Jump to content

Recommended Posts

Patelan благодаря за инфото, но търся нещо което чисти на момента. Нещо не си представям, да налея цевта, и на другия ден да я чистя. :) . Тази рецепта мисля е за РЧС (Разтвор чистки ствола) и се ползва при военните.

ПП. Сайта много ми хареса. Намерих информация за успоредката ми ИЖ54. - 10Х

• Replies 137
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Днес, в деня след последния за годината ловен излет, реших да се отблагодаря предпразнично на Блажко за удоволствията, които ми достави през настоящата все още 2013 година. Отстреля послушно 13 диви п

Може би малко закъснях, но да внеса яснота. Поддръжката на оръжието е доста сериозен процес за маняците (като мен) и доста отричан от практиците. Познавам хора, които зафърлят пушката за следващия ло

Posted Images

и аз си взех балистол и съм доволен от него, но не съм го ползвал за почистване на медни наслагвания

миналата седмица стрелях с моята красавица с еди руски патрони-плачеше ми се като почнах да я чистя/че не е една ами две цеви/.отначало с спрей,после Паркър 009/голям ташак/и накрая с 10%амоняк след 10/десет/кратно търкане можеше да се каже че е поизчистена.трябва да взема Балистол май?

миналата седмица стрелях с моята красавица с еди руски патрони-плачеше ми се като почнах да я чистя/че не е една ами две цеви/.отначало с спрей,после Паркър 009/голям ташак/и накрая с 10%амоняк след 10/десет/кратно търкане можеше да се каже че е поизчистена.трябва да взема Балистол май?

пробвай с брунокс турбо спрей, има го в магнума. много съм доволен от него.

И аз имах едни такива патрони за унищожаване (на НЗНА FMJ) преди време един познат "фараджия" доказа, че се е понаучил да стреля с карабина... още не мога да почистя цевта както трябва. Мъча я с Паркър 009 - ама ку_ец :)

• 4 weeks later...

колеги, я кажете на практика как се почиства цевта на карабината, аз имам ЧЗ 550 и понеже не съм стрелял с нея до сега не ми се е налагало да и почиствам цевта, но ще ми е от полза да науча нещо

колеги, я кажете на практика как се почиства цевта на карабината, аз имам ЧЗ 550 и понеже не съм стрелял с нея до сега не ми се е налагало да и почиствам цевта, но ще ми е от полза да науча нещо

Кога я купи бе Радо? Ей сега вече ще черпиш. Айде да ти е честита и много вълци да поразиш с нея :D

Кога я купи бе Радо? Ей сега вече ще черпиш. Айде да ти е честита и много вълци да поразиш с нея :D

ами може да ти прозвучи странно но я имам от около 7 години, но т.к. лова на едър дивеч не ми е любим не съм я ползвал, но последните две години се запалих и по този лов, смятам да я ползвам, само трябва да и монтирам оптичен прибор, но се чудя какъв. затова и питам за как се чисти цевта след стрелба.

====================================================================

Цитат(radoadvokat @ May 7 2006, 12:23)

Най-важното при чистенето да не ръчкаш с шомпола от пред през цефта/това не важи ако имаш спец шомпол с ограничител, който се навива отпред/ а махаш затвора и от там....

И почваш

- препарат за почистване на изгорели газове- нанасяш-чакаш-почистваш така докато не излезе чист парцала....

- после препарат за сваляне на омедняването пак - нанасяш-чакаш-почистваш така докато не излезе чист патцала....

Като може и да се редуват последователно... зависи колко си стрелял!

На финала омасляваш с неутрален препарат може ВД40....

И май трябва да отделяш внимание на тази карабина след всяка стрелба - май не бяха хромирани цевите?/не че ако са хромирани могат да се зареже без почистване, но поне не е толкова противопоказно/

Тези умници които ще те съветват да чистиш само с ВД40 - не им вярвай - това е за мърлячи. ВДто маха влагата и става горе-долу за предпазване от нея, но изобщо не е за почистване особено на нарезно оръжие!

Цитат(radoadvokat @ May 7 2006, 12:23)

Най-важното при чистенето да не ръчкаш с шомпола от пред през цефта/това не важи ако имаш спец шомпол с ограничител, който се навива отпред/ а махаш затвора и от там....

И почваш

- препарат за почистване на изгорели газове- нанасяш-чакаш-почистваш така докато не излезе чист парцала....

- после препарат за сваляне на омедняването пак - нанасяш-чакаш-почистваш така докато не излезе чист патцала....

Като може и да се редуват последователно... зависи колко си стрелял!

На финала омасляваш с неутрален препарат може ВД40....

И май трябва да отделяш внимание на тази карабина след всяка стрелба - май не бяха хромирани цевите?/не че ако са хромирани могат да се зареже без почистване, но поне не е толкова противопоказно/

Тези умници които ще те съветват да чистиш само с ВД40 - не им вярвай - това е за мърлячи. ВДто маха влагата и става горе-долу за предпазване от нея, но изобщо не е за почистване особено на нарезно оръжие!

мерси за поясненията, предполагам че за различните калибри шомполите за различни.

мерси за поясненията, предполагам че за различните калибри шомполите за различни.

Е, иска ли питане! Разбира се!

Ако нямаш такива/накрайници, четки, медни или бронзови/ шомполи, внимавай да не ти набутат стоманени накрайници.

Имаше едно време стоманена четка с някякво жълто покритие-дере цевта!

17_s.jpg

Ако наистина искаш да запазиш цевта - разходи се насам! Заслужава си 100%!

Е, иска ли питане! Разбира се!

Ако нямаш такива/накрайници, четки, медни или бронзови/ шомполи, внимавай да не ти набутат стоманени накрайници.

Имаше едно време стоманена четка с някякво жълто покритие-дере цевта!

17_s.jpg

ок, мерси, ще внимавам и ако има нещо още ще питам. а това ли е цялото оборудване за почистване, то трябва упътване да има за ползването му :D

аха и сега го прочетох

ок, мерси, ще внимавам и ако има нещо още ще питам.

А сега! Да пробваме вместо мерси - цъкаш на плюсчето на "Репутацията"и пишеш мерсито в забележките! ХАХА

:D:D:D

Сам ако не си поискаш, нали знаете! :D

• 2 weeks later...

Може би малко закъснях, но да внеса яснота.

Поддръжката на оръжието е доста сериозен процес за маняците (като мен) и доста отричан от практиците. Познавам хора, които зафърлят пушката за следващия лов и я смазват веднъж в годината къде януари.

Може някой да рече, че съм луд, но издивявам, когато видя неподдържано оръжие.

Това е все едно лична хигиена. Дори и повече. Отговорност пред света и себеси.

Аде стига моралисване.

Малко идеи.

1. Какво се случва в цевта при стрелба:

Барута е вещество, което се създава от химическа реакция на целулоза, азотна и сярна киселина.

При изгарянето му част от състава се превръща в погоре описаните метални "дразнители" в газообразен и твърд остатък.

Иницииращите капсули пък съдържат живак, антимон, и кво ли още не. Ето ви малко инф:

http://free.bol.bg/ivantopalov/lowni_beopripasi/kapsuli.htm

Та целия тоя коктейл когато остане в цевта и се "заебе", започват "язваджийските процеси". Особено до печката с дървата и конденза.

2. Какво да правим - Чистим веднага след лова (може и след запоя, ама мен не ма търсете :D ).

3. Химикали. Нарочно използвам тази думичка.

А. Дегризър - вещество, което чисти нагар и стара смазка. Съдържа ацетон. Доста скъпо и удачно (15-20 левченко). Ама го няма по нашите магазини веке. Аз го изкупих да се в балъка, па даже и го свърших. Сега го смених с по-евтин разтворител (бензол или терпентин).

http://secure.armorholdings.com/kleen-bore/product180.html

Б. Солвент - ВНИМАНИЕ - корозивно вещество, което сваля нагара, дере помедняването на цевта и ецва неръждаемите стомани. Аз го ползвам само за пищова. Тва е мириканска далавера. Мажеш за около 15 минутки и бършеш до сухо. 3-4 пъти промиваш с дегризър.

http://secure.armorholdings.com/kleen-bore/product367.html

и

http://secure.armorholdings.com/kleen-bore/product368.html

В. Смазки. Тук темата е огромна.

- Леки - удобни за почистване, ако не се ползват горните препарати. Препоръчвам Балистол, МФ-а на Бенели и Отис.

- средно-тежки. Това са типичните оръжейни смазки. Удобни за обмазване на всички елементи на оръжието. Особено движещите се части. Такива са тези на Берета, FP-10, ремойл.

- тежки (консервационни). По-добро от просташкия ГОИ не знам.

- Специализирани. Ползват се по предписание за определени оръжия и определени места. Типично това са греси с допълнителни екстри. Аз ползвам подобна при смазване на затворния блок и спусковия механизъм на пищака. Не че ще се порази, ако го нацвъкам и със Сокол.

- Тефлонови - смазки за маняци и луди. Нема да ви ги обяснявам, който иска ще си ги види в нетя :D

Та това е горе долу.

WD-40 съкс. Но го ползвам да почиствам тук там ръждица. Не че много се справя.

Айде бе, бате Вельо! Къде беше като те нямаше! :D

Чакаме сума време включване на тежката артилерия. Тръгвай насам, че има нужда от наливане на акъл в форума!

Добре дошъл!

Айде бе, бате Вельо! Къде беше като те нямаше! :D

Чакаме сума време включване на тежката артилерия. Тръгвай насам, че има нужда от наливане на акъл в форума!

Добре дошъл!

Добре заварили :D

Мани срам, понякога се улавям че моралисвам като некъв пенсионер. Ама явно е от възрастта :D

Присъединявам се към мненията на колегите за Паркър 009. нищо не разтваря нищо не почиства - блъскам с телената четка до припадък.

Плозвал съм балистол - също не съм впечатлен. може би защото очаквам пушката сама да се изчисти :D с тези препарати. Смазката на берета също.

Търсих си и все още търся армейската течна оръжейна смазка. Имам добри спомени от нея от казармата :D

Но всеки обещава и така все още нямам такава.

Гой никога не съм използвал, защото моето пушкало не спира :D Затова и извън сезона само го почиствам два пъти в месеца и го пресмазвам.

И след като ползвах какви ли не неща и се убедих че не са ми особено от полза правя така.

След стрелба почиствам първо с найлоновата четка барутните остатъци, защото ми е направило впечателние, че иначе се размазват с парцала. След това с парцал - бял памучен.

След това напръсквам обилно с ВД 40 цевта - много съм доволен от тва нещо за почистване. Изпитвам дълбоко подозрение към всички т.нар. почистващи смазки. Използвам ги само за почистване и никога за смазване. Действа в пъти по-добре по мое виждане от оня миризлив Паркър.

Оставям да престои с това нещо и след това с четката оловото пада много много лесно.

След това пак добрия стар парцал, докато почне да излиза чист или почти чист според кондицията ми. :D

След това намазвам цевите отвън и отвътре и цевната кутия също с едно турско ментаче за 1, 50 шишенцето. Напълно неутрално на вид като олио , нямам ядове с ръжда.

Преди лов задължително избърсвам смазката от цевния канал.

Автомобилно моторно масло - значи споделям опита на един колега, който от 20 години ползва само такова. Пушката свети - ТОЗ. Съвременните автомобилни масла имат почистващи свойства - всеки знае

като си сменя маслото на автомобила как то се сипва чисто отгоре, а от долу веднага тръгва черно. Имам едно минерално АРАЛ. И смятам да започна да го ползвам. Не знам опитните колеги какво ще кажат за това, но си мисля, че средата в двигателя е свръх агресивна в сравнение с пушката, поради това мисля че такова масло би се справило отлично, пък и съм виждал резултата.

за дървените части във форума на оръжеен магазин получих ценни съвети от колегите и ще ги приложа в най скоро време.

За мене най-важното е по-честото чистене, лично на мене ми доставя удоволствие , е не винаги когато съм уморен след лов, но поне веднъж в седмицата независимо в сезона или не, жена ми все ме бъзика , че съм си играел като малко дете , но на мене не ми пука :D

Ако някой има познати склададжий от бившите ракетни войски около Стара Загора те знаят че имаше една руска смазка бяла като свинска мас в тенекии като от сирене на плътност като ГОИ която беше уникална. Казваха ми че я ползвали за някъкви направляващи пръстени за ракетите. Ставаше за всичко. При много силен нагар намазвахме здраво цевта и оставяш 1 ден да преседи след което избърсваш хубаво с парцала, минаваш с четката и парцала и намазваш пак и почистваш нямаше нужда от нищо друго ставаше и за почистване и за консервация и имаше с килограми.Последната кутия която имах я дадох преди 5-6г. на едни дружки да си оправят пушките и така и не ми я върнаха. Ако някой от форума има скътани по-големи количества от нея да я пусте за продажба или ако знае името и да го прати за да я търсия от братята. Тях ги питах те искат името или № на изделито.Питах разни познати от новите военни но вдигат рамене и нищо не знаят а със старите загубих връзка в годините. От нея бяха слагали в диферинцияла на джоган изпушил на учения и го бяха карали дълго време така просто уникален продукт.

След това напръсквам обилно с ВД 40 цевта - много съм доволен от тва нещо за почистване. Изпитвам дълбоко подозрение към всички т.нар. почистващи смазки. Използвам ги само за почистване и никога за смазване. Действа в пъти по-добре по мое виждане от оня миризлив Паркър.

Оставям да престои с това нещо и след това с четката оловото пада много много лесно.

След това пак добрия стар парцал, докато почне да излиза чист или почти чист според кондицията ми. :rolleyes:

Уточнявай, че говориш за гладкоцевни оръжия. Те се чистят доста лесно, ако цевта е без язви и наранявания. Не само, с ВД40 а и с зехтин да намажеш - пак ще имаш чувството че си я почистил...

Миризливия Паркър(за нагар) естествено и според мен не е най доброто... но той за това е миризлив щото функцията му е да неутрализира окисляването на продуктите на горенето на барута и капсула в цевта...

Има нещо много важно, което не трябва да се забравя, че и при видимо добре почистена цев може да продължава процес на окисление и "ръждясване"....

Бях чел някъде: "Докато си пием ракията - цевта си живее свой живот и се цапа сама в касата!"

"тoва" вд40 е за смазване на панти и ръждясали болтове!милене що си тормозиш пушката бе човек??????до колкото си спомням и конак я тормозеше неговата с "това"(ама дали спря)?????

да каже той наи добре!!!!!!!

Да уточнението е напълно уместно. :rolleyes:

Но отскоро прилагам описания "метод" /много силно казано/ и за макаренкото. По моему действа и там добре, защото парцалчето сравнително бързо започва да излиза абсолютно чисто.

Знаеш, в казармата - идва стария, бам парче партенка на върха на ножа, тръква по паралелите - черна точка! Следва "мръсна е пушката", метла в отвора за газовата тръбичка и какви ли не дивотии и така до сутринта...... :)

Опитвам се да следвам този "метод" макар и неуспешно щото го няма старшинката. :D

А за паркър - в каталозите и по магазините представят два вида. Аз съм ползвал само този, който бива представян като почистващ оловото и помедняването.

Другия вид е представен като почистващ барутен нагар. Тези марки препарати, за които Сет даде линкове не съм ги ползвал. Може би наистина вършат по-добра работа от това паркърче. понеже англичаните са известни като "царе на компромиса" :D В полит.смисъл предимно, но знае ли човек.......

Като каза за макаренкото...

Моя пищов когато и да вкарам Паркер(бял или червен) все излиза или зелен парцала или сив.... хахахах

Затова и не му вкарвам парцали а само куршуми.....ХОХОХО

е ако напръскам с вд40 естествено че ще имам чувството че е по-чист! :rolleyes:

Като каза за макаренкото...

Моя пищов когато и да вкарам Паркер(бял или червен) все излиза или зелен парцала или сив.... хахахах

Затова и не му вкарвам парцали а само куршуми.....ХОХОХО

е ако напръскам с вд40 естествено че ще имам чувството че е по-чист! :rolleyes:

Разбрах "тънката разлика" благодаря за примера. :)

А за куршумите - хаха и аз така искам "почистване" чрез стрелба, затова си взех като първо оръжие макаровец, бих искал да го стопя от стрелба, след тва да го бракувам, пак да си купя пак да го стопя и накрая може нещо по изискано..... :D

• 3 weeks later...