Jump to content

Обучение на птичар

Recommended Posts

В този ранен стадий освен да се провокира интереса за игра не е желателно да се предприемат по сериозни действия с апорта.От една страна директното подаване на жива цел би могло да нарани или уплаши палето и то да загуби всякакъв интерес за работа.На тази възраст дори най малкия шум или движение е признак на заплаха за него тъй като току що отделеното от майката щене започва да изгражда своя инстинкт за самосъхранение (един от многото инстинкти),надделяващ над всички останали.От друга страна движенията ,прекия контакт с апорта са трудно заменими с жива цел тъй като за едно занятие ще са необходими поне 10 бройки. И най важното - апортировката трябва да се отработва поетапно ,както и самата дресировка за да се постигне възможно най -доброто качество на работата на кучето.Поздрави и успех.

Не става въпрос за апорт а за маркиране.

Мисля да пробвам. Като го разхождам един пъдпъдък в торбата и като се отдалечи и не ме гледа го пускам и после ще го подвеждам към мястото. Пъдпъдъка в клетчица. Няма да му давам да го мачка.

По добър вариант според мен ще е с предмет от плат напоен с миризмата на пъдпъдъка да го заиграваш и периодично да използваш пилето -да речем през 3-4 пъти. И маркирането е важен елемент, но по важния е апорта.

Имам един Пойнтер на година и 10 месеца който маркира на поглед, обаче ако не вижда пилето, рие докато не излети. Вервай ми че не става за лов. Какъв е смисъла да апортира, като не маркира и не може да се убие нищо на него.

Сигурно е заучаван погрешно ,но ако има апортировка с малко допълнителна работа нещата ще се получат.После и друго -той може да ти маркира по негов си начин ,помъчи се да го усетиш и да се сработиш с него. Колкото до смисъла интереса за апортиране и самото апортиране се явяват базата , а търсенето и маркирането са надстройката.Направил ли си основата можеш да направиш всичко останало ,но само ако ти маркира ще обикаляш кърищата да си търсиш и донасяш дивеча,защото почти сигурен съм че докато го учиш да маркира ще го изтървеш откъм апортиране.Успех!!

Колеги и аз имам няколко въпроса:

1. Кучето е на 4о дни в момента искам да попитам разбрах че обучението е добре да започне след 2рата ваксина. Какво ще кажете за това рано или късно е?

2. Някои са ми казвали че кучето не е хубаво да се удря по носа защото може да му се увреди нюха или и това е поредната измислица?

3. Кучето си го взех наскоро преди около 3 дни и не спира да скимти, това нормално ли е и горе доло колко време ще продължава да скимти?

Колега двете ваксини трябва да се направят до втория месец и е желателно да започнеш обучението му тогава за да си сигурен кучето да не се зарази с някоя болест.Не е желателно да се удря по носа тъй като костиците там са по слаби и би могло да му се навреди сериозно с един по сериозен удар.Колкото до скимтенето то ще продължи известно време тъй като му липсва майката и се чувства несигурно на новото място,но ще отмине.Само го гледай да не се разболее и да е нахранено(на този етап го храни по честичко и обезпаразитявай.Успех!!!

1. Кучето е на 4о дни в момента искам да попитам разбрах че обучението е добре да започне след 2рата ваксина. Какво ще кажете за това рано или късно е?

2. Някои са ми казвали че кучето не е хубаво да се удря по носа защото може да му се увреди нюха или и това е поредната измислица?

3. Кучето си го взех наскоро преди около 3 дни и не спира да скимти, това нормално ли е и горе доло колко време ще продължава да скимти?

Темата е много обширна и със сигурност е писано много по нея. Но обучението на кучето започва от пъвия ден на вземането, разбирасе това е под формата на игра и всяка изпълнена твоя команда трябва да се възнаграждава с локомство.

При мен всички кучета -4бр. английски сетери на 40 дни са произведени първите изстрели с ловни капси и от този ден на татък не са имали пролблени със стреса при ловните излети.

Има една хубава книга за обучението на моето ловно куче, в нея е посочено всичко по по въпроса на обучението по седмици

Не мога дати кажа автора, че я дадох на колега да се ограмоти, но той забрави да ми я върне.

Най важното да знаеш, е че при всяко не изпълнение на твоята команда, ако ще се скараш на кучето е да го хванеш за кожичката на врата и да го разтърсиш на ляво и дясно и да се скараш с по остър тон.

Не забравяй, че кучето е от рода на вълка.

Успех и поздрави.

... 3. Кучето си го взех наскоро преди около 3 дни и не спира да скимти, това нормално ли е и горе доло колко време ще продължава да скимти?

Кученцето скимти, защото е отделено от майка си и другите кученца (ако ги е имало) .

Вземи една бутилка, напълни я с топла вода и я сложи до кученцето и ще се успокои.

Храни го само ти, не го глези, показвай му, че се грижиш за него и ще те възприеме за водач на "глутницата" .

Наказанието в началото е по-добре да е само с повишаване на тон и дърпане на уши, без удари и бой.

Знай, че много по-правилно и лесно за теб ще е да накараш кучето да изпълнява желанията ти, чрез поощтрения (най-често лакомство под формата на гранулка, парче кремвирш или каквото харесва), отколкото чрез наказания, когато не изпълнява.

Ако се ядосаш и изнервиш от неизпълнение на упражнения и команди - остави кучето и не се занимавай с него, докато се успокоиш.

Намери книгата "обучение на ловното куче" - с нея е много по-лесно :)

Edited by Diters

Колеги, търсихме въпросната книга на Клаус Ролфс - Обучение на ловно куче; но навсякъде са я свършили! Някой скоро да я е купувал отнякъде? От София съм ако някой каже откъде мода да си я купя ще съм му благодарен!

• 4 weeks later...

Колеги попрочетох малко от извадките, но не бих казал че всеки от вас ще може да се справи с тези неща.Доста от нещата са повече объркващи отколкото насочващи.В такова ръководство трябва да има описани както грешките на кучето така и на водача и начините за тяхната поправка. Просто изразявам мнение и не бих искал да повлияя на никой.

колега книга сигурно няма да може да отговори на всичките ми въпроси, ще ми е достатъчно да отговори на по просите въпроси или с други думи да ми даде основна база за обучението, вече я поръчах като я прочета ще пиша дали е това което смятам, а винаги мога за конкретен проблем да питам в форума за неговото разрешаване

• 1 month later...

Колеги имам въпрос.

Унгарска визла, мъжки на 5 месеца. Прави стойка на въдица. Стойката е твърда ако нищо не мърда. Когато тръгна към него да го погаля и след това да го дръпна на страни и да го похваля не издържа и напада крилото.

Ще се оправи ли с възрастта тая работа или трябва друг подход някакъв? Мислех си да го задържам с повод.

Колеги имам въпрос. Унгарска визла, мъжки на 5 месеца. Прави стойка на въдица. Стойката е твърда ако нищо не мърда. Когато тръгна към него да го погаля и след това да го дръпна на страни и да го похваля не издържа и напада крилото. Ще се оправи ли с възрастта тая работа или трябва друг подход някакъв? Мислех си да го задържам с повод.

Дай въдицата на друг а ти се приближавай в гръб, за да не те вижда и да не те възприема, като конкурент. Когато го настигнеш много внимателно и леко го докосни и му говори. Прокарвай ръка през целия му гръб от врата към задницата, сякаш изскаш да го разтовариш от напрежението. Може и въже да ползваш в същата ситуация.

Edited by bisko

• 2 weeks later...

Колеги имам въпрос.

Унгарска визла, мъжки на 5 месеца. Прави стойка на въдица. Стойката е твърда ако нищо не мърда. Когато тръгна към него да го погаля и след това да го дръпна на страни и да го похваля не издържа и напада крилото.

Ще се оправи ли с възрастта тая работа или трябва друг подход някакъв? Мислех си да го задържам с повод.

Целта на употребата на въдицата, е да се провокира отключването на вродения инстинкт за дебнене у кучето. По тази причина когато се работи с нея е необходимо да се провокира кучето да прояви този инсинкт и кучето да спре, тук е важно да знаем че въдицата е началото на маркирането- не е нужно и логично да провокираме отключването на вроден инстинкт и да искаме да го абсолютизираме. Искам да кажа, че с въдицата само се започва и съответно не бива да се опитваме да изчистим до съвършенство стойката, защото в случая тя е на поглед, докато реалната е на мирис и между двете има огромна разлика от гледна точка на нервната система на кучето. Освен това с въдицата се работи най-късно до 3-4 месец от възрастта на кучето, а такова на 5 месеца вече трябва да е започнало маркирането на жив, естествен дивеч и да има минимален опит в това отношение.

post-31192-0-73316500-1342675515_thumb.jpg

• 2 weeks later...

С моето пойнтерче,тренираме усилено апорт и стойка.До днес всичко вървеше много добре,въпреки че не поощрявах кучето с деликатесчета.Днес за първи път му дадох няколко парченца салам,след правилно изпълнение на задачата,но в последствие започна да ми ближе ръцете и да не проявява интерес към играчката.с две думи иска да яде без да е изпълнило задачата.Как да процедирам от тук нататък,да продължа ли по стария метод или да го поощрявам със саламчета?Кученцето е на два месеца и 10 дена.Предварително благодаря!

С моето пойнтерче,тренираме усилено апорт и стойка.До днес всичко вървеше много добре,въпреки че не поощрявах кучето с деликатесчета.Днес за първи път му дадох няколко парченца салам,след правилно изпълнение на задачата,но в последствие започна да ми ближе ръцете и да не проявява интерес към играчката.с две думи иска да яде без да е изпълнило задачата.Как да процедирам от тук нататък,да продължа ли по стария метод или да го поощрявам със саламчета?Кученцето е на два месеца и 10 дена.Предварително благодаря!

Колега, първото нещо което трябва да направиш е да НЕ тренираш усилено кученцето.Претоварването на нервната система и физиката в тази крехка възраст е първия фактор, който ще принуди животното да предпочете теб вместо дивеча. Незнам подробности относно това дали използваш прясно отстрелян дивеч или предмет за апорта и как работиш с въдицата, но от малкото информация мога да ти кажа, че за да стимулираш интереса на кучето трябва да използваш промяна и мощен дразнител за него- смени мястото където работиш, особенно за апорта е много добре ако работиш в ловен терен - стърнище например. Използвай прясно отстрелян дивеч с подходящи за възрастта на кучето размери. Направи промяна в обстановката, по-дълъг период на почивка за да се генерира желание за работа при кучето.

Поздрави и пожелания за успехи.

post-31192-0-96681100-1343580573_thumb.jpg

Благодаря,колега!Докато даваш съвети на аванта,ще продължавам да задавам въпроси :hihi: .Та сега сериозна.Може ли да използвам за апорт врабчета или гугутки?Друг дивеч още няма.И при положение че изпълнява добре командата задължително ли е да получава награда?

Благодаря,колега!Докато даваш съвети на аванта,ще продължавам да задавам въпроси :hihi: .Та сега сериозна.Може ли да използвам за апорт врабчета или гугутки?Друг дивеч още няма.И при положение че изпълнява добре командата задължително ли е да получава награда?

Разбира се, че може да ги използваш. Пробвай да апортира от вода- хем това е най-лесния начин за заучаване на коректен , мек апорт, хем ще има разнообразие...Най-добре е язовир с полегат бряг..........Що се късае до награда- никога не съм ползвал такава, тъй като ловното куче когато е на терен много трудно взема-достатъчно е галенето