Jump to content

кой с какьви патрони ще ловува през новия сезон в калибьр 7.62x39

Recommended Posts

Колега,като започне свинския лов,ми се обади,покани ме и ще дойда да ти покажа,стават ли или не посочените патрони.Поздрави

Здрв. колега!От не много богатия опит,който имам бих те посъветвал да не използваш бойния боеприпас.Лично аз стрелям с българските 9.7 гр. на Арсенал HP и SP и дъм доволен от тях!Не става въпрос за цената но смятам,че 9.7 гр куршум има по-голям поразяващ ефект от 8.1 гр западен аналог...

Наслука през новият сезон! :)

имам карабина slr незнам точно какви патрони да използвам бойни или смек врьх моля за одзиви

Колега на няколко пъти сме търсили животното след като е улучено с боен патрон. Кръв, кръв а прасе няма. Едното го бяха намерили в края на другата дружинка. Иначе ударено в белите дробове много добре. Бойния патрон е направен за война, целта е да ранява, а ловния е направен за лов да убива.

имам карабина slr незнам точно какви патрони да използвам бойни или смек врьх моля за одзиви

Бойните патрони са за война, Ловните са за ЛОВ!

Ползувам Арсеналските с кух и с мек връх (С мек връх само първия и то ръчно поставен, не вкаран през пълнителя, да не му се деформирва мекия.......връх ) Нямам оплаквания от самите патрони,- освен че подбирам тези с кухия връх да са с еднаква дълбочина на кухината !

С бойните патрони SLR - стреля малко по високо, ако е прострелян с ловни !!! Все пак едите са около 7грама а другите 9,7 което не е малко !

:)

Ползувам Арсеналските с кух и с мек връх (С мек връх само първия и то ръчно поставен, не вкаран през пълнителя, да не му се деформирва мекия.......връх ) Нямам оплаквания от самите патрони,- освен че подбирам тези с кухия връх да са с еднаква дълбочина на кухината !

С бойните патрони SLR - стреля малко по високо, ако е прострелян с ловни !!! Все пак едите са около 7грама а другите 9,7 което не е малко !

:)

Абе то и лова си е война.Поздрави и наслука :)

Бойни за хищници (чакали ,лисици ,вълци),за прасета Първи Партизан

:AR15firing:

Правил съм провелка дали има изменение на групата по височина на 100 метра с различни патрони / български ловни, руски ловни, ППУ и армейски/- такова чудо нямя. Разлика има само в размера на групата, като най малка направиха ППУ.

Правил съм провелка дали има изменение на групата по височина на 100 метра с различни патрони / български ловни, руски ловни, ППУ и армейски/- такова чудо нямя. Разлика има само в размера на групата, като най малка направиха ППУ.

Щом си го правил значи е така !

Моя SLR е прострелян за 200м. и има разлика с ловни и бойни, около 10 - 12 см.

Що за патрон е "ППУ" - нищо не ми говори, ще разясниш ли ?

ППУ е "Първи партизан"-Сръбски пройзводител.Ето сайт

За мене са добри патрони,и по добри от S&B(лично мнение)

ППУ- Първи партиза. Сръбски патрони, като ги има в два варианта ловни единия е като Арсеналския с оловен връх, а другия пак е с оловен връх но прилича на куршум от "Макаров", който според мен е по подходящ за лов на прасе на гонка.

За мене са добри патрони,и по добри от S&B(лично мнение)
И не ти е грешно мнението патроните са много добри за цената си даже аз специално не мога да направя разлика (за 9х19 става въпрос)между "хиртенбергер"и тях(мое мнение). :AR15firing:
ППУ- Първи партиза. Сръбски патрони, като ги има в два варианта ловни единия е като Арсеналския с оловен връх, а другия пак е с оловен връх но прилича на куршум от "Макаров", който според мен е по подходящ за лов на прасе на гонка.

Къде ги има в София и някой знае ли цени?

Естественно че трябва да се тестват! :AR15firing: , може на моята "хранилка" да не и паснат !!!

Къде ги има в София и някой знае ли цени?

Естественно че трябва да се тестват! :AR15firing: , може на моята "хранилка" да не и паснат !!!

Има ги във "ВИП-а" цена на първите 0.85,на вторите 0.90, толкова бяха преди 2 месеца тесвани са мишена, просто перфекни.

Здравейте колеги. Виждам че продължавате миналогодишната тема която четях с интерес но не ми беше от голяма полза защото ловувах с бренекета а там избора не е голям. От тази година съм с карабина Blaser 30-06 с къса цев. Ако някой има наблюдения за добри муниции за лов на диви прасета на дистанции до 250 метра моля даите акъл с какво да ловувам. Ще съм благодарен за всяка друга информация както за мунициите така и за самата пушка. Изборът ми беше напълно емоциунален просто ми легна на рамото. Предварително благодаря !!!

Щом си го правил значи е така !

Моя SLR е прострелян за 200м. и има разлика с ловни и бойни, около 10 - 12 см.

Значи незнам с кой модел SLR си но аз прострелвах на двама колеги . Единия бе SLR-95LHMB, а другия SLR-95. Прострелката я направих на 100 м по мишена № 4 ,М-3 ,като се мерих в основанието, но това незначи , че автомата е прострелян за 300 метра, а за 100метра. Т.е. имаш цел на 100 метра ,слагаш мерника на М-1; имаш цел на 300 метра слагаш на М-3. Ако си с модела 97 е малко по специфично , но не е кой знай какво.

Здравейте колеги. Виждам че продължавате миналогодишната тема която четях с интерес но не ми беше от голяма полза защото ловувах с бренекета а там избора не е голям. От тази година съм с карабина Blaser 30-06 с къса цев. Ако някой има наблюдения за добри муниции за лов на диви прасета на дистанции до 250 метра моля даите акъл с какво да ловувам. Ще съм благодарен за всяка друга информация както за мунициите така и за самата пушка. Изборът ми беше напълно емоциунален просто ми легна на рамото. Предварително благодаря !!!

Колега първо честита придобивка.Аз до сега изполувах S&B 11.7гр. SP исъм много доволен от съотношение качество цена.Сега съм заредил FEDERAL SP 14.25гр. но несъм правил прострелка.Ако цената не те притеснява можеш да пробаш BRENEKE TOG по данни изглеждат много добре.Можеш да ги намериш в Дайкан.NORMA също са добри боеприпаси.И :AR15firing: му е майката.И нека слуката бъде с теб. :good:

4естито и добре до6ъл в отбора на Блазер. :good:

Ако ловува6 в раион с гъстаци и 4есто се налага стрелба през клони то вземи най тежкия грамаж за калибъра.Ако смята6 да стреля6 на 250 м наистина , предполага открито пространство то 9,7 гр е най уда4ен. Ако раиона предлага и двете ситуации , 10,7 гр е оптималния вариант.За марките Норма ,Геко,Хиртенбергер,Хорнеди ...вси4ки са ОК. Избора макар и емоциунален е в десятката и няма да те разо4арова. Ако има6 въпроси 6те се радвам да бъда от полза. :AR15firing:

Значи незнам с кой модел SLR си но аз прострелвах на двама колеги . Единия бе SLR-95LHMB, а другия SLR-95. Прострелката я направих на 100 м по мишена № 4 ,М-3 ,като се мерих в основанието, но това незначи , че автомата е прострелян за 300 метра, а за 100метра. Т.е. имаш цел на 100 метра ,слагаш мерника на М-1; имаш цел на 300 метра слагаш на М-3. Ако си с модела 97 е малко по специфично , но не е кой знай какво.

Да така е, прострелвал съм няколко SLR-а на колеги, това което казваш е така, но за механичния мерник.

При оптиката е следното на 200м се целя в центъра и бие в центъра (с ловните 9,7), с бойните се целя в центъра и бие високо. Не стрелям по дивеч с бойни никога затова въобще не ги вземам под внимание, Трудно ми е да обясня на някои колега че когато му е простреляна пушката на 200м. трябва да се прицелва по- ниско на близки растояния(всъщност аз му го казвам, той го забравя и готово)

Така практикувам Аз, не казвам че е най доброто , но аз съм се настроил и нямам проблеми ! Благодаря за споделения опит и инфо ! :drinks:

Да така е, прострелвал съм няколко SLR-а на колеги, това което казваш е така, но за механичния мерник.

При оптиката е следното на 200м се целя в центъра и бие в центъра (с ловните 9,7), с бойните се целя в центъра и бие високо. Не стрелям по дивеч с бойни никога затова въобще не ги вземам под внимание, Трудно ми е да обясня на някои колега че когато му е простреляна пушката на 200м. трябва да се прицелва по- ниско на близки растояния(всъщност аз му го казвам, той го забравя и готово)

Така практикувам Аз, не казвам че е най доброто , но аз съм се настроил и нямам проблеми ! Благодаря за споделения опит и инфо ! :drinks:

Аз дори и оптики, като прострелвам ги нагласям за стрелба на 100 метра, а ако няма възможност за корекции му казвам да се цели по-високо, ако има да прави корекция.

Аз дори и оптики, като прострелвам ги нагласям за стрелба на 100 метра, а ако няма възможност за корекции му казвам да се цели по-високо, ако има да прави корекция.

Току що взех от така наречените ППУ и тези дни ще има проби, ураааа :drinks: ще мирише на барут !

Изглеждат добре ! Взех и от 2 та вида.

Ще ги съпоставя с Арсеналските, и Чешките ,ще ми е интересно, естественно че ще споделя после !

Сега малко мишени ще наснимам и..... "айде да свършвам докато не се е почнало"

Току що взех от така наречените ППУ и тези дни ще има проби, ураааа :drinks: ще мирише на барут !

Изглеждат добре ! Взех и от 2 та вида.

Ще ги съпоставя с Арсеналските, и Чешките ,ще ми е интересно, естественно че ще споделя после !

Сега малко мишени ще наснимам и..... "айде да свършвам докато не се е почнало"

Ето едни тестове от един друг форум:

цитат"PESHO OT MARS

Картечар

Картечар

Местожителство: София

МнениеПуснато на: Сря 30 Май 2007 22:39 Заглавие: 7,62X39 Тестове на ловни патрони Отговорете с цитат

От отдавна не съм писал та реших малко да по пиша да не ме забравите PDT_Armataz_01_12 . През изминалите две седмици на два пъти успях да си открадна малко време и да се замъкна до Герена и малко да по тествам няколко от най-разпространените ловни патрони калибър 7,62Х39.

Стреляхме по петролатум от около 1,5-2 метра. Обща дебелина на петролатума около 40 см + около 5 см въздушни междини.

А сега впечатленията:

Започвам с чешките патрони които са полуоблечени сиреч с гол оловен връх. Формата на върха е сравнително остра (после ще уточня защо го споменавам). Резултата беше меко казано плачевен дупка с размера който прави и Смита ми, не можа да пробие плочите, куршума се беше деформирал едва наполовина. Непрепоръчван от мен (личното ми мнение е че последните 3 години аз не съм намерил нищо хубаво в чешките патрони) PDT_Armataz_01_17 .

Идват наред и българските патрони двата ловни типа с кух връх и полуоблечен. Първо за кухия връх за мое голямо учудване доста ми хареса и ме изненада този патрон PDT_Armataz_01_13 . Истината е че заради формата му както и размера на отвора вобще не си мислех че този куршум ще се отвори но съм грешал. Куршума се отвори чудесно мисля че ризата се цепи по следите от нарезите от цевта. Ако се разгледа куршума и не се погледне дъното му много прилича на СилвърТипа ми. Проби плочите почти до края 2-3 см. останаха само. Най-големия размер на канала се получава на дълбочина около 6 см. диаметър около 4 см. Мисля че за цената си е перфектен PDT_Armataz_01_12 . На полуоблеченият върха прилича като на чешкия и се отнесох малко подозрително към него има един съществен недостатък оловото е малко "калпаво" лесно се отчупва и деформира което го прави за еднократно ползване ( PDT_Armataz_01_01 имам впредвид че като се зареди в цевта трябва да се изстреля защото има възможност при изваждането да се деформира върха). Първия ( изстреляхме два) резултата беше неописуем още с влизането беше започнал да се превърта и дупката в първата и втората плоча беше грозна гледка (на точни този куршум му се беше случило такова отчупване от върха). Дупката беше около 5 на 3 см. След което решихме да гръмнеме още един за да потвърдим резултата този път куршума влезе направо след което направи канал подобен на този на куховърхия но със съвсем малко по-голям диаметър и малко по-къс. Отново според мен са добри за цената си PDT_Armataz_01_11

И за десерт оставих сръбския ППУ полуоблечен. Е нема такъв куршум заради високата скорост на влизане в петролатума канала се раширява още на първите два сантиметра след което следва едно разширение докъм 5 см. Куршума тотално се фрагментира на последната плоча. Купона започна след като изстреляхме един куршум от същия модел но с допълнително направена дупка, Е незнам какво да кажа PDT_Armataz_01_05 в първата плоча имаше вътршна кухина с диаметър 10 см.???? изхода от първа плоча беше по малък около само 5 см. куршума се спря на около 30 см. в петролатума сиреч предпоследна плоча. Малко ми заприлича на магическите куршуми от интернет.

Извода според мен е следния по-малко пробивни но по експанзивни са сръбските. Българските са относително пробивни и с добра експанзивност. Чешките и чеп за зала не става от тях.

Благодаря че изчетохте докрая.

Всичко това са мое лично мнение. PDT_Armataz_01_18

Сун Дзъ:"АКО ИСКАШ МИР, ГОТВИ СЕ ЗА ВОЙНА"

Конфуции: "Ако веднъж си решил че имаш нужда от меч, носи го цял живот"

Колега патроните 1-ви партизан с мек връх ти препоръчвам.Те са с много добър стопиращ ефект.

• 2 weeks later...