Добре дошли във форума На Лов

Регистрирайте се сега за получите достъп до всички функции. След регистрация, вие ще можете да публикувате нови теми или да отговаряте на вече съществуващите. Ще можете да настроите вашия профил, да си качите профилна снимка, да получавате репутация и да използвате лични съобщения с останалите потребители. Това съобщение ще изчезне след като влезете в профила си.

iliq_zozikov

Далекобоини ли са подкалибрените бренекета

258 мнения в тази тема

Има едни цеви - парадокс ли бяха , дето завъртали малко куршума . Някой стреля ли с такова , да докладва , дали има добри постижения , пък било то и с подкалибрени .Такава комбинация ми звучи добре , иначе подкалибрени или обикновени , нямат точност след 60 метра (+ - 20 метра) , даже и да имат сила на такава дистанция .

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
иначе подкалибрени или обикновени , нямат точност след 60 метра (+ - 20 метра) , даже и да имат сила на такава дистанция .

В грешка си приятелю

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
В грешка си приятелю

Верно ? Поне с мойте гладки -Браунинг полуавтомат и Надцевка Берета , не винаги уцелвам 2литрово шише (50метра прав) .С нарезното нямам пропуск......

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Горе говоря за 50 м с бренеке.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Горе говоря за 50 м с бренеке.

При използване бренеке с гладкоцевна пушка при статичен дивеч,и при познаване и предварителна прострелка на муницията, не вярвам някой да има ядове с уцелването до 90-100метра.При използване на подкалибрени бренекета с начална скорост на куршума близо 500м/с ,правия изстрел е на около 95 м,като и самия куршум носи енергия около 1300 J.Как няма да убие животно на такова разстояние.Друг е въпроса ,че с гладкоцевната се разчита на бърза стрелба и на късо разстояниедо около 50м,тука не говорим за групи,спад на куршум и т.н.-но факт е че с гладкоцевен куршум може да се стреля и на по-голямо разстояние

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Поиграй си с 28 грамови крушуми .Преди правех опити турбинния на Майер загубих време но се убедих че 36-34 са множко.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Подкрепям изцяло Младен! Ако има някой, който не може да стреля успешно с гладкоцевно и подкалибрен на разстояния до 100 метра, то проблемът му е или в патроните или в него самият! няма подкалибрен, който може да се намери в България/независимо от цената/, и аз да не съм го пробвал. Прекрасни са, с малки изключения. А Майер от Геса е точен до 90 метра. И отгоре на всичко го предпочитам, жалко, че в последно време не намирам 16 к. от него. Всичко, което се продава по магазините у нас/имам предвид куршумите/ си го сглобявам/снарядявям/ сам. С новите Бренекета и с руските стрелям успешно и над 100 метра/138 крачки/.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Подкалибрените няма как да са по-точни. Първо няма начин да получи въртеливо движение още в цевта а това е най-важното условие за устойчив полет. Дори да получи въртеливо д-е след напускане на цевта вече няма 100% гаранция за точност. Паразитните елементи които уж го направляват вцевта водят до загуби на енергия. Да се разчита на някакви неразбрани аеродинамични закони е несериозно.Точност=въртеливо д-е ощев цевта.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Грешиш и не знаеш достатъчно.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мацо-сома.............Подкалибрените няма как да са по-точни. Първо няма начин да получи въртеливо движение още в цевта а това е най-важното условие за устойчив полет. Дори да получи въртеливо д-е след напускане на цевта вече няма 100% гаранция за точност. Паразитните елементи които уж го направляват вцевта водят до загуби на енергия. Да се разчита на някакви неразбрани аеродинамични закони е несериозно.Точност=въртеливо д-е ощев цевта.

===========

Явно материята ви е чужда!..

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колеги тези спорове са излишни, всеки има някакъв опит на който се осланя. Няма значение кой с какво стреля, най-важното е да е точно и да му падат прасетата. Ха наздраве :D на всички.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Подкалибрените няма как да са по-точни. Първо няма начин да получи въртеливо движение още в цевта а това е най-важното условие за устойчив полет. Дори да получи въртеливо д-е след напускане на цевта вече няма 100% гаранция за точност. Паразитните елементи които уж го направляват вцевта водят до загуби на енергия. Да се разчита на някакви неразбрани аеродинамични закони е несериозно.Точност=въртеливо д-е ощев цевта.

Колега, освен при нарезното оръжие и при слуговите цеви, вартеливо движение бренекето продобива едва след напускане на цевта. Като цяло проблема при стандартните бренекета идва от смачкването на нарезите от обикновено по-тясните цеви на някои пушки. Ето защо подкалибрените бренекета освен, че запазват нарезите си от сабото в което са поставени, то и по-високата скорост им дава по-изправена треактория.

Като цяло смятам, че подкалибрените бренекета са по-точни ипо-далекобойни от стандартните. При всички случаи аз бих ги предпочел пред стандартните с изключение на лов в по-обрасла местност.

P.S. Извинявам се, че пропуснах и цевите с шокове "Парадокс"

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Има много видове подкалибрени крушуми.Немога в 2 реда да обясня какво имам в предвид. Не знам дали и аз не съм доразбрал НО всеки крушум с наклонени "ребра " по повърхноста придобива вътеливо движение в цевта а не извън нея . Мисля че имаме едно и също на ум но го изказваме различно .Задайте ми точен върос.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мацо-сома Публикувано на Днес, 08:40

Има много видове подкалибрени крушуми.Немога в 2 реда да обясня какво имам в предвид. Не знам дали и аз не съм доразбрал НО всеки крушум с наклонени "ребра " по повърхноста придобива вътеливо движение в цевта а не извън нея . Мисля че имаме едно и също на ум но го изказваме различно .Задайте ми точен върос.

Няма измислен куршум за гладкоцевно оръжие, който да се завърта вътре в цевта, независимо от неговата конструкция. За сега никой и не се мъчи да работи в тази насока, имам предвид завъртането с ребрата. Причината е една - няма какво да го завърти. Количеството въздух, което атакува стабилизиращите ребра е от 1 до 8 грама, според модела и калибара на куршума. Отзад го бутат няколко стотин килограма, а силата на сцеплението на "оловото" с цевта достига десетки килограми/варира, според диаметрите и материалите/. А освен това няма накъде да "изтече" и създава друг вид сили /...ще бъде "несериозно" да се цитира цял раздел от аеродинамиката, както вече ни убедихте.. :clapping: /. Въздухът може да действа само след като "изчезнат" тези, които му пречат, тоест извън цевта. Ако прочетете по-внимателно постът на Сиско и се потрудите да надникните в историята на Бреннеке, ще разберете защо фирмата предпочете да смени размерите на Бреннеке Класик и да създаде 4/четири/нови, прекрасни, подкалибрени "бебенца". А за тяхната "точност", ако не вярвате на нашите, то повярвайте на чуждите - фирмата производител удостоверява 12 сантиметра расейване на 91 метра...

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

До Akbash и Metero Прави СТЕ . Не знам защо преди 2 години започнах да градя теорията си - че си получава въртеливо движение на крушума вътре в цевта.Не знам къде прочетох това което ми промени убеждението .Преди 20 години баща ми обясни това което Вие ми припомнихте .От всеки вид крушум който ползвам ползвам отварям по 1-2 броя и снемам р-ри. Помислил съм си че размер от 18,7 на крушума е поголям от 18,2 на цевта зада може да гарантира завъртане дори оловото да се размазва по стените .Има кр. с р-ри 18,1 за тях смятах че се завъртат към края на цевта тъй като е с обща конусовидност 0,1-0,3 преди шоковото свиване. Снощи т.е. днес четох по сайтовете,разлистих старите и нови броеве на в-к Всичко за оръжието даже и книжката Гладкоцевно ловно оръжие преведена от руски но никъде не е написано-преведено ясно по въпроса .Сега на ново ще трябва да си оразмерявам крушума който разработвам може би 15 години. Но това няма да му се отрази зле поне се надявам.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

:yahoo:

До Akbash и Metero Прави СТЕ .

Думи на мъж, а не на момче. :yahoo: :yahoo:

Всъщност Полев придобиват въртеливо движение в края на цевта, в шока. Пластмасовата "седалка" е с прорези за ребрата на самия куршум, които са с лек наклон и като запъне седалката в шока, куршумът се завърта. Оттам идва прословутата им дългобойност, а аеродинамичната им форма спомага за малки загуби в полет и скоростта им на разстояние се запазва повече от болшинството други гладкоцевни куршуми.

Завъртането от въздушната струя е малко съмнително. Силата може да се пресметне ( но мен ме мързи)- площта на ребрата по синуса на ъгъла и плътността на въздуха по скоростта на квадрат. Формулата е :

P= cos(alpha)* Ro*V^2*S/2

P= силата , с която натиска въздуха.

Ro= плътност на въздуха, 1.28 г/м3

V= скорост, м/с

S- площ, в/у която действа въздуха, м2

cos( sin) -ъгъла на крилото

Тук трябва да се съобрази синус ли е или косинус за да получим въртящия момент.

post-480-1181303477_thumb.jpg

Редактирано от metero

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Все пак не ме домързя, сметнах го. При ребра 6 бр по 1мм и дълги 10 мм под ъгъл 10* и скорост 420 м/с въртящия момент ще бъде към 12 кг- твърде осезаемо.

Редактирано от metero

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

metero, не разбрах, остава ли в сила съмнителното относно действието на въздушната струя при завъртане на куршума? :yahoo: ...А за "Полев 3" не си съвсем прав! Работи добре и при цилиндри с диаметър на канала 18.9 мм/ за 12 к./! А Полев1 е с различна конструкция и пак се върти. И скоростта е доста по-висока...и за Бренеке и за Полев3! Гуаланди има само 2 ребра и пак се върти!... Нищо лично!

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
:)

Думи на мъж, а не на момче. :) :)

Всъщност Полев придобиват въртеливо движение в края на цевта, в шока. Пластмасовата "седалка" е с прорези за ребрата на самия куршум, които са с лек наклон и като запъне седалката в шока, куршумът се завърта. Оттам идва прословутата им дългобойност, а аеродинамичната им форма спомага за малки загуби в полет и скоростта им на разстояние се запазва повече от болшинството други гладкоцевни куршуми.

Завъртането от въздушната струя е малко съмнително. Силата може да се пресметне ( но мен ме мързи)- площта на ребрата по синуса на ъгъла и плътността на въздуха по скоростта на квадрат. Формулата е :

P= cos(alpha)* Ro*V^2*S/2

P= силата , с която натиска въздуха.

Ro= плътност на въздуха, 1.28 г/м3

V= скорост, м/с

S- площ, в/у която действа въздуха, м2

cos( sin) -ъгъла на крилото

Тук трябва да се съобрази синус ли е или косинус за да получим въртящия момент.

Като прочетох теоретически издържаното ти изказване почти щях да се убедя в твърдението ти, НО:

Приятелю, за да се получи това завъртане зад наклонените ребра на куршума не трябва да има нищо, нито тапи (концентратори), нито явлението наречено ВИСОКО НАЛЯГАНЕ. Всичко това което си представил като формула може да сработи САМО когато куршума напусне цевта. Не си мисли, че като вкараш някой СИНУС и КОСИНУС и хората ще почнат да си "вързват гащите с троскут" и "да ядат доматите с коловете".

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Работата е там, че на свръхзвукова скорост пред куршума се образува т.н. челен фронт на въздушната вълна. Зад него се получава аеродинамична сянка. И ребрата остават " на завет". Ъгълът на този фронт зависи от скоростта. При равна на тази на звука ( 340 м/с) е 180*. При 415 м/с е 110 *, при 450 е 98*- с увеличаването на скоростта става по- остър този ъгъл, но докато въздуха се докопа до ребрата...затова ми е съмнението.

При дозвукова скорост ребрата ще работят и ще завъртат куршума с голям момент.

Гуаланди има по-специфична форма, с която може би се вкарва този въздух в каналите му. И предницата му е баш под тъп ъгъл. :)

Полев 1 и омурташки подкалибрен ( приличат си)- не съм забелязал да се въртят. Те летят право поради добре решената аеродинамика на формата и баланса ЦТ/ЦН.

Не съм стрелял от чист цилиндър и от широка цев, нямам данни. Как разбираш , че се е завъртял куршума?

Скоростта я взех като най-малка, знам, че Полев 2 (3) може да се зафичи с 2.6 г Сокол до над 500 м/с.

Според една литература в Майер за полет 50м в дупката ще влязат 3 г въздух, които явно нямат сила да го завъртят. В същото време ако е вярно за аеродинамичната сянка, и външните ребра работят лошо...и като лети, свири. Припомни си как се свири с гилза и как се духа перпендикулярно на отвора. Напълно е възможно, както пишат, Майер да се премята във въздуха произволно.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

metero Публикувано на Днес, 09:04

Уважавам любознанието ви Метеро, но ми позволете да корегирам мъничко насоката на логиката ви, защото рискувате да я превърнете в силогизъм...тоест, някъде липсва нещо важно. Нормално е при много четене, и е оправдано. Та първо тази литература, дето я споменавате е "форум", нищо, че е на чужд език за някои...пак нищо лично...! Както и обясненията за аеродинамичната сянка/ което е от същата литература/...липсва нещо много важно и то е, че на едно друго място, в една друга литература има обяснено повечеко. Но тази литература се учи с години и всичко е в диференциални уравнения. Майер е свестен тип, мнооого учен, та чак болен е бил от наученост, както и неговите приятели/истина е!/ от Бреннеке. Куршумчетата си приличат мнооого, а и всички са патентовани на едно и също място - 15 страни, включая Германия и Русия. Що ли таквази фирма, каквато е Бреннеке не са се сетили за тая сянка? Питам се доста време вече и защо за тях тя е полезна :) !?! А Гуаланди, тези дето леят Бора Проиетил, нямат патент за изобретение на същия и затова не можаха дълги години да разберат какво им е особеното на тези куршуми. Истината се криела в това / според Пирш/, че тези неща се ги мислили цели лаборатории и там са им правили снимки с високоскоростни камери, което вие прекрасно знаете! Но тези снимки се четат / разчитат/ от специалисти-професионалисти/вземат пари за тази работа/, а не от участници във форумите и от четящите масовата литература. Тя е за запознаване с нещата, а не учебник!...Пак нищо лично, да не вземете да се докачате, защото отвреме на време го правите - просто споделям с вас, защото наистина Ви считам за доста ерудиран! Мистър Полев....още е жив, нали знаете това, и си е изобретил 7-мият, което също добре знаете! И също е от въртящите!...А това/дали се върти?/ съм го разбрал в лабораторията...там се вижда всичко, пък и все още смятам добре! Е в последно време Компи се справя много по-добре и ме замества с успех! :) Можете да си видите въртенето и в полето...има си методология. Цапате с боичките, където трябва, после си пресмятате предполагаемите обороти и им предлагате и те да поизцапат тук там! А оптичане на "ребрата" има, но е качествено само при определени условия. А при Бреннеке няма констатирани завихрения и вихрови потоци върху тези елементи. А скокът на уплътнение пречи за други елементи и моменти на стабилизация. На слука!

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Имам един двойно турбинен на Маер български но вътрешните нарези не са под ъгъл . Незнам със сигурност но ми се струва че преобразуват .....ала бала ...поне за три неща служат .

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
metero Публикувано на Днес, 09:04

.. Та първо тази литература, дето я споменавате е "форум", нищо, че е на чужд език за някои...пак нищо лично...! Както и обясненията за аеродинамичната сянка/ което е от същата литература/

Не. Книгата на Ижевските заводи " Ижевские ружья", т.1.

... тази литература се учи с години и всичко е в диференциални уравнения.

Учил съм ги 6 семестъра, в началото на 70те. Естественно, вече всичко съм забравил.

Що ли таквази фирма, каквато е Бреннеке не са се сетили за тая сянка?

Мисля, че са. И я използват.

Но тези снимки се четат / разчитат/ от специалисти-професионалисти/вземат пари за тази работа/

Аз не съм професионалист. Това значи ли ,че трябва да си кютам необразован и да слушам разни.....какво ми казват? Или може все пак да чета и да разсъждавам...е, както мога?

..това/дали се върти?/ съм го разбрал в лабораторията...там се вижда всичко..

Имаш под ръка лаборатория? Бих искал да обсъдим дали мога и аз да я използвам понякога за експерименти. Може да почерпя.

.. Можете да си видите въртенето и в полето...има си методология. Цапате с боичките, където трябва, после си пресмятате предполагаемите обороти и им предлагате и те да поизцапат тук там!

Бих се радвал да обясниш по подробно метода.

..А оптичане на "ребрата" има, но е качествено само при определени условия.

Какви?

post-480-1181580471_thumb.jpg

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Не. Книгата на Ижевските заводи " Ижевские ружья", т.1.

Учил съм ги 6 семестъра, в началото на 70те. Естественно, вече всичко съм забравил.

Мисля, че са. И я използват.

Аз не съм професионалист. Това значи ли ,че трябва да си кютам необразован и да слушам разни.....какво ми казват? Или може все пак да чета и да разсъждавам...е, както мога?

Имаш под ръка лаборатория? Бих искал да обсъдим дали мога и аз да я използвам понякога за експерименти. Може да почерпя.

Бих се радвал да обясниш по подробно метода.

Какви?

Ко праите вий е колеги, ша са чалдисате от толкоз четене на книги е. У моя буквар пише: щом пада прасето с него ... значи е убав патрона и толкоз. ;)

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване