Jump to content

Recommended Posts

Здравеите колеги преди няколко дена си взех ИЖ-18 ЕМ-М пушката е магнум,аз много неразбирам защото съм начинаещ.И затова искам да попитам какво е вашето мнение.

Edited by NA4INAE6T
Здравеите колеги преди няколко дена си взех ИЖ-18 ЕМ-М пущката е магнум,аз много неразбирам защото съм начинаещ.И затова искам да попитам какво е вашето мнение.

колега ,то по принцип първо се пита после се купува! ,но като за начинаещ пушката е добра постреляй с нея за да я опознаеш ,пък ако не ти хареса си вземи друга. наслука с новата придобивка . :good: !

стреляи с обикновенни патрони като за начало

тека е добър само дето му е малко къс приклада (на мен)

на патронника пише дължината му , шока и калибара

Здравеите колеги преди няколко дена си взех ИЖ-18 ЕМ-М пушката е магнум,аз много неразбирам защото съм начинаещ.И затова искам да попитам какво е вашето мнение.

Пушката си е много добра, магнум, с орехов приклад, сменяеми шокове, хромирана цевна кутия, "позлатен спусък", има си и доста дебел гумен задтилък. Откат почти не се усеща, без значение с какви патрони стреляш - от 14/0 до магнум бренекета на Remington. Нещо повече - произвежда се серийно и за Remington, заедно с ИЖ 27 и ИЖ43, с марка и име на Remington. Единствената забележка е че е с една цев. Аз си закупих точно такава миналата година, и то главно поради това, че просто ми хареса, удобна е и ми ляга много добре. Държах първата ми пушка да е нова, не разполагах с достатъчно пари и в момента в който я видях си казах, че трябва да я имам. Можех по принцип да се напъна за ИЖ 43 за около 450 лева, но не и за ИЖ 27 за около 650 лв. ИЖ 18 ЕМ М си я купих за 260 лева от НВС Комерс Пловдив. По същото време /същия ден преди да отида до Пловдив минах през Казанлък/ в магазина на Арсенал имаше ИЖ 18 със сменяеми шокове, брезов или буков приклад, черна цевна кутия, без мерна линия за 120 лева. Аз дадох два пъти по голяма сума, защото пушката наистина ми хареса. И все пак както казах имаш на разположение 1 изстрел, нямаш втори шанс, да не говорим за пети ако си с автомат. Разликата обаче между двама души които не могат да стрелят, единия с тек а другия с автомат е, че в единия случай единият харчи един патрон и изтърва пъдпъдъка примерно, докато в другия случай с автомата съм бил свидетел как петте патрона отиват нахалос и пъдпъдъкът си отива също така поживо поздраво. Затова и като си купувах пушката продавачът ми каза, че няма никаква файда от такива които си купуват текове, защото после си купуват почти пет пъти по малко патрони от начинаещи стрелци с автомат. Това, че нямаш втори шанс те приучава да стреляш единствено когато си сигурен, че ще улучиш. Автоматът увлича, при пропуск стреляш все повече и повече, без да има смисъл. Обикновено пропуснеш ли първия изстрел и особено пък втория, шансът на третия и четвъртия е почти минимален.

Бъди спокоен, пушката ти е много добра, важно е да се научиш да стреляш с нея. Нека ти носи радост и слука, а понататък винаги може да си купиш нещо по сериозно. Макар, че за доста стрелци това си остава любимо оръжие.

Първо колега да те поздравя за успешната покупка и да ти носи винаги слука и сега искам да ти кажа една приказка която се приказва за тековете : Тека води самия ловец до прецизна и точна стрелба защото като стреляш с тек повторение няма . Радвай се на пушката и ако си можеш да си стреляш точно няма да имаш проблеми с нея .

Още веднъж поздрави и наслука през идния сезон .

Моят вече го надрасках и то доста дълбока и стабилна деруга. Сега се чудя, ако го занеса на някой майстор по приклади дали няма да може да се прикрие с някаква резба или просто да го изглади под нивото на надраното.

По принцип продават едни такива кожени или камуфлажни калъфчета за приклади, но те не могат да покрият целия приклад. Освен това ложата също е изложена на надрасквания. По-лошо е другото - лакът явно не е много добър защото се влияе от потта на ръката, след първия излет още и по ложата и по приклада се получиха претрити места без покритие от лак, които по нататък се увеличават, дървото е без защита и се замърсява много бързо. Някой има ли идея с какво да се третира за да се избегне това.

Благодаря ви за поздравите.

Имам едно питане към вас , как мога да предпазя приклада от надрасквания.

Във витрина е най сигурно ! - :angry: Майтап разбира се, Виждал съм кожени кълъвчета които стоят много добре и предпазват добре. Има и бризентови подобни с патрондашче на тях, но доколко са практични незнам...

Ти нали си взел пушката да ти служи а не ти да служиш на нея, и запомни колкото по я пазиш толкоз са по дълбоки драскотините, кво да се прави, закон на мърфи, На слука ! :D

Значи тази пушка е за тормоз и употреба!

Ако е брезов приклада не го мисли - квото и да правиш все ще стане на гъз. Гадния червен лак се лющи и при най-внимателна употреба...

Ако е орехов не би трябвало да има проблем....

А пък гадната бреза винаги можеш да и направиш козметика или направо да я изгориш в печката, и да сложиш един нов орехов - дето ще ти е и по мярка...

Тая година направих козметичен ремонт на мойте:

post-7-1186581870_thumb.jpg

Наистина ли имаш голям откат на гладкоцевната? В какво се изразява ремонта, шлайфане и лакиране ли? С какъв лак?

Колега пушката ти е много добра,както казва колегата с тека нямаш право на пропуск,именно с тази пушка можеш да се ушлаифаш като стрелец.Успех през новия сезоон :angry:

Колега първо честита придобивка.За да запазиш приклада на пушката вземи си спец.калъфи които са за приклад.Наслука през идния сезон.

Да пазиш приклада, ложата и цевите от надраскване при истински лов е все едно да пазиш 16 годишна щерка от пичовете от махалата - просто не става. Според мен и така обичаните от някои "калъфчета" за приклади са си чисто загрозяване на пушката /колкото и добре да е изработено, сложиш ли и парцал отгоре става циганска работа/, за практичността им, когато са комбинирани с паласка може да се поспори, но знам, че използването им е един от сигурните начини за губене на патрони . Ако не понасяш надраното единственото спасение е орехов приклад, изработен грамотно и обработен с чисто ленено масло. И най важното - пушката я пазят от повради единствено правилните навици за боравене с нея, нищо друго.

Наслука с нея и дано никога не ти се налага да съжаляваш, че няма втора цев.

Значи тази пушка е за тормоз и употреба!

Ако е брезов приклада не го мисли - квото и да правиш все ще стане на гъз. Гадния червен лак се лющи и при най-внимателна употреба...

Ако е орехов не би трябвало да има проблем....

А пък гадната бреза винаги можеш да и направиш козметика или направо да я изгориш в печката, и да сложиш един нов орехов - дето ще ти е и по мярка...

Тая година направих козметичен ремонт на мойте:

post-7-1186581870_thumb.jpg

Много орехови приклади съм видял строшени ама брезов не,по-добре изцикли лака и намажи приклада с ленено масло

Честито за пушката и дано да си вземеш още много НАСЛУКА

Много орехови приклади съм видял строшени ама брезов не,по-добре изцикли лака и намажи приклада с ленено масло

Мерси за указанията!

Може да се вгледаш в снимките....освен това което пишеш съм ги и поуформил...

Аз пък съм видял строшени само калпави орехови приклади.

Който казва, че тека не рита с магнум патрони големи нули или тежък куршум значи не знае какво е мек откат... но на мен лично това не ми пречи изобщо. Но ако не си подготвен, може да се изненадаш.

Казаха ми, че с това ИЖ-18 ЕМ-М нетрябвало да стрялям с магнум патрони на птици.

Трябвало да са някакви обикновени.Какви би трябвало да са тези обикновени патрони. :drinks::sufra:

Можеш да стреляш по каквото си искаш. Но няма смисъл да харчиш пари за магнум за пъдпъдъци примерно. Ще го направиш на пера и парчетии. А и се съмнявам дали ще намериш някъде магнум патрони 11.

Можеш да стреляш по каквото си искаш. Но няма смисъл да харчиш пари за магнум за пъдпъдъци примерно. Ще го направиш на пера и парчетии. А и се съмнявам дали ще намериш някъде магнум патрони 11.

Значи трябва да стрялям с обикновени патрони N 11 за пътпъдъци, примерно както казваш.

А за диво прасе и сърни /примерно/, трябва да са магнум патроните. :fuck:

За сърни примерно трябва да имаш разрешително за подборен лов и не съм напълно сигурен но мисля, че с тази пушка дори с бренеке не е разрешен лов на сърни. За диво прасе също си задължен да ползваш единствено бренеке или куршум. Много хора ползват 13/0 или 14/0 за прасе но само нараняват прасето ако не го улучат както трябва, особено ако е голямо. Това, че е Магнум единствено ти дава малко повече съчми в общия сноп, ако сравниш характеристиката на обикновен патрон и на магнум ще видиш, че магнумът обикновено не е по силен, просто повече съчми хвърчат в снопа и ти дават малко по голям шанс да уцелиш. Естествено един ще е ефекта върху прасето ако попаднат в него 9 сачми и друг ако попаднат 12 или 15. Ефекта е спорен по-малко съчми с по-голяма скорост или повече съчми с по-малка. Излиза че с магнум си струва да ловуваш примерно на диви патици, защото на по голямо разстояние имаш по-плътен сноп съчми.

За сърни примерно трябва да имаш разрешително за подборен лов и не съм напълно сигурен но мисля, че с тази пушка дори с бренеке не е разрешен лов на сърни. За диво прасе също си задължен да ползваш единствено бренеке или куршум. Много хора ползват 13/0 или 14/0 за прасе но само нараняват прасето ако не го улучат както трябва, особено ако е голямо. Това, че е Магнум единствено ти дава малко повече съчми в общия сноп, ако сравниш характеристиката на обикновен патрон и на магнум ще видиш, че магнумът обикновено не е по силен, просто повече съчми хвърчат в снопа и ти дават малко по голям шанс да уцелиш. Естествено един ще е ефекта върху прасето ако попаднат в него 9 сачми и друг ако попаднат 12 или 15. Ефекта е спорен по-малко съчми с по-голяма скорост или повече съчми с по-малка. Излиза че с магнум си струва да ловуваш примерно на диви патици, защото на по голямо разстояние имаш по-плътен сноп съчми.

Това него знех,4е за сърни трябва да имам разрешително за подборен лов.

Аз си мислех, 4е нещата са по прости.Имаш разрешителни и можеш да стреляш по сякакав дивеч.

Значи чак другата година като взема разрешително за подборен лов мога да ходя за сърни :fuck:

Edited by NA4INAE6T
Това него знех,4е за сърни трябва да имам разрешително за подборен лов.

Аз си мислех, 4е нещата са по прости.Имаш разрешителни и можеш да стреляш по сякакав дивеч.

Значи чак другата година като взема разрешително за подборен лов мога да ходя за сърни :fuck:

бе младеж, ти курс карал ли си, учебник чел ли си?