Jump to content
ФОРУМ
  • Наслука!
  • Ловен Сезон 2020

Лов на чакали

Recommended Posts

• Replies 1.8k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

в петък следобяд барака ме погледна в очите и сякаш ми рече - аве старши,фанах паяжина тука на тая верижка и тая тел - бягам по нея всеки ден......ама колко да бягам ВЪРЗАН! разбрахме се само с погле

Събрах откъси от изминалия ловен сезон и се получи клипче с не много добро качество, но това са спомени за мен, надявам се да се харесат и на вас

Понякога се случват и такива неща:

Posted Images

Имам 3 на сметката досега, но то и при нас ги няма в изобилие. Ударих два в една и съ6та ве4ер през първия ми редовен сезон, докато вардех за патици край една бара. Явно там им бе6е пътека, за6тото първият мина на 10 метра от мен, един изстрел с 3ка. 30 минути по-късно се зададе и втори, един изстрел с 4-0 от около 25 метра. Следва6тите ве4ери вардих пак, но никакво движение на хи6тници.

Основно чакалите падат при гонки на диво прасе,но...Аз ловувам по дупките и имам убити два чакала от дупки.Не на тръби,където нещата са много лесни,а чакали прогонени от кучетата от язовини.И двата бяха мъжки,първия беше в дупка от пръст,а на следващата година в същото ловно поле извадих,но от дупка на скали.Първия излезе гонен само от едно куче-мъжки ягдтериер,вече покойник,втория го изгониха от дупката заедно с женската,като при борбата женската беше доста нахапана!По принцип това е нещо много рядко срещано,тъй като чакала е доста по-голям от кучето,явно моите тактически са ги надиграли в дупката!

Иначе съм убивал в гъстото докато гоня за прасета.Имам един убит със 7-ми номер/бях сложил за бекас,викам тези на пусията да бият прасетата,чакала излезе на 12-15 метра,концентратора му влезе във врата/!При гонка е интересно поведението на чакалите в гъстото-като завъртят няколко пъти кучетата и тръгват да бягат зад тях!Това опитните кучкари го знаят,чакаш там от където е минало кучето,след известно време се появява чакала.Движат се като сенки,спират,душат и се ослушват.Тогава са лесни за отстрел!

Най-резултатния лов на чакали е от тракторите докато орат.Това всъщност е лов и на лисица и понякога дива котка,но основно идва чакала/когато го има естествено/.Макар формално да е незаконен защото се провежда през нощта той дава най-добри резултати.Преди години когато искаха отстреляни чакали за да разрешат свинския лов с един колега се качихме на два трактора и за една вечер направихме 5 чакала,две лисици и една дива котка!Особенно удобни бяха калниците на Тетките-сядаш на него,возиш се меко,кабината те пази от вятъра!Хищниците/основно чакали/едва изчакват да мине трактора и бързат да влязат в браздата за да ядат мишки или жаби!Тракторите имат и два фара които светят назад,видимостта е отлична!Гладкоцевната пушка в случая е много удобна,но може да се ползува и нарезна-тогава може да се влезе в кабината и тракториста да спира!Хищниците са свикнали със звука на тракторите и въобще не им пука!Предполагам,че и други колеги са го правили това упражнение! :)

Анди това го прави един колега от село с същия успех!е за един район говорим все пак :)

Да,район богат на чакали!Е,има и някоя друга полезна животинка,ама в събота трябва да им занеса масло и сол! :) Ти кога ще минеш насам да си побъбрим на живо? :)

• 3 months later...

Az sum 14god ama ba6tata e lovec i sum redovno s nego taz godina obih purviq si 4akal.Sled gonka ot poroda ku4e gon4e go otstrelqh s 4:0 i za sigornos povtorih s 2:0,v 4irpansko 4akalat e nai rasprostraneniq hi6nik kato zimata se svormira na grupi ima i slu4ei kogato pri proqva na vulk toi iz4ezva ot obitava6toto si mqsto.

Аз съм 14год ама бащата е ловец и съм редовно с него таз година обих първия си чакал.След гонка от порода куче гонче го отстрелях с 4:0 и за сигорнос повторих с 2:0,в чирпанско чакалът е най разпространения хишник като зимата се свормира на групи има и случеи когато при проява на вълк той изчезва от обитаващото си място.

Манфред, пиши на кирилица, това е основно правило на форума. Поздрави.

Edited by radoadvokat
Манфред, чакала никога не сформира групи. Той ловува и се движи най-много по двойки.

Мисля ,че грешиш колега - нощно време се събират на глутници и ловуват групово . По скоро се събират надвечер - тогава можеш да чуеш и характерното им виене с което се събират. На сутринта групата се разпада и се оттеглят по местообиталища по двойки. Интересното при тях е ,че образуват трайни двойки и ако убиете единия партньор другия не се чифтосва повторно. Затова (заради груповото ловуване) чакала се смята с право за бич за дребния местен дивеч - много повече вреда нанася от лисицата например.

анди ловуването на хищници през нощта не е забранено. по скоро е забранено ловуването с мпс. ловът с трактор по време на сеитба и оране е много сполучлив, тогава падат много чакали и по рядко лисици. при лов от трактор е специфично това, че чакала не трябва да се осветява директно с фаровете. трябва да остане в периферията на светлината на фаровете. отстрелвал съм по-често чакали пред трактора. стигал съм до седем на вечер. по това време на годината, имам предвид когато все още не се оре и сее, а и чакала не ходи толкова често на стървилище, ловувам като го изчаквам на пътеките му. гадинките обичат да се движат по едни и същи пътеки. при добро познаване на хабитата им и ловището не е трудно да се намерят пътеките. това последното се отнася и за лисиците. от началото на април до сега имам убити само четири чакала и една лисица, а на 01.08.2006 год. и на 1 язовец. надявам се след прибирането на посевите тази бройка да се увеличи значително.

Мисля ,че грешиш колега - нощно време се събират на глутници и ловуват групово . По скоро се събират надвечер - тогава можеш да чуеш и характерното им виене с което се събират. На сутринта групата се разпада и се оттеглят по местообиталища по двойки. Интересното при тях е ,че образуват трайни двойки и ако убиете единия партньор другия не се чифтосва повторно. Затова (заради груповото ловуване) чакала се смята с право за бич за дребния местен дивеч - много повече вреда нанася от лисицата например.

Ето една статия на уважавания от мен ловец Роберт Атанасов в подкрепа на горното ми твърдение - надявам се ще бъде интересна на колегите който не са я чели- http://www.safaribulgaria.com/index_bg/dif...=191&page=0

Колега, не искам да изострям отношенията.

Не знам от кога си ловец, ходил ли си на лов за чакали/освен гонките за диви свине/.

Аз много пъти съм бил на такъв лов /на варда-сутрин и над вечер, индивидуален лов на хищници, хайки и т.н./и никога не съм дигал повече от две животни заедно. От една местност може, но не и от едно и също място или храсталак. През зимата, когато има сняг, много ясно се вижда колко са дирите на животните, които са били заедно.

Чакалът се движи и ловува сам или по-често по двойки.

Воя, който издават съм го чувал многократно, но той не е за да се събират в глутница.

Това което си посочил като доказателсто на тезата си е един разказ, случката която е описана в него е напълно възможна, сам съм го преживявал.

Ако си ловувал на такова стървище щеше да знаеш, че хищниците там не идват на веднъж, те се събират малко по малко от всякъде. Ето защо не трябва да започва да се стреля още с появата на първия чакал. Още повече, че една такава захранка стои там с дни и всички хищници в района знаят, че е там, естествено е да се съберат защото там най-лесно и с най-малко усилия ще могат да се нахранят. Те са открили стръвта предните вечери когато са обикаляли по двойки или по сами.

Съвет от мен не вярвай само на писания. Изпробвай го на практика.

Ловът на хищници е интересен лов, сам ще се убедиш.

Надявам се да не съм те засегнал с нещо.

Поздрави!

Колега, не искам да изострям отношенията.

Не знам от кога си ловец, ходил ли си на лов за чакали/освен гонките за диви свине/.

Аз много пъти съм бил на такъв лов /на варда-сутрин и над вечер, индивидуален лов на хищници, хайки и т.н./и никога не съм дигал повече от две животни заедно. От една местност може, но не и от едно и също място или храсталак. През зимата, когато има сняг, много ясно се вижда колко са дирите на животните, които са били заедно.

Чакалът се движи и ловува сам или по-често по двойки.

Воя, който издават съм го чувал многократно, но той не е за да се събират в глутница.

Това което си посочил като доказателсто на тезата си е един разказ, случката която е описана в него е напълно възможна, сам съм го преживявал.

Ако си ловувал на такова стървище щеше да знаеш, че хищниците там не идват на веднъж, те се събират малко по малко от всякъде. Ето защо не трябва да започва да се стреля още с появата на първия чакал. Още повече, че една такава захранка стои там с дни и всички хищници в района знаят, че е там, естествено е да се съберат защото там най-лесно и с най-малко усилия ще могат да се нахранят. Те са открили стръвта предните вечери когато са обикаляли по двойки или по сами.

Съвет от мен не вярвай само на писания. Изпробвай го на практика.

Ловът на хищници е интересен лов, сам ще се убедиш.

Надявам се да не съм те засегнал с нещо.

Поздрави!

Здрасти Владо,

Не се обиждам - нали тук сме да споделим опит - ако бъркам , ще се радвам да науча нещо ново. Ловувам от 7 г. Чакали при нас дал господ - освен на гонка за прасета , 2 г. се опитвам да ги бия и на стървилище. Имам ударени 3 бр. и ранени и ненамерени още 2. Тази зима мисля да пробвам със звукова примамка - защото нямам възможност да поддържам дълго стървилището. Не си ме засегнал - напротив - винаги се радвам да науча нещо ново за лова - според мен няма човек който да знае абсолютно всичко за лова. От мен наслука през новия сезон.

Тази зима мисля да пробвам със звукова примамка - защото нямам възможност да поддържам дълго стървилището.

Според мен си абсолютно на прав път.

В темата "На варда за хищници" съм писал за това.

Не знам какво смяташ да използваш - свирка или машинка, която да издава звуците.

В първия случай ако не знаеш как точно да свириш, ефекта най-вероятно ще бъде обратен и няма да видиш нищо. - имам пред вид звуци на заек. При свирка, която имитира мишка е по-лесно но и по-тихо се чува.

Звуците се издават на интервали не по-малки от 10-15 минути.

Аз лично предпочитам да ходя на варда над вечер. Зимата към 16:30ч съм на мястото и стоя до към 18:00ч.

Ще си позволя да дам един съвет на колегите, които тепърва смятат да започнат да излизат на варда.

Когато сте на варда ЗА ХИЩНИЦИ, винаги се качвайте на някое дърво или високо чакало.

Когато хищника е примамен от свирка той е внимателен и изключително следи това, което става по ЗЕМЯТА. Много рядко повдига поглед на горе. Много по-лесно ще ви забележи ако сте на земята.

Това са моите наблюдения.

Сашо аз също желая Наслука на теб и на всички колеги, които са болни от тази болест - ЛОВ!

Edited by Vlado
Според мен си абсолютно на прав път.

В темата "На варда за хищници" съм писал за това.

Не знам какво смяташ да използваш - свирка или машинка, която да издава звуците.

В първия случай ако не знаеш как точно да свириш, ефекта най-вероятно ще бъде обратен и няма да видиш нищо. - имам пред вид звуци на заек. При свирка, която имитира мишка е по-лесно но и по-тихо се чува.

Звуците се издават на интервали не по-малки от 10-15 минути.

Аз лично предпочитам да ходя на варда над вечер. Зимата към 16:30ч съм на мястото и стоя до към 18:00ч.

Ще си позволя да дам един съвет на колегите, които тепърва смятат да започнат да излизат на варда.

Когато сте на варда ЗА ХИЩНИЦИ, винаги се качвайте на някое дърво или високо чакало.

Когато хищника е примамен от свирка той е внимателен и изключително следи това, което става по ЗЕМЯТА. Много рядко повдига поглед на горе. Много по-лесно ще ви забележи ако сте на земята.

Това са моите наблюдения.

Сашо аз също желая Наслука на теб и на всички колеги, които са болни от тази болест - ЛОВ!

Тук искам да споделя едно мнение, което про4етох в 4уждия ловен пе4ат. Става дума то4но за звуковото примамване със свирка.според статията, която 4етох, не е логи4но да се ка4ва6 на дърво и да свири6, 6тото никоя ми6ка или заек не се катерят по дърветата,т.е. не било ествствено и хи6тника го усе6тал и ставал подпзрителен.

КАкво мисли6 по въпроса колега?

Тук искам да споделя едно мнение, което про4етох в 4уждия ловен пе4ат. Става дума то4но за звуковото примамване със свирка.според статията, която 4етох, не е логи4но да се ка4ва6 на дърво и да свири6, 6тото никоя ми6ка или заек не се катерят по дърветата,т.е. не било ествствено и хи6тника го усе6тал и ставал подпзрителен.

КАкво мисли6 по въпроса колега?

На варда се ходи, когато хищниците са най-активни в търсенето на храна. Вие трябва да сте на местото преди животните да са се раздвижили. Когато застанете трябва да разчистите клоните, които ви пречат. Изчаквате тихо 15-20 минути, за да може, ако евентуално има животни наблизо да се успокоят от създадения от вас шум.

Когато чакалът чуе звуците на заек, веднага се насочва в тази посока. В това време, докато търси, е много възможно да мине покрай чакалото или дървото. Ако забележите чакала от далече и той не се насочва във вашата посока, не трябва да започвате веднага да свирите. Трябва да изчакате 2-3 минути и пак да издадете звуците. Когато животното е по-далече, не може да разбере дали сте на дърво или на земята. Ако то проявява интерес, ще се върне втори и трети път.

Edited by Vlado
  • 3 weeks later...

Koito se interesuva ot lova na 4akali i lisici moje da izprobva edin mnogo dobat metod,koito nau4ih na skoro :) prosto slojete riba v 6i6e za nqkolko dni i kogato ribata se razvali i zamiri6e UJASNO vzimate 6i6eto i mu pravite dupki taka 4e mirizmata da se raznasq obilno vav vuzdoha :rofl: tazi vunq privli4a 4akalite mnogo ^_^ minalata godina edin priqtel ubi 98 4akala po tozi na4in,kato e ubival po 3 4akala na ve4er ^_^

Които се интересува от лова на чакали и лисици може да изпробва един много добат метод,които научих на скоро smile.gif просто сложете риба в шише за няколко дни и когато рибата се развали и замирише УЖАСНО взимате шишето и му правите дупки така че миризмата да се разнася обилно във въздоха smile.gif тази вуня привлича чакалите много wink.gif миналата година един приятел уби 98 чакала по този начин,като е убивал по 3 чакала на вечер

Колега пиши на кирилица!!!

Edited by бай Иван
Koito se interesuva ot lova na 4akali i lisici moje da izprobva edin mnogo dobat metod,koito nau4ih na skoro :) prosto slojete riba v 6i6e za nqkolko dni i kogato ribata se razvali i zamiri6e UJASNO vzimate 6i6eto i mu pravite dupki taka 4e mirizmata da se raznasq obilno vav vuzdoha :rofl: tazi vunq privli4a 4akalite mnogo ^_^ minalata godina edin priqtel ubi 98 4akala po tozi na4in,kato e ubival po 3 4akala na ve4er ^_^

Наистина много интересен начин за примамване на чакали.Само за информация,тази примамка само за чакали ли е пригодна и на какво място се поставя(закачена на дърво или на земята)?От чакало ли е ловувал приятеля ти?

Наистина много интересен начин за примамване на чакали.Само за информация,тази примамка само за чакали ли е пригодна и на какво място се поставя(закачена на дърво или на земята)?От чакало ли е ловувал приятеля ти?

6i6eto se ostavq na zemqta kadeto 6te ti e udobno da strelq6 i zastava6 na udobno razstoqnie kato estestveno saobrazqva6 vqtura i kato doide jivotnoto (ne samo 4akal,moje i lisica ili vulk) napravo poludqva i zapo4va da tarkalq 6i6eto,opitva se da izvadi ribata ^_^ nqma zna4enie dali e ot 4akalo,no e nai dobre da si ka4en na durvo (taka nqma da te usetqt) :)

e2d9366a6d17.gif

Edited by Конак

А неможе ли просто да се купят 2-3 кила дребна риба,от морските например Трицона/Цаца/,а от Речните тъй наречените във Варненско рибки-Часовници,уклеи,червеноперки,каквито си поискате,говоря за тези,които трудно се приготвят за масата! ^_^ След като се купят да се преместят в една голяма бутилка,където да се оставят да се размиришат леко,след което преди деня,когато ще се ходи на варда,да се огледа отново всичко,ако не е поставено чакалото да се постави,за да може гадините да свикнат с него и останалите подробности,след което се взима бутилката и в голям радиус се разпредели рибата,направо на земята,около чакалото,така,че животните да усетят от рано мястото,където ще отидат да се нахранят,да видят,че няма нищо страшно и утре като им замирише пак ще дойдат да се навечерят,но този път ще има изненада!Заминавате си вечерта,когато всичко е готово и проверено,а на другия ден-или много рано сутринта,или към 7 вечерта да се отиде до чакалото,вече с уръжие и свирка за примамване,ако искате де,преди да се наместите обаче разсипвате на едно място останалата риба в бутилката.Вече всичко е готово и се намествате удобно...

ползвах цацата до началото на август, но няма успеваемост и престанах

от машинката имаше полза но слабо

според мен проблема е че по това време на годината има много мишки, жаби и друга дребна твар, която е лесна плячка за чакала и за това не налита на мършата

... но когато дойде зимата се надявам нещата да се променят и да обърнем резултата в наша полза!

успех на всички, който ще висят по чакала и дървета

... и да не ги избивате всичките, че догодина какво ще правим!

Глупости през зимата,за хищници няма сезони а и рибата като примамка си е много добра поне при мен е така работи безотказно и през Август,ако нямате слука търсете грешката в себеси а не във вмирисаната риба