Jump to content
ФОРУМ
  • Наслука!
  • Ловен Сезон 2020

Zkk600 кал.30 06 проблем с прострелването

Recommended Posts

Мои приятел си купи такава карабина(на старо) и при прострелването с механични мерни прибори се оказа,че стреля с около 40 см. (на 100м) по ниско. Мерните прибори нямат възможност за корекция, единствено мушката може да се демонтира и да се подмени с нова. На сегашната мушка има щампа "12", ако някой може да помогне ще съм много благодарен.

izviniavam se za latinicata, no sum izvun stranata i niamam kirilica.

spored moeto skromno mnenie, shtom bie nisko ne sa fatalni 40cm na 100m. ako beshe v liavo ili diasno shteshe da e po-nepriqtno. az ne bix pipal orujieto v tozi sluchai. prosto svikvash da 'pokrivash' celta malko poveche i problema e reshen. ako ne ti e jal za orujieto ima variant za korekcia s leko pripilvane na mushkata no triabva da stane mnogo precizno (tui kato za korekcia ot 40cm na 100m shte e nujno suvsem malko) i ednovremenno s tova da se proizvejdat probni izstreli samo ot sobstvenika na orujieto (za da ima povtariaemost). a za da strelia perfektno (tam kudeto se celish) slagash optika - mislq, che orujieto e podhodiashto za takava, i prostrelvash spored lichnite iziskvaniq.

vuv vseki sluchai suvetvam sobstvenika da postrelia s orujieto predi da predpriema kakvito i da e korekcii. mnogo e vuzmojno da svikne da strelia s nego dostatuchno tochno bez da go modificira.

Що не пробвате с други патрони? Изберете примерно малко по- леки куршуми с по- голяма начална скорост и попаденията ще се вдигнат, вместо да пилите мерните прибори.

Edited by dancoo

А на мен 40 см пад на 100м дистанция ми изглежда ужасно много и ужасно зле!!!Че то повечето гладкоцевни пушки имат по-добър бой с ловен куршум.По принцип при карабините такъв пад на куршума трябва да се появи след 300-ния метър...Има тука нещо гнило!!!

Най-напред следва да се уверите, че проблема не е от пушката или боеприпаса. Това става по следния начин Купувате си патрони ППУ 11,7 гр. Правите по три контролни изстрела от упор на дистанции 50м и 100м. Ако с цевта няма проблем независимо от точките на подение трябва да се получи група от порядъка на около 3 см. Второ на 100 метра във височина точката на попадение трябва да е около 4 см по високо от точката на попадение при 50м при еднаква точка на прицелване за двете дистанции. Ако горните условия са изпълнени значчи нямате проблем с цевта или боеприпаса, което е добри вариянт. Тогава може да пристъпите към корекция на мерните прибори. За различните оръжия и боеприпаси височината на мушката дава различно отклонение на попадението във височина, но съществува приблизителното правило че ако височината на мушката се намали с 0,1 мм на 10м точката на попадение ще се измести с око 10 см нагоре. което означава на 100 метра 50см нагоре + _ 4 см съобразно балистичната траектория на боеприпаса. Казано иначе ако мушката не позволява реглаж, то тя се изпилва с 0,01мм и се прави конторлен изстрел на 100м. това се повтаря докато се постигне точка на попадение на 100м с 4 см по висока от точката на прицелване. Лошото при такъв тип реглаж е, че с така простреляната пушка можеш да разчиташ на точна стрелба с боеприпаса с които си прострелвал. Ако направиш прострелка да речем с ППУ .30-06 11,7 гр. после можеш да разчиташ на сходна стрелба още и със ППУ 11 гр. Гром или ППУ 12 гр. с кух връх.

Колега, сигурен ли си, че причината е в мерните прибори, а не в стрелеца?

Колегата купува оптичен мерник ,монтира го прострелва го ипроблемът е решен.

А на мен 40 см пад на 100м дистанция ми изглежда ужасно много и ужасно зле!!!Че то повечето гладкоцевни пушки имат по-добър бой с ловен куршум.По принцип при карабините такъв пад на куршума трябва да се появи след 300-ния метър...Има тука нещо гнило!!!

Дани според мен тук не става въпрос за пад на куршума, какъвто е нормално да става на дистанция над 300м. /както ти пишеш/ поради загуба на част от енергията, а по вероятната причина е в прострелката на механичните мерните прибори. Не вярвам и причината да е в износване на цевта, защото пък тогава ще има разсейване във всички посоки, а не строго надолу с 40см. Така, че според мен решението е в корекция на механичните мерни прибори, но това е най- добре да се извърши от оръжейник, а не колегата сам да се занимава с пилата :D

Аз имам ZKK-600 мерника ти е добре щом не дава странични отклонения. На мушката /мойта е със сенник/ под него има винтче, което държи на пружина планката на мушката. Под него има второ винтче, което регулира височината на мушката. Проблема при тебе е че явна е завито /регулирано/ по нагоре и в резултат на това мерната линия слиза по-надолу. Нищо сложно, просто мушката трябва да се свали малко надолу с което мерната линия ще се оправи /вдигне нагоре/. Все пак добре е оръжейник да пипа. Аз имах проблем с изтърваване от чакало при което всичка от мушката отлетя. Добър оръжейник е Ради /Фортуна-стрелбището на бул.Сливница/ който ми я оправи перфектно и я простреля. Това беше преди няколко години, като оттогава не съм пипал нищо.

Колеги, въпросната карабина я простелвахме трима души и резултата почти един и същ(+-5 см.).ползвахме два вида патрони ППУ 11,7гр. и NORMA ORYX 11.7г все тая. Вероятно с по леки патрони ще се вдигне, но мен ме интересува мога ли да сменя тази мушка и от къде мога да намеря дуга. За монтирането на оптика то е ясно.....

Карабината не се произвежда отдавна. Някои от по-новите имат същата мушка и вероятно маже да се поръча. Провери в Елмет-инженеринг, те бяха представители на Бърно, макар че не разбирам за какво ти е да я сменяш. Въпроса е в регулировка 0.5-0.8 мм. по-надолу.

Колега пробваи на другия мерник ако дава 40 см на 100м. другия мерник трябва да покрие.Педполагам че е с мерник от 100 до 300.И я простреляите с хубав боеприпас.

Карабината не се произвежда отдавна. Някои от по-новите имат същата мушка и вероятно маже да се поръча. Провери в Елмет-инженеринг, те бяха представители на Бърно, макар че не разбирам за какво ти е да я сменяш. Въпроса е в регулировка 0.5-0.8 мм. по-надолу.

На тази карабина механичните мерни прибори нямат никаква регулировка. Мушката е без сенник няма никакви болчета, има нещо като "релси" на които се подпъхва и щифт с пружина който я фиксира. На самата мушка има щампа "12" и затова мисля, че има различни по височина мушки с който се извършва корекцията. На самия връх на мушката има малко топче и затова ми се струва, че пиленето не е много удачно. Явно твоята карабина е с др. мерни прибори, все пак благодаря.

Даже да намерите мушка при смяна на патрона ще имате същия проблем,даже при използване на различни партиди от един производител отклоненията в начална скорост варират.За да се ползва пълноценно на ловната карабина трябва да се постави оптичен мерник или бързомер.Всякакви пилене ,заваряване,лепене с електрожен са неуместни но всеки сам избира пътя.

Не съм подстрекател, но някак не ми се вярва да няма възможност за реглаж по вертикалата, толкова тъп производител няма.Що не постнеш по една снимка на мерника и мушката, може и да се измисли нещо :) .

• 1 month later...
Мои приятел си купи такава карабина(на старо) и при прострелването с механични мерни прибори се оказа,че стреля с около 40 см. (на 100м) по ниско. Мерните прибори нямат възможност за корекция, единствено мушката може да се демонтира и да се подмени с нова. На сегашната мушка има щампа "12", ако някой може да помогне ще съм много благодарен.