Jump to content

Мнения за калибър 7X64 или 8X57 , предимно за лов на гонка и на открито ,на разстояние до 300м.

Recommended Posts

Здравейте колеги !

Изправен съм пред казуса  при избора на нарезно оръжие , от мои наблюдения на колеги с нарезно оръжие в калибри 30-06 /9,3X 62 ,8X57 / 7X64  ,308W,/7,62X39.От всичките изброени калибри най - много ми допаднаха  7X64 и 8X57 искам да кажа ,че често ходя и гонач .Избрал съм да ловувам основно с болтова карабина , и съм изправен пред дилемата между тези два калибъра 7X64 и 8X57 за които трябва да взема решение.Тъй като съм левичар ,и карабината ще се поръчва съответно и се оскъпява малко повече ,а избора ми за карабина е Sako 85 M Hunter.Моля за мнения на колеги които са ползвали или ползват тези калибри ,ще съм Ви изключително благодарен за помощта!

On ‎12‎.‎12‎.‎2017‎ г. at 6:40 PM, avdjiev71 said:

Мерси Божка, за добрите снимки, въпреки лошото време!

Така сме истинските бретонджии!!!!!!!

23 hours ago, petar75 said:

Здравейте колеги !

Изправен съм пред казуса  при избора на нарезно оръжие , от мои наблюдения на колеги с нарезно оръжие в калибри 30-06 /9,3X 62 ,8X57 / 7X64  ,308W,/7,62X39.От всичките изброени калибри най - много ми допаднаха  7X64 и 8X57 искам да кажа ,че често ходя и гонач .Избрал съм да ловувам основно с болтова карабина , и съм изправен пред дилемата между тези два калибъра 7X64 и 8X57 за които трябва да взема решение.Тъй като съм левичар ,и карабината ще се поръчва съответно и се оскъпява малко повече ,а избора ми за карабина е Sako 85 M Hunter.Моля за мнения на колеги които са ползвали или ползват тези калибри ,ще съм Ви изключително благодарен за помощта!

Колега, аз ловувам с комбинация  7х65 R, / 12 обаче ходя малко на гонки и по често на инд.лов. Имах  три години и болтова карабина в кал. 8х57JS , но почти не я ползвах заради комбинацията. Въпреки това ще ти препоръчам осмицата, защото според мен е по - подходящия калибър за гонка. Има доста фирми които предлагат карабини в  8х57 специално за гоначи- антабката, /скобата за ремъка/ е хваната за цевта точно под мушката, така ,че като оръжието е на гърба ти и ти се провираш в гъсталака клоните не могат да ти пречат. Прикладите и полуложите на повечето от тези карабини са в оранжев цвят .

Преди 10 часа, batsaak написа:

Колега, аз ловувам с комбинация  7х65 R, / 12 обаче ходя малко на гонки и по често на инд.лов. Имах  три години и болтова карабина в кал. 8х57JS , но почти не я ползвах заради комбинацията. Въпреки това ще ти препоръчам осмицата, защото според мен е по - подходящия калибър за гонка. Има доста фирми които предлагат карабини в  8х57 специално за гоначи- антабката, /скобата за ремъка/ е хваната за цевта точно под мушката, така ,че като оръжието е на гърба ти и ти се провираш в гъсталака клоните не могат да ти пречат. Прикладите и полуложите на повечето от тези карабини са в оранжев цвят .

Здравей колега ! Първо искам да ти благодаря за отделеното време , отговорността и разбирането .По всичко до сега върви в полза на 8х57JS с помощта на колеги като теб и мои приятели стари ловци които все още използват карабини именно в този калибър.За местността където ловувам разстоянията са до 150м. максимална дистанция ,има много храсти ,гъстаци и драки.Този калибър ме спечели с големият си стоперен ефект,правата траектория , щадящ месото и не прави големи хематоми,сиреч съсиреци ,прасето пада на място и не търсиш дивеча,мекият си откат ,което е много важно за мен и е ловен куршум който не рекошира толкова като другите калибри.Просто казано ,този калибър напълно покрива моите нужди.Жив и здрав да си ,много ловна слука и големи трофеи !

Стрелял съм(притежавал съм комбинация) със 7х65р(което е рандовия събрат на 7х64) ,имал съм и маузер м98 в 8х57. Сега в момента имам 308 вин. и 9,3х62.

Всеки един от тези калибри ще ти свърши работа според твоето задание. 9,3х62;8х57 и 308 имат предимството да могат да работят добре и в къси цеви(малка загуба на начална скорост). За постигането на пълния потенциал на 7х64 си трябва поне 60см. цев.

А това дали ще се бастисва месо зависи единствено от избора ти на куршум. Например 12гр. геко тм в 8х57 бастисва много повече месо от 18.5 грамовата Лапуа Мега в 9,3х62.

За свинщини мисля ,че 9,3-то е една идея по-добре от 8х57,но и 8мицата си е класа в тая дисциплина. Няма животно в България дето да понесе точно попадение от тоя калибър и  да оцелее да разказва на внуците... :D

На 2/12/2018 at 11:52, petar75 написа:

Здравей колега! Аз също от много време наблюдавам разни карабини и калибри ,след като забраниха 13/0 ,започнах да купувам бренекета естествено магнум .но и тях ги направиха златни .Тези които ползвам аз са на Уинчестер ,Ремингтон ,Федерал  ,всичките които изброих вече под 5лв.няма , за това реших да си взема нарезно. Спрял съм се на 308W и 7X64  , естествено нямам излишни пари за скъпи играчки . Спрял съм се също на Zastava M70 в калибър 7х64. , защото аз ходя и много често гонач.Само имам един съществен проблем ,че съм левичар и ще ходя до Випа да питам да ли мога да я поръчам с ляв гриф.Ако можеш да споделиш малко повече информация ще съм ти благодарен. Желая ти много здраве и ловна слука с новата ти придобивка !

Благодаря за разбирането и отделеното ти време относно избора ми .Вече стрелях с 9,3х62 ,и мога да кажа само ,че отката не ми допадна изобщо ,патроните са по скъпи от колкото при  8х57.За мен отката е от голямо значение ,защото аз ще стрелям с болт а при 8х57 напълно ме устройва.Ако ще трябва да избирам 308W също бих предпочел 7X64  пред 308W , защото видях на живо ,че стопиращият ефект на 7X64  е по-добър за мен , но може и да съм объркал при преценката си.За сега твърдо съм се спрял на 8х57JS ,защото при нас по-голямата част е гъсталак и ходя гонач. Благодаря ти още веднъж за разбирането и отзивчивостта ти ,за колеги като мен пред такива дилеми.Желая ти много здраве и ловна слука!

е

• 3 months later...
На 28.02.2018 г. at 18:15, petar75 написа:

Благодаря за разбирането и отделеното ти време относно избора ми .Вече стрелях с 9,3х62 ,и мога да кажа само ,че отката не ми допадна изобщо ,патроните са по скъпи от колкото при  8х57.За мен отката е от голямо значение ,защото аз ще стрелям с болт а при 8х57 напълно ме устройва.Ако ще трябва да избирам 308W също бих предпочел 7X64  пред 308W , защото видях на живо ,че стопиращият ефект на 7X64  е по-добър за мен , но може и да съм объркал при преценката си.За сега твърдо съм се спрял на 8х57JS ,защото при нас по-голямата част е гъсталак и ходя гонач. Благодаря ти още веднъж за разбирането и отзивчивостта ти ,за колеги като мен пред такива дилеми.Желая ти много здраве и ловна слука!

е

Здравей колега!!

стопиращия ефект много зависи от типа куршум който се ползва, според мен за всички калибри в момента могат да се намерят на пазара патрони с голям стопиращ ефект

На 28.02.2018 г. at 18:15, petar75 написа:

е

Колега, взе ли я карабината ? Сподели, ако искаш :)

• 1 year later...
На 19.06.2018 г. at 10:09, м. Асен написа:

Колега, взе ли я карабината ? Сподели, ако искаш :)

Благодаря колега за подкрепата на калибъра! Вече ми е неудобно  да отговоря на някои колеги които ме питаха тук във форума , дали съм си купил вече карабина в този калибър  и съответно да споделя нещо спрямо калибъра. От много лутане съответно и много четене по форуми от колеги , и сайтове  се спрях на Tikka TX3 Hunter .Поръчах пушката тъй като аз съм левичар , и в този калибър  с дървен приклад нямаше налична , и съм я  платил цялата карабина предварително във ВИП Бургас на 05.06.2019 г .Ка заха ми ,че трябваше да дойде 12.12.2019г. , но за съжаление не я доставиха с мотива ,че имало голям интерес към марката и не могат да смогната , и остана за 25.03.2020г. и пак не дойде с мотива ,че първо се изработвали с десния затвор и чак тогава започват да правят с левия затвор.Сега последно със 100% гаранция ,че до  25.06.2020г. ще ми бъде в касата.А относно калибъра изчетох много форуми ,странична литература и сайтове докато го избера , а и естествено с това стрелях на един колега от София  който ни беше на гости , и на 80м във врата го бях уцели с бързомер  , прасето падна на не повече от 3,4 метра без да го търсим 100-12о кг беше , и тогава още повече ме грабна този калибър.Също така да спомена и мекият му  и не така силен  откат който имаше.