Jump to content
ФОРУМ
  • Наслука!
  • Ловен Сезон 2020

Recommended Posts

Колега извинявай ама породата е ЕПАНЬОЛ БРЕТОН! Както и германския брак не е курцхаар а трицветно гонче!!!!!!!!!!!!!!!

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колега мерси за забележката. Но поради недостатъчно инфо по въпроса и липсата на унифицирани понятия по въпроса са причина за моето невежество. :)

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Има човек в БГ луд на темата Епаньол Бретон. Казва се Людмил Харизанов директор на едно ДДС. Внесе от Франция около десет кучета през последните 3 години и всички са върхът на сладоледа. Не бях запознат с породата, но след това което видях в последно време съм очарован.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Имах чудесно куче от тази порода, но преди месец изчезна и ни вест ни кост от него. За съжаление ловувах само 2 сезона с него, но и аз бях очарован от работохолизма на това куче....

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

kerk,гледах за тези кучета по"Време за лов" Раскажи малко повече за тях с какво те впечетлиха как работят?Евентоален тел. за врьска с господина такива нешта.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
kerk,гледах за тези кучета по"Време за лов" Раскажи малко повече за тях с какво те впечетлиха как работят?Евентоален тел. за врьска с господина такива нешта.
Миналата година ходихме на лов за пъдпъдъци в Балчик. От там се обадиха че е паднал огромен пасаж и са ги смляли.Докато отидем пасажа беше отлетял и нямаше нищо. На лова дойдоха 11 човека повечето професионалисти в бранша с различни породи кучета вървяхме заедно но докрая на лова Л.Харизанов уби 22 пъдпъдъка на френското куче за останалите кучета и ловци дивеч нямаше. Наблюдавал съм как Уват(фр.куче) влиза в пасаж и стои на стойка Л.Х. минава пред кучето, вдига се пъдпъдък изстрел - пада, кучето е още на стойка само, че е обърнал леко глава на ляво Л.Х. прави крачка вляво и се вдигат 2 П. дубле падат и двата кучето е все още на стойка но гледа на дясно Л.Х. прави няколко крачки в дясно и отново излита П. и т.н. и т.н. до 8бр. Кучето не мръдна от мястото си а само с глава показваше къде има още. Не съм го виждал да прави стойка на пъдпъдък по близо от 10-15 м. На лов на бекаси положението е същото за останалите бекаси няма, но за Уват и г-н Харизанов има-а-а-а. Досега подобно нещо не съм наблюдавал тава за мен е връх на майсторство, нос и интелект. Представете си как е работено за да се роди такъв представител на породата!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

искам да си взема такова куче . От къде и преблизителна цена ?- кой може да ми каже.

Прочетох мн. добри неща в лоовната енциклопедия, там бяха направени и сравнения с др. породи. Впечатлен съм.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз също съм ловувал до такова куче колеги и трябва да ви кажа ,че кучето е метла в пълния и преносния смисъл на думата.От където минаха със стопанина си нищо брат след това .Не жали ни пъдпъдък,ни яребица ,ни заек.Кове си ги и не пропуска да фермира /май така се казваше/ :lol: Аз лично също съм почитател на тази порода и много пъти съм съветвал колеги да си купят такова куче ако искат птичар .Има много преимучества пред дратхара и курцхара,тези двамата спират единия в 08,другия най-късно в 10ч .А това малкото ги млати цял ден и не променя темпото на работа.Освен това е бяло и слънцето не го мори така ,както онези другите.да не говорим за това че е удобно да го возиш в кола или апартамента не заема място за още един човек иличе е добър компаньон и занимавка за деца .Много ги харесвам ,но не мога да сменя породата вече.Тук вече трябва да отбележа че излезеш ли в балакана ягдтериера е мелница,няма да пропусне нищо от това което остава да се ловува на високото.Но не се хвърляйте на едрото,имате право на личен избор.Успех!!!

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това колко и до кога ще работи едно куче зависи единствено от физическата поготовка която има, а не от коя порода е. Затвори Карл Луис в една килия 6 месеца и след това и аз ще го надбягам! :lol:

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Това колко и до кога ще работи едно куче зависи единствено от физическата поготовка която има, а не от коя порода е. Затвори Карл Луис в една килия 6 месеца и след това и аз ще го надбягам! ;)
Бързината колега е нещо което е генетическа даденост и трудно се губи и едва ли ще ти помогнат и еднагодина дори. :lol: Искам да кажа ,че това което Господ ти го е дал никой не може да ти го взьеме освен него .Забравяш ,че аз съм спортиста ,а ти лекаря !Породата е превъзходна ,но това е вследствие на работата на отделен екземляр и стопанина му ,а дълга и последователна селекция освен работата.............

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз също харесвам тази порода и даже съм си мислил да взема и от нея,ама все пак трябва да се съобразувам с възможностите ми и търпението на жена ми!Томи,защо е този "расизъм"по отношение на дратхара и курцхара?Аз мога да ти посоча доста преимущества които има бретона пред другите/курцхар и дратхар/ и те пред него!Освен това когато говорим за една порода и нейните качества трябва да се съобразяваме и с това за какво е създадена/освен развитието през което е минала/!

Голяма реклама правиш,а имал ли си куче от тази порода?Аз съм обучавал няколко и имам наблюдение!На последните "Сент Хуберт " в Бургас видях как работи бретона на Митко от Димитровград!Видях и сръбски миналата година в Ниш/даже внесохме един/!Така ,че имам доста по-големи наблюдения от теб/предполагам,че един-два пъти си ловувал/! :lol:

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Голяма реклама правиш,а имал ли си куче от тази порода?Аз съм обучавал няколко и имам наблюдение!На последните "Сент Хуберт " в Бургас видях как работи бретона на Митко от Димитровград!Видях и сръбски миналата година в Ниш/даже внесохме един/!Така ,че имам доста по-големи наблюдения от теб/предполагам,че един-два пъти си ловувал/! :lol:

Анди изказвам само моето положително мнение към тази порода и няма предвид ,че е единствеба или далеч задминава другите две/всеки си има право на лош вкус ,казал съм го и друг път/Вие пък какво с тези две едри породи,да не го ударихте на чуства ?! Вероятно сега ще кажеш ,че Бретона но може да работи така добре във вода или нещо друго .На мен ми е все едно ,искам само да подкрепя породата и да кажа няколко добри думи за нея .Знаме на някой не им се харесва ,но не всеки мисли еднакво .А и малките породи трябва да се подкрепяме ;)

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Добре АНДИ, слет като си работел по дьлго с тази порода сподели с нас какво е твоето впечетление плюсове и минуси?

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако кажа,че на тази порода не може да работи така добре във вода ще бъда как да кажа пълен лаик и непрофесионалист.Че то на нея точно това е силата !Тя за това е създадена-да ловува в блатисти райони.Първата и специалност е това,втората-великолепен бекасьор-то свързано с първата.Едва третата е сухото ловно поле и то поради това,че са положени много усилия при развитието на породата в тази посока.

Мисля,че специалистите могат да се включат в темата.Аз като непрофесионалист по отношение на тази порода мога само да вметна,че световните развъдчици/доколкото е моято информация разбира се/ отделят особенно внимание на широкия кръст който е необходим на бретона поради характерния му галоп.Освен това залитането по трицветни е в пълния смисъл залитане което е обусловано от доброто представяне на отделни екземпляри на полеви изпитания!

Крис какво да кажа-великолепно ловно куче,малко по размер,но с голямо сърце.Покрива голям периметър,движи се със завидна скорост,в обонянието е много напред,притежава великолепна твърда стойка.Характера е "дратхарски",в смисъл че има дебела глава,но докато дратхара можеш да го удариш с повода и след две минути не помни,този е обидчив!По-добре е да го поведеш с добра дума,но иска твърда ръка.Най-голямото преимущество е това,че може да бъде великолепен компаньон в къщи/апартамента/ и в момента в който го изкараш на полето-великолепно ловно куче.Недостатъци-грижите са космената покривка,липсата на стил в търсенето/совалката/,проблеми при апортирането.Другото нещо-който иска куче покрило изпитанията за всестранен лов-не може да притежава бретон,заради изпитанията на гора/по-точно част от тях/!

Между другото въпреки малкия си ръст бретона е много здраво куче.Виждал съм как носи убит див заек,просто е музика да го гледаш!

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ако кажа,че на тази порода не може да работи така добре във вода ще бъда как да кажа пълен лаик и непрофесионалист.Че то на нея точно това е силата !Тя за това е създадена-да ловува в блатисти райони.Първата и специалност е това,втората-великолепен бекасьор-то свързано с първата.Едва третата е сухото ловно поле и то поради това,че са положени много усилия при развитието на породата в тази посока.

Мисля,че специалистите могат да се включат в темата.Аз като непрофесионалист по отношение на тази порода мога само да вметна,че световните развъдчици/доколкото е моято информация разбира се/ отделят особенно внимание на широкия кръст който е необходим на бретона поради характерния му галоп.Освен това залитането по трицветни е в пълния смисъл залитане което е обусловано от доброто представяне на отделни екземпляри на полеви изпитания!

Крис какво да кажа-великолепно ловно куче,малко по размер,но с голямо сърце.Покрива голям периметър,движи се със завидна скорост,в обонянието е много напред,притежава великолепна твърда стойка.Характера е "дратхарски",в смисъл че има дебела глава,но докато дратхара можеш да го удариш с повода и след две минути не помни,този е обидчив!По-добре е да го поведеш с добра дума,но иска твърда ръка.Най-голямото преимущество е това,че може да бъде великолепен компаньон в къщи/апартамента/ и в момента в който го изкараш на полето-великолепно ловно куче.Недостатъци-грижите са космената покривка,липсата на стил в търсенето/совалката/,проблеми при апортирането.Другото нещо-който иска куче покрило изпитанията за всестранен лов-не може да притежава бретон,заради изпитанията на гора/по-точно част от тях/!

Между другото въпреки малкия си ръст бретона е много здраво куче.Виждал съм как носи убит див заек,просто е музика да го гледаш!

Доколкото разбиранм ти си ме подкрепил и дори цитирал в някой абзац.Не виждам какъв бе спора друже и каков бе това напъване да ме оспориш:lol:

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Аз също съм ловувал до такова куче колеги и трябва да ви кажа ,че кучето е метла в пълния и преносния смисъл на думата.От където минаха със стопанина си нищо брат след това .Не жали ни пъдпъдък,ни яребица ,ни заек.Кове си ги и не пропуска да фермира /май така се казваше/ :lol: Аз лично също съм почитател на тази порода и много пъти съм съветвал колеги да си купят такова куче ако искат птичар .Има много преимучества пред дратхара и курцхара,тези двамата спират единия в 08,другия най-късно в 10ч .А това малкото ги млати цял ден и не променя темпото на работа.Освен това е бяло и слънцето не го мори така ,както онези другите.да не говорим за това че е удобно да го возиш в кола или апартамента не заема място за още един човек иличе е добър компаньон и занимавка за деца .Много ги харесвам ,но не мога да сменя породата вече.Тук вече трябва да отбележа че излезеш ли в балакана ягдтериера е мелница,няма да пропусне нищо от това което остава да се ловува на високото.Но не се хвърляйте на едрото,имате право на личен избор.Успех!!!
Човече говоря ти за това че кучето спира да работи в 08 часа защото цял сезон е стояло на синджир, а не че е от порада дратхаар. Ако не вярваш покани ме на лов и ще ти демонстрирам как работи дратхаар, с какво темпо претърсва и до колко часа! А относно пеимуществата да така е, но зависи от конкретното куче! Не е възможно да поставиш всички бретони, курцхаари и др.птичари на едно ниво. Аз съм виждал например бретони които освен да събират чички по къра за друго не стават и моята дратхаарка работи и за техния стопанин. Но съм виждал и едни други бретони как работят например на бекас и там просто няма база за сравнение. От друга страна същите кучета при лов на водоплаващ в тръстики и др.тежки условия са далеч зад дратхаара! Така че всяка порода си има предимства и недостатъци!!!!!!!!!!

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Човече говоря ти за това че кучето спира да работи в 08 часа защото цял сезон е стояло на синджир, а не че е от порада дратхаар. Ако не вярваш покани ме на лов и ще ти демонстрирам как работи дратхаар, с какво темпо претърсва и до колко часа! А относно пеимуществата да така е, но зависи от конкретното куче! Не е възможно да поставиш всички бретони, курцхаари и др.птичари на едно ниво. Аз съм виждал например бретони които освен да събират чички по къра за друго не стават и моята дратхаарка работи и за техния стопанин. Но съм виждал и едни други бретони как работят например на бекас и там просто няма база за сравнение. От друга страна същите кучета при лов на водоплаващ в тръстики и др.тежки условия са далеч зад дратхаара! Така че всяка порода си има предимства и недостатъци!!!!!!!!!!

Хора ,момчета ,нямам спорове за това кой е по-добър и кой е по-лош казвам само ,че имам невероятно добри впечатлениея за породта и никой не е в състояние да ми ги промени.Освен това ще кажа за кой ли път всеки си има право на лош вкус! С това последното се надявам да сложа край на спора ,ако има такъв .Не искам да убеждавам накой или да го разубеждавам за нещо ,само едно скромно мнение което виожадм че се припокрива от някой колеги с повече опит с тази порода макар и да спореха ..................:lol:

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Томи, пак не си прочел както трябва! :D Това младите като бързате, бъркате!Казвам млад защото все пак 10 годинки са си 10 годинки!Виж как съм започнал-за работата във водата!Ти казваш в твоя пост, че вероятно аз ще кажа,че не е толкова добър във водата! ;) Това аз никога не мога да кажа защото...Ти като специалист по ягдтериерите можеш да си позволиш такова изказване,аз обаче не мога,просто не ми е позволено! :D

Както и да е, бретона е едно великолепно ловно куче!Просто всеки според условията у дома и ловните полета където ще ловува трябва да си избере и породата!Всяка си има предимства и недостатъци!Ние можем само да помагаме,независимо каква порода ще изберете! :lol:

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Томи, пак не си прочел както трябва! :D Това младите като бързате, бъркате!Казвам млад защото все пак 10 годинки са си 10 годинки!Виж как съм започнал-за работата във водата!Ти казваш в твоя пост, че вероятно аз ще кажа,че не е толкова добър във водата! ;) Това аз никога не мога да кажа защото...Ти като специалист по ягдтериерите можеш да си позволиш такова изказване,аз обаче не мога,просто не ми е позволено! :D

Както и да е, бретона е едно великолепно ловно куче!Просто всеки според условията у дома и ловните полета където ще ловува трябва да си избере и породата!Всяка си има предимства и недостатъци!Ние можем само да помагаме,независимо каква порода ще изберете! :lol:

Пак някой бърза, бърза ,но не съм аз брат !Аз само казвам че е много добро куче .Нищо повече не казвам освен ,че е много добро куче .Не знам къде четеш,но май грешиш .Колкото до годините не бързай и не разчитай на това което можеш да прочетеш или вярваш на всички и на всичко ? Не преценяй хората неправилно без да ги познаваш.Не знаеш колко ходя и колко разбирам от лов и кучета и откога съм по поля,гори и балкани.Колко ми са стока кучетата и колко ги бия с пушката :DКолкото до това че Бретоните са кучета добри за лов спор няма .Ако са и в добър стопанин еша си няма да имат.Ти май имаш брат ,нали ?!

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Колега извинявай ама породата е ЕПАНЬОЛ БРЕТОН! Както и германския брак не е курцхаар а трицветно гонче!!!!!!!!!!!!!!!

Ей, в България тази порода се произнася така БРЕТОН ШПАНЬОЛ ./Освен ако ти не си произвел нов вид птичар/А що се отнася до ЕПАНЬОЛ БРЕТОН така се произнася името на породата на френски език.Уточни се ти Българин ли си или си французин.Ако искаш да получиш още полезна информация ето каде:E-meil [email protected]

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Към Треньор!

Епаньолите са няколко породи, но за порода шпаньол не се говори. На германския късокосмест птичар германски брак ли му викаш?

Причината да се бърка наименованието на породите в България е от преводи на литература от преди Първата Световна война.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Към Треньор!

Епаньолите са няколко породи, но за порода шпаньол не се говори. На германския късокосмест птичар германски брак ли му викаш?

Причината да се бърка наименованието на породите в България е от преводи на литература от преди Първата Световна война.

Ако говорим за една и съща порода птичари да ти си прав няколко вида са - но на български произношението на думата ЕПАНЬОЛ е ШПАНЬОЛ.След като казваш,че причината да се бърка наименованието на породата е превод на литература от преди Първата Световна Война-защо се започна с употребата на"ЕПАНЬОЛ-БРЕТОН" едва сега а не преди 5-6г.например?Ще ви кажа-защото тогава нямаше по кабелната тв френския ловен канал,а всички знаем че българина най-много обича да подръжава,но не и да държи на своето.Един пример-преди 2дни по френския ловен канал даваха лов със "СПРИНГЕР-ШПАНЬОЛ",но надписа /НА ФРЕНСКИ/ беше "LE SPRINGER".няма да ме учуди ако след известно време в България започнем да говорим за нова порода-ЛЕ СПРИНГЕР/това звучи по-европейско/.Вярно е че всеки има собстено мнение за всяко нещо-и така трябва да бъде,но нека тези неща които са издържали проверката на времето да ги оставим настрана-няма да можем да ги променим,а и според мен има далеч по-важни с които всеки един от нас трябва да се занимава.Що се отнася до лова и всичко свързано снего -най-важното е всеки да бъде достатъчно самокритичен.С поздрав към теб КОНАК

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ако говорим за една и съща порода птичари да ти си прав няколко вида са - но на български произношението на думата ЕПАНЬОЛ е ШПАНЬОЛ.След като казваш,че причината да се бърка наименованието на породата е превод на литература от преди Първата Световна Война-защо се започна с употребата на"ЕПАНЬОЛ-БРЕТОН" едва сега а не преди 5-6г.например?Ще ви кажа-защото тогава нямаше по кабелната тв френския ловен канал,а всички знаем че българина най-много обича да подръжава,но не и да държи на своето.Един пример-преди 2дни по френския ловен канал даваха лов със "СПРИНГЕР-ШПАНЬОЛ",но надписа /НА ФРЕНСКИ/ беше "LE SPRINGER".няма да ме учуди ако след известно време в България започнем да говорим за нова порода-ЛЕ СПРИНГЕР/това звучи по-европейско/.Вярно е че всеки има собстено мнение за всяко нещо-и така трябва да бъде,но нека тези неща които са издържали проверката на времето да ги оставим настрана-няма да можем да ги променим,а и според мен има далеч по-важни с които всеки един от нас трябва да се занимава.Що се отнася до лова и всичко свързано снего -най-важното е всеки да бъде достатъчно самокритичен.С поздрав към теб КОНАК
Треньор би ли ми описал в твоите представи как изглежда породата Германски брак и за какво се използва?

Аз считам че името на породата поставя създателят и. Всички преводи правени в последствие са нежелателни! Например като кажеш на сърбите дратхаар или курцхаар те гледат като марсианци защото при тях това са немачки остродлаки и краткодлаки птичар. Тези термини затрудняват общуването и дори отразяването на родословията.

Друга е темата че епаньола е куче което маркира дивеча(целият му начин на работа е различен) а всички спаниели или шпаньоли не! (както ти е по благозвучно)

Моля те следващия път се изказвай подготвен!!! Прочети поне първа страница на новияброй Лов и Куче!

Редактирано от kerk

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Треньор би ли ми описал в твоите представи как изглежда породата Германски брак и за какво се използва?

Аз считам че името на породата поставя създателят и. Всички преводи правени в последствие са нежелателни! Например като кажеш на сърбите дратхаар или курцхаар те гледат като марсианци защото при тях това са немачки остродлаки и краткодлаки птичар. Тези термини затрудняват общуването и дори отразяването на родословията.

Друга е темата че епаньола е куче което маркира дивеча(целият му начин на работа е различен) а всички спаниели или шпаньоли не! (както ти е по благозвучно)

Моля те следващия път се изказвай подготвен!!! Прочети поне първа страница на новияброй Лов и Куче!

Както казах вчера всеки има право на собствено мнение,но що се отнася до това кой доколко е подготвен това е друго нещо.Да не би случайно да имам късмета да познавам най-големия капацитет в киноложката наука?По вестниците и списанията всеки може да пише каквото му хрумне, но дали това е така е съвсем различно понятие....Може и да си прав донякъде в изказването си /ще се радвам да е така/,но моля те внимавай когато поставяш определения за това кой колко е подготвен-за да го правиш Ти трябва да си световно признат и да си носител на съответната награда.Пожелавам ти това да се случи някой ден ,но дотогава по кротко с претенциите.С поздрав

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове