Jump to content

Мелези за лов на глигани

Recommended Posts

колеги аз съм ЗА чистопородните кучета,миналата година изминах 600км до Търговище за български барак и още толкова обратно.Всеки момент ще тръгна пак до там за друго куче.Ловците в нашата дружинка също искат чистопородни кучета.Обаче какво се получава на практика.Ние ловуваме на границата с Гърция,имали сме много бараци и гончета/чистокръвни/,в много от случайте,кучетата улисани след животно,пресичат границата и много от тях биват хващани от ГРЪЦКИТЕ МАНЕРКИ.Направило ми е впечатление,че като хванат някоя карама,я пускат обратно а хубавите кучета изчезват безследно.Та поради тази причина на колегите им минава желанието да гледат хубави кучета, тъкмо стане за ползване и езчезва.А мелезаците гонят по накъсо та повече време остават наша собственост.Въпреки всичко аз ще гледам само чистопородни кучета

• Replies 8.4k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Малко щастливи мигове от неделя.

Някои казват че кучетата се страхували от вълци моите го гонят като прасе...

Mалко мелезаци и от мен

Posted Images

Анди още чака отговора на въпроса си откъде да си вземе такова куче.И на мен ще ми е любопитно,ако можеш да посочиш и някой да го обучи.Нямам статистики 1000,100,10 проценти и т.н. но мога най отговорно да кажа че повечето (незная как да ги нарека щото малко от тях са мелези)такива кучета свършват в гората по-тежки с 30гр.Причината е че отношението на тези хора към лова е такова както към кучето-месарско.

Анди ми е ясен но теб не те разбрах какво искш да кажеш?

Анди ми е ясен но теб не те разбрах какво искш да кажеш?

Когато някой реши да си вземе куче за лов,какво трябва да направи ,да хване първото улично,да вземе малко от бай....дето мъжкия или кучката му са много добри,или чистопородно гонче?Повечето улични остават в гората ако не вършат работа.По-горе казах как.

Без изобщо да влизам в спора кои кучета са по - добри истината е за мен е една-както някой беше писал-90% от кучетата с които се ловува за прасета сега - кои с паспорти , кои - без - нямат документ за произход и родословие а в Северна България даже и повече. Просто реалността е такава а да не го признаваме е все едно да си затваряме очите.За това колкото да ни е мъчно и неприятно нормално е за мелезите сега да се пише повече и да има интерес към тях.А защо се получава така-защото се краде яко-всеки който е имал добри кучета и ловува с тях постоянно знае-крадците ги следят под лупа.Те имат агентура и канали подобни на тези на наркотрафикантите. Докато не спрат кражбите на породистите кучета,за което е необходимо задължително имплантирне на чип,татуировки, регистър при ветеринарен лекар и национален регистър на всички кучета, тоталана забрана за предвижването им без документи, решаване проблема с бездомните кучета ,това няма как да стане – кучетата с доказано родословие и титли ще ходят повече по гатери,изложби и ще гонят само в напълно безопасни райони а навсякъде другаде-мелезите.

Здавеите колеги!Някои все още вземат мелезите на шегичка, но аз ще подходя по-сериозно.

Действително мелез и карма имат разлика,но това няма значение,ако работят еднакво добре.

Според мене най-добрите мелези излизат от чобаните в планиските или полупланинските райони.

Колкото до обучението всичко е въпрос на желание и воля.

Това ,че свършват в гората по-тежки 30гр. и аз него разбрах???

А месарите, определено не са то ловците които се занимават и отглеждат кучета .

...но мога най отговорно да кажа че повечето (незная как да ги нарека щото малко от тях са мелези)такива кучета свършват в гората по-тежки с 30гр..

а има и такива дето са с около 7 гр по-тежки и са сред живите :D

Без изобщо да влизам в спора кои кучета са по - добри истината е за мен е една-както някой беше писал-90% от кучетата с които се ловува за прасета сега - кои с паспорти , кои - без - нямат документ за произход и родословие а в Северна България даже и повече. Просто реалността е такава а да не го признаваме е все едно да си затваряме очите.За това колкото да ни е мъчно и неприятно нормално е за мелезите сега да се пише повече и да има интерес към тях.А защо се получава така-защото се краде яко-всеки който е имал добри кучета и ловува с тях постоянно знае-крадците ги следят под лупа.Те имат агентура и канали подобни на тези на наркотрафикантите. Докато не спрат кражбите на породистите кучета,за което е необходимо задължително имплантирне на чип,татуировки, регистър при ветеринарен лекар и национален регистър на всички кучета, тоталана забрана за предвижването им без документи, решаване проблема с бездомните кучета ,това няма как да стане – кучетата с доказано родословие и титли ще ходят повече по гатери,изложби и ще гонят само в напълно безопасни райони а навсякъде другаде-мелезите.

Baimaks напълно те подкрепям наистина е така.Крайно време е да се вземат някакви мерки против кражбите на ловни кучета.Хората се принождават да правят мелези ,който нямат вид зада не ги крадът.Пък и кучето да има докоменти и да е вписано в регистар и да има чип пак не го спасява защото кучето не минава изобщо през митницата,а през канали по границата и от там за гърция,италия.Това може би не можем да го избегнем но поне като хванат човек който краде кучета да се наказва с затвор.Мисля ,че само тогава може да се намалят кражбите.Повечето BG ловци имат слаба киноложка култура и си правят разни експерименти като правят най-различни крастоски с което развалят породите.Като си мислят че ще изкарат кой знай какво.То ако можеше така нямаше да има породи. Наистина имам мелези който правят лов но въпреки това според мен едно чистопородно куче върши повече работа отколкото един мелез.

Момци!!! За да няма изненадани по последни данни ловът с мелези и нечистопородни кучета до 2 години приключва. Така че без много напрежение в темата...........

Такива са европиейските изисквания.............. това ще бъде отговора към недоволните, от страна на служителите съставящи акта!!! Приятно ловуване! Лек ден!

Ако някой реши да изнесе куче от БГ,няма да има никакви пречки,ако ще кучето да е с 5 чипа и още толкова татуировки.На крадеца не му трябват канали,а само документ от вет. служба и паспорт(и куче естествено).Когато се променят нещата по границата,проблема с кражбите ще е по-малък.

@ kerk

Преди време говорих с един от авторите на този проект. Той е доста отдавна, обаче все нещо става и не влиза дори в МС, камо ли в пленарна зала. Ще има дълъг преходен период обаче със сигурност.

Доколкото знам дори искат до лов да не се допускат кучет без да са преминали полеви изпитания, което за мен е прекалено, макар че май в Германия е именно така. Не съм сигурен.

Струва ми се че ефекта от това ще е подобен на идеята да се забрани използването на съчмен снаряд за едър лов. Бай Андрешко е супер изобретателен по тия ми ти "европейски изисквания" :D:D

Колеги, напълно съм съгласен с това, че чистопородните кучета са обект на засилен интерес от страна на крадците .Проблема остава в държавата, че няма система която да спре износа им.По митниците нямат машинки за четене на чипове, така че и сто чипа да има кучето смисъл от тях няма.Издават един нов паспорт и кучето си минава напълно редовно през границата.Да не броим десетките канали, то хора минават какво остава за кучета.Единствената ми надежда е в това, че докото бях във Финландия за лайките, говорихме че там вече има създадени JPS система за проследяване на кучето.Към момента проблемите с нея са няколко: 1.В българия няма такава; 2.И да има ще е доста скъпа;3. Настоящите устройства са прикрепени към нашийника и лесно се махат / ама там хората ги използват, за да намират по-лесно изгубените кучета, а не откраднати/. Докато не станат малки като индетификационните чипове , при нашите условия ще са безмислени. Така че единственото което ни остава е да се молим, кучето ни да не попадне на мушката на някой крадец, защото тогава спасение няма.

Мисля си че дори едно куче да е мелез, работи ли добре и то ще е обект на засилен интерес от страна на крадците.Е няма да могат да го продадат извън България и за много пари, но като нищо ще го засилят по диагонал и ще припечелят и от него.

Привет колеги!

Офтопик!!!

Искам само да допълня казаното от ЙОРДАН относно проследяващите устройства. Шведите в момента имат разработено GPS устройство, но наистина е като нашийник и лесно се сваля. Цената му е доста солена - около 1000 евро. При нас самите кучета не струват толкова, но въпроса е принципен разбира се. От водените разговори с eger знам, че има и друг вид проследяващи устройства и той е по ефтин и достъпен. Това са радари на принципа на радио вълни. Самият той има такива, които поставя на лайките за да се ориентира по бързо и лесно в необятната Тайга. Но и двата вида устройства не стават против кражба, защото се свалят лесно. Единствено може да усетиш посоката на кражбата.

В момента отново Швеция разработва нов GPS предавател, който се имплантира като микрочип. Това вече наистина е супер, но със сигурност ще минат няколко години докато цената му падне и стане достъпна за нас, българите.

А дотогава не ни остава нищо друго освен да опитаме да си помагаме в намирането на крадени кучета, наши и на колеги и разбиването на канали за такива. Каналите на повечето от нас са известни. От Добрич, Силистра идват в Търговище или заминават по на юг. А от Ямбол, Сливен идват при нас.

Ако набарам кучекрадец на място, най малко ще му вържа мъдурите на фльонга, окачвам му ги на врата за да не ми пречат при поставянето на огнепроводния шнур в аналния отвор след като съм му налял етер в задника!

Моето мнение е ,че обръщаме излишно голямо внимание на тези безпородни кучета и по своему ги правим популярни.Ясно е ,че голяма част от колегите ловци предпочитат по ред причини тези кучета .Едната причина сте я превърнали в допълнителна тема или подтема.Някой пак ще ни направи забележка:D шегувам се! Колкото до кучекрадците това е един вид организирана престъпност и тези хора са неразделна част от нас.Идват на състезания, изложби и изпитания ,говорят с нас приятелски пият по някое питие или ловуват с нас и после ни крадът или дават информация за кучето.Някои от тях дори заемат определени постове в киноложки клубове или дружества или ловни здружения. Всичко е въпрос на средства бързи и лесни придобити по незаконен начин.Скоро ми казаха ,че има интерес към моите кучета ,предупредиха ме приятели.След като не се справиха с мен отидоха при друг от гилдията да го дебнат,но и там удариха на камък ,някой пак ги предаде.След кратки разговори се разбра кой е дал поръчката и кой я изпълнява.От там нататък смениха посоката ,но кой е следващия или кой е изгорял незнам.Явно хората имаха поръчка за определена порода кучета и докато не вземат това което им трябва не спирът да работят Преди време пак имаха поръчка за кърцхар беше дошъл един грък и му трябваше такова куче .Успяха да вземат кучето на мой познат ,но той се пребори с групата и хвана последния влак преди да напусне границата.От там смениха посоката и удариха пак наш човек ,но този път изтървахме влака.Сега вероятно кучето е в Гърция ,като много наши други кучета и едно от моите може да е там ,знам ли вече кое къде е за да го намеря.Все пак дай Боже да не те бележат ,само нервите ти стигат.Когато на някой от нас се случи такова нещо първо се огледайте помежду си ...............

Моето мнение е ,че обръщаме излишно голямо внимание на тези безпородни кучета и по своему ги правим популярни.Ясно е ,че голяма част от колегите ловци предпочитат по ред причини тези кучета .Едната причина сте я превърнали в допълнителна тема или подтема.Някой пак ще ни направи забележка:D шегувам се! Колкото до кучекрадците това е един вид организирана престъпност и тези хора са неразделна част от нас.Идват на състезания, изложби и изпитания ,говорят с нас приятелски пият по някое питие или ловуват с нас и после ни крадът или дават информация за кучето.Някои от тях дори заемат определени постове в киноложки клубове или дружества или ловни здружения. Всичко е въпрос на средства бързи и лесни придобити по незаконен начин.Скоро ми казаха ,че има интерес към моите кучета ,предупредиха ме приятели.След като не се справиха с мен отидоха при друг от гилдията да го дебнат,но и там удариха на камък ,някой пак ги предаде.След кратки разговори се разбра кой е дал поръчката и кой я изпълнява.От там нататък смениха посоката ,но кой е следващия или кой е изгорял незнам.Явно хората имаха поръчка за определена порода кучета и докато не вземат това което им трябва не спирът да работят Преди време пак имаха поръчка за кърцхар беше дошъл един грък и му трябваше такова куче .Успяха да вземат кучето на мой познат ,но той се пребори с групата и хвана последния влак преди да напусне границата.От там смениха посоката и удариха пак наш човек ,но този път изтървахме влака.Сега вероятно кучето е в Гърция ,като много наши други кучета и едно от моите може да е там ,знам ли вече кое къде е за да го намеря.Все пак дай Боже да не те бележат ,само нервите ти стигат.Когато на някой от нас се случи такова нещо първо се огледайте помежду си ...............

Добро включване направи братко thom_po!!!!

Но да те питам, ама честно! Ти от твоята позиция (професионална) какво правиш за да намалеят тези случай????

Аз също съм потърпевш! Стигнах до посредника, но без допълнителна подкрепа (иначе веднага ще вляза на първа страница в криминална хроника на в. Нощен труд) не мога да стигна до извършителя и/или поръчителя!!!!!!!

Откровенно да ти кажа - не съм фен на това което работиш, но и там има хора! Пример за това може би си ти!

Никъде не видях, да проявяваш интерес за форумната среща на Изворите!!!

Какво те спира? Или си под забрана????

Ако намериш все пак време, за мен ще бъде удоволствие да обменим мисли и опит за лов, а и за нещата ,които ни вълнуват!

Да бе Томи какво се чудиш?Изворите са ти на един такова място!Аз съжалявам, че не съм малко по-близо, тогава със сигурност щях да дойда! :D

Ако намериш все пак време, за мен ще бъде удоволствие да обменим мисли и опит за лов, а и за нещата ,които ни вълнуват!

Да ви кажа честна напоследък рядко влизам тук и малко са темите които чета и следа.Сякаш малко се изчерпахме и повтаряме....Не знаех че има такава среща на Изворите 40-те предполагам.Ще се радвам ако успея да дойда стига времето и ангажиментите да ми позволят.Всъщност такаи не знам дата и час на срещата???

За мое голямо щастие все още не ми тежът забрани ,дай Боже и занапред да е така :D

Ще чакам да ме светнете за дата и час на събранието .

Да ви кажа честна напоследък рядко влизам тук и малко са темите които чета и следа.Сякаш малко се изчерпахме и повтаряме....Не знаех че има такава среща на Изворите 40-те предполагам.Ще се радвам ако успея да дойда стига времето и ангажиментите да ми позволят.Всъщност такаи не знам дата и час на срещата???

За мое голямо щастие все още не ми тежът забрани ,дай Боже и занапред да е така :D

Ще чакам да ме светнете за дата и час на събранието .

е то томиии:)http://forum.nalov.com/index.php?showtopic=760

ronaldo в Свищов има чистопордни западносибирски лайки. За съжаление не мога да цитирам името на собственика, но от Райчо Гънчев знам, че работели добре на прасе. Имаш ли наблюдение върху тях или техни палета?

Собственника не излиза много на редовен лов.така поне ми казаха.иначе лайките работили.какво по точно те интерисува за тях? имам кой да попитам.

• 3 weeks later...

Доколкото видях по темата скоро не са се водили дебати и незнам какво разбирате под понятието "СВИНАР".Ще разкажа за най-доброто куче на моя баща,което заслужено носеше прозвището ПРОФЕСОРА,пък вие сами преценете дали това е изтинския СВИНАР.

По това време аз бях ученик в горните класове, но винаги присъствах на всеки лов като гонач.Бща ми казваше,че единствения недостатък му е,че когато набира телефонен номер винаги бърка третата цифра.

Излезехме ли на лов и в района има поне едно диво прасе то беше в кърпа вързано.Случвало се е кучето да не се пуска по цял ден,когато в района няма наченки на присъствието на диви свине.А когато бяхме сигурни за тяхното присъствие,баща ми казваше-"пускайте чистачите",демек по-младите кучета, и тези които гонят само сърни.

Надушеше ли свинска следа Цезар /така се казватше кучето/веднага скачаше на гърдите ми и ме гледаше право в очите с умоляващ поглед"ПУСНИ МЕ"!Животното може да е минало предния ден, но кучето винаги го намираше.Според мен най-ценното качество му беше,че то намирайки прасето не го вдигаше, а заставаше на няколко метра от него и започваше да го облайва.Имали сме много случаи, когато след час и половина два ходене сме обивали прасето на легло.Имаше ясен и плътен глас и баща ми казваше "слушай симфония".Подгонешели сърна и по време на гоненето пресече свинска диря оставя сърната и тръгва по прасето.Качехме ли го в джипа винаги сядаше на шофьорската седалка и слагаше лапи на волана.Абе ПРОФЕСОР,за вас майтап за мен и всички свидетели истина!/Цезар умря от старост и баща ми плака.Одра му кожата за спомен и я ощави.Още лежи в неговия хол под трофеите.Беше чист лудогорец. Благодаря за вниманието!

......Беше чист лудогорец. Благодаря за вниманието!

С казаното накрая дава отговор и яснота на повечето от въпросите за мелезите за лов на глигани!

Edited by indi ®

Аплодисменти за този наистина хубав разказ и за главния герой в него Цезар.

За съжаление за тези гончета можем само да си спомняме.Старите "джинсове"

вече ги няма или ако има то са единици,останалото е размито и пречупено във

времето с цел да се подобри екстериор и тн.

Доколкото видях по темата скоро не са се водили дебати и незнам какво разбирате под понятието "СВИНАР".Ще разкажа за най-доброто куче на моя баща,което заслужено носеше прозвището ПРОФЕСОРА,пък вие сами преценете дали това е изтинския СВИНАР.

По това време аз бях ученик в горните класове, но винаги присъствах на всеки лов като гонач.Бща ми казваше,че единствения недостатък му е,че когато набира телефонен номер винаги бърка третата цифра.

Излезехме ли на лов и в района има поне едно диво прасе то беше в кърпа вързано.Случвало се е кучето да не се пуска по цял ден,когато в района няма наченки на присъствието на диви свине.А когато бяхме сигурни за тяхното присъствие,баща ми казваше-"пускайте чистачите",демек по-младите кучета, и тези които гонят само сърни.

Надушеше ли свинска следа Цезар /така се казватше кучето/веднага скачаше на гърдите ми и ме гледаше право в очите с умоляващ поглед"ПУСНИ МЕ"!Животното може да е минало предния ден, но кучето винаги го намираше.Според мен най-ценното качество му беше,че то намирайки прасето не го вдигаше, а заставаше на няколко метра от него и започваше да го облайва.Имали сме много случаи, когато след час и половина два ходене сме обивали прасето на легло.Имаше ясен и плътен глас и баща ми казваше "слушай симфония".Подгонешели сърна и по време на гоненето пресече свинска диря оставя сърната и тръгва по прасето.Качехме ли го в джипа винаги сядаше на шофьорската седалка и слагаше лапи на волана.Абе ПРОФЕСОР,за вас майтап за мен и всички свидетели истина!/Цезар умря от старост и баща ми плака.Одра му кожата за спомен и я ощави.Още лежи в неговия хол под трофеите.Беше чист лудогорец. Благодаря за вниманието!

след като е бил чист лудогорец не можахте ли да извадите потомство и ако не сте,допуснали сте голяма грешка,такава кръв трябва да се пази

Всичко това беше доста отдавна.В интерес на истината Цезар не можеше да се отърве от кучки/през ден му ги водеха/,но така и не остави стабилно продължение на добрите си качества.Вината трябва да се търси единствено в нас.На два пъти оставихме по едно мъжко куче.Първото нарекохме на него стана добър гонач, но предпочиташе друг вит дивеч/гонеше и прасета, но без да ги лае на едно място/.

Беше изключително слаб и не можа да напълнее въпреки нашите усилия.Няма да забравя/тамън се бях сдобил с ловен билет и още ловувах с тек12к-р с открит курок/,как той ми докара елен лопатар, чиито трофей стои гордо в общата ми колекция.Случаят е интересен с това,че и до ден днешен съм едиственият в нашия район отстрелял такова животно,от къде ли се беше взел!

Другото мъжко куче нарекохме Зоро.Той излезна много злобен налиташе и на непознати хора.Баща ми се видя в чудо и го прати на убочение при един познат, който отглеждаше питомни свине в Балкана.

Научи се да гони,"но някой си го позна" и всичко свърши до тук!

За мелезите-стават и те.Имахме такъв,който стана също много-добър.Майката беше кръстоска м/у вълча порода и гонче/приличеше на вълчак с леко клепнали уши/,а бащата беше барак.И двамата родители работеха добре на свине.Нарекохме го Каро.Доста прасета загинаха благодарение на него.Най-добър беше на преклонна възраст.На един лов кучето се прибра при нас с огромна зееща дупка в слабините.Набързо направих носилка с моя анурак идвама души го свалихме в града да потърсим ветвринарна помощ.Отзова се една техничка, която се справи отлично дори без упойка.Имам и снимков матерял от операцията.Да знаете "КУЧЕТО Е ГОЛЯМА РАБОТА , РАЗБИРА СЪЩО КАТО ЧОВЕК,ГРИЖЕТЕ СЕ ЗА НЕГО, ТО ЩЕ ВИ СЕ ОТБЛАГОДАРИ"/От всяко куче свинар не става,трябват си заложби!

От всяко куче свинар не става,трябват си заложби!

8)8) Напълно съгласен колега!

И затова трябва да развъждаме чистопородни кучета, а не мелези, защото при мелеза не знаеш кое се предава генетично по простата причина, че при него не е водена селекция!