Jump to content

Месо от диво прасе (Рецепти за приготвяне)

Recommended Posts

Привет колеги :p

Нека обменим малко кулинарен опит :D

За този ловен сезон имаме отстреляни 5 прасета и 5-те са мъжки! Така че имам във фризера около 40кг. миризливо нерезово месо :D На мен тва месео ми мирише и толкоз !!! Всеки от дружинката дава акъл как да се приготвя това месо , но май все гадост се получава. Ето и най разпространената рецепта при нас.

Измива се месото и се поставя в подходящ съд, налива се вода , да покрие месото и във водата се слага ракия или оцет и една голяма глава лук сцепена на четири. В това нещо кисне 24ч. след което се изважда и се накисва в чиста вода за още 24ч.като периодично през 2-3 часа водата се сменя. след това се смила и се смесва 1 към 1 с телешко месо, добавят се подправки (всеки го прави с различни подправки) и се суши на суджуци.

В неделя (вчера) ядох такъв суджук и щях да си изповръщам чарвата. :D Просто вуни! Някои казват че на кюфтета по не се осещала миризмата ! Та не знам какво да правя. Да го хвърлям ли това месо или да се мъча да го направя на нещо.

Споделете некоя рецепта за приготвяне на свинско моля.

Ми не е работа ......... идват ми гости а аз да не мога да им сложа нещо диво на масата. И то не защото няма а защото не става за ядене !

Хайде поразвържете малко торбите с рецептите и споделете

Благодаря

• Replies 51
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Привет колеги Нека обменим малко кулинарен опит За този ловен сезон имаме отстреляни 5 прасета и 5-те са мъжки! Така че имам във фризера около 40кг. миризливо нерезово месо На мен тва месео ми м

Кога режете тестисите на прасето? Пробвайте веднага след отстрелването на прасето да му отрежете тестисите и след това направи описаната от теб процедура по изкисването.

мирише само нереза саго в този период..когато опложда женските..същото е и с елените..септември миришат на пръч... Иначе и аз не кисна месото защото се разваля вкуса му. Няма по страхотна манджа за м

Posted Images

Кога режете тестисите на прасето?

Пробвайте веднага след отстрелването на прасето да му отрежете тестисите и след това направи описаната от теб процедура по изкисването.

слагаш месото в голям съд,поставяш вътре слушалката на душа намалена до минимум /тънка сдтруйка/итака-24 часа .апропо,трябва да е нарязано предварително на малки парчета-за кебап.следтова,изцеждаш иовкусяваш -сол чер пипер чубрица ,кимион ,лют черв. пипер,риган и каквото още искаш в по-голямо количество от обикновените кюфтета .разбъркваш и оставяш в закрит съд за овкусяване 24 ч.след туй -мелиш иправиш кюфтета ,остатъка-във фриэи-да ти е сладко .ако останеш недоволен-изпращаш ми всичкото .аз от 40 г. употребявам и си храня семейството и приятели и до сега нямам оплаквания

тестисите може да не се режат ,но е задължително отстраняването на т.н. ядка-които се намират в таза около пишльока/камшика-а ташакорите -белиш,вариш и после панираш-страшна вкусотия и виагра-пак да ти е сладко

Кога и да му резнеш ташките дъртия нер си смърди и женските също и дъртата сърна/коза-пърчовина/.

За неровете понеже и аз не трая такива миризми по манджите та. слагаш месото в тенджера и пълниш с вода до като го покрие 2-3пръста.вадиш месото слагаш на 3-4л.вода 150гр.. оцет, 200гр.ч. вино , 4-5 бахарчета, 2-3-4 карамфилчета и дафинов лист + 1 с.л. равна сол , кипваш това чудо да се омирише хубаво къщата на подправки и като изстине бухаш месото от нер вътре и го забравяш за 3-4-5-6 дни на хладноно плътно потопено в маринатата. Като решиш да го готвиш изваждаш ,измиваш хубаво. Взимаш тенджера сипваш вода и пак 2-3 карамфилчета 2-3 бахарчета, дафинов лист и отново около 200гр. ч.вино и ммалко сол, добавяш около 1-2 чирпака от маринатата кипваш го и пускаш месото, ври докато излезе пяна. Вадиш месото и моментално под студената вода/бланшираш/ после прави с него каквото искаш Аз счуквам бахар ,ч.пипер, лют червен пипер кимион, натривам го и го оставям за около половин -1 ден след което го намазвам със зехтин и бутам във фурната /говоря за гърди и бут/ с винце ,зехтинче, морковчета малки лукчета и целина и на около 160-180 градуса го забравям за няколко часа. Можеш да завиеш месото във фолио или да го туриш в гювеч или както там ти хареса.

Иначе каквото и да го правиш сурово ,кайма,наденици, суджуци/по не се усеща изчезва миризмата с времето/ си смърди

За това в края до юни най-късно началото на юли праскаш един раиран разбойник и няма миризма няма чудесии. :p

Кога режете тестисите на прасето?

Пробвайте веднага след отстрелването на прасето да му отрежете тестисите и след това направи описаната от теб процедура по изкисването.

Веднага му кълцаме топките бе ама смърди та не се трае !

Edited by mimojef

Благодаря на бай младен и на garry за рецептите :p

А чували ли сте за киснене в прясно мляко за няколко часа преди да се започне да се прави на каквото и да било?

Edited by mimojef

Миналата година бях гръмнал един възрастен 160-170кг. нерез. Понеже бяхме само 6 човека, като го разделихме се падна доста месце. Но нереза си смърдеше доста. Не знам от къде, но един от компанията беше добарал рецапта спаруд която киснал месото в разтвор от бутилка водка и бутилка 2л. кока кола. След това го смлял с друго месо и направил суджуци. После като ги пробвахме въобще не се усещаше миризвата /за разлика от суджуците които аз бях правил/. Та кисне месото в гореспоменатата смес. 24ч. след това в чиста вода, изцежда и прави седжуците.

Благодаря на бай младен и на garry за рецептите :D

А чували ли сте за киснене в прясно мляко за няколко часа преди да се започне да се прави на каквото и да било?

Пробвай може да се получи :D

А към колегата Аксел 73 ,водката/и твърдия алкохол/ по начало се ползва за примахване на специфичен мирис и при накисване с подправки за усилване и проникване на аромата им.по принцип в суровосушените колбаси определени миризми с времето се позагубват смесвайки се с подправките но ако го нагрееш веднага "избуяват" така тествам купешките суджуци и тем подобни глезотии. До сега от родното производство еднакъв резултат имат само от един месокомбинат в североизточна Бг и то само определени 2 вида. Всичко друго е лотария едно е точно друго е смрад или пък и в точното са изпуснали солта. Абе си е..ло мамата. 8лв кило месо, 6лв кило наденица -къде е Киро на кирия или колко е месото незнам :D

Пак проявих най-ценното качество на българина къде акъла му идва след това, та по повод местните изделия се сетих един стар виц

Киркор и Гарабед държали кибапчииници на два съседни ъгала на гезмето. При Киркор навалица от сутрин до вечер ,при Гарабед - никой. Отива Гарабед при Киркор и го пита "А бе ти как правиш каймата та е пълно с народ при теб" Киркор му отговаря "Ами как, 50% кайма и 50% лайна" Гарабед се плеснал по челото и учудено попитал "Ама ти и кайма ли слагаш" :p

Edited by garry
Миналата година бях гръмнал един възрастен 160-170кг. нерез. Понеже бяхме само 6 човека, като го разделихме се падна доста месце. Но нереза си смърдеше доста. Не знам от къде, но един от компанията беше добарал рецапта спаруд която киснал месото в разтвор от бутилка водка и бутилка 2л. кока кола. След това го смлял с друго месо и направил суджуци. После като ги пробвахме въобще не се усещаше миризвата /за разлика от суджуците които аз бях правил/. Та кисне месото в гореспоменатата смес. 24ч. след това в чиста вода, изцежда и прави седжуците.
Сигурно сте били поне 8 човека,нещо си се объркал...По-нататък всичко е вярно.

това киснене в оцет е пълна глупос. Месото взима дъх от оцета и накисалявя неприятно. Достатачно е хубаво изкисване в студена вода 24 не повече от 48часа

Нереза си е нерез, смърди!

Ама как ще хвърлиш 40 кг месо бе колега?!? ;)

Просто следвашия път се откажи от твоя дял и чакай некое женско до 60кг!

Ама кога ще те огрей?!?!? Туй само бог го знае!

Дай го на некой гладен човечец! Но да го ХВЪРЛИШ си е чисто престъпление!

Или направете банкет с дружината! От теб еденето от тех пиенето!

Като ти е гадно месото шъ пиеш, а другите шъ маат!

Върви се по стъпките на колегата Гари до кипването на месото и отпенването,но после:

Във дълбок тиган(по възможност УОК) на силен огън се пържи месото в чисто масло до кафяво.След това в тенджера под налягане се слага месото с даф.лист,бахар,чер пипер на зърна,сушени гъби(по възможност диви),сушени домати,морков,пащарнак,корен от магданоз и друго,което ви е любимо като аромат.(Аз например не понасям карамфил и индийско орехче,но вкусове различни).Някои казват,че на дивеч много отива канела,но не съм пробвал.Вари се 60-70 мин.,след това в гювеч се мести месото,добавя се кромид лук на малки цели главички,чесън(заедно с люспата),картофи,една шепа сушени сини сливи,една сушени ябълки(ако са домашни по възможност по кисели),залива се с булиона от тенджерата под налягане до покриване на сместа,една супена лъжица червен пипер се разтрива с дървена лъжица в 7-8 лъжици олио и се полива най-отгоре.Захлупваш,замазваш с тесто,два часа в фурната и да ти е СЛАДКО!

Става за всякакъв космат дивеч.

До тук разбирам, че е по-добре да се яде преминало през термична обработка(на фурна или на кюфтета) от колкото сорово на суджуци

БЛАГОДАРЯ

Стара изпитана рецепта за 10 кг месо. Бут, плешка, ребра, врат – както са цели, месото се срязва до костта през 3-4 см /както наденици за пържене, само че от двете страни, частите остават цели, месото е на кокъла/. Оставят се в леко подсолена вода за 2-3 часа, като през 30 минути се разбъркват. Като стане водата много кървава се сменя. През това време се приготвя марината: 3л вода, 1 глава нарязан лук, връзка целина, връзка копър, връзка магданоз, пакетче млян черен пипер, десетина зърна бахар, 3-4 склидки чесън, 3-4 дафинови листа. Това всичко ври 10-15 минути захлюпено, на тих огън. Получава се страхотен аромат. След това месото се нарежда в леген или корито, може и в кофа. Залива се с 2 л оцет и 0,5л ракия или водка. Отгоре се излива маринатата, може и да не е много изстинала. Ако не е покрито се долива вода и оцет 1:1. Оставя се 48 часа на хладно, като от време на време се разбърква хубаво /най-добре с ръка и разрезите да се поотварят/. Изважда се и се оставя за около 1 час да се оцеди. Не трябва да се оттича кървава вода, месото в разрезите трябва да е станало сивкаво /да не червенее/. Ако не е така, поотваряте разрезите и го оставяте още 12 часа в маринатата. След това го посипвате хубаво със смес за барбекю /купува се от магазина, няма смисъл да си играете да я приготвяте. За 10 кг отиват 5-6 пакетчета/. От месото започва да се отделя много вода, за това веднага се слага в тавата за печене или в найлонова торба и – във фризера. Преди печене се полива с вино или бира. Само че, колеги, ако е много дърт глиган, пак вони, не се яде. А може би си въобразявам. Пробвайте и ми се обадете.

Боро това което писах за приготвяне го правя от доста време. Ако 230кг. глиган не е дърт значи е културист :D Значи бях приготвил него по описания начин и малко добавки, купено от магазина свинско и част от едно рогато. Всичко по съпътстващата го за мен технология.

Резултата рогатото и нереза го объркаха тотално не можеха да различат кое е рогато кое зъбато питомното /без да казвам кое какво е/ беше отсвирено.

Първо се изяде смрадливия нер ,след това рогатото и накрая домашното от месарницата ;)

Като им казах в последствие за какво става въпрос не повярваха и мислеха че се ебавам а двама сериозни ловци бях от гостите.

Като пояснение , гърдите на прасето бяха шпиковани ,задушени и им направен съответния сос, част от рибиците и бута на бг wapiti бяхя направени ала телешко задушено пак със сос, питомното беше цял гръб 2Т бонд, задушено с подправки :p

Ето и от мен: Месото го кисна само във студена вода , никога не слагам оцет.Ако не е голям смръдльо режа месото на парчета около 4-5 см слагам в тава ,режа гъби /пресни печурки и задължителна сушени манатарки /, осолявам, сипвам около 100-150 мл вода и малко олио ако месото е много посно , малко черен пипер и завивам с алуминиево фолио и слагам във фурната на 180 гр за около 2 часа след което махам фолиото и пека още 40 мин докато се запече и получи хрупкава коричка.Тока приготвено става много крехко ,вкусно и ;) за бутилка кабарне.

Послепис: Месото от диво прасе е най-вкусно ако е чисто от съсиреци и въобще не се кисне а се държи на студено докато стане пробата и веднага се :D .

Ето и от мен: Месото го кисна само във студена вода , никога не слагам оцет.Ако не е голям смръдльо режа месото на парчета около 4-5 см слагам в тава ,режа гъби /пресни печурки и задължителна сушени манатарки /, осолявам, сипвам около 100-150 мл вода и малко олио ако месото е много посно , малко черен пипер и завивам с алуминиево фолио и слагам във фурната на 180 гр за около 2 часа след което махам фолиото и пека още 40 мин докато се запече и получи хрупкава коричка.Тока приготвено става много крехко ,вкусно и ;) за бутилка кабарне.

Послепис: Месото от диво прасе е най-вкусно ако е чисто от съсиреци и въобще не се кисне а се държи на студено докато стане пробата и веднага се :D

.

Хммм нера братко ........... Трепеш го и моментално му резваш мъжкото достойнство и смърдииииии. Женското нема кво да режеш и пак миризмииии. Проваля кефа от гозбата

за мен де щото съм много чапрашък на свински и козешки смръдни

Edited by garry

То е за темта вицове ама "пахнет" ме провокира и налетех като вук на красная шапочка :o

Та жени се Миша за Сашка, ама Сашка не се къпе и много пахнет. Прибира се Миша от работа и право в леглото. Притиснила се Сашка че нула внимание като младоженка и пита свая приятелка какво да прави. Тя я упътва Приготви му хубава вечеря ,студена водка, иди си купи някакъв дезодорант с мириз на пале или гора ,напръскай се преди да дойде. Посрещни го като истински мъж . Та наша Сашка изпълнила всички заръки, прибрал се Саша , масата сложена както си му е реда ,Маша обилно напръскана с дезодорант "Горски миризми"чака резултат. Хапва и пиива Миша а Сашка все го пита Ну хорошо тебе. Ну хорошо, хорошо. Наял се Миша ,пиинал и си легнал да спи.Легнала Сашка до него и част поп част го ръга чакайки съпружеските задължения и пита притиснена:

Миша тебе пахнет?

Ну пахнет, пахнет.

А как тебя пахнет Миша?

Ну пахнет как говна в лесу :)

Та и нера е така ако не знаеш ка да го "изкъпеш" :)

Боро това което писах за приготвяне го правя от доста време. Ако 230кг. глиган не е дърт значи е културист :) Значи бях приготвил него по описания начин и малко добавки, купено от магазина свинско и част от едно рогато. Всичко по съпътстващата го за мен технология.

Резултата рогатото и нереза го объркаха тотално не можеха да различат кое е рогато кое зъбато питомното /без да казвам кое какво е/ беше отсвирено.

Първо се изяде смрадливия нер ,след това рогатото и накрая домашното от месарницата :o

Като им казах в последствие за какво става въпрос не повярваха и мислеха че се ебавам а двама сериозни ловци бях от гостите.

Като пояснение , гърдите на прасето бяха шпиковани ,задушени и им направен съответния сос, част от рибиците и бута на бг wapiti бяхя направени ала телешко задушено пак със сос, питомното беше цял гръб 2Т бонд, задушено с подправки :)

Има един стар, изпитан начин при който и най-дъртия нер не вони. Удряш един як аперитив, към кило ракия без мезе. След това ако си в състояние да ядеш, месото е превъзходно.

Господа, оцетът е основа на всяка марината, да знаете. А като престои дивата мръвка в маринатата/там се туря канелата, а не в манджата/ след туй се изплаква в 2-3 води, ама не набързо. И кисело няма и не пахнет толкова.Пък ако правите кебап някякъв, дето месото се пържи предварително, сипете една чашка ракия .

Ето и една много лесна и вкусна рецепта- Книжен кебап от диво прасе :

Месото се реже на парчета като за всеки кебап и се пържи, докато стане готово за консумация. Отделно се задушава нарязан на едро кромид лук. Количеството е колкото на месото/примерно 1кг месо-1кг лук/. Лукът се пържи, докато стане стъклен /ще рече прозрачен/. Добавят се 2-3 накъсани на парчета сухи червени чушки. Овкусява се със сол, джоджен / юзъм, както му казват северняците/ и черен пипер. Нищо друго. Сместа се разпределя на порции, всяка от тях се завива в оризова хартия. В тава се налива чаша вода, нареждат се порциите със сгънатата част надолу и се задушават в умерена фурна до изпаряване на водата. Поднасят се с хартията, срязана отгоре накръст . За червеното вино е излишно да пиша. :good:

Днес точно такова нещо бъркам, че синовете отидоха на лов, жена ми при любимата тъща, а аз по докторски съображения правя компания на котката. :good:

Рецептата опитайте, нея и Ути не я знае. ^_^

Стояне,ние с теб май си пасваме и по вкусовете.Тъкмо мислех да пусна подобна рецепта,но малко по-вкусна .Месото с подправките завивам в булото на сърмички.Леле,който не е опитвал такова чудо,нищо не знае.

Стояне,ние с теб май си пасваме и по вкусовете.Тъкмо мислех да пусна подобна рецепта,но малко по-вкусна .Месото с подправките завивам в булото на сърмички.Леле,който не е опитвал такова чудо,нищо не знае.

Това е защото сме ловци от предишното поколение. Стари и мъдри ;):D:D