Jump to content

вредата от орли и соколи

Recommended Posts

искам да отворя една нова тема и да разбера как е по вашите раиони при нас се навъдиха много орли и соколи които правят много бели наи вече на малки заичета яребици и др.

• Replies 182
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

искам да отворя една нова тема и да разбера как е по вашите раиони при нас се навъдиха много орли и соколи които правят много бели наи вече на малки заичета яребици и др.

Вашия район не знам кой е,но в нашия наблюдавам намаляне на основния за мен вредител.Това е големия ястреб-Кокошкар или както още го наричат "Герак"и "Атмаджа".Дори през изминалия сезон не съм виждал.

И къде е тоз район с толкова много орли, да дойда и аз да видя?

Posted Images

Вашия район не знам кой е,но в нашия наблюдавам намаляне на основния за мен вредител.Това е големия ястреб-Кокошкар или както още го наричат "Герак"и "Атмаджа".Дори през изминалия сезон не съм виждал.Основно се срещат:Полския мишелов,блатара,Малък ястреб,керкенез,които са по-скоро полезни.Вреден е пернатоногия мишелов, но е рядък при нас, а и е прелетен.Сокол не съм виждал от повече от година.

И къде е тоз район с толкова много орли, да дойда и аз да видя?

много орли!?!?! къде е това???? и кой казва че са вредни???? сега да не вземете да ги изтрепете!!! поне според мен и орлите и соколите са прекалено намалели за да се разглеждат изобщо като обект на лов и е пресилено да се твърди , че нанасят някакви големи вреди

района е около карнобат по селата.Никои не е каазвал да ги трепеме просто исках да разбера как е по другите места наистина повечето са мишелови доста едри които правят беля и на дивеча.А и да си призная чесно не ги познавам в детаили затова не се конкретизирах с товни видове ама като им гледам размера и съм виждал как нападат наи вече малки заичета аи и по големи затова отворих тази тема.Миналата година съм видял поне 30 броя.С затоплянето се появяват ще се постарая да сложа снимки и да коментираме по конкретно.

Е така по-може. Най-вероятно се бъркаш с мишелови и гераци. Малките зайчета ги ловят много грабливи птичи, не е зор да са орли. Не съм чивал или чел някъде в България да иам голям апопулация от орли, напротив. Иначе за големия ястреб-аз имам наблюдения за раьона на Драгоманско, там в едно село живеят баба ми и дядо ми. Има наистина много ястреби. За последната година, само от нашите кокошки заминаха 7 или 8, а така е из цяло село.

Вижте,доста от грабливите птици са защитени от закона!До скоро ловът на ястреби беше разрешен на доста места в България!Моето село е на най-много 10 км от Варна-Кичево!Това е село,предимно гагаузко,всички сме си роднини и се познаваме!Един ден си стоя пред къщата на пейката на съседа и гледам един ястреб,да лети над панорамата,която се открива!Идва и съседа и сяда до мен!Пита ме какво правя,а аз му отговарям!Той ми каза,че доскоро ловът на ястреби е бил разрешен и този едър екземпляр е един от последните,останали!Много кокошки му заминали,на другите селяни също!Ядосах се на ловците!

Сега по въпроса къде колко има,птици много,наистина е хубаво до гледаш как се множат!Мога да кажа,че във Варна знам поне за над 10 сигурни керкенеза,за един,или два мишелова,всичките съм ги виждал в различни краеве на Варна,за това и птиците са различни!Есента,наблюдавах в късния следобед как ветрушки се събират над блока ми и се запътват кам залеза!Няколко ветрушки-7-8!Незнаех,че се събират!А в едното гнездо,което знам няма двойка,а цели 6 соколчета!Живи,здрави,свикнали с града и хората.Преди две-три седмици,докато си карах из махлата колело,аз доста се оглеждам/постоянно/,и видях 6 късокрили,огромни птици да се реят една около друга и така се придвижваха нагоре и та изток от мястото ,където аз карах!Това според мен си бяха орли!Виждал съм и по един,но няколко пъти преди това,като отидох на гости на един приятел,и той е в крайните квартали,но по-към центъра,го запитах,докато си подавахме топка,дали не е виждал наоколо соколи,орли,ястреби!Той ми отговори отрицателно,но в този момент се появиха двойка/мисля,че скитници/- не бяха ветрушки и се рееха над квартала!"Дай бинокъла"извиках аз и той ми го донесе!И той видя соколи,и аз видях,но най-хубавото беше,че ги има и в града!По-нагоре,над гората видях същите орли,които като карах,но този път бяха 9!Изключително,досега и този приятел ми се чудеше,но като видя птиците се опита да ме разбере!Така че...има птици,но които трябва не да се стрелят,а да се пазят!Когато ходих на 14 февруари на Костенец,по пътя имаше множество накацали,накокошинени топки перушина,мисля мишелови!На по най-много километър един от друг!По крайпътните дървета!Има птици!

искам само да уточня аз никъде не съм споменавал да се избиват просто искам да разбера как е по другите райони

Мда, и аз много се радвам на грабливите птици по принцип. В София, в крайните квартали често могат да се видят ветрушки. Виждал съм и сокол скитник мисля, но не съм сигурен. Преследваше гълаб в Люлин, беше преди години и ми направи много силно впечатление , та и до днес си го спомням.

Иначе около селото ми има наистина много ястреби. Доколкото знам са разрешени за лов, но на никой не му се занимава да ги трепе, то не е никак лесно. Трудно е да го приближиш достатъчно когато е кацнал, а иначе обикновено лети много на високо. Гнездата също се намират много трудно, аз колко съм обикалял, намерих само едно и то беше вече изоставено.

Учудвам се,че Камен е видял девет орела наведнъж! Аз съм виждал единични бройки преди години без да твърдя от кой вид са.По няколко наведнъж се реят Червените Кани,когато долетят ,понеже са прелетни.

Казах късокрили птици,може би орли!Но едно е сигурно,не бяха соколи,не бяха ястеби,или мишелови,за кани незнам,попринцип знам,че са прелетни,но незнам,наистина на високо бяха!Сигурно е,че бяха хищници!И че бяха 9!Броихме ги заедно с Цанито/така се казва приятелят ми/!Приятел в истинския смисъл на думата!Ветрушките също се събират на групички и отлитат/понякога/!Тази зима,когато отивах на училище,на спирката,от която се вижда нещото като стъпаловидна могила,винаги рано-рано си ловуваха ветрушките,кога сами,кога с помощник!Може би Варненците в този форум знаят за коя могила говоря-над Владиславово,където преди е имало лозя на всяко "стъпало"!Сега в западната част от отдавна има изба!Там е ловното поле на пилетата ми!Те в гнездото са 6,то не е точно оформено гнездо/всички знаем,че тези птици не си строят гнездата както трябва,или въобще/!Това "гнездо се намира в един блок,но къде точно,никой освен мин незнае и няма да разбере-заради безопастността на пилетата!Айде и със здраве!Но птиците бяха 9 и бяха досущ като орли,но както казах-бяха да далеч и реейки се една около друга се местеха на изток и нагоре!

Казах късокрили птици,може би орли!Но едно е сигурно,не бяха соколи,не бяха ястеби,или мишелови,за кани незнам,попринцип знам,че са прелетни,но незнам,наистина на високо бяха!Сигурно е,че бяха хищници!И че бяха 9!Броихме ги заедно с Цанито/така се казва приятелят ми/!Приятел в истинския смисъл на думата!Ветрушките също се събират на групички и отлитат/понякога/!Тази зима,когато отивах на училище,на спирката,от която се вижда нещото като стъпаловидна могила,винаги рано-рано си ловуваха ветрушките,кога сами,кога с помощник!Може би Варненците в този форум знаят за коя могила говоря-над Владиславово,където преди е имало лозя на всяко "стъпало"!Сега в западната част от отдавна има изба!Там е ловното поле на пилетата ми!Те в гнездото са 6,то не е точно оформено гнездо/всички знаем,че тези птици не си строят гнездата както трябва,или въобще/!Това "гнездо се намира в един блок,но къде точно,никой освен мин незнае и няма да разбере-заради безопастността на пилетата!Айде и със здраве!Но птиците бяха 9 и бяха досущ като орли,но както казах-бяха да далеч и реейки се една около друга се местеха на изток и нагоре!

камене, аз сум виждал на виница есенно време да се реят в кръг десетки птици, за мен орли. точно по време на пасажите пъдпъдък. освен това наскоро видях над центъра над макдоналдс мисля скитник. обикаляше и чакалеше нещо.

иначе съм много против това да се избиват грабливите птици.

Радо , ако е било по времето на пасажите с пътпъдъци , най-вероятно е да си видял пернатолог ( северен )мишелов. ( Само на тази лекция бях от курса :lol: )

• 1 month later...

СПОРЕД МЕН ГРАБЛИВИТЕ ПТИЦИ НЕ ТРЯБВА ДА СЕ СТРЕЛЯТ ЗАЩОТО ТЕ СА ПОВЕЧЕ ПОЛЕЗНИ ОТ КОЛКОТО ВРЕДНИ 8) ТЕ СА МИ ЛЮБИМИТЕ ЖИВОТНИ :D НЯКОЙ ХОРА ТВЬРДЯТ ЧЕ ЯСТРЕБИТЕ ОПУСТОШАВАТ РАЙОНА В КОЙТО ЖИВЕЯТ НО ТОВА СА ПЬЛНИ ГЛУПОСТИ :rofl:

СПОРЕД МЕН ГРАБЛИВИТЕ ПТИЦИ НЕ ТРЯБВА ДА СЕ СТРЕЛЯТ ЗАЩОТО ТЕ СА ПОВЕЧЕ ПОЛЕЗНИ ОТ КОЛКОТО ВРЕДНИ 8) ТЕ СА МИ ЛЮБИМИТЕ ЖИВОТНИ :D НЯКОЙ ХОРА ТВЬРДЯТ ЧЕ ЯСТРЕБИТЕ ОПУСТОШАВАТ РАЙОНА В КОЙТО ЖИВЕЯТ НО ТОВА СА ПЬЛНИ ГЛУПОСТИ :rofl:

Така е !!!!! Само моляте не викай че не ми останаха тъпънчета

аква вреда може да има от грабливите птици в сравнение с ползата?Не съм ли прав,тези животни са нещо уникално,който е имал контакт с такива пилета 100% разбират думите ми!Това са поредните хищници,от които обаче има най-голяма полза в полето,в града,в градините,на летищата,къде ли не!Няма какво да спорим!Това,че на някой му кса откраднали от двора една-две-20 кокошки,не означава,че хищните ни приятели трябва да се отстрелват,в България популацията на всеки един вид в последните години е намаляла не заради Соколарите,които помагат,а на ловците,които се ядосват и завиждат на соколарите,ненавиждат птиците,озлобени един вид!Заради тези хора в България има проблеми в тази област!Естествено и заради много други,но в никакъв случай соколари!

Орлите вече са толкова малко ,че на дали може да се говори за вреда от тях.Но за соколите и ястребите може би за определени раьони са се поразвъдили повечко.Специално в Пловдивско трябва да ви кажа ,че където да погледнеш в полето на дръвче ,на кол все деби птица с крив клюн.Верно ,че голяма част са прелетни,но май в румънско регулират численоста.За магистралата да не говорим .На всеки втори кол деби.Там ги наблюдавах доста време и мисля,че установих защо дебят.

И знаете ли какво ми направи впечатление,че те чакат някоя кола да удари някое пиле и веднага го гепват т.е. не ловуват.

Сега искаам да ви питам за друг вид птица,позната доста добре на повечето ,защото ви гледам ,че сте

около морето.Става дума за малкия и голям корморан.При нас покрай Марица и другите водоеми стана нещо ужасно.Навъдиха се много и унищожават рибата поголовно.Разбрах,че в Унгария и Румъния ги редуцирали и май голяма част са прелетели към нас и са останали.Тук както е известно не се стрелят,даже два пъти такива главоболия имах със Зелени балкани, въпреки че съвсем законо си ловувахме на патици по Марица.Изсипаха се две коли с камери фотоапарати и взеха да ни снимат.Естествено ние се възпротивихме и попитахми за какво става въпрос.Отговорът беше,че тук сме безпокояли кормораните ,които нощували там.Раьона не е нито защитен,обаче те решили така и това е.Нии съответно им казахме ,че имаме всички документи и ще си ловуваме ,а снимките веднага да се изтрият за което ги принудихме.Беше извикана полиция и ни се скофти целия ден.Питам сега кой е прав и кой крив според вас?

Незнам кой е прав и кой не е!Мисля,че кривите са ония с камерите,защото правят всичко възможно да си получат заплатите,не ги боли,какво правят!Някой им казал,че там имало корморани,които нощували на това място и двама-трима ловци,които едва ли не ловуват на корморани!Незнам,но от тези птици висят по цели дни на коловете на таляните по буните и чакат някоя заблудена рибка!Напоследък ставам свидетел на чайки,или обикновени гларуси да дебнат от високо и да се сдпускат с клюна напред във водата,излизат най-често с морска игла,конче,може и някоя малка рибка!Та за кормораните в едни части от крайбрежието,които ще запазя в тайна,малко след брега се намират няколко малки гьола,в които съм хващал костур и таранка!Например яз."Копринка"!Там също има доста от тези птици,има и от малките патета,големите патици,от някой друг вид блатни птици,змии!Миналата зима,след тренировка на плажа във Варна се прибираме с един приятел и на пясъка виждам един мъртъв корморан!Приятелят ми за пръв път виждаше от толкова близо!Кофти ми стана,защото от тези птици също няма вреда,освен малобройната риба,с която се хранят!Мисля,че няма кой-знае какво интересно покрай тези пилета!Ако има нещо-пишете!

Тези птици,които виждате по крайпътните живи плетове,малки горички,храсти в повечето случаи са мишелови,или ястреби!Аз като ходя на запад-за риба,или на някъде по работа и все гледам през прозореца към тези топки перушина!Седят и все едно чакалят!аве има за писане,ама стига толко за сега!

Кофти ми стана,защото от тези птици също няма вреда,освен малобройната риба,с която се хранят!Мисля,че няма кой-знае какво интересно покрай тези пилета!Ако има нещо-пишете!

имам един приятел, който има развъдници за мирна риба и ако го питаш няма да сподели твоето мнение, кормораните изяждат до няколко кила риба дневно.

и аз нямам нищо против тях, но понякога се изпречват на пътя на съчните, какво да правя като не спазват правилата за движение.

kормораните преди години са били на изчезване и затова са ги включили в червената книга. сега обаче положението е коренно различно. навъдили са се страшно много и са бич за рибата. един корморан изяжда на ден по 3 кг. риба. популацията им трябва да се регулира, но... на никой не му се занимава

винаги когато имам възможност,регулирам числеността на тея гадове,а се тренира и стрелбата :D

Незнам дали занете ама освен че изяждат по3 кг.риба още толкова разхищават пробиват им главите .Сигурно има колеги рибари които са намирали риба надупчена от корморани