Добре дошли във форума На Лов

Регистрирайте се сега за получите достъп до всички функции. След регистрация, вие ще можете да публикувате нови теми или да отговаряте на вече съществуващите. Ще можете да настроите вашия профил, да си качите профилна снимка, да получавате репутация и да използвате лични съобщения с останалите потребители. Това съобщение ще изчезне след като влезете в профила си.

VanKiCha

барак+Гонче

47 мнения в тази тема

Колеги можели дами кажете нешто за тази карма между Барак и БГ.гонче някои ималлие такова куче

( споделете знаниатаси )

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Колеги можели дами кажете нешто за тази карма между Барак и БГ.гонче някои ималлие такова куче

( споделете знаниатаси )

Колега това за което говориш се нарича хибрид. Поколението на две изходни форми във F1. Дори някой да има такова куче и да е много доволен от него, то това не означава неминуемо, че ако извадиш и ти такова, то ще е със същите ловни качества и възможности. По принцип хибрида има вероятност или да е най здравото и работно животно или най калпавото. Но от него не можеш да извадиш като поколение нищо и не знаеш какво да очакваш. Това е най големия враг на кинологията по света. Не одобрявам подобни връзки. Какво ти пречи да ловуваш с чистия вид на породата? Дали барак или гонче, което си избереш. Каква е причината да кръстосаш двете породи? Кому е нужно това и какво очакваш повече от този хибрид отколкото в чистата си изходна форма? :lol:

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

верно Конак,същата глупост е да месиш дратхаар с курцхаар :lol:

..ама то при нас от "професори"не можеш да се отървеш :cool:

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
верно Конак,същата глупост е да месиш дратхаар с курцхаар :lol:

..ама то при нас от "професори"не можеш да се отървеш :cool:

:D Всички сме едни........... ;)

Важното е че вече го осъзнават все повече хора :cool: !

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колеги в България според мен чисти гончета и бараци няма било то ишампионите за породите

До преди 5-10 год. ловните кучета се кръстосваха на принципа "хем красиво , хем гони".

Прди време си взех бараче от елитни родители и в кучилото имаше и глдки кученца.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Колеги в България според мен чисти гончета и бараци няма било то и шампионите за породите

Мога и да се съглася с това твърдение, но нека не продължаваме в същия дух. :cool:

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

аз попитах за инфо защото един приятел си заплоди гончето от барак и исках да разбере нешто за краиниа резултат! И дали даси взема такова куче или...

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ето за това кинологията в Бг е на тоя хал, сега в кучилото ще има и рошави кученца и после някой с барак ще заплоди на някое от рошавите от това кучило и ще чака резултати :lol: , и после ще отиде РОКО и ще каже аз видях от хубави бараци в кучилото имаше гладки кученца :D .

Ами ще има,а ако се продължава по същия път и след 20г. пак ще има,но ако се заиграе по правилата и се развъждат само клубни кучета след 10г. няма да има такива отклонения. ;) Така е ,ако някой си търси куче от някакава порода да се обръща към клубовете.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Бих искал да остана правилно разбран. Кучетата от тази връзка със сигурност ще работят добре, ако техните родители работят поне две колена назад. Но като цяло няма смисъл от каращисването /смесването/ на двете породи. Няма защо. Барака е едно прекрасно гонче само по себе си, така също и лудогорското гонче е едно от най добрите в света. Не виждам защо трябва да ги смесваме, като по ловни качества, издръжливост, сила на гласа и настойчивост са много близки. А ценното у тях е да ги слушаш и наслаждаваш как работят именно ако са в възможно по чист вид. Ако имаш мъжки мелез и той прилича по фенотип /външен вид/ условно на барак и има глас, пак условно на гонче, можеш ли да заплодиш баракиня в последствие и да получиш потомство с фенотипна прилика с барака? Отговорът е Не, неможе. В това поколение ще има разпад и то голям. Причината е че единия от родителите е хибрид. Вероятно половината ще приличат на бараци, но ще са друга форма на ушите, цвят на козината и пр. Вероятно ще има и такива, които ще приличат на гончета, но ще бъдат с друг цвят на косъма в последствие, друга постановка на ушите и т.н. Хибрида може да даде добро поколение само при опитен селекционер и то при голям брак в поколенита. Използването на хибриди има за цел подобрване определени качества на породата, но се извършва от изключително опитни селекционери и развъдцичи. За целта предварително се правят генни прогнози и се предвиждат до голяма степен резултатите. Няма смисъл от такива експерименти след като имаме такива добри български породи.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
А каква е приликата и разликата между хибрида и кьосебарака? :lol:;)

Приятелю по този въпрос може да дискутира неимоверно много. По прницип е възможно един така наречен кьосе барак да притежава невероятни черти на барак и да бъде страхотен производител.В първо поколение може и да не дава кьосе, но е трудно да се обясни с писане, а и все в някое коляно кьосето ще избие, но може и да не избие. Това може да се изчисли от генен инжинер, ако знае родословието на въпросното куче. Има дратхаари от немски развъдници които са с къс косъм като курцхаари. За жалост през годините двете породи барак и гонче са се кръстосвали неимоверно много и от време на време може да излезе нещо подобно. Така наречения разпад на гени

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Конак,абсолютно съм сигурен за твоя отговор,но за съжаление много хора кръстосвайки двете породи си мислят,че създават нова такава.Струва ми се,че е време ако е възможно да се сложи край на всички въпросителни около породата кьосе барак./не говоря за работни качества/ И бг гончето и барака са много силни и упорити породи,според мен сега повече от всякога е задължително,а не необходимо да се работи по изчистването и намирането на кучета максимално близки до истинските две породи и не на последно място тяхното признание и регистриране.На всички ни е известно какво се получава от подобни кръстоски както това,какви циркове се разигрват по киноложките изложби.Такаче,тука му е мястото и времето,който иска,знае и може,нека да сподели,нека и всеки се престраши и също да се активизира да пише .В началото и на мен ми беше трудно да почна да пиша ,Конак сега ще си спомниш как ме насърчаваше,за което благодаря. :lol:

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

прависте момчета тази мои приятел си мисли че като крастоса двете кучета ще излезе нещо невероятно защото и джамата радители са страхотни но крайния резултат няма да баде както се очаква но негова си работа аз си мисля даси взема такова куче но маи взех дасе отказвам :lol:

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Повечето от хората които се занимават с кучета у нас са кучкари " в това чило и аз"

а кинолозите са малко и там е проблема.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Според мен от тази кръстоска са излезли всички бараци които гледаме по изложбите .

Просто има с по дълаг или по къс косъм но имали брада това е барак.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Еххх колеги.Ако знаете как ме радвате с тези ваши мисли. Браво! Убеден съм, че всеки от нас каза това което мисли и в крайна сметка на всички ни е ясно какво трябва и нетрябва да се прави.

roko мисля, че е по важно да знаеш какъв си. Не всеки като теб ще си признае това, което ти прави чест. В това няма нищо лошо. Всички ако си помагаме и стараем да запазим това което имаме, ако успеем да го усъвършенстваме, скоро ще разполагаме с още по прекрасни представители на двете породи.

slawi спомняма си много добре :lol: , беше в темата за гончетата май. Някога когато започнах да чета форумите и аз бях така. Страхувах се да изкажа мнение, докато в един сайт за кучета не отвориха тема за бараци :D Просто не издържах на изкушението да споделя това, което зная и мисля за тази порода. Така и започнах :D А ти слави си човек с опит в кучкарлъка и нямаше да е честно да държиш за себе си това което знаеш :D И аз ти благодаря, че се включи в дискусиите и споделяш опита и знанието си. В момента в този сайт има регистрирани над 800 човека. Колко от тях пишат и споделя? Повечето явно само четат макар, че съм убеден, че всеки от тях има какво до сподели, но явно се страхуват от нещо. Познавам двама ;) и дано го прочетат това.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колеги аз не смятам че да си кучкар е срамно или несериозно за даго крия.

Да не би Бейтулата от Братан или бай Асан от Трескавец да са били кинолози?

Те са просто кучкари от които излязаха едни от най добрите линии при барака и

гончето

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Колеги аз не смятам че да си кучкар е срамно или несериозно за даго крия.

Нещо не си разбрал.На един колега от форума в подписа му се съдържат следните слова - "Ловец без куче е като тиган без дръжка ...........................". Никой не твърди, че е срамно, но не всеки може да развъжда.

Да не би Бейтулата от Братан или бай Асан от Трескавец да са били кинолози?

Те са просто кучкари от които излязаха едни от най добрите линии при барака и

гончето

Ще добавя и бай Рюстен от Трескавец. Той доскоро имаше едни от най добрите гончета и от неговите линии има над три национални шампиона при гончета. Арап на Васил Колев произлиза от него. Два от шампионите през деветдесетте години, собственост на бай Христо от Попово са пак негово производство. Има дадени кучета и във фермата в Русе.

Хора които съумяват да направят конкурентна линия са наистина кинолози, добри развъдчици. Да, кинолози са, но просто никой тогава не го е проумявал. Няма ка да създадеш отлична линия, ако не разбираш от кинология, генетика, селекция!

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

верно е,при налагане на определен вид ловни ка4ества,несъмнено ръка за ръка с тях ще се предадат и екстериорни,които ще се търсят за в бъдеще като признак за "работещо ку4е"!!!!

ми то така са създадени вси4ки велики породи/ловни/,основно от ентусиасти ловци!!!!.....кинолозите са дошли после :cool: някой да не се обиди,ей!!! :lol:

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
...ми то така са създадени вси4ки велики породи/ловни/,основно от ентусиасти ловци!!!!.....кинолозите са дошли после :cool: някой да не се обиди,ей!!! ;)

Разбира се че е така. Да не би на времето каракачаните да са ги наричали кинолози като са селекционирали и създали каракачанското куче? :lol:

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

...и в този дух ще кажем 4е истински отговорната работа е на кинолозите,да запазят любимите ни породи за поколенията!!!!

за да може и те да изпитат удоволствието от лова с тътнещият глас на барака и котешката стъпка на сетера/примерно/ :cool:

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това за разликата между кучкар и кинолог си беше добра и вярна приказка.Аз съм си чист кучкар , мога да обуча добре куче , познавам им психиката и много ми е кеф да се занимавам с кучета , ама от КИНОЛОГИЯ не претендирам да разбирам.Знам на доста породи белезите и критериите за оценка , влача се по екстериорни изложби и гатери , но същността на нещата , имам пред вид селекция и кръстоски , не ми е ясна , това си е цяла наука и мисля , че доста хора от този форум са напред в материала.

По този повод , понеже харесвам бараците , искам да попитам запознатите с добрите български линии: Струват ли кучетата (като работни качества) от развъдника на доктор Кънев , защото съм се насочил натам в избора си?

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Що е КИНОЛОГ ? Кинолог = грамотен кучкар ;):D:D:D

Към Роко и Конак - Не забравяите ,че когато изброените от вас хора са развъждали тези породи,е имало добър матерлиал за работа в големи количества и от двете породи. Само в едно село до Разград е имало 120 гончета, а Братанските бараци са били така ,че породата почти е била казвана братански барак :D:D:D .

Но сега в онова Разградско село няма и едно гонче, а в Братан какви ли бараци са останали :lol: .

Затова сега предстои тежка работа, от която понякога се жънат горчиви плодове, по понятни причини- кръстоски между двете породи.

Сега е времето на грамотните кучкари да работят за възстановяването на породите,но качествения материал е само зрънца.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Що е КИНОЛОГ ? Кинолог = грамотен кучкар ;):D:D:D

Към Роко и Конак - Не забравяите ,че когато изброените от вас хора са развъждали тези породи,е имало добър матерлиал за работа в големи количества и от двете породи.

Нали точно затова говоря! За добрия фурнаджия, лошо брашно няма! И из между сто чувала с пу...и можеш да набарш х.. нали :lol: Важното е да знаеш кога и какво ти трябва. Дори и 1000 бр да имаш ако незнаеш какво търсиш, можеш ли да произведеш това което трябва? Въпрос на нюх е това и тънък занаят. Но....ти си наясно :D Въпроса е че хората са били отлични кинолози още в древноста и са ни оставили не една порода за която да се грижим и от нас зависи бъдещето им.

Само в едно село до Разград е имало 120 гончета, а Братанските бараци са били така ,че породата почти е била казвана братански барак

А тия 120 гончета от къде са дошли? Да не би някой да им ги е дал на тепсия? Как са съумяли да ги запазят и умножат? Това не е ли въпрос на селекция и подбор? Добрия материал за селекция е бил наследен и те са съумяли да го запазят и подобрят! Това не е ли достойно да се нарече кинология и не смяташ ли, че можем да ги наречем кинолози ? Или е имало тогава КИНОЛОЗИ :D

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване