Jump to content

Оптики с вграден далекомер

Recommended Posts

Вашите мнения и отзиви за оптики с вграден далекомер

i712593sn03.jpg

Bushnell 4-12 x 42

laserrangefinder4x12x.gif

Burris 4-12 x 42

Тия май един китаец ги е правил

Diarange_800.jpg

Zeiss 2.5 - 10 x 50

i712593sn03.jpg

Bushnell 4-12 x 42

Burris 4-12 x 42

Diarange_800.jpg

Zeiss 2.5 - 10 x 50

Китаи4ето ясно , няма какво да го коментираме. Виж Цаис разбира се е еталон в оптиките /вярвам няма кои да каже ло6о за него/. Въпреки изклиу4ителното му ка4ество /диареинджа/ има и един съ6тествен според мен недостатък -твърде обемист е.Идеята при този модел 2в1 е да пести6 време от замерване ра-ние до истрел. Но след като животното е на дале4 , предполага се спокоино..ловеца има достатъ4но време да измери и с далекомера които носи и да стреля. А и цената е по висока от тази да си купи6 по отделно ка4ествени оптика и далекомер.

Но разни хора разни идеали ;)

Издебвам примерно, на мръкване и гледам на отсрешното било - черна точка - поглеждам в далекомерната оптика - прасе - пише - 724. Не мога да преценя какво е, дали е за отстрел, щото е самичко и няма с какво да го сравня, обаче решавам - ще го трепя! Между нас има дере обрасло с гора, което ако успея да го пресека без да ме усети ще го наближа на 250-300м и оттам мога да стрелям по-нормално, ама за какво имам оптика и съм дал толковапари за нея ина която пише 724? Намирам хубав клон да се подпра и мисля - колко беше поправката за 724???? - хе-хе - ей сега ще погледна каталога не федерал дето сам си смята всичко - турил съм го в покет-писи-то, ама покета май не го взех че се очертаваше да вали, нищо - нося разпечатка - така - 30-06 - 4.57м нагоре, ех, язък чене купих .300Вин маг - само 3.76м щях да вдигам. Мамка му и мерник! Къде е на тоя мил-дот 4,57м???? Колко моа му беше делението? Пак трябва да смятам! - а ето - четвъртата точка под кръста. А, не! то делението беше толкова на 6х пък аз съм на 10 - е сега му...... Лудница! То прасето се преместило - сега пише 810м! И почна да мръква - докато сметна няма да го виждам - я по-добре да го издебна.

Edited by edin_lovec
Издебвам примерно, на мръкване и гледам на отсрешното било - черна точка - поглеждам в далекомерната оптика - прасе - пише - 724. Не мога да преценя какво е, дали е за отстрел, щото е самичко и няма с какво да го сравня, обаче решавам - ще го трепя! Между нас има дере обрасло с гора, което ако успея да го пресека без да ме усети ще го наближа на 250-300м и оттам мога да стрелям по-нормално, ама за какво имам оптика и съм дал толковапари за нея ина която пише 724? Намирам хубав клон да се подпра и мисля - колко беше поправката за 724???? - хе-хе - ей сега ще погледна каталога не федерал дето сам си смята всичко - турил съм го в покет-писи-то, ама покета май не го взех че се очертаваше да вали, нищо - нося разпечатка - така - 30-06 - 4.57м нагоре, ех, язък чене купих .300Вин маг - само 3.76м щях да вдигам. Мамка му и мерник! Къде е на тоя мил-дот 4,57м???? Колко моа му беше делението? Пак трябва да смятам! - а ето - четвъртата точка под кръста. А, не! то делението беше толкова на 6х пък аз съм на 10 - е сега му...... Лудница! То прасето се преместило - сега пише 810м! И почна да мръква - докато сметна няма да го виждам - я по-добре да го издебна.

Не те разбрах какво иска6 да каже6....сигурно 4е издебването на прасета от около 7-8 стотин метра е коронната ти дисциплина ;)

Просто шега - хипотетична ситуация - гледах през Цайса с далекомер на изложението в Пловдив - наистина - много качествена работа - добър образ, далекомера е хубава екстра - друг е въпроса до колко може да се ползва в релно за лов. Аз написах едно практическо парвило в друга тема - до 200м - център, на 250 - линията на гърба, на 300 - половин силует нагоре. Смятам че е достатъчно точно. Вероятно някъде има и такъв лов - на дистанции 500+м. Аз мисля че животно на такава дистанция трябва да се дебне. Ще изчакам следващото поколение далекомерни оптики - когато си имат чип, сами си смятат поправките и съответната точка на скалата свети с друг цвят.

Нали имате чувство за хумор, бе хора? ;)

Edited by edin_lovec

i712593sn03.jpg

Bushnell 4-12 x 42

Burris 4-12 x 42

Diarange_800.jpg

Zeiss 2.5 - 10 x 50

Аз съм на мнение,че с парите за един такъв мерник може да се ходи редовно на варда примерно 5 години и резултатността сигурно ще е по-голяма, отколкото с такова обурудване 5 пъти на лов в годината. Със сигурност ще се натрупа повече опит. Ех, има и вариант с такъв мерник 5 пъти в седмицата на някое удобно дърво, но това е друга тема.

Наслука!

Просто шега - хипотетична ситуация - гледах през Цайса с далекомер на изложението в Пловдив - наистина - много качествена работа - добър образ, далекомера е хубава екстра - друг е въпроса до колко може да се ползва в релно за лов. Аз написах едно практическо парвило в друга тема - до 200м - център, на 250 - линията на гърба, на 300 - половин силует нагоре. Смятам че е достатъчно точно. Вероятно някъде има и такъв лов - на дистанции 500+м. Аз мисля че животно на такава дистанция трябва да се дебне. Ще изчакам следващото поколение далекомерни оптики - когато си имат чип, сами си смятат поправките и съответната точка на скалата свети с друг цвят.

Нали имате чувство за хумор, бе хора? ;)

Така е но как ги определя6 тези 200-250 или 300 метра ми е 4удно....ина4е за 4акането си прав /4 падне ебане ама иска 4екане/ ;)

Посети моя сайт Нико това го пуснаха преди година за гражданска употреба. Може и в Китай да са правени ,но цената не им е "китайска" за САЩ все пак 899$ плюс това има 5 дистанци за корекция на "пропаданета" които си ги запаметяваш, така че май не е за подценяване хич. Още повече че Бушнел е част Берета груп и ме съмнява да произвеждат боклуци Edited by garry
Посети моя сайт Нико това го пуснаха преди година за гражданска употреба. Може и в Китай да са правени ,но цената не им е "китайска" за САЩ все пак 899$ плюс това има 5 дистанци за корекция на "пропаданета" които си ги запаметяваш, така че май не е за подценяване хич. Още повече че Бушнел е част Берета груп и ме съмнява да произвеждат боклуци

в кабелата тия са от най-купуваните оптики на Бушнел, ма врътките са в инчове, в сантиметри сигурно трябва спешъл поръчка

за нашия лов такава оптика мисля няма голямо приложение, ма лаф да става ;)

Така е но как ги определя6 тези 200-250 или 300 метра ми е 4удно

+/- 50m на 300м е 33% грешка - не е чак толкова трудно. На това разстояние се очаква ловните да определят теглото на еленския трофей с точност 15%, а там грешката е много евра ;) Сухи тренировки можеш да правиш като определяш разстояния до обекти и после ги мериш с крачки (или с оптика с далекомер), като си на "варда" добре е предварително да имаш представа че до солището са 80м, до хранилката 50, до ония тръни 40, до ровеното от прасета 90 и т.н. белези които ще виждаш дори и на тъмно.

Edited by edin_lovec

От около две год. стрелям с нарезно на "сух"мерник като причините са много, включително и финансови. Определянето на дистанцията "на око" до 300 м. става без проблеми. От друга страна да се говори за точна стрелба с нарезно с добра оптика по животни /не раняване/ в реални ловни условия / с импровизиран или лек преносим упор/ на дистанции над 400-500 м. е несериозно. Очаквам всевъзможни теоретици-снайперисти да почнат да разправят кой от колко е уцелвал или пък твърдения от рода - "гроздето е кисело", но това си е мое мнение - тази комбинирана тутурутка си е в 90% само за "гъдел" на тия, дето са си надвили на харча. Далекомерите като необходим атрибут в бенчреста/където отделят немалко внимание на вятъра/ или във военната стрелба/защото там просто се налага да се стреля на всякаква дистанция/, са необходимост, но при ловуването/ с много малки изключения / са повече за играчка или тренировка. При това - отделно от оптиката.

От около две год. стрелям с нарезно на "сух"мерник като причините са много, включително и финансови. Определянето на дистанцията "на око" до 300 м. става без проблеми. От друга страна да се говори за точна стрелба с нарезно с добра оптика по животни /не раняване/ в реални ловни условия / с импровизиран или лек преносим упор/ на дистанции над 400-500 м. е несериозно. Очаквам всевъзможни теоретици-снайперисти да почнат да разправят кой от колко е уцелвал или пък твърдения от рода - "гроздето е кисело", но това си е мое мнение - тази комбинирана тутурутка си е в 90% само за "гъдел" на тия, дето са си надвили на харча. Далекомерите като необходим атрибут в бенчреста/където отделят немалко внимание на вятъра/ или във военната стрелба/защото там просто се налага да се стреля на всякаква дистанция/, са необходимост, но при ловуването/ с много малки изключения / са повече за играчка или тренировка. При това - отделно от оптиката.

Ако се запознаем някои ден ...ти 6те си първия то4ен окомер :angry:...които познавам....

Edited by karlito
+/- 50m на 300м е 33% грешка - не е чак толкова трудно. На това разстояние се очаква ловните да определят теглото на еленския трофей с точност 15%, а там грешката е много евра :rofl: Сухи тренировки можеш да правиш като определяш разстояния до обекти и после ги мериш с крачки (или с оптика с далекомер), като си на "варда" добре е предварително да имаш представа че до солището са 80м, до хранилката 50, до ония тръни 40, до ровеното от прасета 90 и т.н. белези които ще виждаш дори и на тъмно.

Много съм ти задължен за ценните съвети ...ама аз викам да си карам с далекомер4ето ,както си пи6е по книгите :angry:

Удобни и много полезни уреди!

При гледане с просто око много влияе околната среда. В различни условия едно и също разстояние ни се струва различно.

• 3 months later...

Инди,несериозни са клиповете с индианския начин на лов-лъкове и арбалети и копия/не съм виждал още клип с копия но знам че има/.Несериозни са и определянето на око на дистанции около 300м.Повечето съвременни карабини имат прав истрел в тези граници."Правият изстрел е това разстояние,на което наи- високата точка на траекторията на проектила/куршум,снаряд/ не превишава размера на целта."Примерно 7.62х54/масов/ наи -голямото превишение на траекторията над мернага линия/разбираи погледа/ при прострелка на 300м т. е. мерник3 е = на 18 см. или около/за различните пушки,карабини/.Т.Е. животно по-голямо от чакал,го целиш в средата,без да те интересува дали е на 100,180 или 305м.При всички случаи то е на "пътя" на куршума.

Далекомери в бенча ,просто не трябват,вятър те не мерят,а разстоянията се знаят предварително.

Иначе в реални условия от по-по-далечко 400 ,500 ,600,че и на горе си е голям гъдел.Сядам си на високо,има голям обзор/панорама/ ,карабинката си стои до мене на лек преносим упор /викат му двунога/,далекомерчето,абсолютно си прав,отделно от оптиката и то до мене,шишенце с минерална,кафенце може,сандвич,семки занимавка,животно/мишена/,ако излезе ,въобще не те усеща от високата позиция.Пуша си спокоино,любувам се на природата,превишенията по скалата си ги знам наизуст,опитвам се да разчета вятъра и да сметна правилно корекцията,то си пасе или каквото там прави.Прицелвам се и както казваш играчка и тренировка.И животинката има голям шанс,защото и ти имаш голям шанс да збъркаш.Наслука.

Инди,несериозни са клиповете с индианския начин на лов-лъкове и арбалети и копия/не съм виждал още клип с копия но знам че има/.Несериозни са и определянето на око на дистанции около 300м.Повечето съвременни карабини имат прав истрел в тези граници."Правият изстрел е това разстояние,на което наи- високата точка на траекторията на проектила/куршум,снаряд/ не превишава размера на целта."Примерно 7.62х54/масов/ наи -голямото превишение на траекторията над мернага линия/разбираи погледа/ при прострелка на 300м т. е. мерник3 е = на 18 см. или около/за различните пушки,карабини/.Т.Е. животно по-голямо от чакал,го целиш в средата,без да те интересува дали е на 100,180 или 305м.При всички случаи то е на "пътя" на куршума.

Далекомери в бенча ,просто не трябват,вятър те не мерят,а разстоянията се знаят предварително.

Иначе в реални условия от по-по-далечко 400 ,500 ,600,че и на горе си е голям гъдел.Сядам си на високо,има голям обзор/панорама/ ,карабинката си стои до мене на лек преносим упор /викат му двунога/,далекомерчето,абсолютно си прав,отделно от оптиката и то до мене,шишенце с минерална,кафенце може,сандвич,семки занимавка,животно/мишена/,ако излезе ,въобще не те усеща от високата позиция.Пуша си спокоино,любувам се на природата,превишенията по скалата си ги знам наизуст,опитвам се да разчета вятъра и да сметна правилно корекцията,то си пасе или каквото там прави.Прицелвам се и както казваш играчка и тренировка.И животинката има голям шанс,защото и ти имаш голям шанс да збъркаш.Наслука.

Не съм сигурен , че си ме разбрал правилно. Въпреки, че доста те ядоха преди време във форума, аз съм убеден , че чаткаш нещата не само на теория, но и на практика. Затова искам да се конкретизирам. Теорията съм си я изчел съвестно, не ми липсва и практически опит - привърженик съм твърдо на идеята, че зад всеки изстрел по животно/говорим само за нарезно/ стоят поне няколко десетки, изстреляни за тренировка и редовно стрелям. Значи - за определянето на око до 300 м. - имам впредвид, че стандартната прострелка на ловните карабини в средните калибри с оптика се прави на 100м., а това значи около 50 см. спад на 300 м. с 30-06 например, което си е значимо. Казвайки "при бенчреста" имам впредвид и импровизации на големи дистанции извън стрелбищата. Иначе, със мойто пушле - тек 30-06 на повече от 150 метра не се и пробвам, защото съм на механичен мерник. Повече наблягам на стрелбата "от крак и "от коляно", при това и по движеща се цел. За окомера ми мога да кажа, че от 2 год. много редовно стрелям с флоберка, като се почне от 10м./инстиктивна стрелба от хълбок или по хвърлени предмети/ и се стигне до статична стрелба от упор на 150 м. по бутилки. При стрелбата с флоберка гравитацията и вятъра не прощават и се налага човек да привиква машинално и бързо да включва окомера - по добра тренировка от това няма според мене. Абсолютно съм сигурен, че ако разполагах с прилична пушка и оптика нямаше да устоя на изкушението, което описваш.

Не съм сигурен , че си ме разбрал правилно. Въпреки, че доста те ядоха преди време във форума, аз съм убеден , че чаткаш нещата не само на теория, но и на практика. Затова искам да се конкретизирам. Теорията съм си я изчел съвестно, не ми липсва и практически опит - привърженик съм твърдо на идеята, че зад всеки изстрел по животно/говорим само за нарезно/ стоят поне няколко десетки, изстреляни за тренировка и редовно стрелям. Значи - за определянето на око до 300 м. - имам впредвид, че стандартната прострелка на ловните карабини в средните калибри с оптика се прави на 100м., а това значи около 50 см. спад на 300 м. с 30-06 например, което си е значимо. Казвайки "при бенчреста" имам впредвид и импровизации на големи дистанции извън стрелбищата. Иначе, със мойто пушле - тек 30-06 на повече от 150 метра не се и пробвам, защото съм на механичен мерник. Повече наблягам на стрелбата "от крак и "от коляно", при това и по движеща се цел. За окомера ми мога да кажа, че от 2 год. много редовно стрелям с флоберка, като се почне от 10м./инстиктивна стрелба от хълбок или по хвърлени предмети/ и се стигне до статична стрелба от упор на 150 м. по бутилки. При стрелбата с флоберка гравитацията и вятъра не прощават и се налага човек да привиква машинално и бързо да включва окомера - по добра тренировка от това няма според мене. Абсолютно съм сигурен, че ако разполагах с прилична пушка и оптика нямаше да устоя на изкушението, което описваш.

Ако пушлето ти,текче,е ИЖ18 с къдрава цев,хич не му мисли,ами го оборудваи с една по- яка /не по-скъпа/ оптика и се качваи на високо.Аз имам едно такова пушле,текче ИЖ18 х54 и съм много доволен от него.Ежи се сериозно и не се дава на много именити и лъскави гъзари,като точност и надежност.Още повече при тебе има голям избор на патрони.Хич не му мисли.

Ако пушлето ти,текче,е ИЖ18 с къдрава цев,хич не му мисли,ами го оборудваи с една по- яка /не по-скъпа/ оптика и се качваи на високо.Аз имам едно такова пушле,текче ИЖ18 х54 и съм много доволен от него.Ежи се сериозно и не се дава на много именити и лъскави гъзари,като точност и надежност.Още повече при тебе има голям избор на патрони.Хич не му мисли.

А не6то по темата "оптика с вграден да далекомер"?

А не6то по темата "оптика с вграден да далекомер"?

НЕЕЕЕ. В смисъл не. В смисъл отделно, по отделно.Защото:

-За да премериш трябва да размахваш цялата "тояга"-неудобно.

-Това да премереш непосредствено преди изстрела ,в моменто в които се прицелваш,просто го забравете.Далекомерите/ловните,като клас,като мощност,като вид лазарен лъч,като граждански вариант не са като военните,а да не говориме за тези от филмите./Първо- в градски условия /когато го купувате и пробвате пред магазина/измерването е едно /по-далечно,в рамките на заявения метраж на далекомера/,а на полеви условия доста по-малко.Причината е ,че в населено мякто има множество плоскокти/стени,къщи .../ от които се отразява добре лъча,а на полето не.Второ-на всички, производителите им завишават "леко "данните, или за да ги достигнат са необходими куп условия в определено съчетание/влияят се от температура на въздуха,от ъгъл на мерене,от плътност и размер на обекта,от цвят на обекта-тъмен или светъл../Моя например,NEWCON-1200 ,би трябвало да мери до 1200м и фирмата не ме е излъгала,тои си мери до 1200м.......Само дето се пита,колко точно до 1200. От прозореца в София,отсреща по блоковете мери без проблем до около 1000м На полето обаче около 600-700м и то зависи.При липса на слънце сутрин и надвечер мери много по добре ,отколкото през светъл и топъл ден /проверено е на едни и същи точки/Ако някои ще си мери "из" правия изстрел -100м,130м,180м, става.Трето- Като застана на пусията ,дали е варда или гонка е без значение, първо си набелязвам "сектора" за стрелба,т.е. безопасните места където бих могъл да стрелям и си премервам разстоянията до тях,като ,ако не стане с едно натискане на копчето,търся място,където така наречения лазерен далекомер ще хване-по-гъсти храсти,скала.....

Четвърто-стреляме.

Има военни преносими варианти,които мерят до няколко километра,имат размери на кутия за обувки,незнам колко тежът и струват и на тях пише "да не се насочва към нашите"

Хахахаха доста са голями....в последните ловни списания имаше реклама на нещо, което не само мери разтоянието а даже прави снимки и клип преди по време и малко след изтрела...............ще ставаме оператори

моето мнение е ,че за даже за ловец с опит над 200 метра си е добър истрел,а над 300,добро попадение си е за хвалба и под самнение......

моето мнение е ,че за даже за ловец с опит над 200 метра си е добър истрел,а над 300,добро попадение си е за хвалба и под самнение......

Жалко.

Жалко.

Колега само ако може да попитам с каква пу6ка и патрони ги прави6 тези олимпииски истрели?

И далекомера които си цитирал , не съм виждал 6то за птица е?

Колега само ако може да попитам с каква пу6ка и патрони ги прави6 тези олимпииски истрели?

И далекомера които си цитирал , не съм виждал 6то за птица е?

Колега,това не са "олимпииски изстрели" .Пушката е SIG SHR 970 MATCH 300 WIN MAG,заводска ,болтова карабина.Мачова.Швеицарска изработка и швеицарска точност,като при часовниците.Пет литрова туба,на 500-600м не са абсолютно никакъв проблем./ говоря за възможностите на оръжието,не на стрелеца/.Далекомера и тои от магазина.Канадско производство.Няма да казвам ,какво ми се е случвало да уцелвам/като размер/и на какви разстояния,щото един път споменах във форума и трябваше много да обяснявам на неверниците , кое как и кога става.