Jump to content
ФОРУМ
  • Наслука!
  • Ловен Сезон 2020

Recommended Posts

7.62 x54r и 7.62x53r каква е разликата

Никаква . 7 ,62х53 r е по-старо определение за същия патрон , с което е приета на въоръжение винтовката "Мосин" в Русия.

7.62 x54r и 7.62x53r каква е разликата

няма разлика а ето го какво точно представлява

http://ammoguide.com/cgi-bin/ai.cgi?catid=...&dim=metric

Edited by vyordanov
  • 3 weeks later...
  • 2 years later...
Има разлика ....... http://worldweapon.info/patron-762x53-r

Да това е разликата, но в същност трябва наистина да се има предвид, кой и кога пише сигнатурите. В старите съветски книги за оръжията, патрона си го пишат 7,62х53R. Финландците произвеждат и такива патрони с куршум по руския стандарт и пак ги пишат 7,62х53R. В момента във VIP-а се продават патрони на Лапуа - 7,62х53R, с диаметър на куршума 7,85 мм и тегло 12 грама. Куршумите са FMJ групираността им е перфектна. Въпреки че са малко старички. Руският, "тежък" куршум, който е 11,8 грама също е с диаметър 7,85 мм. Обикновентия куршум със стоманен сърдечник и лекия куршум - те са с диаметър 7,92.

В същност разлика и да има спокойно можеш да си стреляш с патроните, както и да са обозначени. Нашите пушки са с руския стандарт цеви и няма да има никакъв проблем.

Колега,Митко,на времето Финландия е била част от руската империя.Откъсват се по време на революцията от Русия.До това време,като част от една държава са били въоръжени с "Мосин-Наган",като освен това са ги и произвеждали.Стандарта в Русия и Финландия е бил един и същи.После малко са модернизирали производството- става въпрос за фините - приклада е малко поизменен,железарията е обработвана по-качествено.Вероятно защото са правили по-малко бройки.Разликата на практика е пренебрежимо малка.

Нашите пушки са с руския стандарт цеви и няма да има никакъв проблем.

И да и не.

Ще дам пример с ИЖ-18 >правят го и в двата варианта с патронник по 53 и 54. Не само на бумага ами наистина има разлика в дължината.

И да и не.

Ще дам пример с ИЖ-18 >правят го и в двата варианта с патронник по 53 и 54. Не само на бумага ами наистина има разлика в дължината.

ДА на кутията пише калибрите които може да се произвежда, но досега не съм видял или чул за ИЖ-18 в 7.62х53R.

Колега,Митко,на времето Финландия е била част от руската империя.Откъсват се по време на революцията от Русия.До това време,като част от една държава са били въоръжени с "Мосин-Наган",като освен това са ги и произвеждали.Стандарта в Русия и Финландия е бил един и същи.После малко са модернизирали производството- става въпрос за фините - приклада е малко поизменен,железарията е обработвана по-качествено.Вероятно защото са правили по-малко бройки.Разликата на практика е пренебрежимо малка.

Относно Руската и Финландската история съм напълно наясно. Стандарта за който говорим се явява след отделянето на Финландия от Руската импреия, която в този момент се превръща в Съветски съюз. Разликата в стандарта на който минават по-късно Финландците, не се състои в размерите на патронника, а в диаметъра на цевите. Диаметъра на цевите по браздите, а не по полетата. Руския стандарт е кал. 311 или - 7,8994, а западния е 308 или - 7,8232. И в това е разликата и в патроните. Коректно е финландския патрон да се обозначава като 7,62х53R Finnish.

Ето разликите:

Differences between 7.62x53mmR (Finland) and 7.62x54mmR (Russia)

Round length: 77.00 mm (54R: 77.16)

Case length: 53.50 mm (54R: 53.72)

Rim diameter: 14.40 mm (54R: 14.48)

Bullet diameter: 7.83 mm (54R: 7.92)

От посочените данни се вжида, че съществена е само разликата в диаметъра на куршума - почти една десета от милиметъра. И това е релланта разлика между двата стандарта. Шестнадесетте стотни в дължината на патрона и 22-те стотни в дължината на гилзата нямат практическо значение, тъй като конструктивните допуски в размера на патронника за значително по-големи.

И да и не.

За Иж незнам но "Ивайлото" ми е 53R.

Стралял съм и с 53 и с 54 на различни производители,

съществена разлика в групите няма.

post-14737-1285867366_thumb.jpg

Имах от новите ИЖ-94(имам пред вид,че преди 1-2 год. беше спрян вноса и бяха изчезнали от магазините и мин.година се появи нова партида с тъмни приклади) и нарезната цев беше обозначена 7,62 х 53 R.А съм купувал патрони на Лапуа на които пише 7,62 х 53 RUSS -което предполагам означава,че са по Руски стандарт.

Имах от новите ИЖ-94(имам пред вид,че преди 1-2 год. беше спрян вноса и бяха изчезнали от магазините и мин.година се появи нова партида с тъмни приклади) и нарезната цев беше обозначена 7,62 х 53 R.А съм купувал патрони на Лапуа на които пише 7,62 х 53 RUSS -което предполагам означава,че са по Руски стандарт.

Е, така трябва да е. Ако не е така, би трябвало групата ти да е малко по разсеяна. А най-сигурно е ако имаш още от тях да им измериш диаметъра с един шублер, по прецизен. Ако ти даде размер по малък от 7,85 мм, значи е по другия стандарт. Но няма защо да пишат RUSS, ако не е така.

Относно Руската и Финландската история съм напълно наясно. Стандарта за който говорим се явява след отделянето на Финландия от Руската импреия, която в този момент се превръща в Съветски съюз. Разликата в стандарта на който минават по-късно Финландците, не се състои в размерите на патронника, а в диаметъра на цевите. Диаметъра на цевите по браздите, а не по полетата. Руския стандарт е кал. 311 или - 7,8994, а западния е 308 или - 7,8232. И в това е разликата и в патроните. Коректно е финландския патрон да се обозначава като 7,62х53R Finnish.

Ето разликите:

Differences between 7.62x53mmR (Finland) and 7.62x54mmR (Russia)

Round length: 77.00 mm (54R: 77.16)

Case length: 53.50 mm (54R: 53.72)

Rim diameter: 14.40 mm (54R: 14.48)

Bullet diameter: 7.83 mm (54R: 7.92)

От посочените данни се вжида, че съществена е само разликата в диаметъра на куршума - почти една десета от милиметъра. И това е релланта разлика между двата стандарта. Шестнадесетте стотни в дължината на патрона и 22-те стотни в дължината на гилзата нямат практическо значение, тъй като конструктивните допуски в размера на патронника за значително по-големи.

Много добро обяснение. Въпросът е там, че на практика е налице една доста голяма обърквация при този боеприпас. Докато имах Мазалат съм попадал на патрони на различни производители, означени като 7.62х54R с доволно различни по диаметър куршуми примерно от 7.82 до 7.90мм. Дори Новосибирския завод за низковолтна апаратура в началото ползваше куршум 7.88 мм, впоследствие го намали до 7.85:-). Затова най-сигурно е да се мери преди покупката:-).

Поздрави и наслука!

Тези разлики са на практика пренебрежимо малки и не оказват съществено влияние.Ако си представим инструмента който произвежда куршумите или гилзите,то този инструмент при производство на определен брой продукция се износва.Въпросът е кога ще бъде подменен.На кой етап от износването.Сами разбирате,че калъпа за пресата никой няма да тръгне да го сменя при произведени примерно 100 бр.Детайл произведен с точност до 4-тия знак след десетичната запетая е просто реклама.Колко от произведените милиони патрона ще бъдат точни до споменатия по-горе знак.Ако не вярвате вземете микромер и идете да проверите в някой магазин.Проверете боеприпаси от един тип,калибър и производител и ще намерите разлика.После ако ги претеглите на прецизна везна,пак ще се появят разлики.Съществуват за всяко изделие определени допуски.От -До. Въпросът е да се спазват тези допуски от производителя.На слука и не го мислете много.Ловът е повече късмет и по-малко точна наука!

Много добро обяснение. Въпросът е там, че на практика е налице една доста голяма обърквация при този боеприпас. Докато имах Мазалат съм попадал на патрони на различни производители, означени като 7.62х54R с доволно различни по диаметър куршуми примерно от 7.82 до 7.90мм. Дори Новосибирския завод за низковолтна апаратура в началото ползваше куршум 7.88 мм, впоследствие го намали до 7.85:-). Затова най-сигурно е да се мери преди покупката:-).

Поздрави и наслука!

7,92 е максималния размер на куршумите. Всеки вид куршум, оспоред теглото и формата се произвежда в съответния размер. Обикновения куршум със стоманен сърдечник и лекия куршум - и то производство след 1960 г./за Българско производство/ които са тежки 9,6 грама, са 7,92. Трасиращия, който е 9,7 г., но е по дълъг и цилиндричната му част с която контактува с цевта е значително по-голяма, е с диаметър 7,85, тежкият куршум - 11,8 г. е 7,87. Куршумът на спортния патрон, който е 13 г. също е 7,87. Финландските спортни патрони/които съм закупил от VIP-а/ - 7,85 и тегло 12 грама.

Напълно е прав Lobo2, за допуските на самите куршуми от една партида. Аз съм мерил такива и наистина има разлика. И тази разлика има значение, ако решиш да правиш патрон за много добра групираност. За нормално ловно предназначение това няма съществено значение. От мой опит - армейски патрони с добра групираност - до три сантиметра на 100 метра, през тежката цев на моя Мазалат, дават разлика в началната скорост повече 30 м/с - от 830 до 866. Със същите патрони СВТ-то и ИЖ-94 правят група между 5 и 6 см. Измерените разлики в диаметъра на куршумите са от порядъка на 5 стотни. Така, че това наиснина са пренебрежими разлики при нормалното предназначение на патроните и оръжията за тях - в случая при лова, особено на едрия дивеч, пък и на хищници в дистанциите до 200 - 250 метра, че и до 300. От там нагоре се навлиза в други измерения. Законите на балистиката там стават доста "капризни".

Edited by ddimitrov64
ДА на кутията пише калибрите които може да се произвежда, но досега не съм видял или чул за ИЖ-18 в 7.62х53R.

Е ми за съжаление ще си останеш само с чул без да си видял. Освен някой колега да се похвали че си е закупил такава. Когато им правиха промоцията в Пловдив на изложението имаше и двата варианта. И чесно казано много малко са хората които може би са обърнали внимания на това.

Edited by lov