Jump to content

Recommended Posts

Аз ползувам за тази цел външен приемник GPSlim236 на Holux и телефон Нокиа Е51 на която качих софтуеър Garmin XT и карти на цяла Европа.Тази на България не е много добра, поддържа само големите градове и главните пътища, затова мисля да си купя оффроуд картата на Събин - казват че е много подробна и са отбелязани и планинските пътища на нея. Това се плаща - хубава карта, нататък само зареждаш батериите и резервоара и караш.

Платена е също и информацията за времето по пътя, както и за пътната обстановка( това в Бг още не се подържа).

В смисъл не плащаш самата услуга, а GPRS трансфера към мобилния си оператор за вързка с Garmin.com.

Удобна глезотийка е, особенно когато ловуваш в чужд район.

• Replies 94
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Моя GPS е Garmin Etrex Legend. Купих го преди 3 години от Технополис за 350лв. Много сполучлив модел, който не губи връзка със спътниците от само себе си както е при други модели. Единствените му недостатъци са по-малката памет ( 8мв ) и необходимостта от закупуване на външна антена, ако се ползва в гориста местност, под корони на гъсти дървета, дерета и т.н. където няма пряка видимост към небето. Иначе само едни хубави зарядни батерии са достатъчни, за да си го ползва човек безпроблемно.

Преди 2 месеца си взех Nuvi 450 на Garmin за 650 лв. След това още 160 лв за най-добрата карта на България. По принцип системата е за кола и мотор,с гласова навигация, но и за лов е идеална. Акумулаторчето държи 6 часа при активна работа. Няма грешка.

От известно време съм се замислил за закупуване на GPS (след проучване се оказа, че специализираните устройства са по-добри от комбинираните с GSM). Ориентирал съм се към марката Garmin. Скоро пуснаха модела Colorado 400, с няколко подмодела - i - за използване край сладководни басейни, c - за използване край соленоводни басейни, t - използват се по пътищата. Серията е водоустойчива и е наследник на 60-ката. Не съм чул да е внесена ж България, но се надявам скоро да стане.

Ако някой има по-обширна информация и наблюдение върху модела, моля да сподели.

Който се интересува може да погледне тук - Colorado 400.

Колега, благодарности за което!

Подробна ли е картата и трябва ли да се отключва?

• 1 month later...

Някой да ползва eTrex Vista @ HCx и ако е възможно да даде малко инфо за този GPS. По точно ме интересува едни и същи ли са параметрите на този уред с GPS MAP 60CSx. Аз се насочвам към Vistata. Поздрави на всички.

Етрекс Виста НСх (хаш це хикс ). Той е цветен, има компас и алтиметър (барометричен), с вградена антена е, което я пази много, издържа под вода, плува, въпреки че не е проектиран за това.

Харчи всички формати карти за Гармин, има слот за Микро СД, има навигатор, но няма гласово водене. Поема ПОИ, точки и тракове, както и записва точки и тракове, изчислява маршрути, стига картата да е рутираща. Измерва и изчислява разстояния, скорости, пробег и други. Икономичен е - с едно зареждане издържа до към едно денонощие сумарно време. Тоест, ползване по 3-4 часа на ден ти дава около седмица работа с едни батерии. Батериите са сменяеми, стандартни и могат да се слагат акумулаторни - поема и никел-базирани и литиево-базирани. Тоест можеш да си вземеш колкото енергия ти трябва, ако ще ходиш някъде, където няма ток. А където има ток, имаш голям избор от зарядни - и за вкъщи, и за колата. Най-добре е да е автоматично.

Тъй като има монолитен корпус, общо взето издържа на силни механически натоварвания. Въпреки това едва ли ще издържи цяло АТВ отгоре си, така че е добре да се монтира някъде, където здрав детаил ще го предпази. Има си стойки за кормило и за стъкло. А с леко нагаждане може и да му се сложи и каишка.

Цената също е добра - под тези на 60 и 76, а за Колорадото да не говорим.

Това мога да кажа. Успешен избор !

Етрекс Виста НСх (хаш це хикс ). Той е цветен, има компас и алтиметър (барометричен), с вградена антена е, което я пази много, издържа под вода, плува, въпреки че не е проектиран за това.

Харчи всички формати карти за Гармин, има слот за Микро СД, има навигатор, но няма гласово водене. Поема ПОИ, точки и тракове, както и записва точки и тракове, изчислява маршрути, стига картата да е рутираща. Измерва и изчислява разстояния, скорости, пробег и други. Икономичен е - с едно зареждане издържа до към едно денонощие сумарно време. Тоест, ползване по 3-4 часа на ден ти дава около седмица работа с едни батерии. Батериите са сменяеми, стандартни и могат да се слагат акумулаторни - поема и никел-базирани и литиево-базирани. Тоест можеш да си вземеш колкото енергия ти трябва, ако ще ходиш някъде, където няма ток. А където има ток, имаш голям избор от зарядни - и за вкъщи, и за колата. Най-добре е да е автоматично.

Тъй като има монолитен корпус, общо взето издържа на силни механически натоварвания. Въпреки това едва ли ще издържи цяло АТВ отгоре си, така че е добре да се монтира някъде, където здрав детаил ще го предпази. Има си стойки за кормило и за стъкло. А с леко нагаждане може и да му се сложи и каишка.

Цената също е добра - под тези на 60 и 76, а за Колорадото да не говорим.

Това мога да кажа. Успешен избор !

Колега благодаря много за информацията насочвам се към Вистата защото е два пъти по евтина от Колорадото и по принцип на мен ми трябва за гората. Още един път благодарности.

• 2 weeks later...
.......Мобилните оператори в Бг непредлагат още услугата свързана с GPS, освен тази с вграждането в колите и срещу съответната сума. Това което предлагат и е свързано с навигацията се казва А-GPS и това е един спомагателно засичане в огромните градове, като се използва инфото от клетките на оператора в случай че няма пряка видимост

без да претендирам че съм много вещ мисля че А-гпс(асистед ГПС) е фунция при която ГПС-а работи в комбинация с интернет. аз имам Нокиа N95-3,която има отделен ГПС модул. ако включа само ГПС-а той ми забожда точка и ми показва къде се намирам - за това не е нужно да имам покритие на ДЖИ-ес-ем-а или ви-фи да ми е включен. обаче ако нямам предварително пре-лоадед карта тогава той(ГПС-a) ми дава точка обаче забодена в нищото. ако е включен на режим А-ГПС тогава телефона започва да търси начин да се свърже с интернет(или през джи-ес-ем мрежата или през ви-фи) и ако установи връзка т.е. влезем в интернет той АВТОМАТИчНО започва да downloadва карта за мястото където ми е забодена точката.

за в america нещата горе-долу са ми ясни,вече 5 месеца го ползвам. за България имам всички чела и градове и пътищата м/у тях,но само това

сега имам въпрос( май към хитера) - възможно ли е да се качат подробни топографски карти (ама не растерни-генералщабни)в/у които вградения ГПС на Нокиа N95-3 да работи с функциите които хитера е посочил.

за инфото предварително благодаря!

без да претендирам че съм много вещ мисля че А-гпс(асистед ГПС) е фунция при която ГПС-а работи в комбинация с интернет. аз имам Нокиа N95-3,която има отделен ГПС модул. ако включа само ГПС-а той ми забожда точка и ми показва къде се намирам - за това не е нужно да имам покритие на ДЖИ-ес-ем-а или ви-фи да ми е включен. обаче ако нямам предварително пре-лоадед карта тогава той(ГПС-a) ми дава точка обаче забодена в нищото. ако е включен на режим А-ГПС тогава телефона започва да търси начин да се свърже с интернет(или през джи-ес-ем мрежата или през ви-фи) и ако установи връзка т.е. влезем в интернет той АВТОМАТИчНО започва да downloadва карта за мястото където ми е забодена точката.

за в america нещата горе-долу са ми ясни,вече 5 месеца го ползвам. за България имам всички чела и градове и пътищата м/у тях,но само това

сега имам въпрос( май към хитера) - възможно ли е да се качат подробни топографски карти (ама не растерни-генералщабни)в/у които вградения ГПС на Нокиа N95-3 да работи с функциите които хитера е посочил.

за инфото предварително благодаря!

Има 2 вида софт и карти за GPS-ите за телефони. Вид 1 - картите са инсталирани на самият телефон - например Route66, TomTom и бла бла. Тогава телефона няма никаква нужда от покритие на GSM мрежата, росто защото не му трябва за да работи GPS-а и да визуализира позицията на картата. Вторият вид - например Google Earth или Maps, при всяко пускане телефона download-ва текущата карта на местността - където се намираш. За това трябва покритие на GSM мрежата - за да може телефона да свали частта от картата.

И при двата случая за работата на самият GPS няма никаква нужда от покритие на GSM мрежата. Покритие трябва ако се ползва софт без свалени карти.

Аз когато ползвам Google Earth - пускам приложението на място където имам покритие и съответно интернет, зареждам текущото местоположение от към сателитни снимки, раздвижвам картата в необходимата посока - 3-4 километра - колкото ми трябват и после покритие не ми трябва - картата стои в паметта. Затвориш ли софта, обаче - после пак ще ти трябва нет.

Кои функции ти трябват по-точно - не разбрах съвсем въпроса.. Всичко при картите е - да намериш подходящият софт за symbian - нокията ти работи с тази ОС.

Има 2 вида софт и карти за GPS-ите за телефони. Вид 1 - картите са инсталирани на самият телефон - например Route66, TomTom и бла бла. Тогава телефона няма никаква нужда от покритие на GSM мрежата, росто защото не му трябва за да работи GPS-а и да визуализира позицията на картата. Вторият вид - например Google Earth или Maps, при всяко пускане телефона download-ва текущата карта на местността - където се намираш. За това трябва покритие на GSM мрежата - за да може телефона да свали частта от картата.

И при двата случая за работата на самият GPS няма никаква нужда от покритие на GSM мрежата. Покритие трябва ако се ползва софт без свалени карти.

Аз когато ползвам Google Earth - пускам приложението на място където имам покритие и съответно интернет, зареждам текущото местоположение от към сателитни снимки, раздвижвам картата в необходимата посока - 3-4 километра - колкото ми трябват и после покритие не ми трябва - картата стои в паметта. Затвориш ли софта, обаче - после пак ще ти трябва нет.

Кои функции ти трябват по-точно - не разбрах съвсем въпроса.. Всичко при картите е - да намериш подходящият софт за symbian - нокията ти работи с тази ОС.

на 2-ра страница си приложил графики. интересува ме това може ли да се направи със symbian ОС(мисля че платформата беше на E60). ако задам маршрут от new york например до определено място в chicago - телефона изчислява маршрута и ми показва откъде да мина. ако направя същото за бг(от бургас до адрес в софия например) пак ми дава същото с тая разлика че не разпознава улиците. през цялото време не ми трябва интернет щото картите са пре-лоадвани.

дали съществува нещо такова (подобно на topo-usa) и за българия че да мога на n95 да кача топографски карти,които да работят в гората?? накратко да ми показва маршрута по черни пътища или как да стигна от т.А до т.Б в гората и да отбелязвам интересни места на картата!

благодаря!

на 2-ра страница си приложил графики. интересува ме това може ли да се направи със symbian ОС(мисля че платформата беше на E60). ако задам маршрут от new york например до определено място в chicago - телефона изчислява маршрута и ми показва откъде да мина. ако направя същото за бг(от бургас до адрес в софия например) пак ми дава същото с тая разлика че не разпознава улиците. през цялото време не ми трябва интернет щото картите са пре-лоадвани.

дали съществува нещо такова (подобно на topo-usa) и за българия че да мога на n95 да кача топографски карти,които да работят в гората?? накратко да ми показва маршрута по черни пътища или как да стигна от т.А до т.Б в гората и да отбелязвам интересни места на картата!

благодаря!

Графиките са правени от едно фрее софтче производство на нокия - Nokia Sport Tracker. Влез от телефона - имаш опция сваляне на приложения.. там трябва да го има - безплатно е.

Топографски оффроуд карти за бг има - платени са. Прочети темата - мисля че някъде имаше контакти - кой ги продава.

Точки можеш да си записваш с вграденият софт - аз съм с навигатор и го имам.

Софтчето горе е перфектно и според мен не ти трябват карти никакви... където и да отидеш си записваш пътя в/у бяло поле, записваш го под някакво име и после можеш да го викаш, като софта ти казва къде си ти спрямо маршрута :wacko:. Единствено проблем е ако не си воден нито един път някъде, и трябва да се ориентираш.. тогава ползвам Google Earth - сваляш си го и го тествай - имаш сателитна снимки... наистина някъде зоома не е добър - но да се ориентираш върши работа.

Графиките са правени от едно фрее софтче производство на нокия - Nokia Sport Tracker. Влез от телефона - имаш опция сваляне на приложения.. там трябва да го има - безплатно е.

Топографски оффроуд карти за бг има - платени са. Прочети темата - мисля че някъде имаше контакти - кой ги продава.

Точки можеш да си записваш с вграденият софт - аз съм с навигатор и го имам.

Софтчето горе е перфектно и според мен не ти трябват карти никакви... където и да отидеш си записваш пътя в/у бяло поле, записваш го под някакво име и после можеш да го викаш, като софта ти казва къде си ти спрямо маршрута ;). Единствено проблем е ако не си воден нито един път някъде, и трябва да се ориентираш.. тогава ползвам Google Earth - сваляш си го и го тествай - имаш сателитна снимки... наистина някъде зоома не е добър - но да се ориентираш върши работа.

thanks a lot!

ще пробвам непременно.

Момчета търся карта за TomTom Navigator за телефон. Помогнете Цяла на България или на Пловдив.

Момчета търся карта за TomTom Navigator за телефон. Помогнете Цяла на България или на Пловдив.

пиши ми утре на скайп shadesmortal

Колега, не е нужно да пишеш едно и също в 10 теми!

• 3 months later...

Колеги,

някой знаели път по който мога да кача български език на ГПС-а си Етрех ВистаHCx. Защото независимо че имам инструкция на български с ГПС-а срещам трудности на английски.

Някой знае ли как се следят кучета чрез GPS устройство,

възможно ли е това и как става.

Чакам мнениятя Ви колеги,че до гуша ми дойде от кражбите на кучета.

Колега, благодаря много. Много съм доволен от ГПС-а. Правя всичко, но не може да вървя и да чета непрекъснато. Ще обясня какво съм направил по-късно

mincho_83, като разглеждах сайта на Garmin попаднах на специално устройство за кучета, е малко е скъпичко, но човек като има желание ще спести някой лев. От този сайт можеш да си купиш изгодно устройство. Не зам да ли работят с поръчка за определени модели. Тарся още някой за да поръчаме 2 и повече устройства за да ни излезе по-евтино.

А някой колега да е имал възможност да сравни работоспособността и практичността на Colorado и Oregon? Но моля само тествалите ги за мнения. Предположения по прочетени характеристики и аз си направих.