Jump to content
ФОРУМ
  • Наслука!
  • Ловен Сезон 2020

Ще ловуваме ли на лев подборно тази година

Recommended Posts

Колеги може и да съм нетърпелив но вчера трябва да е гласувано и вече искам да знам взето ли е решението. Ако някой има информация нека сподели. А и мнението ви по въпроса какво мислите ще е положението а и колегите без документ за подборен няма ли да са дискриминирани и ако трябва да се намали драстично популацията не е ли гонката начина . Какъв ще е механизъма за контрол има и доста несъвестни сред нас.

Ами бележката за подборен лов на диво прасе тази година ще струва един лев вместо тридесет както до сега . Това ще е част от мерките които се взимат относно африканската чума по дивата свиня . И това било решено вече

Преди 9 часа, Krivak написа:

Ами бележката за подборен лов на диво прасе тази година ще струва един лев вместо тридесет както до сега . Това ще е част от мерките които се взимат относно африканската чума по дивата свиня . И това било решено вече

при нас до сега бележки за подборен лов на прасе не са давани

При нас дават аз лично не съм взимал но знам ,че дават. А сега заради мерките по африканската чума предполагам и при вас ще започнат да дават. 

Няма въодушевени няма коментари това едва ли не означава ,че ще се ловува през цялата година и всеки ден от седмицата с бележка за подборен лов която от 30лв намаляват на 1лв. За баровците в стопанствата цените падат с 50% . И вече една седмица тишина водоплаващия дивеч свърши къде са ловците в тоя сайт ? От калто го гласуваха на 24ти януари това няма един коментар по темата и се чудя само мен ли ме вълнува това . С две думи учуден съм от пълната НЕ заитересованост на ловците любители на едрия лов в този сайт аз в друг регистрация нямам. Кучкарите си пускат снимки бекасарите също а свинарите се мишкосват. Има горски тука хайде малко по активно колеги

Преди 14 часа, Krivak написа:

Няма въодушевени няма коментари това едва ли не означава ,че ще се ловува през цялата година и всеки ден от седмицата с бележка за подборен лов която от 30лв намаляват на 1лв. За баровците в стопанствата цените падат с 50% . И вече една седмица тишина водоплаващия дивеч свърши къде са ловците в тоя сайт ? От калто го гласуваха на 24ти януари това няма един коментар по темата и се чудя само мен ли ме вълнува това . С две думи учуден съм от пълната НЕ заитересованост на ловците любители на едрия лов в този сайт аз в друг регистрация нямам. Кучкарите си пускат снимки бекасарите също а свинарите се мишкосват. Има горски тука хайде малко по активно колеги

Нищо няма да се промени, както е било до сега, така ще бъде и за напред. Таксата се променя за разрешителните, но режима си остава същия. Някъде ще дават такива, на друго място ще намерят мотиви да не дават. Нмаляването на цените в ловните стопанства касае минимиалните цени в държавните ловни стопанства и то, ако техните ръководители не решат друго. Затова и активността е малка, защото няма нищо ново в тази връзка. Ще очаквам с нетърпение, да видя как някой ще се похвали, че си взел разрешително за 1 лв. и е отишъл да се бори с африканската чума по прасетата...

На 1.2.2018 at 9:59, Росен Генов написа:

Нищо няма да се промени, както е било до сега, така ще бъде и за напред. Таксата се променя за разрешителните, но режима си остава същия. Някъде ще дават такива, на друго място ще намерят мотиви да не дават. Нмаляването на цените в ловните стопанства касае минимиалните цени в държавните ловни стопанства и то, ако техните ръководители не решат друго. Затова и активността е малка, защото няма нищо ново в тази връзка. Ще очаквам с нетърпение, да видя как някой ще се похвали, че си взел разрешително за 1 лв. и е отишъл да се бори с африканската чума по прасетата...

Според мен тази борба с африканската чума ще си е едно ,законно бракониерство.Защото контрола е непосилен 

Така мисля и аз след като се ловува час преди изгрев и час след залез нощно време по нивите , гонки ще има също това няма как да се контролира. Но в европа където заразата е факт пари дават за отстрел. В Полша мисля ,че беше с помоща на армия ,дронове ,топлинни камери и ловци искат да избият за три месеца 80% от популацията. В области на Германия дават 20€ за отстреляно прасе и още 20€ ако си с куче също така са разрешили уреди за нощно виждане. Но според мен още не ни е натиснала чумата а и не сме дорасли като манталитет за такова нещо . Мое мнение не претендирам да съм разбирач

Спешно са нужни санитарни сечи за запазването здравето на горите в регионите на Кърджали, Смолян, Пловдив, Пазарджик и Стара Загора. Тъй като земеделското министерство не разполага с нужния човешки ресурс, то ще предлага събраната дървесина само за 1 лв. на кубик с цел да стимулират частни предприятия и местни лесовъди да помогнат със сечта.

https://www.plovdiv24.bg/novini/plovdiv/Regionut-okolo-Plovdiv-speshno-se-nuzhdae-ot-sanitarna-sech-za-zapazvane-zdraveto-na-gorite-737170

Все си мисля,че важното е да става въпрос за левче ^_^

Цената е утвърдена и влиза в сила от 1 март 2018 година. Ще се ловува с план за отстрел 50% от този за 2017, до влизае в сила на новият план за отстрел.

Edited by митьо

Благодаря за полезната информация колега. Точно се чудех от кога ще започнат да ги дават защото в нашето ловно казаха,че още нямат заповед

• 4 months later...

И както повечето знаем облекчението в подборния лов се оказа свързано с много усложнения ,построяване на чакала специално за дейността във всеки ловен район регистрация , снимки, горски и така нататък. Чумата е вече на прага ни и войната е изгубена преди да е започнала . Всеки ден се пише мерки никакви. В Германия през колко граници е чумата разрешиха и нощните уреди и пари за кучета дават за носене на пробите тук приложение ще правят сигурно за един куп пари от които 80% ще откраднат да сигнализираме чрез него за умряли прасета в гората. Пародия пълна ясно е ,че държава няма и теглото след като измре 90% от популацията на свинете след като спират гургулицата а скоро и пътпъдъка какво ще правим? Остават две неща пияници и рибари. Цялото го пиша ,че подканват и приканват но не улесняват нещата на ход и по нивите без чакало не става ли а и сега са при храната свинете неслед в, гората по лесно ще се изчистят необходимите бройки. Поне така си мисля аз . Интересно ми е другите как мислите и какви са ви мненията по въпроса има и горски дайте мнения колеги ,че ни чакат много години табла и карти по ловните клубове и хижи поне тия които не можем да си позволим сафарита и стопанства

• 2 weeks later...

Както съм казвал и в друг пост аз регистрация в другия ловен форум нямам. Но както виждам активността по наболялата тема за АЧС , откриването на лова по рано и въобще писането и мнението по темата ме водят до заключението ,че в този форум единствените активни са: хората с лудогорците,бараците,един мъж с хубав бретон от време на време хората с бараци и до там. Странното е ,че и тях не ги вълнува а като ги няма свинете и техните кучета са безполезни без пилещаря за сега разбира се виждате какво се случва с гургулицата от този сезон. Та мисълта ми в крайна сметка е.В тоя форум ловци има ли сърдити ли са или просто съм останал само аз тук. Ама гледам пускат се обяви но всички активни ловци явно са там тук както казва един мой познат само ”покойници”

На 13.07.2018 г. at 0:29, Krivak написа:

Както съм казвал и в друг пост аз регистрация в другия ловен форум нямам. Но както виждам активността по наболялата тема за АЧС , откриването на лова по рано и въобще писането и мнението по темата ме водят до заключението ,че в този форум единствените активни са: хората с лудогорците,бараците,един мъж с хубав бретон от време на време хората с бараци и до там. Странното е ,че и тях не ги вълнува а като ги няма свинете и техните кучета са безполезни без пилещаря за сега разбира се виждате какво се случва с гургулицата от този сезон. Та мисълта ми в крайна сметка е.В тоя форум ловци има ли сърдити ли са или просто съм останал само аз тук. Ама гледам пускат се обяви но всички активни ловци явно са там тук както казва един мой познат само ”покойници”

Тук сме си, ама както казва м.Асен, от много приказки ""файда" няма. Всеки може да сподели мнението си където и както сметне за добре, но това отново не променя нищо. Е, може някой да стане за смях и да се изложи, но това е в реда на нещата... положението към момента е неясно и за тези, на които би трябвало да им е ясно ! Затова и няма какво конкретно да се коментира към момента. Винаги едни ще се радват на това по-ранно откриване на лова на гонки, други ще са против. Така е било винаги и така ще бъде и за в бъдеще. Изразени са публични позиции по този въпрос от известни деятели на ловното дело в страната. В общи линии, тези становища са правилни и нормални, но за съжаление ситуацията с тази болест може да се влоши доста бързо и всичко да стане ненормално и нелогично. Съгласен съм, че груповият лов на гонка, не е най-правилният начин за справяне с тази ситуация, но ловците обикновено не ги питат когато се вземат такива решения. Никой не може да задължи никого да отиде на лов, така че, който реши да не ходи и да не участва в нещо, което не одобрява, никой няма да му се разсърди или упрекне. След като се е преценило на най-високо ниво в държавата, че ловците трябва да помогнат в овладяване на тази ситуация, ще има и такива, които ще организират ловни излети. Не трябва да им се сърдим и на тях, защото те смятат, че така помагат за справяне с проблема. 

На мен лично ми хареса становището, което изрази председателя на НЛРС-СЛРБ Васил Василев и смятам, че тя е правилна и адекватна за решаване на ситуацията в момента.  

Публикувам я в отделен коментар.

До
Г-н Румен Радев
Президент на Република България
До
Г-н Бойкo Борисов
Министър-председател на Република България
П О З И Ц И Я
Относно: Закон за изменение и допълнение на Закона за лова и опазване на дивеча гласуван на първо и второ четене в пленарна зала на 11.07.2018 г.
Уважаеми г-н Президент,
Уважаеми г-н Министър-председател,
На 11.07.2018 г. беше гласуван и приет на първо и на второ четене Закон за изменение и допълнение на Закона за лова и опазване на дивеча, с който се регламентира откриването на сезона за групов лов на дива свиня през 2018 година да бъде още от месец юли, като за ловни дни са определени сряда, събота и неделя и дните обявени за официални празници.
От години групов лов на дива свиня в България се провежда от 1 октомври до втората неделя на месец януари, като ловни дни са събота, неделя и дните обявени за официални празници.
Мотивът на народните представители внесли този законопроект е нуждата от своевременно редуциране на популацията на дивата свиня на територията на цялата страната, с цел превенция на проникването и разпространението на Африканската чума по свинете. Според тях чрез драстичното увеличение на ловните излети с над 100 000 ще се достигне желаното редуциране на популацията на вида по възможно най-бързия начин.
Националното ловно-рибарско сдружение „Съюз на ловците и риболовците в България представлява над 117 хил. ловци обединени в 139 ловни сдружения. Именно ловците играят ключова роля при превенция и опазването на здравето на дивите животни обект на лов, като оказват съдействие на отговорните институции в тази насока. В тази връзка изразявам пред Вас позицията на УС на НЛРС-СЛРБ относно приетия Закон за изменение и допълнение на Закона за лова и опазването на дивеча
Считаме, че е изключително належащо предприемането на мерки за редуциране на популацията на дива свиня, с оглед на близостта на заболяването до границите на нашата държава. Смятаме обаче, че текстовете, които бяха приети са недостатъчно добре прецизирани и създават реални предпоставки за влошаване качеството на популациите на другите видове дивеч обитаващи ловностопанските райони и крият реален риск за живота и здравето, не само на ловците участващи в ловните излети, но също така и на всички хора, които по една или друга причина са в ловностопанските райони. Липсата на обществено обсъждане и изслушване мнението на специалистите е основната причина за това.
Предложената промяна не позволява диференциран подход към отделните ловностопански райони на база плътността на дивата свиня в тях. В различните ловностопански райони у нас, плътността на дивата свиня е различна, като варира в много широки граници. По начина, по който беше въведена промяната се дава възможност да се ловува групово от месец юли и в ловностопанските райони, в които не е необходимо редуциране на запасите.
Групово ловуване с кучета гончета през летните и есенните месеци в горския фонд би се отразило пагубно върху прираста на другите видове едър дивеч. През летните месеци неукрепналите приплоди (родени през май и юни) на тези видове са изключително уязвими и неминуемо ще станат жертва на ловните кучета. От друга страна безпокойството на сърната и благородния елен по време на брачния период (за сърната юли-август, за благородния елен - септември) ще доведе до компрометиране на тяхното успешно размножаване в много ловностопански райони на страната.
Провеждането на групов лов на дива свиня през летните и есенните месеци крие голям риск за живота и здравето, както на участниците в ловните излети така и на други лица пребиваващи по една или друга причина в горския фонд – горски работници, туристи, гъбари, билкари и др. Съчетанието на засилено човешко присъствие в гората със силно ограничената видимост в тази част на годината създава сериозни предпоставки за възникване на инциденти по време на лов. Статистиката показва, че по-голямата част от злополуките по време на ловуване се случват от началото на октомври до средата на ноември, когато шумата все още не е опадала до край от дървесно-храстовата растителност и видимостта и чуваемостта в гората са затруднени.
Все още няма решение на проблема касаещ свободното пасищно отглеждане на източно-балканска полудива свиня в Източна България, което на практика обезсмисля усилията за намаляване на популацията на дивата свиня в тези райони.
Смятаме, че така приетия Закон за изменение и допълнение на Закона за лова и опазването на дивеча е недостатъчно обоснован, без да бъдат добре претеглени ползите и вредите, които биха последвали от неговото прилагане. Считаме че е необходимо да бъде предприет диференциран подход за намаляване на популацията на дива свиня там където е необходимо, чрез методи недопускащи влошаване състоянието на популациите на останалите видове дивеч.
Отново декларираме нашата обществена ангажираност за справяне с проблема, но очакваме подкрепа и съдействие от отговорните държавни институции и не приемаме опити за прехвърляне на цялата отговорност за превенцията и овладяването на последствията от навлизане на Африканската чума по свинете в България на неправителствени организации, каквито са ловните сдружен ия. В тази връзка предлагаме преразглеждане на вече приетите текстове и прецизиране на мерките по региони на базата на изготвен анализ за състоянието на популацията на дива свиня от Изпълнителна агенция по горите, който да бъде публично оповестен.
Апелираме за промяна в чл. 85а, ал.7 от Правилника за прилагане на Закона за лова и опазване на дивеча, чрез която да отпадне изискването за присъствието на длъжностно лице от Държавното горско или ловно стопанство, с което ще бъдат създадени необходимите предпоставки за извеждане на интензивен отстрел на дива свиня чрез индивидуално ловуване.
Необходимо е близко сътрудничество на Министерство на земеделието, храните и горите със Съюзът на ловците и риболовците в България с цел набелязване на конкретните мерки и синхронизиране на действията по превенция на заболяването, защото на този етап такова липсва.

Инж. Васил Василев

Председател на УС на НЛРС - СЛРБ

Такова е становището и на доц. Хр. Михайлов и Ив. Недков. И те имат пуснато писмо до президента с препоръка за вето над ЗИД на ЗЛОД.

Само че с една "подробност" ... тия "становища" в стил "след дъжд качулка, мън-мън" не излязоха м/у 6-11.07, а след като ЗИД ЗЛОД мина на второ четене ;)В момента ИАГ и ДАБХ привикат дружинките и им съобщават какви "задължения", вкл. финансови имат, вкл. абсолютно противозаконни, а съюзът и сдруженията пак са "преклонени главички" ... защооо ???

Преди 13 часа, м. Асен написа:

Само че с една "подробност" ... тия "становища" в стил "след дъжд качулка, мън-мън" не излязоха м/у 6-11.07, а след като ЗИД ЗЛОД мина на второ четене ;)В момента ИАГ и ДАБХ привикат дружинките и им съобщават какви "задължения", вкл. финансови имат, вкл. абсолютно противозаконни, а съюзът и сдруженията пак са "преклонени главички" ... защооо ???

Ловуването не е задължително и никой не може да ви накакра на сила да ловувате ! Това трябва да е ясно на всеки средно интелигентен ловец. Никой няма да ви накаже по никакъв начин, ако не ловувате ! Същото беще обяснено и на срещите, които проведохме с ИАГ и БАБХ. Спред мен голямо драматизиране и преекспониране на темата с тази болест се получи. Всяка ЛД си има управителен съвет и общо събрание и решава сама за себе си как ще действа. Давам пример с моята дружина, ние сме решили, че ще излезем на лов в района, но няма да пускаме кучета и гоначи. Това ще го направим, за да се опитаме да попречим на другите дружини, които граничат с нас, да минат кучетата им през нашите гори. Взели сме си разрешителни за индивидуално ловуване на дива свиня и така ще отчетем някоя проба от района за изследване и мониторинг. Не виждам нищо драматично в това, което е направила държавата, все пак нещо трябва да се направи в тази ситуация ! Как ще се направи, зависи от самите нас !

Edited by Росен Генов

Разбира се, че промените в закона никого нищо не задължават. От колега чух, че ги събирали на инструктаж и им казали, че средствата по чл. 37а ЗЛОД ще отиват за септичните ями и други подобни, което е противозаконно. Ето за такива неща мисля, че националният съюз трябва да подпомага сдруженията, да дава разяснения, да контактува на високо ниво с ИАГ и БАБХ и да защитава ловците и парите им. Иначе, писмото до президента ... голям праз /както се и оказа/ ;)

П.П. Апропо, ако ловът е без кучета, все едно е индивидуален, само че без горски ;)

Аман от апокалиптични картини по форуми и сайтове ...

Edited by м. Асен