Jump to content
ФОРУМ
  • Наслука!
  • Ловен Сезон 2020

Забраниха ли полуавтоматите или не или кога

Recommended Posts

Напълно забранени са ! 100% съм сигурен и на бас се хващам който иска

Къде пише?

Има ли забрана или ако няма ще влиза ли в сила?

Стига провокации!

Напълно забранени са ! 100% съм сигурен и на бас се хващам който иска

Аз нямам нищо против автоматките ма на стрелбището с тях, иначе тоя вид оръжие за мен няма място в гората, полята и като цяло в лова! Та ще е за добро ако ги махнат, като почнат на първо място със СЛР-ите!

пп. сега очаквам включване и започване на заяждания от притежателите на полуавтоматично оръжие :)

Edited by momcho2000

Къде пише?

Аз имах предвид Северна Корея, за там знам че са забранени.

п.п. на такъв въпрос - такъв отговор...

Ми то и съблезъбия тигър не става за лов, ама си го водиш :girl_cray2:. Мерси все пак за просвещението, дано те разберат и поне 90% от пишещите тук, които имат полуавтомати :thank:

Аз имах предвид Северна Корея, за там знам че са забранени.

п.п. на такъв въпрос - такъв отговор...

Какво му е на въпроса? Ако знам - няма да питам! Искам да го прочета написано в закон, наредба или каквото и да е там! За Северна Корея знам - там са разрешени само автоматите!

Не са забранени...

Комисията по граждански свободи, правосъдие и вътрешни работи на Европейския парламент гласува в понеделник вечерта своето становище относно промените в директивата за огнестрелните оръжия. Това съобщиха от пресцентъра на ПП ГЕРБ. Евродепутатите подкрепиха предложение за изменение на българския представител Емил Радев (ЕНП/ГЕРБ), което изключва колекционерите от обхвата на директивата. По-конкретно, в следствие на предложението на българския евродепутат, директивата за огнестрелните оръжия няма да се прилага по отношение на придобиването и притежаването в съответствие с националното законодателство на оръжия и боеприпаси от страна на въоръжените сили, полицията, публичните служби, колекционери и организациите, чиято дейност е свързана с културните или историческите аспекти на оръжията, и които са признати за такива от държавата членка, на чиято територия са установени (т.е. музеите).

Освен това евродепутатите подкрепиха предложение на Емил Радев, според което законно притежаваните полуавтоматични оръжия няма да бъдат забранени за притежание от частни лица, каквото беше първоначалното предложение на Европейската комисия. По този начин хилядите спортни стрелци и ловци в Европа и България ще могат да продължат да притежават законно придобитите от тях оръжия. След гласуването българският евродепутат от ГЕРБ Емил Радев коментира, че чрез приетите изменения ЕП ясно се противопоставя на позицията на Европейската комисия, според която колекционерите, спортните ловци и спортистите са източник на оръжия за целите на тероризма. "Радвам се, че успяхме да защитим законните притежателите на оръжия и те ще могат да продължат да използват оръжията си в рамките на закона, без да бъдат обвинявани, че са терористи и престъпници", заяви Радев.

Няколко дни след атаките в Париж от 13 ноември Европейската комисия излезе с предложения за промяна на съществуващото европейско законодателство относно огнестрелните оръжия с цел предотвратяване на бъдещи терористични атаки. По-точно ЕК поиска да забрани притежанието на полуавтоматични граждански огнестрелни оръжия, които имат вид на автоматично огнестрелно оръжие. Друго предложение бе колекционерите на оръжия също да бъдат подложени на контрол чрез задължение да притежават разрешителни за оръжията.

www.focus-news.net

Единствената забрана за полуавтоматичното оръжие е боеприпасите да не са повече от 3 - два в ресивера и един в цевта.

То и според много хора трябва да се забрани да се ловува ама не им удисваме на акъла ;) ,очаквам да се даде предложение да се ловува само с текове,всички останали железа на вторични или на стрелбището.

То си е така, само с текове трябва да се ловува !

- ловец с тек е истински ловец, стреля .. цели и толкова !

- ловец с двуцевка е месар - ако не уцели стреля пак и месото в торбата , и хайде на софрата .

- ловец с полуавтомат е паралия и обикновенно е неориентирано и глезено гражданче идващ от големия град, който гърми на поразия даже и по прехвъркащи пеперуди, не жали патроните.. Такъв ако по някаква случайност уцели дивеча той си нама представа как да го оскубе или одере и го дава или на дружките от дружинката дето са с двуцевки и текове или на комшията.

Някой служайно да има познат веган ловец ? - предлагам да се внесе закон само веганите да могат да стават ловци

Здравейте.

Искам да си закупя Сайга 12 затова питах за забрана дали има.. По-горе имаше коментар че темата ми е провокация,а тя беше допитване . Да си закупя такова оръжие и после да ми го вземат,за това питах.

Колегата с пост №9 ти е дал отговората,така че смело напред да си чешеш крастата :girl_cray2:

• 4 weeks later...

Ето пророчеството се случва . Бъдете готови колеги - http://www.***/index.php?/topic/5794-защо-намаля-числеността-на-чакалът-в-бургаско/?p=136585

Какво точно пророчество се е случило, че от този линк нещо не се разбира какво искаш да кажеш...?

Единствената забрана за полуавтоматичното оръжие е боеприпасите да не са повече от 3 - два в ресивера и един в цевта.

Да така е, но това никой не го спазва или поне аз за 12 години по ловните полета в различни райони на страната не съм видял! Обикновено сме свидетели на това: https://www.youtube.com/watch?v=s8c1ibZitxk (неграмотника стреля седем пъти)

Ако не беше с полу-автомат само щеше да отгледа прасето та мисълта ми беше, че животните нямат никакъв шанс и това за мен не е лов! За това както казах и по горе съм ЗА ЗАБРАНАТА на полуавтоматичното оръжие!

И не забрана заради европейските им тъпотии за терористи и др. а просто лова да бъде нормален а не да сме на война и да сме свидетели на касапници! Поздрави

Edited by momcho2000
  • 4 weeks later...

Няма такъв закон, колега!

Да така е, но това никой не го спазва или поне аз за 12 години по ловните полета в различни райони на страната не съм видял! Обикновено сме свидетели на това: https://www.youtube.com/watch?v=s8c1ibZitxk (неграмотника стреля седем пъти)

Ако не беше с полу-автомат само щеше да отгледа прасето та мисълта ми беше, че животните нямат никакъв шанс и това за мен не е лов! За това както казах и по горе съм ЗА ЗАБРАНАТА на полуавтоматичното оръжие!

И не забрана заради европейските им тъпотии за терористи и др. а просто лова да бъде нормален а не да сме на война и да сме свидетели на касапници! Поздрави

Жалко е, че в България гладкоцевното оръжие се свързва само с лова! Да забранят полуавтоматите за лов, казваш? И тогава под каква форма ще го притежавам и изнасям от вкъщи за стрелби на открито? Ами как ще го ползвам за защита на дома, като не мога да го купя? И да си говорим мъжката, законът дори в сегашното си състояние съвсем не е толерантен към гражданите. Примери много с либерални държави - САЩ, Швейцария, Словения, Чехия, Естония и т.н., пред които нашето законодателство си е още соц. В момента единствената възможност да се радвам на гладкоцевен полуавтомат е чрез ловен билет. Никой не те кара насила да ловуваш с полуавтомат, но не е редно да настояваш другите хора да не притежават такива оръжия, щом ги влече стрелбата с тях. Успех и наслука!

И между другото, никога няма да забранят полуавтоматите в Европейския съюз. Всичко са спекулации и плашене на гаргите.

Няма такъв закон, колега!

По-спокойно със закона, колега ;)

ЗЛОД

Чл. 56. (1) (Изм. - ДВ, бр. 91 от 2008 г., изм. - ДВ, бр. 6 от 2009 г.) Ловуването се извършва с гладкоцевно или нарезно огнестрелно ловно оръжие. Когато оръжието е полуавтоматично, то не може да бъде заредено с повече от един плюс два патрона в магазина. Ловните оръжия не могат да бъдат автоматични.

По-спокойно със закона, колега ;)

ЗЛОД

Чл. 56. (1) (Изм. - ДВ, бр. 91 от 2008 г., изм. - ДВ, бр. 6 от 2009 г.) Ловуването се извършва с гладкоцевно или нарезно огнестрелно ловно оръжие. Когато оръжието е полуавтоматично, то не може да бъде заредено с повече от един плюс два патрона в магазина. Ловните оръжия не могат да бъдат автоматични.

Колега, благодаря за цитата. Нека погледнем по-внимателно датата от закона, който цитираш. Сега сме 2016 г. Може да има изменения, може и да няма. В случая, важното е това:

ЗЛОД не ме касае като притежател и ползвател на огнестрелно оръжие, а само като ловджия, когато съм на лов. ЗЛОД регулира основно ловната дейност и няма работа да определя кои оръжия са легални. Ограничението там не е техническо, а практическо. Ще обясня - ако спазваш този член, когато си на лов, ти не трябва да зареждаш повече от 2+1 патрона в своя полуавтомат, дори да събира 8 или 10 патрона. Това е от правна гледна точка. От теб самият зависи колко патрона ще заредиш в магазина на оръжието. Никой не може да ти забрани да си купиш примерно Бенели, което събира 5 патрона, само защото не трябва да се слагат повече от 2 патрона в магазина му, когато си на ловен излет.

Законът, на който се уповавам аз, е ЗООБВВПИ. Там въобще не фигурира подобно ограничение и никога няма да го има според мен, защото е безумно. Всеки сам преценява какво оръжие му допада.

Поздрави и наслука!

Колега, благодаря за цитата. Нека погледнем по-внимателно датата от закона, който цитираш. Сега сме 2016 г. Може да има изменения, може и да няма. В случая, важното е това:

ЗЛОД не ме касае като притежател и ползвател на огнестрелно оръжие, а само като ловджия, когато съм на лов. ЗЛОД регулира основно ловната дейност и няма работа да определя кои оръжия са легални. Ограничението там не е техническо, а практическо. Ще обясня - ако спазваш този член, когато си на лов, ти не трябва да зареждаш повече от 2+1 патрона в своя полуавтомат, дори да събира 8 или 10 патрона. Това е от правна гледна точка. От теб самият зависи колко патрона ще заредиш в магазина на оръжието. Никой не може да ти забрани да си купиш примерно Бенели, което събира 5 патрона, само защото не трябва да се слагат повече от 2 патрона в магазина му, когато си на ловен излет.

Законът, на който се уповавам аз, е ЗООБВВПИ. Там въобще не фигурира подобно ограничение и никога няма да го има според мен, защото е безумно. Всеки сам преценява какво оръжие му допада.

Поздрави и наслука!

Колега, този текст от ЗЛОД е актуален към днешна дата. Вярно е, че придобиването, притежаването, съхранението и ползването на дълго гладкоцевно оръжие е уредено от другия закон - ЗАКОНА ЗА ОРЪЖИЯТА, БОЕПРИПАСИТЕ, ВЗРИВНИТЕ ВЕЩЕСТВА И ПИРОТЕХНИЧЕСКИТЕ ИЗДЕЛИЯ, но също така е вярно, че според този закон, правото да закупиш, ползваш и т.н. такова оръжие като ФЛ /без определените изключения/ е да си ловец, или спортист. Можеш да ползваш такова оръжие или на лов, или на регламентирано стрелбище. Дали и колко ще спазваш закона, си е твое решение, аз си позволявам да пиша тук само защото форума е ловен, има хиляди потребители все ловци, и не е редно да не са информирани, или /по-лошо/ да са грешно информирани. А и колегите по-горе са имали предвид именно ползване по време на лов ... апропо, когато си на ловен излет, макар с индивидуална бележка за пернат дивеч, си важат всякак разпоредбите на ЗЛОД, заедно с административните наказания за нарушаването му. Нека да е ясно, че правилото е 1+2 боеприпаса на лов, пък оттам нататък всеки си решава за себе си ;)

П.П. Проблемът със стрелбищата според мене е мноого голям, заради безумната бюрократична процедура по създаванетолицензирането им. За мен, това трябва спешно да се реши, и всяко сдружение ДА Е ЗАДЪЛЖЕНО да създаде стрелбище, при облекчена процедура, като държавата или общините да са длъжни да предоставят земя ... но към момента законът е какъвто е, без значение дали ни харесва. Естествено, такава инициатива трябва да е основно работа на националните ловни съюзи, но там им е през оная работа, за съжаление.

Колега, този текст от ЗЛОД е актуален към днешна дата. Вярно е, че придобиването, притежаването, съхранението и ползването на дълго гладкоцевно оръжие е уредено от другия закон - ЗАКОНА ЗА ОРЪЖИЯТА, БОЕПРИПАСИТЕ, ВЗРИВНИТЕ ВЕЩЕСТВА И ПИРОТЕХНИЧЕСКИТЕ ИЗДЕЛИЯ, но също така е вярно, че според този закон, правото да закупиш, ползваш и т.н. такова оръжие като ФЛ /без определените изключения/ е да си ловец, или спортист. Можеш да ползваш такова оръжие или на лов, или на регламентирано стрелбище. Дали и колко ще спазваш закона, си е твое решение, аз си позволявам да пиша тук само защото форума е ловен, има хиляди потребители все ловци, и не е редно да не са информирани, или /по-лошо/ да са грешно информирани. А и колегите по-горе са имали предвид именно ползване по време на лов ... апропо, когато си на ловен излет, макар с индивидуална бележка за пернат дивеч, си важат всякак разпоредбите на ЗЛОД, заедно с административните наказания за нарушаването му. Нека да е ясно, че правилото е 1+2 боеприпаса на лов, пък оттам нататък всеки си решава за себе си ;)

П.П. Проблемът със стрелбищата според мене е мноого голям, заради безумната бюрократична процедура по създаванетолицензирането им. За мен, това трябва спешно да се реши, и всяко сдружение ДА Е ЗАДЪЛЖЕНО да създаде стрелбище, при облекчена процедура, като държавата или общините да са длъжни да предоставят земя ... но към момента законът е какъвто е, без значение дали ни харесва. Естествено, такава инициатива трябва да е основно работа на националните ловни съюзи, но там им е през оная работа, за съжаление.

Абсолютно си прав за всичко и напълно те подкрепям!

Edited by wildyracing

Жалко е, че в България гладкоцевното оръжие се свързва само с лова! Да забранят полуавтоматите за лов, казваш? И тогава под каква форма ще го притежавам и изнасям от вкъщи за стрелби на открито? Ами как ще го ползвам за защита на дома, като не мога да го купя? И да си говорим мъжката, законът дори в сегашното си състояние съвсем не е толерантен към гражданите. Примери много с либерални държави - САЩ, Швейцария, Словения, Чехия, Естония и т.н., пред които нашето законодателство си е още соц. В момента единствената възможност да се радвам на гладкоцевен полуавтомат е чрез ловен билет. Никой не те кара насила да ловуваш с полуавтомат, но не е редно да настояваш другите хора да не притежават такива оръжия, щом ги влече стрелбата с тях. Успех и наслука!

И между другото, никога няма да забранят полуавтоматите в Европейския съюз. Всичко са спекулации и плашене на гаргите.

Ти май не си ми разбрал поста аз съм твърдо против използването на самозарядно оръжие в лова било то гладкоцевно или нарезно такова! А за използване на стрелбища по мишени, панички за разни състезания ако искаш си лентовай и лента 100-200 патрона...!

Пак казвам аз съм против използването му за ловни цели!

Edited by momcho2000