Jump to content

Обучение на птичар

Recommended Posts

Колеги кажете нещо за пускането на апорта донася го но не го пуска лесно.

Колеги имам кръстоска ягдтериер и дратхаар,женски са и са на 3 мес. вече носят гълъби,знаят основните команди седни,донеси и т.н.(за 1 път ми беше обучение на куяета,никой не ми каза това така ще го нпаравиш,аз ги научих и са огън).

• 2 years later...

До тук постигнах това.Някой от нещата не са изчистени но мисля,че ще могат да се отработят например като ми носи апорта не сяда но не го мъча защото бързам да го взема защото го придъвква за целта направих нещо което някой хора го отричат завих апорта с бодлива тел сега го носи по-леко но пак му е твърд апорта.

Качеството не е много високо защото го снимах с телефона.

http://vbox7.com/play:414b633a

http://vbox7.com/play:4b83937c

Браво! - и на теб и на кучето ...

Само ако позволиш съвет:

Аз на твое място, щях да задържам апорта в устата на кучето, след като го донесе и да го карам да седне и чак тогава да давам команда "пусни" ...

ааа колеги имам дратхар малак е на 2 месеца еее и искам да го убуча сам защото нямам излищни пари за убучение ако можии савети какво да правя с негоо

Здравейте! Виждам че към темата има интерес от хора, които искат да си закупят куче и да го обучат сами.

Аз самия минах по този път и все още отчасти съм на него.

Да споделя моя опит. Преди година и половина, реших, планирах и закупих чистопороден курцхаар от Германия. Проучих, прочетох, понаучих, запалих колата и тръгнах.

Майка и баща Hege Haus, състезатели, шампиони и прочее. Родословия, изпити, всичко. Аз нямам толкова взети изпити колкото имат майка му и баща му.

Проблеми които срещнах - субективен избор от котилото. С целия си акъл взех най-наперения мъжкар.

Сега си бия главата, че не взех женска. Изключително темпераментен и много твърдоглав се оказа моя другар. Като за първо куче - май сбърках сериозно.

Иначе е страхотен - екстериор, енергия, нос, страст.

Опитах се сам да го обучавам и бързо се отказах. Разбрах че допускам много грешки. Кучето усеща неуверенността ми и при липсата на праволинеен метод от моя страна, започна да ми се налага и да ми се качва на главата. Не съм прилагал твърди методи. Оказа се че леки пошляпвания с вестник или тънка пръчка вършат прекрасна работа. Но лекичко с този метод.

Втора грешка от моя страна - като беше малък по уважителна причина, не можех да го водя на полето и на лов. ГОЛЯМА ГРЕШКА. Ограбих си и времето и кучето.

Обърнах се към специалист - сега се радвам на добре обучено куче, разбира се без полеви опит. Ходим по полето, настрани от другите ловци и кучета - радваме се на природата и на дивеча.

Има определен стрес към изстрела, но само от моя изстрел. Приема го като наказание или не знам. Сега лека полека свикна и определено има ловна страст.

На изстрелите на колегите се пери и тръгва да търси какво пада.

Определено съм на мнение, че без опит в обучението, кучетата се развалят.

Не правя реклама на никой, просто изказвам мнение че е редно да се подходи сериозно, с много време за това и много внимание. Грешките се заплащат сериозно със загуба на време и нерви. Разочарованието съпътства всичко това. Винаги е било много болезнено за мен.

Книгата "Обучение на ловното куче" е добър наръчник.

Все пак - няма по добро от лично обученото куче.

Но няма да е още с първото. Трупам опит всеки ден, помагат ми и по знаещи и практикували колеги.

Ако мога да помагам по някакъв начин, съм готов да споделя опита си - документи, експортни родословия, регистрации, ваксини, граници и др.

Единствено затова споделих цялата история.

Поздрави и наслука на всички колеги!

Здравейте! Виждам че към темата има интерес от хора, които искат да си закупят куче и да го обучат сами.

Да споделя моя опит. Преди година и половина, реших, планирах и закупих чистопороден курцхаар от Германия. Проучих, прочетох, понаучих, запалих колата и тръгнах.

Майка и баща Hege Haus, състезатели, шампиони и прочее. Родословия, изпити, всичко. Аз нямам толкова взети изпити колкото имат майка му и баща му.

Проблеми които срещнах - субективен избор от котилото. С целия си акъл взех най-наперения мъжкар.

Сега си бия главата, че не взех женска. Изключително темпераментен и много твърдоглав се оказа моя другар. Като за първо куче - май сбърках сериозно.

Опитах се сам да го обучавам и бързо се отказах. Разбрах че допускам много грешки. Кучето усеща неуверенността ми и при липсата на праволинеен метод от моя страна, започна да ми се налага и да ми се качва на главата. Не съм прилагал твърди методи. Оказа се че леки пошляпвания с вестник или тънка пръчка вършат прекрасна работа. Но лекичко с този метод.

Втора грешка от моя страна - като беше малък по уважителна причина, не можех да го водя на полето и на лов. ГОЛЯМА ГРЕШКА. Ограбих си и времето и кучето.

Обърнах се към специалист - сега се радвам на добре обучено куче, разбира се без полеви опит. Ходим по полето, настрани от другите ловци и кучета - радваме се на природата и на дивеча.

Има определен стрес към изстрела, но само от моя изстрел. Приема го като наказание или не знам. Сега лека полека свикна и определено има ловна страст.

Не правя реклама на никой, просто изказвам мнение че е редно да се подходи сериозно, с много време за това и много внимание. Грешките се заплащат сериозно със загуба на време и нерви. Разочарованието съпътства всичко това. Винаги е било много болезнено за мен.

Но няма да е още с първото. Трупам опит всеки ден, помагат ми и по знаещи и практикували колеги.

Ако мога да помагам по някакъв начин, съм готов да споделя опита си - документи, експортни родословия, регистрации, ваксини, граници и др.

колегаа моито в момента е на има няма 3 месеца и искам сам да си го обуча да си знам и за по напред и кучето ми е мн хубаво маиката е мн хубава и тя печелила е састезания като му пусна заек у домат се побаркава гиниго хапиго ама не иска да ме слуша мн мн по някои пат даже и като му викам на име не идваа даите инфо.

• 2 weeks later...

Колега Kezim,

В написаното от мен сам изяснил, че съм прохождащ в обучението на кучета. Срещал съм вашия проблем, но не съм специалист, за да ви кажа праволинеен подход за решението му.

Според моя опит:

1. Нормално е за 3 месечно куче да не слуша. :)

2. Обърнете се към специалист или най-малкото използвайте помагало/книга, за да не си губите времето.

Това е от мен.

Мога да съдействам на колеги, които искат да закупят куче от чужбина, единствено с личния си опит.

Поздрави и наслука!

• 1 month later...

За да не останеш разочарован от породата те съветвам да си купиш подчертавам купиш клубно куче с родословие! Предполагам че пушката ти си я купил и е от някаква марка с номер на главата и цевите, а не си я взел от някой гаражен майстор????? Същото важи и за кучетата!!!!!!!!!!!!!!!!!

Няма разочарование ако обучението е на ниво колега,това с клубните кучета не е за всеки джоб.Ако ти можеш да си го позволиш,много от ловците не могат.

Няма разочарование ако обучението е на ниво колега,това с клубните кучета не е за всеки джоб.Ако ти можеш да си го позволиш,много от ловците не могат.

Колега Братанов,

Въпрос на личен избор и възможности е какво куче ще си купиш. За това си прав!

Купуваш си камион ако си доставчик, ако искаш да гониш мацки - вземаш си Ауди А5. Но не очаквай че камиона ще ти гарантира лявата лента на магистралата и не се учудвай че Аудито носи само 300 килограма.

В този ред на мисли нека да не бъркаме кучето, кучето за лов и породата за лов.

Ако обучението е на ниво се постигат резултати. В общи линии. Разликата с породистите кучета от доказани развъдчици е че носят стил и хъс, които, за съжаление, не се постигат с обучение и са присъщи само за дадената порода.

Имам куче. Инвестирах в порода, родословие и качества на родители и развъдна дейност. Не съжалявам. В кучето си виждам неща, на които никой не може да го научи - страст, обоняние, изразен стил на претърсване и заграждане на дивеча... На всеки излет ме изненадва и радва.

Смисъла от породистите кучета е да поддържаме качествени породи, със старателно отбрани и селектирани качества, избирани и развити за дадената порода, която да служи на собственика си.

Друг е въпроса, колко струват кучетата и къде е всъщност истината за развъдниците и породите. От моя опит мога да споделя, че качеството струва пари. Но парите не гарантират качество. Както навсякъде това важи и за кучетата.

Строго съм превърженик на породистите кучета, на чистия разплод, на селекцията и на високите критерии. Само по този начин може да се разчита, че даваш пари за породата която си избрал.

Виждал съм кучета от породата, която харесвам, които имат родословия, но са извън критерия. И като работа и като екстериор. Веднага обръщам поглед към развъдчика. Извода си го правиш сам, но истините са леко в страни от реалността.

Въпроса е в очакванията и личното удовлетворение.

Аз обичам лова. Определено е най-добрата почивка и най-приятното ми изживяване извън децата ми.

Кучето ми, подсилва ефекта от всичко, прави ме щастлив и ми радва окото. Дори и да съм без пушка - пак ще съм щастлив на полето с него.

Написах всичко това не за да проповядвам закупуването на породисти кучета.

Обяснявам че нуждата от определени качества е породила селекцията на определена порода. Но отбирането и селектирането на качества струва пари и време.

Поздрав и наслука!

Присъединявам се към Керк,още повече,че мисля че си в Германия?!Не се познаваме, но нали така беше писал че живееш там!Ако все пак ни послушаш и решиш да си вземеш куче с родословие от Германия ще ти обясним някой неща за да можеш да го регистрираш в БРФК в България!Уверявам те, интереса към него ще е много голям!

Колега Анди,

Бихте ли определили и развили тезата зад думите "уверявам" и "интерес" в контекста на поста ви?

Определено не ви разбирам. В смисъл - кучето ми - курцхаар - е уклончиво но старателно критикувано от почти всички "курцхаар-разбиращи" хора, които са го виждали.

Не зачерквам мнения и компетенстност. Но опита ми и времето, както и международните мнения и стандарти, показват, че не чувам истината.

Имам понятие от породата и съм се постарал да се информирам за стандартите в Германия и за изискванията към породатата.

Чувал съм всичко - тежък е, много е светъл и прочее. Включително че козината му била по-дълга от стандарта.

От всичко до тук казано няма нищо вярно. Единствения му недостатък е екстериорен - кожата на гушата му е провиснала. Но това не го изключва от отличната оценка за породата.

Ще ви бъда задължен ако ми обясните системата за заинтересуване от вносни кучета в България. Или казано по друг начин - какъв е смисъла да се насилвам да вкарам в разполод немско куче в България? Определено не търся финансова изгода, въпреки, че така написано, не доказва намеренията ми.

Определено в Гърция интереса е огромен. Да съзждавам ли че няма да мога да покрия кучка със мъжкаря в България, защото кучето е прието за:

- непредпочитан по "българските разбирания за стандарта";

- конкуренция и вмешателство.

Edited by Н.Николов

Колега Кезим,не става всичко изведнъж. Как ще го учиш да гони когато не си го научил да идва,или пък го караш да идва а нещо в общуването с кучето не се получава.Имай в предвит че малкото куче е като дете;-има много които му се радват но то се радва само на този който му угажда, а и пред тебе е едно подвижно и инертно пале което има подчертан интерес за работа.Действай нещата ред по ред.Първо контакта и играта с него,после апорта,после подменянето на апорта с живинка, после търсенето на живинката и чак след всичко това започваш общо послушание защото всяко ново нещо е сериозна предпоставка за забравяне на наученото старо.И както в училище преди всеки нов урок трябва да има изпитване по стария и преговор на още по стария.Успех!!!!

Колега Кезим,не става всичко изведнъж. Как ще го учиш да гони когато не си го научил да идва,или пък го караш да идва а нещо в общуването с кучето не се получава.Имай в предвит че малкото куче е като дете;-има много които му се радват но то се радва само на този който му угажда, а и пред тебе е едно подвижно и инертно пале което има подчертан интерес за работа.Действай нещата ред по ред.Първо контакта и играта с него,после апорта,после подменянето на апорта с живинка, после търсенето на живинката и чак след всичко това започваш общо послушание защото всяко ново нещо е сериозна предпоставка за забравяне на наученото старо.И както в училище преди всеки нов урок трябва да има изпитване по стария и преговор на още по стария.Успех!!!!

Нямам много голям опит с обучението и не товаря никой с мнението си, но до колкото имам, за мен на първо място е послушанието, в никакъв случай последно. Не знам как ще го учиш на останалите неща, като не слуша.

Към всяко куче подхода и техниката са индивидуални поради различния им характер.В някои от случаите наблягаш на апорта и послушанието паралелно защото кучето има прекалено силен интерес към апорта и нищо не е в състояние да го отклони от апортирането, с такива кучета се работи лесно, бързо усвояват и трайно запазват наученото.Друг тип кучета са с по слаб интерес към апортирането и ако наблегнеш повече на послушание то бързо губи интерес към апорта защото новите неща го затормозяват и кучето или работи без желание или напълно отказва.Същото нещо се получава и при неправилни действия от страна на дресьора когато кучето не е затвърдило трайно апорта и бъде приучавано към други команди.Самата апортировка се изгражда доста по трудно отколкото послушанието. В апортирането ти трябва да преобразуваш желанието и играта в контролиран процес като работиш на ниво психика-събуждаш интереса към апорта,поощряваш,подаваш команда с подканваща интонация без навикване и забрани и не използваш никакви принудителни елементи или средства.При послушанието е обратно ограничаваш кучето от свободните му действия посредством принуда-команди със строга интонация,въздействие със повод,ръка или друго, а това за него е вече затормозяващо действие.Самото послушание бързо се отработва за месец , но самото затвърждаване отнема повечко време.Някои команди като забранителна поощрителна и идването се изработват още при изграждането на контакта при най ранния етап , но те имат към момента повече насочващо и уточняващо действие,а вече към края на дресировката имат задължаващ характер.Споделям всичко това защото имам опит в обучението както и заслужен приз преди доста години.Вярно с немска овчарка , но разликата е само в предназначениото основите на дресировката са едни и същи. Успех!!!

• 4 months later...

Имам питане към колегите, които се занимават сериозно с птичари.

Моят проблем е говоря за патица.Значи като е ранена патицата кучето отива до нея помирисва е и е оставя не ми е носи.Дайте мнения колеги!

Забравих да допълня за кучето. Дратхаар на възраст година и половина!

• 1 month later...

Аз да попитам хората които разбират може ли да се започне обучението на 2-3 месечно пале направо с живи птици вместо с въдица с разни крилца, перца и др. Птиците са японски пъдпъдъци

Аз да попитам хората които разбират може ли да се започне обучението на 2-3 месечно пале направо с живи птици вместо с въдица с разни крилца, перца и др. Птиците са японски пъдпъдъци

Не неможе...

Не неможе...

Защо. :big_boss:

Защо. :big_boss:

Защото така е написано в дебелите книги

Здравей колега

Ако си почнал тренеровките рашкажи как минават.............Ще е добре да споделиш за следващите който ще преминат по този път по които ти минаваш

Поздрави и наслука

Защото така е написано в дебелите книги

Ти астави дебелите книги . :girl_cray2: Много пъти действителноста е друга . :dance2: Кажи твоя опит . Защото аз съм

забелязъл че прекомерната употреба на въдици ,крилца и пирушини използвани прекомерно от човек който не

знае кога да спре вреди развива други неща в кучето които не са желателни .Това го казвам от личен опит . :buba:

П.П. Не се заяждам коментирам . Успех. :big_boss:

Ще се опитам да обясня моята теория, защо НЕ Е подходящо да започнеш направо с живи птици.

В началото кученцето не е на ясно какво се изисква от него, примамката (в случая живия пъдпъдък) ще му е интересна и то ще се нахвърли върху нея , с цел да я захапе, а когато успее да го направи ще я предъвква. Това ще доведе до наранявания на птицата, прокървяване, промяна на миризмата и дори умъртвяването и. Част от обучението е кучето да достигне примамката след като е направило стойка - така то се научава че трябва да "маркира", преди да атакува за да я "хване".

От друга страна, за да направи стойка кучето и да се научи да я задържа дълго време, "целта" трябва да е неподвижна (моето куче се нахвърляше на перото в момента в който мръдне леко) - това с живата птица няма как да го постигнеш. При движението на птицата кучето ще търси контакт с нея, ще я атакува, ще иска да си играе и няма да застава на стойка.

С въдицата и крилото имаш тотален контрол върху примамката и правиш с нея това, което сметнеш, че е нужно.

Дано съм ти бил полезен.

Ще се опитам да обясня моята теория, защо НЕ Е подходящо да започнеш направо с живи птици.

В началото кученцето не е на ясно какво се изисква от него, примамката (в случая живия пъдпъдък) ще му е интересна и то ще се нахвърли върху нея , с цел да я захапе, а когато успее да го направи ще я предъвква. Това ще доведе до наранявания на птицата, прокървяване, промяна на миризмата и дори умъртвяването и. Част от обучението е кучето да достигне примамката след като е направило стойка - така то се научава че трябва да "маркира", преди да атакува за да я "хване".

От друга страна, за да направи стойка кучето и да се научи да я задържа дълго време, "целта" трябва да е неподвижна (моето куче се нахвърляше на перото в момента в който мръдне леко) - това с живата птица няма как да го постигнеш. При движението на птицата кучето ще търси контакт с нея, ще я атакува, ще иска да си играе и няма да застава на стойка.

С въдицата и крилото имаш тотален контрол върху примамката и правиш с нея това, което сметнеш, че е нужно.

Дано съм ти бил полезен.

Ами ако пилето е в клетка? :baraban: