Jump to content
ФОРУМ
  • Наслука!
  • Ловен Сезон 2020

Recommended Posts

Имам Бърно2 .22lr. Въпросът ми е, какви животни могат да се бият с нея, къде да се целят, по колко пъти да се стреля и на какви разстояния? Знам че има подобни теми, но искам да обобщим всичко тук.

Поздрави и наслука!

• Replies 1.5k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Здравейте отново! Чувал съм, че по чужбина сравняват пробивността на куршуми, стреляйки ги в мокри телефонни указатели. Реших и аз да го пробвам това, но поради липсата на телефонни указатели, стреля

Благодаря високата оценка! Щом има фенове на подобни експерименти - пускам още нещо по въпроса, което пак е предизвикано от спорове във форуми и на маса. От казармата насам имам едни сУмнения, че а

Преди време един потребител в един друг форум рече, че ако си облечал дебело кожено яке - куршум .22LR, изстрелян от пушка, нямало да го нарани. Убеден бях, че греши и може би за повечето от вас долно

Posted Images

Имам Бърно2 .22lr. Въпросът ми е, какви животни могат да се бият с нея, къде да се целят, по колко пъти да се стреля и на какви разстояния? Знам че има подобни теми, но искам да обобщим всичко тук.

Поздрави и наслука!

Аз имам Мерлин 22lr. 15 зарядна , полуавтоматична . С монтирана оптика Бушнел / ако се пише така / .

Простреляна е на 100 метра и не е мръднала вече 3 години .Затрил съм доста лисици , и само един чакал . Оказва се че на този калибър е доста държалив от такава дистанция .Ползвам я само на стървилище и за нищо друго .

Има доста прецизен истрел / според мен но до 100 метра / .Може би става и за сърна / не съм пробвал / а за прасе и дума да не става . Е може би някой фантастичен истрел в окото ;)

С по един изстрел ли си ги съборил и къде си ги целил? А изтървал ли си и как?

Здравеите колеги, аз имам две флоберки, едната е видоизменен Ruger 10/22 а другата е магнум Winchester Legacy 9422 на снимката.

Аз бих ги мерил или в главата или зад предния крак в сърцето

Флоберката е добра за по малки животни, тъи като е слаб калибър. От вълк надолу (за големина). Ина4е рискуваш да раниш животното и да го мъ4иш, плюс това вероятноста да го намериш сед това е малка. Така 4е не бих стрелял по сърни.

снимка

004573780.jpg

С по един изстрел ли си ги съборил и къде си ги целил? А изтървал ли си и как?
Edited by benchrest

Peter1985bg : С чудесно оръжие си се сдобил...

С .22lr се стреля най-често на 50-100м. Над 100м траекторията на куршума е "минометна" (пропадането е много голямо) и енергията вече е твърде малка...

При дулна енергия от 120 до 240 джаула, теоретично може сигурно да се събори животно до 10-15кг. Ако е ударено в главата/врата може да падне и по-едро животно (чакал, едро куче).

Най-едрото животно, което съм свалял с МК е помияр около 15-20кг - изстрел във врата.

Оръжието е изключително прецизно. С добре подбран боеприпас и малко тренировки, не е проблем да се направи група от 1см на 50м. Тоест на варда за хищник (лисица, чакал, помияр) не е проблем да се стреля в главата и да го събориш на място. Другото основно предназначение на МК е за тренировки. Боеприпаса е изключително ефтин и достъпен, мишени в интернет - колкото искаш - разпечатваш, закачваш където не минават хора или най-добре на стрелбище и стреляш. Шума от изстрела е много тих (особено за дозвуковите патрони - те по принцип са и по-точни).

Предназначение за лов - всякъкъв дребен хищник : свраки, врани, подивели кучета и котки, лисица и с известни условности чакал (изстрел само във врата или главата).

Свраките и Враните - изстрел в тялото е пре достатъчен за да ги свалиш...

За котки, кучета, лисица и чакал - най добре е изстрел в главата.

Добре е да се обзаведеш и с оптика за пушката. Отката е много слаб, така, че по принцип всякъква оптика става...

Най-добре е да си вземеш ефтина китайска варио оптика с червена точка (подсветка), кръст в задната фокална равнина (да не се удебелява при зуум на вариото) и по-възможност с по-голям обектив (важно е когато се ползва в сумрак).... Нещо от типа на 4-12х56IR или 3.5-10х50IR според мен е идеално... Разбира се добре е да погледнеш през няколко оптики и да си избереш тази с най-качественният образ.

vkv_bg благодаря много за изчерпателната информация. Аз я взех с оптика Tasko Pronghorn, но не и знам параметрите! Ако някой може да сподели мнение и за нея ще съм му благодарен!

темата ме вълнува на последък. нямам почти никакъв опит с този калибър, но скоро ще отимам. доста съм прочел относно ефективността на калибъра и написаното често се простира в много широки граници. до колкото разбирам голямо значение при .22 има патрона т.е. пораженията от дозвуковите и патрони като Thunderbolt или Stinger или Velocitor се различават много като тези от последните въобще не са за подценяване. ще приведа един пример от руската литература и конкретно материали на Спецназ

"...Например, малокалиберные американские патроны "Стингер", имеющие обычные линейные размеры, с полуоболочечной пулей придают ей начальную скорость 480 м/с. При попадании в голову террориста такая пуля оказывает действие, подобное пуле пистолета ТТ (проверено в городе Х при задержании вооруженного и особо опасного преступника)...."

"...У серийных винтовок такого типа кучность боя составляет обычно 18х12 мм на дистанции 100 м при стрельбе целевыми патронами. Такая кучность позволяет очень эффективно "достать" террориста, укрывающегося заложником, на расстоянии до 70 м, если винтовка оснащена диоптрическим прицелом, и на дистанции 200 м, если на винтовку поставлен оптический прицел. Далее 200 м эффективно стрелять по живой цели обычным спортивным малокалиберным патроном проблематично: пуля теряет скорость, становится "неубойной" и ее начинает "сносить" атмосферными возмущениями...."

на теория ако куршума може да пробие (поне едностранно) черепа на целта и ако стрелеца е сигурен, че може да го уцели (би трябвало да е лесно на дистанции до 70-80м) тя ще падне почти на 100%. при това изстрел в главата с .22лр е много по добре от хуманна гледна точка тъй като или ще уцелиш и животното няма нищо да разбере или няма да уцелиш и ще си отиде живо и здраво. това само по себе си определя колко големи животни могат да бъдат повалени с един изстрел. друг въпрос е колко често обстоятелствата позволяват толкова прецизен изстрел. много ме интересува и друг аспект също много спорен особено в случая с .22лр - дали и колко загуба на енергия има при п.автоматичните пушки. някои казват, че когато затвора започне да се движи назад куршума вече е излезнал от цевта т.е. загубата е нищожна освен това куршума достига максималната си скорост още на 25-30 см от гилзата, а други казват че загубата е значителна.

Edited by ilich
...друг аспект също много спорен особено в случая с .22лр - дали и колко загуба на енергия има при п.автоматичните пушки. някои казват, че когато затвора започне да се движи назад куршума вече е излезнал от цевта т.е. загубата е нищожна освен това куршума достига максималната си скорост още на 25-30 см от гилзата, а други казват че загубата е значителна.

Доколкото съм чувал от продавачи в оръжейни магазини загубата е сериозна - около 10-20%. Не знам дали може да им се вярва на 100% - със сигурност трябва да се пита оръжейник. Аз лично не бих заложил на пневматика - болтовата е класика - едва ли ще ми се налага бърза стрелба. Току що изкарах подборния и съм се спрял на Бърно 2. Поздрави и наслука.

И Аз нямам голям опит,но все пак вчера направих сфтето по една лисица от около 40 метра падна с 1 истрел зад плешката предната.Стрелям с полуавтомат.

Също така вчера колихме прасе:) с един истрел зад ухото падна като круша(прасето тежеше около 300-триста килограма).

Според мен е от голямо значение растоянието от което се стреля и естествено боеприпаса.

имам приятел които е събарял 80кг диво прасенце с 1 истрел(брно2).Имам още един приятел които тази година само има 2 сърни и 1 сръндак пак с Автоматична пуска 22лр стреля само с Стингер.

Сега явно ще има и мнения от рода как може по прасе да стреляш,или сърните са забранени,знам това но тук става въпрос за мощноста на 22лр.Така че всичко зависи най вече от истрела.Наслука

Колеги аз неразбирам от разтояния и боеприпаси, но имам Валтер 22лр.

Зайците до 100м ориентировъчно падат като лист хартия от дърво. Имам пропуск с един с....к, защото като го гръмнах не го изчаках да се налее хубаво и той хвана пътя от страх, а беше почнал да си ляга на около 15-20м от мястото на изтрела. /тоест легнал/.

От малкият опит който имам с този калибър знам че с какъвто патрон я простреляш с такъв трябва и да стреляш.

С кучетата от 30-40м просто няма проблеми.

Edited by hunter76
И Аз нямам голям опит,но все пак вчера направих сфтето по една лисица от около 40 метра падна с 1 истрел зад плешката предната.Стрелям с полуавтомат.

Също така вчера колихме прасе:) с един истрел зад ухото падна като круша(прасето тежеше около 300-триста килограма).

Според мен е от голямо значение растоянието от което се стреля и естествено боеприпаса.

имам приятел които е събарял 80кг диво прасенце с 1 истрел(брно2).Имам още един приятел които тази година само има 2 сърни и 1 сръндак пак с Автоматична пуска 22лр стреля само с Стингер.

Сега явно ще има и мнения от рода как може по прасе да стреляш,или сърните са забранени,знам това но тук става въпрос за мощноста на 22лр.Така че всичко зависи най вече от истрела.Наслука

И пак въпросът е къде са ги уцелили твоите приятели, защото аз гърмях 1 път по сръндак от 100-на метра. Падна ( бях с 2-ма приятели те казаха така, понеже аз стрелях с оптиката в полумрак и след изстрела го изгубих за секунда ), след това стана и замина. Не можахме да го открием, търсихме и вечерта ( около 2 часа след изстрела ) и на другата сутрин, а сръндака беше със чудесни рога и затова най-много ме е яд и заради него отворих и темата.

Колкото до полуавтоматичните, когато си купувах мойта ми казаха, че при този малък калибър губят доста от енергиятя си. Пробвах и аз, стрелях с Ремингтон .22лр и се убедих, че болтовите са по-силни.

И пак въпросът е къде са ги уцелили твоите приятели, защото аз гърмях 1 път по сръндак от 100-на метра. Падна ( бях с 2-ма приятели те казаха така, понеже аз стрелях с оптиката в полумрак и след изстрела го изгубих за секунда ), след това стана и замина. Не можахме да го открием, търсихме и вечерта ( около 2 часа след изстрела ) и на другата сутрин, а сръндака беше със чудесни рога и затова най-много ме е яд и заради него отворих и темата.

Колкото до полуавтоматичните, когато си купувах мойта ми казаха, че при този малък калибър губят доста от енергиятя си. Пробвах и аз, стрелях с Ремингтон .22лр и се убедих, че болтовите са по-силни.

а ти къде го цели сръндака?

Ами стреля ги винаги във врата и падали на място.То е ясно че са по слаби полуавтоматите,но колко по слаби... Толкова мн сам прочел ав форумите за разликата в силата при полуавтоматите,колкото хора има толкова и различни мнения има.Някои даже са казвали че 30% от енергията заминавала за презареждане което е смешно.10-12 % е най честото мнение.

Аз гърмях в коша, както съм свикнал от груповия лов на прасе. Това ми беше първи изстрел с нея по животно ( като изкл. една катерица ноято уцелих в сърцето ), но по мишени бях пострелял ( 200-300 патрона ). Искам да кажа, че бях сигурен в иэстрела ( но не прекалено ) макар да беше почте тъмно и далечко

Аз гърмях в коша, както съм свикнал от груповия лов на прасе. Това ми беше първи изстрел с нея по животно ( като изкл. една катерица ноято уцелих в сърцето ), но по мишени бях пострелял ( 200-300 патрона ). Искам да кажа, че бях сигурен в иэстрела ( но не прекалено ) макар да беше почте тъмно и далечко

Аз също първия в коша и се преви сякаш котка атакува.

моето скромно мнение е че ако ще стреляте по животни по-големи от заек и по-малки от прасе и елен.... следва да се стреля във врата или главата прецелвайте се така че куршума да мине през мозъка....безотказно е...не мърдат и на метър...

.....ще приведа един пример от руската литература и конкретно материали на Спецназ

"...Например, малокалиберные американские патроны "Стингер", имеющие обычные линейные размеры, с полуоболочечной пулей придают ей начальную скорость 480 м/с. При попадании в голову террориста такая пуля оказывает действие, подобное пуле пистолета ТТ (проверено в городе Х при задержании вооруженного и особо опасного преступника)...."

"...У серийных винтовок такого типа кучность боя составляет обычно 18х12 мм на дистанции 100 м при стрельбе целевыми патронами. Такая кучность позволяет очень эффективно "достать" террориста, укрывающегося заложником, на расстоянии до 70 м, если винтовка оснащена диоптрическим прицелом, и на дистанции 200 м, если на винтовку поставлен оптический прицел. Далее 200 м эффективно стрелять по живой цели обычным спортивным малокалиберным патроном проблематично: пуля теряет скорость, становится "неубойной" и ее начинает "сносить" атмосферными возмущениями...."

Книгата на Потапов я получих една седмица след като излезе в Москва, има много ценни неща, но има някои неща дето авторът ги е написал малко манипулативно, т.е. вярно, но ударението е поставено на грешното място. Престъпника явно са го свитнали от 5-10 метра за да му се пръсне главата, но и това не го вярвам. Конкретно за стингера. Да, началната му скорост наистина е 490-500м/с със стандартен Рюгер 10/22, мерил съм я лично, но само началната, на 100 ярда е вече 328м/с според таблиците и при това тегло на куршума енергията е вече по-малка от енергията на обикновения 2,6 грамов мини-маг, при това със занижена точност. С мини-мага целя пушечни гилзи на 100м при всеки изстрел с ЧЗ, със стингер рядко, с каквато и да е пушка (от един месец имам и нов Кимбър в .22LR и с него не става). Като се говори за .22LR и американски патрони трябва да се има предвид кои са им потребителите на тия патрони в Америка - децата и тийнейджърите, за които е важно да има повече трясък за по-малко кинти. В САЩ флоберката е пушката, която седи вън на верандата за игра на хлапетата, нещо като напоследък въздухарката в България. Специфичното на стингера е по-правата траектория до 60-70 метра, т.е. като наместиш оптиката на тийнейджъра на 60м да може да трепе катеричките и зайците на максималното разстояние без да се притеснява, че ако обекта е по-близо куршума ще го прехвърли. Не познавам сериозни стрелци с флоберка, които да ползват стингера даже и за лов. Най-доброто за лов в .22LR в Америка си остава мини-маг HVHPGL или на Federal помеднения 40 грейнов GameShock. Възрастните, като стане въпрос за стингър обикновено казват, че не биха си натикали такова нещо в патронника, ако ще това да останат единствените патрони в магазините.

Колкото за загубите при презареждане - преди време писах, правил съм паралелно мерене на скоростите с патрони от една кутийка, различните марки и модели патрони стрелят по-бързо ту в болтова Брно2 ту в Рюгер 10/22, но средноаритметично 10/22 дава по-висока скорост. Може би и защото цевите на чешките са от най-тесните и са по-дълги и има големи загуби от триене, но загуба от презареждането на 10/22 не успях да измеря, оттогава вярвам на инженерите, че енергията за презареждане е модифициран откат.

Edited by Бъчи

Моите впечетления напълно подкрепят наблюденията на колегата!!! И аз съм с 10/22 стандартен и също съм недоволен от точноста на стингъра на 80-100 м (на колкото ми е настроена оптиката) както съм казвал и друг пут тук ползвам S&B HPHV засега са ми фаворита.

Абе вие изтребихте сърните /и най вече зян ги сторихте /с тия LR .За целта си има съответните боеприпаси и оръжия.Какви са тия стрелби по мръкнало.Попрочетете какво пише в закона за лова и в правилника за приложението му.Или ,поне не афиширайте във форума нарушенията които сте извършили.НАСЛУКА и умната.

бай младен, голям моралист си и съм сигурен, че ти не си пристъпвал закона никога, но темата е за друго, а не за това какво съм направил, защото аз отговарям за постъпките си, не ти. И вземи попрочети малко за какво е темата... пу аман от заяждачи в този форум

малко в страни, но също по темата - руснаците експериментират с болтови дебелоцевни спортни пушки в .22лр като слагат барут от две гилзи в една (събира се според тях) и се получавал по силен резултат от .22wmr като шума от изстрела остава в границите на калибъра.

Пробвал съм само по свраки. От 50м ги сваля безпроблемно, оптика не е нужна. За по-едро мисля, че флоберката е слабичка. За заек сигурно става. Но по бягащ заек? Май ще е трудничко. С 12/70 и сачми №1 е къде по-сигурно.

малко в страни, но също по темата - руснаците експериментират с болтови дебелоцевни спортни пушки в .22лр като слагат барут от две гилзи в една (събира се според тях) и се получавал по силен резултат от .22wmr като шума от изстрела остава в границите на калибъра.

Това за дебелите цеви е напълно ненужно. Слабите места на флоберката са якостта на гилзата - хем да може ударника да я запали, хем да издържи налягането, а на някои от по-скапаните пушки - затвора (има такива, дето имат само един зъб, като райбер). Българските патрони са пълни до козирката, ама пак са слабички, зависи какъв е барута. В повечето високоскоростни американски патрони барута е наистина до половината на гилзичката но е двукомпонентен и с графит и е най-много 0.11г, имам едни високоскоростни от 1947, Ремингтон с барут 0.125г, а стандартноскоростните щатски са обикновено с 0.8г, в немските е повече, но барута е различен. Гилзите според правилата на SAAMI се правят да издържат двойно по-високо налягане но това са доброволни препоръки, все пак гилзата трябва да се разшири по време на изстрел и да уплътни и затова стандартноскоростните гилзи са чувствително по-тънки. Тия експерименти са опасни, някой може и да си напълни очите с накъсан месинг.

.................в контекст на гореказаното.....................преди 6-7 години допълвах барута на руските охотничие/2,6 гр.- стоманена гилза/,като 1 гилза събираше около 1/2 от заряда на друг патрон,но се налагаше куршума да компресира барута.................истрела беше много атрактивен...........с по-нисък звук от 22ВМР...............прав около 80 метри..................стрелях ги с чз 452.............след истрел имаше проблеми с отварянето на затвора ..................в края на краищата стигнах до същия извод като заключението на бъчи...................

темата ме вълнува на последък. нямам почти никакъв опит с този калибър, но скоро ще отимам. доста съм прочел относно ефективността на калибъра и написаното често се простира в много широки граници. до колкото разбирам голямо значение при .22 има патрона т.е. пораженията от дозвуковите и патрони като Thunderbolt или Stinger или Velocitor се различават много като тези от последните въобще не са за подценяване. ще приведа един пример от руската литература и конкретно материали на Спецназ

на теория ако куршума може да пробие (поне едностранно) черепа на целта и ако стрелеца е сигурен, че може да го уцели (би трябвало да е лесно на дистанции до 70-80м) тя ще падне почти на 100%. при това изстрел в главата с .22лр е много по добре от хуманна гледна точка тъй като или ще уцелиш и животното няма нищо да разбере или няма да уцелиш и ще си отиде живо и здраво. това само по себе си определя колко големи животни могат да бъдат повалени с един изстрел. друг въпрос е колко често обстоятелствата позволяват толкова прецизен изстрел. много ме интересува и друг аспект също много спорен особено в случая с .22лр - дали и колко загуба на енергия има при п.автоматичните пушки. някои казват, че когато затвора започне да се движи назад куршума вече е излезнал от цевта т.е. загубата е нищожна освен това куршума достига максималната си скорост още на 25-30 см от гилзата, а други казват че загубата е значителна.

Май имаше тема по въпроса за загуба на енергия... Не мисля, обаче, че това е най-важното при избора болтова или полуавтоматична карабина в .22lr ...

По-важното в случая е точността... .22lr е много прецизен боеприпас - значи му трябва прецизна пушка...

В полуавтомата има повече движещи се части и това означава, че по принцип не е толкова прецизен колкото болта... Освен това за какво ти е полуавтомат след като ще стреляш прецизно - един изстрел в главата...

Така, че за .22lr - само болт!