х57 или 7х64/65р).

До сега съм ловувал с 7х65р,308 вин,8х57ис и 9.3х62. С всеки от тея калибри прасетата падат без ядове.

Точно това исках да кажа и аз!

Общо казано колеги, по скоро калашника в тоя калибър е за кеф по мишени, и също така за хищник няма да е зле според мен.

Точно за това иде реч. ;)

Колега, то примери в ловния живот има доста. Зависи от ловния стаж.Аз пък ще ти кажа че с калибър 5.45х39 прасе около 150 кг зад ушенцето ......................и на място. А с бренеке, през гръдния кош, с дупка в долния край на сърцето,бял дроб с дупка, през близката част до гръкляна .....................и го стреляха още три пусии докато падне,има няма 500 метра.Та "пишките" с дивеча зависят от уцелването.Там където е фаталното място. Другото е просто фантазии и примери. И за това колега не е необходимо да се филосовства. Категоричен отговор дали нещо става или не става едва ли може да се даде.

Ок щом казваш така да е няма да споря, щом ги целиш само зад ушенцето стреляй! Аз като по неопитен стрелец ще заложа на по голям калибър и съответно по голяма убойна зона.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Точно това исках да кажа и аз!

Точно за това иде реч. ;)

Ок щом казваш така да е няма да споря, щом ги целиш само зад ушенцето стреляй! Аз като по неопитен стрелец ще заложа на по голям калибър и съответно по голяма убойна зона.

Явно не си ме разбрал колега. Аз не ги целя така и за това не употребявам този калибър.И ти го написах като пример в отговор на твоя.Но познавам колеги, които го правят и то на доста прилични разстояния.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Неморално е да се ловува на полезен дивеч с неподходящ калибър. На дива свиня си ловувам с 30-06 но ми се беше счупила ръкохватката за презареждане , затова ползвах за един два излета 5.45х39. Иначе и 243 не бих ползвал за прасе.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Неморално е да се ловува на полезен дивеч с неподходящ калибър. На дива свиня си ловувам с 30-06 но ми се беше счупила ръкохватката за презареждане , затова ползвах за един два излета 5.45х39. Иначе и 243 не бих ползвал за прасе.

Аз пък бих. 100 грейновите, та дори и по-леките куршуми имат дотсатъчно кинетична енергия, за да убият и най-едрото прасе........ако е ударено във витална зона. Гонка, монка.....не го ли уцелиш, от гърмеж не пада :1:

Редактирано от Panata

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване

Important Information

За да посещавате този уебсайт е необходимо да се съгласите с Terms of Use. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.