Jump to content

ИЖ-54 класика в жанра

Recommended Posts

Е туй последното не го разбрах. Може да обясниш и на лична, ако неискаш да спамиш, лично аз спам невиждам

Ок :D ..нека да е ЛС

Темата е за иж 54,а ние погнахме да обсъждаме иж 58.

Надявам се модераторите да разчистят

Edited by nqkoiotnqkade

И аз и аз искам да чуя този плюс на иж58,човек винаги се учи!

Що така бе Джоре?Аз мислех,че всико ти е ясно:)

В прехода към шока.....не е коничен;)

Що така бе Джоре?Аз мислех,че всико ти е ясно :)

В прехода към шока.....не е коничен ;)

Колега, това ми е повече от ясно,но не ми стана ясно кое е по-доброто от 'меркела'!!!???

На ИЖ-54 също е параболичен. До преди три месеца ги имах и двете пушки и мога да заявя, разлика не се усеща по време на лов. Сега ако се гърми по разни хартии и се почне едно броене и измервания и изчисления тогава може и да има разлика.

На ИЖ-54 също е параболичен. До преди три месеца ги имах и двете пушки и мога да заявя, разлика не се усеща по време на лов. Сега ако се гърми по разни хартии и се почне едно броене и измервания и изчисления тогава може и да има разлика.

На Иж 54 не е параболичен.

Ако гръмнеш по един разпънат вестник ще видиш разликата;)

Технические характеристики

• ИЖ-54 - ружье с горизонтальным расположением стволов 12-го калибра
  • Длина стволов 750 или 730 мм
  • Сверловка чок 17.5 мм, получок 18 мм, дульные сужения параболические
  • Диаметр канала ствола номинальный 18.5 мм
  • Диаметр канала ствола фактический 18.25-18.75 мм (иногда до 18.9 мм)
  • Патронники 20.6х70 мм
  • Допустимое давление в патронниках 700 кг/см2
  • Ложа пистолетной, полупистолетной или прямой формы, из ореха, березы или бука, с водонепроницаемой пропиткой
  • Прицельная планка вогнутая, сужающаяся к дульному срезу
  • Кучность получок 45-55% чок 55-65%
  • Общая длина 1150-1170 мм
  • Вес 3.2-3.6 кг
  • Масса стволов в среднем 1600 г (1560 - 1640 г)
  • Расчетная живучесть 7500 выстрелов

Поздние выпуски ружья имели другие стволы:

• Длина 730 мм
  • Диаметр канала ствола номинальный 18.2 мм
  • Чок 17.2 мм, получок 17.7 мм

Цялата статия е тук http://www.hunter.ru/gun/articles/54.htm

Леле станахме за смях,как шока на иж54 да не е парабоичен :wizard: -да не говорим пак за някаква специална иж 54 !!!!

На Меркела трябва да е коничен защото, като погледна през дулото ми се вижда по-различен от на ИЖ-54. Със сигурност обаче не знам.

• 3 weeks later...

ПО какво да различа дали пушката е с цели цеви или с набити патронници ако може и снимки.

ПО какво да различа дали пушката е с цели цеви или с набити патронници ако може и снимки.

Ако имаш гравюра около патронниците там е снадата, значи е с набити.

zdraveite na moita иж 54 se razlepi lentata ot kukata na poluojata do patronica moje li da se opravi

Обърни се към оръжейник и ще я залепят.Във форума,обаче се пише само на кирилица.

Вземаш един патрон и го налагаш от външната страна на цевите(все едно я зареждаш), поглеждаш цевта там където е завивката на патрона и ако има някакви орнаменти, като пръстени(както каза Ангел-ов), значи е с набити патронници, ако ли няма-с цели. Не знам какви са + и - на тези снадки или липсата им...

Вземаш един патрон и го налагаш от външната страна на цевите(все едно я зареждаш), поглеждаш цевта там където е завивката на патрона и ако има някакви орнаменти, като пръстени(както каза Ангел-ов), значи е с набити патронници, ако ли няма-с цели. Не знам какви са + и - на тези снадки или липсата им...

Какви плюсове и минуси. Моноблок е по лесен на изработка от демиблок и затова ги правят моноблок.За минуси едва ли може да се говори.И двата вида пушки са достатъчно здрави:)

Всъщност патронниците не са само набити.По точно цевите са набити в моноблока и освен това са и законтрени с щифт.При системно изтезаване на оръжието с патрони със заряди от типа "мярка и половина и У пръсти"ще се появи лек процеп.Оправя се,като се избие щифта,връщат се цевите обратно,райберова се отвора и пак се набива ремонтен щифт.Това естествено се прави в сервиз.

• 4 months later...

Ами чертежи краднати от Зул +прецизните машини на задодите като контрибуция ,лек тунинг ,добри материали в дългите следвоенни години до към 1970/немски каски бол/ и резултата +++ на никъква цена/СИВ в действие/

Айде покажете ми едно наистина чисто руско ловно оръжие от чертежа до -в ръцете ,читаво и останало в оръжейната история и тогава пишете "класика в жанра" wink.gif

Аха задачка с 5 неизвестни май sad.gif

Аз имам ИЖ-58, 16 кал., 62 година.

На един лов преди години имаше колега с Меркел, никаква разлика. Седнахме и ги гледахме болтче по болтче - няма разлика.

А освен чертежите и машините, изобщо целия завод, чувал съм, че са закарали в Ижевск и много работници и инженери след войната, та ...

На един лов преди години имаше колега с Меркел, никаква разлика. Седнахме и ги гледахме болтче по болтче - няма разлика.

А освен чертежите и машините, изобщо целия завод, чувал съм, че са закарали в Ижевск и много работници и инженери след войната, та ...

Колега чувал ли си израза ,,победителят не го съдят" в началото на войната при ,,блитцкрига"германците каквото са заловили са откарали в Германия.Между другото ,,кехлибарената" стая още се търси макар,че преди няколко години по заповед на Путин за сметка на Русия беше изработена наново по снимки и струваше много милиони.А по въпроса за пушките ми кажи един чуждестранен аналог на моята ,,ТОЗ-34".А за германците ще кажа ,, каквото повикало такова се обадило"

Edited by chocho

Колега чувал ли си израза ,,победителят не го съдят" в началото на войната при ,,блитцкрига"германците каквото са заловили са откарали в Германия.Между другото ,,кехлибарената" стая още се търси макар,че преди няколко години по заповед на Путин за сметка на Русия беше изработена наново по снимки и струваше много милиони.А по въпроса за пушките ми кажи един чуждестранен аналог на моята ,,ТОЗ-34".А за германците ще кажа ,, каквото повикало такова се обадило"

То това с войната е долу-горе ясно, ама темата е "класика в жанра". Та въпросът е - в кой жанр ? ;)

Интересно, защо българските ловци смятат меркела за по-добро оръжие след като са механически идентични с ижа а той е значително по-здрав и не ръждясва?

А освен чертежите и машините, изобщо целия завод, чувал съм, че са закарали в Ижевск и много работници и инженери след войната, та .

От доста време не бях чел подобни бисери. Лошото в случая е, че сайта има и образователен характер.

П.П Положителната оценка е не действителна.

Интересно, защо българските ловци смятат меркела за по-добро оръжие след като са механически идентични с ижа а той е значително по-здрав и не ръждясва?

Цялото произвотство на Зул след 1962г до 1991г е със стомана/СССР/А50 от която се направени и Ижовките, така, че в твърдението няма особен резон.Предимството на Меркел, Симсон ,Фуртуна или Бюхаг е в значитилно по прецизната изработка и по ниското тегло.

Edited by веско

Колеги,моите оръжия са все производство на ТОЗ но това не пречи да уважавам производството на другите.Чест и почитания на западните фирми но какво по-прецизно искаме от едно оръжие на което механизмите са напаснати ръчно.Колкото до теглото зависи от вида на стоманата с която се работи.И понеже темата е за,, класиката в жанра" нека да кажем така ,,правени са тестове за издържливост на ИЖ-54" защо никъде няма публикувано за такива тестове за ,,Меркел" ,,Бюхаг" и др.

Цялото произвотство на Зул след 1962г до 1991г е със стомана/СССР/А50 от която се направени и Ижовките, така, че в твърдението няма особен резон.Предимството на Меркел, Симсон ,Фуртуна или Бюхаг е в значитилно по прецизната изработка и по ниското тегло.

Еми явно обработката е друга защото ижовките не ръждясват докато при меркелите това е сериозен проблем. В смисъл дори 2 вечери да преседи не изчистена и не изсушена и почервенява. Хромирането се прави само отвътре на цевите нали?

Колко по-лек е този меркел? Защото ако е по-лек значи някъде е спестен материал или е използван по-лек такъв.На руските прикладите им са много гадни и обикновено от много смотана дървесина докато немците там са се постарали много повече.

Не мога да повярвам на очите си 54 страници "класика в жанра" ?!!! Ако за всички пушки се изпише на половина по толкова ще стане една.....