Jump to content
ФОРУМ
  • Наслука!
  • Ловен Сезон 2020

Как се почиства ръжда по пушката?

Recommended Posts

Колеги даѝте съвет как да почистя ръжда по пушката?

С WD-40 и търкане !

с раш пила и ъглошлайф!!!Абе колега,като карате курсове за ловджии не ви ли четат барем нещичко полезно да запомните.А и самият факт че има ръжда по пушката е показателен-значи не е била навреме подсушена и смазана.Полагай грижи за оръжието ако искаш да ти служи вярно и безотказно.Принцип: след лов първо се подслонява и храни кучето после се суши оръжието и се смазва и накрая се сушиш ти и ядеш.Може и да се оправяш между сушенето и смазването на пушката...

с раш пила и ъглошлайф!!!Абе колега,като карате курсове за ловджии не ви ли четат барем нещичко полезно да запомните.А и самият факт че има ръжда по пушката е показателен-значи не е била навреме подсушена и смазана.Полагай грижи за оръжието ако искаш да ти служи вярно и безотказно.Принцип: след лов първо се подслонява и храни кучето после се суши оръжието и се смазва и накрая се сушиш ти и ядеш.Може и да се оправяш между сушенето и смазването на пушката...

Колега апсолютно си прав. Но вчера се прибрах от чужбина след една година отсъствие и друг се е "грижел" за пушката. Та зарад това е в такова състояние.

WD-40 и направи си не6то като нож4е от 4амова дъска и остържи ръждата само гледай смазката да е обилна,а не на сухо...

....или груб вълнен плат - парче от старо одеало или "въшкарник" е екстра и търкай търкай търкай

....или груб вълнен плат - парче от старо одеало или "въшкарник" е екстра и търкай търкай търкай

Така, само гледай да не свалиш оксидацията около петното, то там където ръждасало е ясно !

Пушка не трябва да ръждясва(корозира).

Единият ми иж е на 100 изстрела , новичък добре почистен и омаслен обаче ръждата си работи дори под смазката .

Решил съм да му сложа анодна защита както е при бойлерите .

Пушка не трябва да ръждясва(корозира).

Единият ми иж е на 100 изстрела , новичък добре почистен и омаслен обаче ръждата си работи дори под смазката .

Решил съм да му сложа анодна защита както е при бойлерите .

Понеже знам че си на ясно с някои неща все пак бих те посъветвал да им направи една хубава баня в коритото с домашен сапун и после да отново смазване.Но смени смазката.Използвай някаква друга която поне да има неутрален или алкален характер защото имам съмнения относно това което ползваш в момента от това да ти идват неприятностите

..един сибирски ловен деятел (професионалист!) прави следната процедура:

в тенджерата под налягане (от онея руските с винта отгоре мисля че "минутка" се казваха :yes3: ) налива един литър вода и три лъжици сода бикарбонат. маха клапана и нахлузва маркуче от система за кръвопреливане от другата страна на иглата нанизва коркова тапа която натиква в патронника така че парата от иглата да духа в цевта и оставя така 10-15мин. във всяка цев като конденза с мизеррите се изтичат в мивката. слет тази процедура разхожда няколко пъти шомпола в още топлите цеви и според него оловото и всичко останало пада много по-лесно. след това подсушава идеално и смазва. не съм пробвал но съм склонен да се доверя. една забележка: методиката се прилага само на хромирани цеви. разбира се тази процедура не се прави след всеки лов ами 1-2 пъти в годината.

а относно "анодната защита" няма да ти помогне. тя се слага за да спаси бойлера от електролизата а не от ръждата...

Edited by ilich

в тенджерата под налягане (от онея руските с винта отгоре мисля че "минутка" се казваха :( ) налива един литър вода и три лъжици сода бикарбонат. маха клапана и нахлузва маркуче от система за кръвопреливане от другата страна на иглата нанизва коркова тапа която натиква в патронника така че парата от иглата да духа в цевта и оставя така 10-15мин. във всяка цев като конденза с мизеррите се изтичат в мивката. слет тази процедура разхожда няколко пъти шомпола в още топлите цеви и според него оловото и всичко останало пада много по-лесно. след това подсушава идеално и смазва. не съм пробвал но съм склонен да се доверя. една забележка: методиката се прилага само на хромирани цеви. разбира се тази процедура не се прави след всеки лов ами 1-2 пъти в годината.

а относно "анодната защита" няма да ти помогне. тя се слага за да спаси бойлера от електролизата а не от ръждата...

Абсолютно вярно,но- наи вече за нарезна цев ,отвътре.

в тенджерата под налягане (от онея руските с винта отгоре мисля че "минутка" се казваха :( ) налива един литър вода и три лъжици сода бикарбонат. маха клапана и нахлузва маркуче от система за кръвопреливане от другата страна на иглата нанизва коркова тапа която натиква в патронника така че парата от иглата да духа в цевта и оставя така 10-15мин. във всяка цев като конденза с мизеррите се изтичат в мивката. слет тази процедура разхожда няколко пъти шомпола в още топлите цеви и според него оловото и всичко останало пада много по-лесно. след това подсушава идеално и смазва. не съм пробвал но съм склонен да се доверя. една забележка: методиката се прилага само на хромирани цеви. разбира се тази процедура не се прави след всеки лов ами 1-2 пъти в годината.

Разтвора на сода бикарбонат има също силен алкален характер с което пак се цели евентуална неутрализация.Но реално по този начин през иглата ще изтича само дестилирана вода и ще остане само деиствието на високата температура на водната пара.По добър ефек ще има да се накисне в такъв разтвор.Така се прави само че с калцинирана сода обезмасляването при подготовката на детайли за оксидация.

Разтвора на сода бикарбонат има също силен алкален характер с което пак се цели евентуална неутрализация.Но реално по този начин през иглата ще изтича само дестилирана вода и ще остане само деиствието на високата температура на водната пара.По добър ефек ще има да се накисне в такъв разтвор.Така се прави само че с калцинирана сода обезмасляването при подготовката на детайли за оксидация.

Като стреляш от време на време става,моята я чистя с ИЗТРЕЛИ ,НЕ И ОСТАВА ВРЕМЕ ДА ХВАНЕ РЪЖДА ВЕЧЕ 20Г.

Като стреляш от време на време става,моята я чистя с ИЗТРЕЛИ ,НЕ И ОСТАВА ВРЕМЕ ДА ХВАНЕ РЪЖДА ВЕЧЕ 20Г.

Не ти разбрах връзката с цитата който си ползвал и изказването за 20 годишния ловен стаж.Да не се окаже че бая боб ще трябва да изядеш че да ме стигнеш в стрелбата. :(

Не ти разбрах връзката с цитата който си ползвал и изказването за 20 годишния ловен стаж.Да не се окаже че бая боб ще трябва да изядеш че да ме стигнеш в стрелбата. :(

Не е цитат а и стажа е толкова,никога не съм чистил пушка щот у ползвам постоянно това имах предвид!А относно боба с нея съм убил над ........хиляди кеклици ако знаеш какво е сега вече ги няма рядко са.

Колеги даѝте съвет как да почистя ръжда по пушката?

Мисля че Янг-а по-добре ще се справи от WD-40.

----------------------

А едногодишното отсъствие не е оправдание че пушката е ръждясала. Има си начини за консервиране.

Напоследък ползвам Гънекс. Въпреки че е течна смазка, много съм доволен за дълго съхранение. Близо 5 месеца не ми се наложи да пресмазвам пушките, и още щеше да изкара, ама дойде сезона.

Мисля че и година ще изкара.

Хубава смазка и вълнен парцал малко парцалче се полива с масалчето или ако си имате някаква по ефективна смазка и търкате .

Вълната е грапава ама много ситно стърже и няма опасност да се надраска оръжието става малко по бавно но резултата си заслужава .

А външната страна и механизмите?

Само ако изчисти оловото да не зейнат кратери.....че съм виждал такива....цевите вика светят не я чистя....тя прилича на пътя между сикимиково и бусманци.... обаче нищо и нямало...

един пич бе казал че ще я пробва с ръждопреобразувател :) ама не го видях повече да каже дали верно го е направил....бяхме на един лов заедно и си лафехме на тая тема.

един пич бе казал че ще я пробва с ръждопреобразувател :( ама не го видях повече да каже дали верно го е направил....бяхме на един лов заедно и си лафехме на тая тема.

Ами след тоя опит може никой да не го е виждал повече.